sobota, 20 lutego 2016

Sobota z monarchią: Brazylijska Rodzina Cesarska

Dziś powracamy do Was z serią Sobota z monarchią.
***Herb Brazylijskiej Rodziny Cesarskiej/ en.wikipedia.org

Cesarstwo Brazylii istniało stosunkowo krótko, bo w latach 1822-1889. Powstało w wyniku zerwania unii realnej z Portugalią i ogłoszenia niepodległości przez Księcia- regenta Brazylii, Pedro (późniejszego Cesarza Pedro I).
Ostatnim władcą państwa był jego syn, Pedro II.


Pedro przyszedł na świat o godzinie 2:30 w nocy, 2 grudnia 1825r. w Pałacu Św. Krzysztofa w Rio de Janeiro. Jego pełne imię brzmiało: Pedro de Alcântara João Carlos Leopoldo Salvador Bibiano Francisco Xavier de Paula Leocádio Miguel Gabriel Rafael Gonzaga. Był najmłodszym dzieckiem Pedro I oraz jego pierwszej żony, Arcyksiężniczki Marii Leopoldine z Austrii.


en.academic.ru


Gdy Pedro miał zaledwie rok, Maria Leopoldine zmarła. Niedługo później jego ojciec poślubił Księżniczkę Leuchtenbergu, Amélie, która szybko stała się dla chłopca matką.

Cesarzowa Amélie/ en.wikipedia.org

W roku 1831, niespełna sześcioletni Książę został Cesarzem Brazylii, po tym jak jego ojciec abdykował i wraz z Amélie zostawił Pedro oraz jego starsze siostry, by pomóc najstarszej z rodzeństwa, Marii II odzyskać utracony tron Portugalii.
Pedro, Januária, Paula i Francisca przebywali od tej pory pod opieką trzech starannie dobranych przez ich ojca ludzi: jego przyjaciela- José Bonifácio de Andrada, guwernantki- Mariany de Verna oraz zaufanego pracownika Pałacu- Rafaela (czarnoskórego weterana wojny brazylijsko-argentyńskiej).

Obraz przedstawiający Pedro z Januárią i Franciscą/ wikiwand.com

W 1840r. Cesarski Parlament Brazylii przyznał 14-letniemu wówczas Cesarzowi pełnię władzy, mimo iż regencja powinna być sprawowana do ukończenia przez niego osiemnastego roku życia. Oficjalna koronacja Pedro II odbyła się 18 lipca 1841r.

Szaty koronacyjne Pedro II/ tumblr.com

4 września 1843r. Cesarz poślubił Teresę Burbon-Sycylijską, córkę Króla Obojga Sycylii. Para doczekała się czwórki dzieci: Afonso, Isabel, Leopoldiny i Pedro. Obaj synowie pary zmarli w dzieciństwie.

Cesarzowa Teresa/ pinterst.com


Pedro II zapisał się w historii Brazylii jako władca liberalny. Jego mottem była unia i przemysł. W okresie jego panowania rozbudowana została infrastruktura i gospodarka przemysłowa kraju. Podjął również pierwsze kroki w stronę zniesienia niewolnictwa, które ostatecznie zostało zniesione w roku 1888r.

henrypoole.com

Choć Cesarz i Rodzina Cesarska cieszyli się ogromnym poparciem społeczeństwa, 15 listopada Pedro II został zmuszony do abdykacji przez juntę wojskową i wraz z rodziną udał się na wygnanie.

Rodzina Cesarska w 1887r./ en.wikipedia.org

Zmarł 5 grudnia 1891r. w Paryżu. Jego prochy zostały przeniesione do Brazylii dopiero w roku 1922.

Grób Cesarza/ en.wikipedia.orgPo śmierci Cesarza pretendentką do tronu została jego najstarsza córka- ostatnia Księżniczka Imperialna i Następczyni Tronu Brazylii, Isabel.

gogmsite.com

Przyszła ona na świat 29 czerwca 1846r. o godzinie 18:30 w Pałacu Św. Krzysztofa w Rio de Janeiro.
W chwili jej narodzin Następcą Tronu był jej starszy brat, Afonso. Po jego śmierci w 1847r. funkcję tą objął najmłodszy z rodzeństwa, Pedro, ale on również wkrótce zmarł. Od 1850r. to Isabel była następczynią swojego ojca.

Isabel w wieku ok. 5 lat/ en.wikipedia.org


Pedro II wątpił jednak w swoją córkę. Uważał, że kobieta nie podoła sprawowaniu władzy nad ogromnym Cesarstwem, w świecie zdominowanym przez mężczyzn.
Wiedział jednak, że nie będzie miał więcej dzieci, więc postanowił zapewnić Isabel surowe i "męskie" wykształcenie. Już na początku swojej edukacji Księżniczka musiała się mierzyć z trudnościami. Jej pierwszy nauczyciel był mężczyzną i w dodatku republikaninem, co dodatkowo miało motywować dziewczynkę to stawania w obronie monarchii i jej wartości.
Zarówno Isabel jak i Leopoldina spędzały 9,5 godziny dziennie na nauce, sześć dni w tygodniu.

Leopoldina i Isabel w dzieciństwie/ en.academic.ru


15 października 1864r. Następczyni Tronu poślubiła wnuka Króla Francuzów (Ludwika Filipa), Gastona Orleańskiego, co dało później początek nowej dynastii- Orléans-Braganza.
Para doczekała się czwórki dzieci, ale tylko trzej synowie- Pedro de Alcântara, Luiz i Antônio dożyli wieku dorosłego.

Isabel z mężem/ pinterest.com

Podczas trwania Cesarstwa Isabel dwukrotnie sprawowała regencję. Po zniesieniu monarchii zamieszkała w Europie. Zmarła w roku 1920.

wikiwand.comObecnie do tronu Brazylii pretendują dwie rodziny. Do rozdzielenia rodziny na dwie gałęzie (Vassouras i Petrópolis) doszło w roku 1946, kiedy to najstarszy syn Isabel, Książę Pedro de Alcântara zawarł małżeństwo morgantyczne. Zgodnie z prawem dynastycznym zrezygnował wówczas z praw do tronu w imieniu swoim i swoich potomków. Jego miejsce w funkcji pretendenta zajął wtedy jego młodszy brat, Książę Luís.
Linia Vassouras to potomkowie Luísa, natomiast linia Petrópolis to potomkowie Pedro de Alcântara.


Obecnym pretendentem do tronu Brazylii z linii Vassouras jest Książę Luiz. Jest on praprawnukiem Cesarza Pedro II.

agenciaboaimprensa.blogspot.com

Przyszedł on na świat 6 czerwca 1938r. w Mandelieu-la-Napoule, we Francji. Jest najstarszym z dwanaściorga dzieci Księcia Pedro Henrique i Księżniczki Marii Elisabeth Bawarskiej.

Rodzina Cesarska w 1962r./ monarquia.org.br

Pierwsze lata życie spędził w Europie. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej wraz z rodziną mógł powrócić do Brazylii. Rodzina Cesarska zamieszkała wówczas Petrópolis, a następnie w Jacarezinho.
 
pliniocorreadeoliveira.info

W 1957r. Luiz powrócił do Europy, aby ukończyć studia. Uniwersytet Ludwika Maksymiliana w Monachium ukończył na kierunku chemia. W 1967r., po powrocie do ojczyzny, został członkiem stowarzyszenia Tradycja, Rodzina i Własność- tradycjonalistycznej organizacji katolickiej, która sprzeciwia się socjalistycznej reformie rolnej i popiera partie konserwatywne.

imperiobrasileiro-rs.blogspot.com

W 1981r., po śmierci ojca został pretendentem do tronu Brazylii. Nigdy się nie ożenił, ani nie doczekał potomstwa.

causaimperial.com.br

Obecnie Luiz mieszka w skromnym domu na obrzeżach São Paulo.Następcą Luiza jest jego młodszy brat, Bertrand.

pedrinhoaguiar.wordpress.com

Urodził się 2 lutego 1941r. w Mandelieu-la-Napoule jako trzeci syn Księcia Pedro Henrique.

W wieku 18 lat wyjechał do São Paulo, gdzie w 1964r. ukończył studia prawnicze. Mieszka tam do dzisiaj.

imperiobrasileiro-rs.blogspot.com

W 1966r. zajął drugie miejsce w sukcesji po Księciu Luizie, po tym jak drugi z braci- Eudes, zrezygnował z praw do tronu, aby poślubić kobietę "z ludu".

vejasp.abril.com.br

Podobnie jak najstarszy brat, Bertrand nigdy się nie ożenił i nie ma dzieci.Drugim w linii sukcesji do tronu jest Książę Antônio.

theapricity.com

Przyszedł na świat 24 czerwca 1950r. w Rio de Janeiro jako siódme dziecko i szósty syn Księcia Pedro Henrique i Marii Elisabeth Bawarskiej.

Wysokie miejsce w sukcesji zawdzięcza rezygnacji z praw do tronu swoich starszych braci: Eudesa, Pedro i Fernando.

blogdoreginaldomarques.blogspot.com

W 1976r. Antônio ukończył inżynierię na Uniwersytecie Barra do Piraí. Jest również akwarelistą. Maluje głównie drapacze chmur, farmy i rancza, które stanowią typowy brazylijski krajobraz. Jego dzieła były już wielokrotnie wystawiane w muzeach w całym kraju.

imperiobrasileiro-rs.blogspot.com

W 1981r. poślubił belgijsko-luksemburską Księżniczkę Christine de Ligne. Ceremonia cywilna odbyła się 25 września, a kościelna następnego dnia. Obie uroczystości miały miejsce w belgijskim Belœil.

lux-arazzi.blogspot.com

Para doczekała się czworga dzieci:
 • Księcia Pedro Luiza
 • Księżniczki Amélii
 • Księcia Rafaela
 • Księżniczki Marii Gabrieli
revistaepoca.globo.comKsiążę Pedro Luiz urodził się 12 stycznia 1983r. w Rio de Janeiro. Był trzeci w "kolejce" do tronu.

revistaepoca.globo.com

Podstawową edukację pobierał u sióstr zakonnych w Instytucie Św. Józefa w Petrópolis. Później uczęszczał do liceum Ipiranga. W 2005r. ukończył administrację biznesową na prywatnej uczelni w Rio de Janeiro, a następnie ekonomię na Fundação Getulio Vargas.

gettyimages.com

Do 2007r. pracował dla Banku Mariani w Rio de Janeiro. Potem przeprowadził się do Luksemburga, gdzie pracował dla banku BNP Paribas.

royalmusingsblogspotcom.blogspot.com

Pedro Luiz był znany ze swojego skromnego, jak na księcia, stylu życia. Wynajmował mieszkanie, nie miał samochodu. Przemieszczał się albo autobusem, albo na piechotę.

Mimo to był aktywnym członkiem Rodziny Cesarskiej. Od 10. roku życia pojawiał się publicznie na rozmaitych kampaniach monarchistycznych. Często odbywał oficjalne podróże.

1 czerwca 2009r. Pedro Luiz zginął w katastrofie lotu Air France 447. Jego kuzynka, Alix de Ligne, miała lecieć razem z nim, ale poleciała wcześniejszym samolotem. Ciało Księcia udało się wyłowić z oceanu i pochowano je w rodzinnym mauzoleum Vassouras 5 lipca.

imperiobrasileiro-rs.blogspot.comKsiężniczka Amélia przyszła na świat 15 marca 1984r. w Brukseli. Jest najstarszą córką Księcia Antônio i Księżnej Christine.

pinterest.com

16 sierpnia 2014r. poślubiła Jamesa Spearmana, potomka szkockich baronetów. W związku ze ślubem Księżniczka postanowiła zrezygnować ze swoich praw do tronu Brazylii w imieniu swoim i swoich potomków.

modatrade.com.brKsiążę Rafael urodził się 26 kwietnia 1986r. w Rio de Janeiro. Po tragicznej śmierci brata zajął trzecie miejsce w sukcesji i w przyszłości zostanie pretendentem do brazylijskiego tronu.

brasilwire.com

Ukończył inżynierię produkcji na Pontyfikalnym Uniwersytecie Katolickim w Rio de Janeiro. Obecnie pracuje dla przedsiębiorstwa browarniczego AmBev.

Rafael od kilku lat jest związany z Talitą Vaccaro. Jest ona Brazylijką, ma na koncie dwie drobne role w filmach, a obecnie zawodowo organizuje imprezy. Para stara się trzymać swój związek w prywatności. Rzadko widujemy ich na wspólnych zdjęciach.
Źródła bliskie Rodzinie Cesarskiej twierdzą, że Rafael i Talita traktują swój związek bardzo poważnie. Nie wiadomo jednak jak ewentualna decyzja o ślubie w przyszłości może wpłynąć na miejsce Księcia w sukcesji. Jako że Talita jest commonerką, Rafael może być wówczas zmuszony do zrzeczenia się praw do tronu.

members3.boardhost.comKsiężniczka Maria Gabriela jest najmłodszą córką Księcia Antônio. Przyszła na świat 8 czerwca 1989r. w Rio de Janeiro.

Maria Gabriela z ojcem/ theroyalforums.com

Obecnie studiuje komunikację społeczną na Pontyfikalnym Uniwersytecie Katolickim w Rio de Janeiro.Zaś obecnym pretendentem do tronu z linii Petrópolis jest książę Pedro Carlos.

dinastias.forogratis.es

Książę urodził się w 1945 jako najstarszy syn księcia Pedro Gastão i księżniczki Marii Burbon-Sycylijskiej.

Ojciec Księcia/ pt.wikipedia.org

Poprzez rodziców, jego kuzynami są: Duarte Pio (pretendent do tronu Portugalii), Henri Burbon-Orleański (były pretendent do tronu Francji z linii Burbonów-Orleańskich), Elizabeth II i Juan Carlos I.

Był dwukrotnie żonaty. Obecnie jest wdowcem.

Pedro Carlos z drugą żoną, Patricią i synami: Pedro Thiago i Filipe/ noblesseetroyautes.comMa dwóch synów. Jego następcą jest najstarszy z nich, ze związku z pierwszą żoną, Książę Pedro Thiago.

godesssaintnoblewomannun.blogspot.com

Książę przyszedł na świat 12 stycznia 1979r. w Petrópolis.
26 maja 1992 Pedro Thiago został porwany w drodze do szkoły i przetrzymywany przez porywaczy, którzy zażądali okupu w wysokości 5 mln dolarów. Został uwolniony 2 września z domu na przedmieściach Rio de Janeiro, po obławie policji.
W styczniu 2002 został oskarżony o współudział w kradzieży a następnie sprzedaż porcelanowego zestawu pochodzącego z Pałacu Grão Pará w Petrópolis, który należy do jego ciotki- księżniczki Cristiny Marii, księżnej Sapieha-Rozanski. Sprawa zakończyła się skandalem i jeszcze bardziej podzieliła członków rodziny cesarskiej, i tak już podzielonych na dwie konkurujące ze sobą linie Petrópolis i Vassouras.

Od lewej: Książę Pedro Carlo, Książę Filipe i Książę Pedro Thiago/ dinastias.forogratis.esObecnie istnieje jedna partia monarchistyczna w Brazylii, PRD (Królewska Partia Demokratyczna). Ma jednak ona małe poparcie i nie została jeszcze oficjalnie wpisana do rejestru partii politycznych.
W swoim programie politycznym nie wskazuje ona, który pretendent miałby objąć w przyszłości tron. Powszechnie jednak bardziej lubiani są pretendenci z linii Vassouras. To oni uczestniczą w różnego rodzaju zjazdach, czy też konferencjach monarchistów i uważa się, że tylko oni mają prawo do objęcia tronu.


A wy kogo widzielibyście na tronie Brazylii? Odpowiedzcie w ankiecie po prawej stronie.
Iza & Larissa

Źródło: monarquia.org.br, wikipedia.org, almanachdegotha.org, theroyalforums.com, realdemocracia.org.br

4 komentarze:

 1. Nie chcę się czepiać, ale Amélie nie była księżną Leuchtenbergu, tylko księżniczką. I miała z cesarzem córkę, Marię Amélię. Tutaj jest ich wspólny portret: http://41.media.tumblr.com/tumblr_lnnnzb3lF81qzjmo0o1_1280.jpg

  Co do artykułu, to fajny. Mało wiedziałam o tej rodzinie. Wydają się być sympatyczni :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, wiedza w pigułce. Szczerze mówiąc do tej pory nie miałam pojęcia, że tam istniała kiedyś monarchia.
  Zresztą ja z historią nigdy nie byłam za pan brat :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.