piątek, 18 sierpnia 2017

Nowa data zaręczyn księżniczki Mako!

Kiedy w połowie maja japońskie media podały informację o zaręczynach księżniczki Mako z Kei Komuro, początkowo nikt nie brał tego na poważnie. Wkrótce potem jednak Agencja Dworu Imperialnego potwierdziła, że przygotowuje się do oficjalnego ogłoszenia zaręczyn, wydawało się więc, że nastąpi to bardzo szybko. Niestety, wydarzenie to musiało zostać przełożone i dopiero wczoraj podano nową datę: 3 września.

Twitter


Początkowo zaręczyny najstarszej wnuczki obecnej Pary Cesarskiej zaplanowano na 8 lipca, niestety w przeddzień uroczystość musiała zostać przełożona z powodu trwających ulewnych deszczy w północnej części japońskiej wyspy Kiusiu, w wyniku których tysiące ludzi musiało zostać ewakuowanych ze swoich domów. W wielu regionach lipiec okazał się rekordowy w całej historii pomiarów pod względem ilości opadów.

Wyznaczenie nowego terminu nie było najłatwiejsze, należało bowiem uwzględnić nie tylko harmonogram pary oraz rodziców księżniczki, księcia i księżnej Akishino, ale także Pary Cesarskiej. 

english.kyodonews.net

A jak będzie wyglądał ten dzień? Oczekuje się, że z samego rana Cesarz Akihito przeprowadzi procedurę zatwierdzającą małżeństwo. Następnie szef Agencji Dworu Imperialnego, Shinichiro Yamamoto, poinformuje Parę Cesarską oraz rodziców księżniczki o zaręczynach i poprowadzi konferencję prasową, podczas której wyda oficjalne oświadczenie. Na konferencji prasowej ma być obecna oczywiście księżniczka Mako i Kei Komuro - po raz pierwszy publicznie razem. 

Oczekuje się, że ślub odbędzie się w 2018 roku, a księżniczka Mako będzie pierwszą wnuczką Cesarza Akihito i Cesarzowej Michiko wychodzącą za mąż. Ostatni ślub w rodzinie imperialnej miał miejsce w 2014, kiedy za mąż wychodziła księżniczka Noriko, córka kuzyna Akihito. 

Zaręczyny księżniczki Sayako i Yoshiki'ego Kurody - gettyimages.com

Teraz pozostaje odliczać dni do 3 września i trzymać kciuki, by zaręczyny po raz drugi nie zostały przełożone - jak to miało miejsce w przypadku córki Pary Cesarskiej, Sayako Kurody, której zaręczyny były przekładane aż dwukrotnie - raz z powodu trzęsienia ziemi, a następnie z powodu śmierci ciotki Cesarza Akihito, księżnej Kikuko.

Tymczasem księżniczka Mako przygotowuje się do prywatnej podróży. W sobotę razem z ojcem udaje się prywatnie na Węgry. Nie wiadomo, jak długo tam zostaną.

5 komentarzy:

 1. Nareszcie! Czekam na wspólne spotkanie narzeczonych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniała wiadomość jak myślicie czy można wysłać do księżniczki list z gratulacjami? Jeśli tak to może znacie adres?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że można spróbować, aczkolwiek nie mam pewności, czy odpowiedzą. Nie znalazłam adresu do księżniczki ani jej rodziców, ale za to do Cesarza:

   HIM The Emperor of Japan
   The Imperial Palace
   1-1 Chiyoda
   Chiyoda-ku, Tokyo
   Japan

   Myślę, że możesz napisać do niego lub ewentualnie na ten sam adres spróbować napisać do księżniczki :)

   Usuń
  2. Dziękuję :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.