niedziela, 28 lutego 2016

Księżniczka Haya i jej współczesna baśń


Księżniczka Haya, córka ś. p. Króla Jordanii dorastała krocząc po cienkiej linii pomiędzy zachodnimi a islamskimi tradycjami. Wyedukowana w Wielkiej Brytanii, zawodowa dżokejka ma teraz nową rolę, jako druga żona* Szejka Dubaju.


emirateswoman.comKilka lat temu Księżniczka Haya z Jordanii namawiała swojego ojca, aby ten kupił jej konia. Nazywał się Skandal. 
- Naprawdę go potrzebujesz?, spytał Król.
- Tato, każda księżniczka ma na koncie jakiś skandal i jeśli chcesz, żeby mój miał cztery nogi zamiast dwóch, lepiej mi go kup. 
Tak dostała konia.


goldmustang.com


Bliska, pełna humoru relacja pomiędzy ś. p. Królem Husseinem i jego trzecią córką** jest powracającym tematem naszej rozmowy.

Kiedy Księżniczka Haya miała tylko dwa lata, jej matka- popularna Królowa Alia, zmarła w wypadku helikoptera w wieku 28 lat. Król natychmiast zrozumiał rozmiar pustki, która powstała.

Była taka uwielbiana i zmarła tak młodo, stała się niemal doskonała, mówi Księżniczka Haya. 

Ludzie starali się mnie zmusić do bycia jak ona. Ale mój ojciec wpoił mi, że chce, abym była tylko sobą.  


pinterest.com

Można to traktować jako hołd dla umiejętności nieżyjącego Króla, że jego 34-letnia córka, jest uduchowiona i bardzo zadowolona z bycia sobą. Żona Szejka Mohammeda bin Rashid al Maktoum- władcy Dubaju, i matka rocznej córeczki, Al Jalily, stworzyła sama sobie rolę, która jest jednocześnie nowoczesna i arabska. Trzyma się etosu swojego męża i tworzy wspaniałe państwo na półwyspie, które w ciągu kilku dekad powstało z piasku.  zimbio.com


Księżniczka Haya mieszka w Dubaju, często odwiedza Jordanię, ale my spotkałyśmy się w brytyskiej stadninie Dalham Hall Stud, nowej inwestycji Szejka niedaleko Newmarket. Mimo wszystko, niesamowite miejsce.

Kiedy przyjechałam, dzbanek kawy cichutko pojawił się za mną, kiedy podziwiałam widoki: po jednej stronie bliźniacze lądowiska dla helikopterów, po drugie gładko przystrzyżony trawnik, rząd boksów dla koni- każdy z mosiężnymi, błyszczącymi zawiasami. Taka niesamowita efektywność, którą tworzą plutony niewidocznych pracowników.

Księżniczka przybywa z uroczym uśmiechem. Wszyscy są zawsze oczarowani jej naturalnością, ale to zasługa jej manier, które sprawiają, że jest taki doskonały: nigdy nie stara się wdzięczyć do kogoś (tak jak czasami Księżna Diana). dailymail.co.uk

Mówi, że Bliski Wschód często myli nowoczesność z westernizacją, ale Dubaj uniknął tego: Należy podjąć bardzo świadomy wysiłek, aby podjąć najlepiej globalną, ale jednak własną tradycję. W związku z tym, tutejsze kobiety są nowoczesne, ale nie w znaczeniu pojmowanym przez Zachód.

Mogłaby równie dobrze mówić o sobie, ale dzisiaj skupia się na stworzeniu nowego szablonu muzułmańskiej kobiety- obdarzonej silną wolą, ale wyznaczającą wyraźną granicę pomiędzy wolnością a ekscesem.

tumblr.com
   
W dzieciństwie była typem samotnika:  Mówili mi, że jestem czterolatką dobiegającą czterdziestki, opowiada.

Specjalnie zachowywała się źle w szkole, żeby za karę zostawać w klasie na przerwach. Wtedy mogła odrabiać prace domowe, żeby po skończeniu zajęć mieć już wolne i móc spędzać czas z ojcem.

Później jedna z klaczy zmarła przy porodzie i Król Hussein przebiegle dał jej źrebiątko, aby się nim opiekowała. Karmiła je z butelki i marzyła o kolejnych koniach.

Haya z przyrodnią siostrą, Alią/ tumblr.com
  
W wieku 12 lat wygrała zawody jeździeckie w Jordanii i otrzymała Puchar Króla z rąk swojego ojca. Od tamtej pory jeździectwo było dla niej ucieczką od królewskiego życia.

Czy życie w Pałacu w Ammanie, stolicy Jordanii, było surowe? 
Kiedy otwieraliśmy drzwi, by pełnić służby publiczne, wszyscy wiedzieliśmy jak należy się zachowywać. Kiedy drzwi się zamykały, to znowu był dom, był śmiech i polewanie się wodą.  
Ma tutaj na myśli jedenaścioro swojego rodzeństwa, w tym przyrodniego i przybranego.

cbsnews.com
   
Król Hussein był czterokrotnie żonaty, krótko z Królową Diną; po rozwodzie, z Księżną Muną (urodzoną jako Toni Gardiner, była córką brytyjskiego pułkownika i jest matką obecnego króla, Abdullaha II); z Królową Alią; i po odbyciu żałoby, z Królową Noor (Amerykanką, Lisą Halaby). Haya opisuje Munę jako jeden ze swoich wzorów do naśladowania: Była dla mnie jak matka bardziej niż ktokolwiek kogo znam.

rashrosh83.tumblr.com
Ludzie starali się mnie zmusić do bycia jak moja matka. Ale mój ojciec wpoił mi, że chce, abym była tylko sobą


Amman wydaje się być małym miastem: Połowa książki telefonicznej to moi kuzyni, żartuje. 

Ale jej ojciec- wizjoner, poświęcił życie, aby poprawić warunki życia swoich poddanych. Był celem dwunastu prób zamachu, po tym jak wybrał stabilność, zawierając pokój z Izraelem i ograniczył władzę ekstremistów.

On- skaczę z tematu na temat, ale jestem taka podekscytowana, że mogę o nim mówić- miał wspaniałą osobowość, nieśmiałą i powściągliwą: Nie rozgadywał się tak jak ja! To sprawiało, że chciało się zadawać mu pytania. Mój ojciec był fatalistą. Był nieustraszony, ale ja zawsze się bałam, że ktoś go w końcu dopadnie.

  
Hussein z Alią i małą Hayą - businessinsider.my
Jak wielu Arabów z wyższych sfer, Haya skończyła szkołę średnią w Anglii, w Badminton i Bryanston, zdając pięć egzaminów zanim zaczęła studiować politologię, filozofię i ekonomię na St. Hilda's w Oksfordzie. Jej łagodne usposobienie maskuje silną wolę.

Po zakończeniu szkoły, męczyła Króla swoim nieprawdopodobnym planem na przyszłość: zostać profesjonalną dżokejką.

Jordania mojego ojca była postępowym społeczeństwem, ale mimo to, dla arabskich rodzin z wyższych sfer "wejście" w sport było postrzegane jako nieodpowiednie. Wielu ludzi w jordańskim społeczeństwie mówiło: "Twoja matka nigdy by czegoś takiego nie zrobiła". To stworzyło niewidzialną barierę. Tak bardzo chciałam ją znać, że powstrzymywało mnie to od pójścia własną drogą.   

Alia z Hayą/ jordanianroyals.tumblr.com


Jej ojciec jednak zlekceważył wszelką krytykę, przezywał swoją córkę "kierowcą ciężarówki", ponieważ była (i nadal jest) jedyną Jordanką, która posiada licencję na prowadzenie pojazdów ciężarowych, potrzebną do prowadzenia samochodów do przewozu koni.
Miał również poważny cel w dopingowaniu jej: widział w sporcie niezbędny "rynek zbytu" dla młodzieży z problematycznych regionów.

Księżniczka Haya spędziła 10 lat trenując w Irlandii i Niemczech, wolna od cienia rzucanego przez konflikt na Bliskim Wschodzie. 

Ciągłe napięcie było jak posiadanie włączonego w tle telewizora. Kiedy ktoś go wyłączy, myślisz sobie: "Wow! Jak cicho". Nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak bardzo mi to przeszkadzało.

edition.cnn.com

Rozmyślnie odkładała decyzję o małżeństwie- mówiąc, że woli poczekać na "mężczyznę, który nie będzie musiał czuć, że musi mnie ukształtować"- i prowadząc życie dalekie od luksusów: w europejskich rejonach, mieszkając w anonimowych apartamentach, zawierała trwałe przyjaźnie z fryzjerami i kierowcami oraz zyskała bezcenne spojrzenie na świat.

Kiedy potrzebuję kogoś, żeby kopnął mnie w tyłek i powiedział mi szczerą prawdę- by powiedział "Nie mam pojęcia, o co się tak martwisz!"- dzwonię do nich. Albo oni dzwonią do mnie. Prawdziwi ludzie.


Te 10 lat było dla mnie przełomowe. Nie oddałabym ich za nic w świecie. To był słodki smak wolności- psychologiczna recepta- i nadal czuję się jak zwycięzca.

Kiedy po raz pierwszy poczuła, że jej życie jest pod kontrolą? 
W dniu, kiedy przyszłam na świat. Kontrola jest jedną z rzeczy, które lubię, śmieje się Księżniczka. 
Ale dodaje trzeźwo: Musisz zaakceptować, że kontrolujesz samą siebie, ale nie swoje przeznaczenie. Zdałam sobie z tego sprawę, kiedy dowiedziałam się, że mój ojciec jest chory.  
Król Hussein zmarł na skutek chłoniaków nieziarniczych w 1999r. Z żalu, Haya omal nie odwołała swojego udziału w Olimpiadzie w Sydney w 2000r.

Powiedziałam Królowi Abdullahowi [najstarszemu synowi Króla Husseina i jego następcy], że nie chcę tego dłużej robić. Zamierzam porzucić marzenia. A on powiedział: "Nie możesz", i naprawdę pomógł mi znowu stanąć na nogach. W Sydney, tęskniłam za ojcem, ale wierzyłam, że jest tam ze mną i pomaga pozbyć się tych ograniczeń. 
dailymail.co.uk

Dwa lata później drogi Hayi i Szejka Mohammeda spotkały się w Jerez de la Frontera w Hiszpanii, kiedy oboje uczestniczyli w World Equestrian Games (on w teście wytrzymałości).

Poznaliśmy się już wcześniej, ale zakochaliśmy się w sobie w Jerez. Wspaniale było rozumieć się z kimś bez słów.


pinterest.com


Mój ojciec nie był rozwiedziony z Księżną Muną***, kiedy żenił się z moją matką. Więc nie jest to dla mnie zupełnie nowa koncepcja. "Weszłam" w to małżeństwo z otwartym umysłem.


Moje kontakty w Dubaju mówią o bijącym z 59-letniego Szejka szczęściu, od ślubu w 2004r. Jednak jego 29-letnie małżeństwo z Szejką Hind wciąż trwa.


royalwatcher.tumblr.com


Jak bardzo może nam się to wydawać inne, czy wschodnia tradycja wielożeństwa nie oferuje nam czasem wyszukanego rozwiązania na złożoność ludzkiego serca?  
Może, ale nie sądzę, że będę bronić [tego], ani nie będę też oceniać.

Gdybyś przeczytała mi scenariusz mojego życia 10 lat temu, wybuchnęłabym śmiechem. Ale kiedy się zakochujesz, to wiele rzeczy wydaje się być przysłonięte. Właściwie to mój ojciec nie był rozwiedziony z Księżną Muną, kiedy żenił się z moją matką i sądzę, że Księżna Muna i mój ojciec byli bardzo w sobie zakochani. Więc to nie jest dla mnie zupełnie nowa koncepcja. "Weszłam" [w to małżeństwo] z otwartym umysłem i z pewnością jestem bardzo szczęśliwa.

dailymail.co.uk

Czasami czuła zazdrość z powodu uwagi jaką jej ojciec okazywał Jordanii, a teraz musiała zaakceptować zaabsorbowanie Szejka Dubajem: Potem nie jest tak trudno [dogadać się z] tą drugą osobą, dodaje delikatnie.

Widzi wiele podobieństw między oboma mężczyznami: obaj doświadczyli ciężkich czasów w dzieciństwie, stworzyli państwa, wyprowadzili je z kłopotów: Nabywasz mądrość, kiedy nie masz niczego, a potem widzisz sposób w jaki ludzie zmieniają się w stosunku do ciebie, kiedy masz świat w swoich rękach. To bardzo męczące, a jednak [Szejk Mohammed] nie jest cyniczny. Jest bardzo emocjonalny i łatwo go zranić.

Niepokoi się o bezpieczeństwo swojego męża- sam jeździ po Dubaju- tak jak kiedyś niepokoiła się o bezpieczeństwo swojego ojca.

Wciąż ma wiele związków z Jordanią, gdzie utworzyła pierwszą organizację non-profit niosącą pomoc żywnościową dla arabskiego świata (znaną jako Tkiyet Um Ali). 


youtube.com


W naszym regionie bardzo trudno jest rządowi przyznać się do problemów z głodem, a nasza organizacja otwiera się na ten temat i zachęca do dyskusji, więc jestem z tego bardzo dumna.

Jej inne patronaty są społeczne, kulturalne lub powiązane ze sportem, w szczególności z końmi; została wybrana na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Czy mówiła poważnie, kiedy wspomniała o chęci udziału w Olimpiadzie w Londynie?
Oczywiście. Bardzo bym chciała i staram się o to, żebym mogła.

rashrosh83.tumblr.com


Jest również Posłańcem Pokoju ONZ, promuje jej Milenijne Cele Rozwoju (skupiając się na głodzie i ubóstwie).  
W związku z globalną recesją w obrębie tych dwóch problemów, mówi: Jeśli państwa zaakceptują politykę izolacjonistyczną, wtedy... ludzie zginą w jej wyniku.

Więc, czy jej życie zatoczyło pełne koło? Jej matka była pionierem swoich czasów, delikatnie zajmując pozycję aktywnej małżonki, bez ustanawiania konkurencyjnego kultu osobowości.
I to jest zapewne model jakim chciałabym podążać. Dobrze czuję się w swojej skórze, mówi. 
Jestem typem osoby, która odkłada rzeczy na później i myślę, że problem dorastania bez mojej matki też odkładałam, mówi dalej.


Dzisiaj patrzę na swoją córkę i myślę, "O mój Boże! Moja matka też tak bardzo mnie kochała!" To zawsze było coś trudnego do określenia za pomocą ilości. Wciąż staram się to rozszyfrować.  


pinterest.com


W pewnym momencie nadeszła odpowiedź. Mój ojciec zawsze mówił: "Twoja matka byłaby z Ciebie taka dumna". I dzisiaj zdaję sobie sprawę, że dużą część swojego charakteru odziedziczyłam po niej.

jordanianroyals.tumblr.com


Artykuł pochodzi z Daily Mail z 3 stycznia 2009r. Wywiad został przeprowadzony przez Louette Harding.
Poniżej kilka sprostowań i przemyśleń mojego autorstwa.* Pomimo iż Haya jest w rzeczywistości szóstą żoną Mohammeda, to jest to prawdziwe stwierdzenie, gdyż jest ona jego drugą oficjalną żoną po Szejce Hind bint Maktoum bin Juma Al Maktoum. Pozostałe cztery żony (Libanka, Marokanka, Niemka i Zoe Grigorakos) należą do haremu, ale nie zostały oficjalnie poślubione, a ich synowie nie mają prawa do odziedziczenia tronu.

** Haya jest czwartą córką Husseina, a nawet piątą, jeśli liczyć jej adoptowaną siostrę, Abir (która jest dwa  lata starsza, ale adoptowana dwa lata po narodzinach Hayi), ale na pewno nie trzecią. Pierwszą jest Alia z małżeństwa z Diną bint 'Abdu'l Hamid, następnie bliźniaczki Aisha i Zein z małżeństwa z Toni Gardiner, i dopiero Haya z małżeństwa z Alią Baha.

*** Oczywiście, jeśli rozwód Husseina i Muny nastąpił 21 grudnia 1972r., a jego ślub z Alią odbył się trzy dni później, to niemożliwym jest, żeby rozwód z drugą żoną był wówczas sfinalizowany. Cała wypowiedź Hayi i porównywanie tej sytuacji ze swoim życiem w związku poligamicznym nie miałaby jednak wówczas większego sensu. Powstaje zatem pytanie czy przez te wszystkie lata podawano nam błędne informacje na temat życia małżeńskiego Husseina?

4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy wywiad, uwielbiam ten fragment, kiedy przekonuje ojca, by kupił jej konia :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki, że podzieliłaś się artykułem.

  OdpowiedzUsuń
 3. "....mój ojciec wpoił mi, że chce, abym była tylko sobą"
  O tak to ważne, należy być zawsze sobą!

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.