niedziela, 28 czerwca 2015

Hussein kończy dziś 21 lat+ koronacja na Tonga rozpoczęta


Następca Tronu Jordanii, Książę Hussein, kończy dziś 21 lat. Najlepsza partia w Jordanii jest najstarszym dzieckiem i synem Króla Abdullaha II i Królowej Rani. Obecnie częściej przebywa w USA niż w ojczystym kraju, gdyż studiuje na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Książę mówi płynnie po arabsku i angielsku oraz po francusku i hebrajsku na poziomie konwersacyjnym.Pierwsze zdjęcie Abdullaha i Rani  z synem

Jako że obecnie muzułmanie świętują Ramadan, Hussein przebywa teraz w domu z rodziną. Niedawno odwiedził Szpital im. Królowej Rani, gdzie spędził trochę czasu z małymi pacjentami po wszczepieniu implantów ślimakowych. Z kolei wczoraj, jak dowiadujemy się z Instagrama jego mamy, wraz z najbliższą rodziną spożywał iftar.


Ze względu na święto, Hussein będzie musiał się uzbroić w cierpliwość, jeśli chodzi o tort urodzinowy. Będzie mógł go dostać dopiero po zachodzie słońca.


W przepiękny sposób Królowa Rania złożyła dziś synowi życzenia urodzinowe na Instagramie, udostępniając jego zdjęcie i podpis: Dla najwspanialszego młodego mężczyzny, który pierwszy wypowiedział do mnie "mama"- jedyny tytuł, który naprawdę się liczy. Wszystkiego najlepszego, mój wspaniały synu.


My również życzymy Hussein'owi wszystkiego najlepszego, przy okazji cofając się trochę wstecz i rozczulając nad jego słodkimi zdjęciami z dzieciństwa :)***
Królestwo Tonga (mała wyspa położona na Pacyfiku, w 1/3 odległości między Nową Zelandią a Hawajami) rozpoczęło właśnie uroczystości koronacyjne Króla Tupou VI, które będą trwać w sumie aż 11 dni! Dziś rozpoczęła się starożytna ceremonia kava, na której tradycyjnie krajowi szefowie kuchni przynoszą w darze dla regenta świnie i bataty.


Zebrani siadają następnie w okręgu na tradycyjnych matach ta'ovala i wspólnie piją kavę (czyli wywar z pieprzu metystynowego) w łupinach kokosa. Tradycja ta liczy kilkaset lat i, jak twierdzą Tongijczycy, jest najważniejszym elementem ceremonii koronacyjnej.


Tupou VI, a właściwie 'Aho'eitu 'Unuaki-'o-tonga Tuku'aho Tupou, ma 55 lat i faktycznie władcą Tonga jest już od 18 marca 2012r. Wtedy to jego brat, Król George Tupou V, zmarł bezpotomnie w Hong Kongu, na skutek białaczki.Tupou VI jest idealnym kandydatem na władcę. W latach 2000-2006 sprawował funkcję premiera. Wcześniej był ministrem różnych resortów, m.in. obrony i sprawiedliwości.
Tak długi odstęp między faktycznym przejęciem władzy a koronacją jest na Tonga normą.

Tupou VI był w tym roku na audiencji u Papieża Franciszka

Król jest żonaty ze swoją kuzynką drugiego stopnia, Nanasipau'u Vaea, z którą ma trójkę dzieci:

 • Księżniczkę Angelikę Lātūfuipeka Halaevalu Mata'aho Napua 'Okalani Tuku'ah

 • Następcę Tronu, Księcia Siaosi Manumataongo 'Alaivahamama'o 'Aho'eitu Konstantina Tuku'aho; żonatego ze swoją podwójną kuzynką drugiego stopnia, Sinaitakalą Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Tuku'aho (mają dwójkę dzieci: dwuletniego Księcia Taufa'ahau Manumataongo Tuku'aho i roczną Księżniczkę Halaevalu Mata'aho)

 • Księcia Viliami'ego 'Unuaki-'o-Tonga Lalaka mo'e 'Eiki Tuku'aho

Następca Tronu Tonga i jego żona w dniu ślubu

4 lipca odbędzie się oficjalna ceremonia koronacyjna (bardzo podobna do brytyjskiej). Swoją obecność na niej potwierdzili Książę Naruhito i Księżna Masako z Japonii.

Koronacja George'a Tupou V

Tonga jest jedynym państwem na Pacyfiku, który ma monarchię. Tron dziedziczy się wg. primogenitury męskiej, a członkowie Rodziny Królewskiej wyznają w większości metodyzm (odłam anglikanizmu), który dominuje na wyspie, choć faktycznie monarchia uznaje wolność religijną swoich członków. Dla przykładu, najmłodszy syn Tupou VI od marca tego roku jest mormonem.


royalista.com, instagram.com, hashemitcourt.tumblr.com, jordanianroyals.tumblr.com, theroyalforums.com, costilleando.com, petra.gov.jo, twitter.com, abc.net.au

12 komentarzy:

 1. Super że będziemy mogli zobaczyć Masako :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezbyt znane monarchie jak ta z Tonga są bardzo ciekawe i zawsze się o nich dobrze czyta :)) a co do Husseina, ładny jest nie powiem, ale taka moja prywata:mój ksionrze jest naajlepszy :))) a Rania jak piękna... :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Hussein ma dużo fajnych zdjęć na instagramie i jak się patrzy na niego to uśmiech ma po ojcu. Można dopisać, że studiuje nauki polityczne i ostatnio był na Zgromadzeniu ONZ gdzie przemawiał na spotkaniu w sprawie ekstremizmu wśród młodych i o szerzeniu pokoju (mniej więcej).

  Ta Tonga to w jednej trzeciej to chyba po skosie, bo gdzie Nowa Zelandia a gdzie Hawaje ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po skosie i to takim nawet prostym ;): http://static.sportskeeda.com/wp-content/uploads/2011/05/tonga-map1.jpg

   Usuń
  2. Więc właśnie mówię, że po skosie, ale czy między to jestem trochę sceptyczna. Stawiałabym, ze między by było gdyby wyspa była położona np między Australia a Nową Zelandią. Może bardziej precyzyjnie byłoby na północny wschód od Australii? :)

   Usuń
  3. Ale ja nie napisałam, że jest między Nową Zelandią a Hawajami, tylko na jakimś tam odcinku odległości między nimi ;)

   Usuń
  4. To nie wyklucza istnienia wielu wysepek po drodze ;)

   Usuń
  5. Nie wyklucza, co nie znaczy, że nie jest mylące ;)

   Usuń
 4. Wszystkiego najlepszego przystojnemu księciu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę przyznać, że Hussein całkiem nieźle się prezentuje ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem był słodki jako dzieciak, ale jako facet nie podoba mi się wcale...

   Usuń
 6. Fajnie, że piszesz też o egzotycznych monarchiach. Jest ciekawie poczytać takie rzeczy

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.