niedziela, 21 czerwca 2015

Royal Baby Boom, czyli królewskie dzieci rocznik 2005


Odkąd zaczęłam interesować się monarchiami (czyli od 2013r.) zauważyłam, że pod koniec każdego roku da się przeczytać opinie, że w danym roku "urodziło się dużo royal babies", "prawdziwy wysyp królewskich dzieci".
Cóż, od dwóch lat prawie nieustannie czekamy na jakieś nowe royal baby, które ma się urodzić, na jego pierwsze oficjalne zdjęcie, chrzciny...
Jednak 10 lat temu doszło do prawdziwego wysypu królewskich dzieci, o tyle zapadającego w pamięć, że wśród nich znalazło się wielu przyszłych władców, ich rodzeństwo i kuzyni.Zatem dziś długo wyczekiwany post o królewskich dzieciach urodzonych w roku 2005.


***


1. Księżniczka Maria Chiara, Księżna Capri (dawne Królestwo Obojga Sycylii)- ur. 1 stycznia 2005r.


Jej Królewska Wysokość Księżniczka Maria Chiara Amalia Carola Louise Carmen de Borbón-Dos Sicilias (Księżna Capri) przyszła na świat 1 stycznia 2005r. w Rzymie jako najmłodsze dziecko i córka pretendenta do tronu Obojga Sycylii z linii Castro, Carlo (Księcia Castro) i Camilli Crociani (Księżnej Castro). Ma starszą o dwa lata siostrę, Marię Carolinę (Księżną Palermo).

Co ciekawe, niewiele brakowało, żeby Maria Chiara nie znalazła się na tej liście, gdyż przyszła na świat minutę po północy. Została zatem jednym z pierwszych obywateli Włoch urodzonych w roku 2005.

Embed from Getty Images

Księżniczka Maria Chiara (z lewej) z rodzicami i siostrą na Festiwalu w Monte-Carlo, 2019.

Księżniczka została ochrzczona 2 sierpnia 2005r. w Kościele Stella Maris w Porto Cervo, w Sardynii wraz ze swoją kuzynką, Delią Delrieu (córką siostry Księżnej Camilli, również urodzoną w 2005r.).
Matką chrzestną Marii Chiary została Księżna Michael z Kentu.


Choć jest członkinią zdetronizowanej Rodziny Królewskiej, to często uczestniczy z rodzicami i siostrą w eventach lub innych wydarzeniach związanych z monarchią. W 2011r. towarzyszyła ojcu podczas chrztu Księcia Vincenta i Księżniczki Josephine z Danii, której Książę Carlo został ojcem chrzestnym.
Była również obecna z rodziną na komunii Książąt Nicolasa i Aymerica z Belgii 28 kwietnia 2014r. Nie dało się wówczas nie zauważyć, że sycylijska księżniczka i jej siostra przyjaźnią się z Księżniczką Louise.


Maria Chiara nie zajmuje miejsca w sukcesji do zdetronizowanego tronu. Obecnie mieszka z rodziną w Monako.2. Książę Hashem (Jordania)- ur. 30 stycznia 2005r.Jego Królewska Wysokość Książę Hashem bin Abdullah przyszedł na świat 30 stycznia 2005r. w Ammanie, w 43. urodziny swojego ojca. Jest najmłodszym dzieckiem i synem Króla Abdullaha II i Królowej Rani (z domu al Yassin). Ma trójkę starszego rodzeństwa: Husseina, Iman i Salmę.Książę jako syn Pary Królewskiej Jordanii regularnie uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach w państwie, a także okazjonalnie towarzyszy swoim rodzicom lub wujom w ich wyjściach.


Hashem zajmuje drugą pozycję w sukcesji do tronu Jordanii. Obecnie uczy się w King's Academy w Madabie.3. Hrabina Luana (Holandia)- ur. 26 marca 2005r.


Luana z kuzynem Clausem-Casimirem (synem księcia Constantijna i księżnej Laurentien)


Hrabina Emma Luana Ninette Sophie urodziła się 26 marca 2005r. w Hadze jako najstarsze dziecko i córka śp. Księcia Johana Friso i Księżnej Mabel (z domu Wisse-Smit, wcześniej Los). Ma młodszą o rok siostrę, Zarię.


18 grudnia 2005r. została ochrzczona w Pałacu Huis ten Bosch. Jej rodzicami chrzestnymi zostali: Książę Constantijn, Eveline Wisse-Smit, baronessa Sophie von der Recke i Emma Bonino.Luana okazjonalnie towarzyszy rodzinie w oficjalnych uroczystościach. Zawsze jednak jest obecna na rodzinnych feriach czy wakacjach.


Hrabina nie zajmuje miejsca w sukcesji do tronu Holandii, gdyż jej ojciec poślubił jej matkę nie otrzymawszy zgody Parlamentu na ślub.4. Leah Isadora Behn (Norwegia)- ur. 8 kwietnia 2005r.Leah Isadora Behn urodziła się 8 kwietnia 2005r. we Fredrikstad. Jest drugim dzieckiem i córką Księżniczki Märthy Louise i jej pierwszego męża, Ari'ego Behna. Ma starszą siostrę, Maud Angelicę oraz młodszą siostrę, Emmę Tallulah.

Embed from Getty Images

Leah Isadora (w środku) z siostrami na obchodach 80. urodzin babci, królowej Sonji, 2017.

Dziewczynka została ochrzczona 16 czerwca 2005r. kaplicy Pałacu Królewskiego. Jej rodzicami chrzestnymi zostali: Królowa Sonja, Księżna Laurentien, Gry Brusletto, Katharina Salbu, Espen Bjørshol, Didrik Vigsnæs i Jon Andreas Håtun.


Jako że nie mieszka na stałe w Norwegii można ją właściwie oglądać tylko podczas najważniejszych uroczystości rodzinnych i państwowych.


Leah zajmuje obecnie szóste miejsce w sukcesji do tronu.5. Książę Dipangkorn Rasmijoti (Tajlandia)- ur. 29 kwietnia 2005r.


Jego Królewska Wysokość Książę Dipangkorn Rasmijoti przyszedł na świat przez cesarskie cięcie 29 kwietnia 2005r. w Bangkoku jako jedyne wspólne dziecko Następcy Tronu, Księcia Mahy Vajiralongkorna i jego trzeciej żony, Srirasmi Suwadee. Ma sześcioro starszego przyrodniego rodzeństwa: Bajrakitiyabhę, Juthavacharę Mahidola, Vacharaesorna Mahidola, Chakriwatę Mahidola, Vatcharawee Mahidola i Sirivannavari Nariratanę.


Gdy jego rodzice byli jeszcze małżeństwem Dipangkorn stosunkowo często pojawiał się wraz z nimi w związku z różnymi okazjami. Po ich rozwodzie wyjechał z ojcem do Monachium, gdzie mieszkają wraz z nową żoną Mahy.


Do rozwodu rodziców Książę zajmował drugie miejsce w sukcesji. Ze względu na to, że tron w Tajlandii może dziedziczyć jedynie dziecko króla i królowej pozostających w związku małżeńskim, Dipangkorn najprawdopodobniej nie zajmuje już miejsca w sukcesji lub zajmuje trzecie. 6. Księżniczka Dorothée (dawne Królestwo Obojga Sycylii)- ur. 10 maja 2005r.

Jej Królewska Wysokość Księżniczka Dorothée Maria Amalia Tatiana Hélène przyszła na świat 10 maja 2005r. w Zurychu jako najmłodsze dziecko i jedyna córka Księcia François (zajmującego drugie miejsce w sukcesji do tronu w linii Castro) i Hrabiny Alexandry von Schönborn-Wiesentheid. Ma starszego brata, Antoine'a.

Niestety nie dysponujemy zdjęciem Księżniczki, ale jest ona po części naszą rodaczką. Jej prababcią była Księżniczka Małgorzata Izabella Czartoryska.7.  Doña Irene (Hiszpania)- ur. 5 czerwca 2005r.

Embed from Getty Images

Jej Ekscelencja Doña Irene de Todos los Santos Urdangarín y de Borbón urodziła się 5 czerwca 2005r. w Barcelonie jako najmłodsze dziecko i jedyna córka Infantki Cristiny i Iñaki'ego Urdangarína. Ma trzech starszych braci: Juana, Pablo i Miguela.


Dziewczynka została ochrzczona 14 lipca 2005r. w Pałacu Zarzuela. Jej rodzicami chrzestnymi zostali Księżna Rosario i Pedro López-Quesada y Fernández-Urrutia.


W maju 2015 Irene przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej.


Obecnie zajmuje dziewiątą pozycję w sukcesji do tronu.8. Księżniczka Alexia (Holandia)- ur. 26 czerwca 2005r.

Embed from Getty Images

Jej Królewska Wysokość Księżniczka Alexia Juliana Marcela Laurentien urodziła się 26 czerwca 2005r. w Hadze jako drugie dziecko i córka Króla Willema-Alexandra i Królowej Máximy (z domu Zorreguieta-Cerruti). Ma starszą siostrę, Amalię (Księżniczkę Oranii) oraz młodszą, Ariane.

Embed from Getty Images

Alexia (po prawej) z siostrami na obchodach Dnia Króla w Maastricht, 2022

Księżniczka została ochrzczona 19 listopada 2005r. w Wassenaar. Jej rodzicami chrzestnymi zostali: śp. Książę Johan Friso, Juan Zorreguieta, Królowa Mathilde, Baronowa Alexandra Jankovich de Jeszenice i Baron Frans Ferdinand de Beaufort.


Alexia wraz z siostrami była druhną na ślubie swojego wuja i ojca chrzestnego, Juana Zorreguiety z Andreą Wolf 7 czerwca 2014r.


 Jest druga w sukcesji.
9. Luis Felipe Gómez-Acebo y Ponte (Hiszpania)- ur. 1 lipca 2005r.

Luis Felipe Gómez-Acebo y Ponte przyszedł na świat 1 lipca 2005r. jako najstarsze dziecko i jedyny syn Dona Luisa Beltrána Gómez-Acebo y de Borbón (siostrzeńca Króla Juana Carlosa) i jego byłej żony, Laury Ponte y Martínez. Ma młodszą równo o rok siostrę, Laurę.

Jego ojcem chrzestnym jest Król Felipe VI.

W 2015 roku odbyła się Pierwsza Komunia Święta Luisa. Przystąpił do niej wspólnie z siostrą.


Możliwe, że Luis zajmuje miejsce w sukcesji, ale nie jest to potwierdzona informacja.
10. Księżniczka Gina (Liechtenstein)- ur. 23 lipca 2005r.

Księżniczka Gina (z nr 4) z całą Rodziną Książęcą

Jej Najjaśniejsza Wysokość Księżniczka Georgina Maximiliana Tatiana Maria "Gina" przyszła na świat 23 lipca 2005r. w Wiedniu jako drugie dziecko i jedyna córka Księcia Constantina i Księżnej Marie (z domu Kálnoky von Kőröspatak). Ma starszego brata, Moritza oraz młodszego, Benedikta.

Niestety nie znamy szczegółów dotyczących chrztu Księżniczki, ani jej rodziców chrzestnych.

Gina nie zajmuje miejsca w sukcesji tronu.11. Felicia van Lippe-Biesterfeld van Vollenhoven (Holandia)- ur. 31 lipca 2005r.Felicia Juliana Bénedicte Barbara van Lippe-Biesterfeld van Vollenhoven urodziła się 31 lipca 2005r. w Amsterdamie jako najmłodsze dziecko i druga córka Księcia Mauritsa (siostrzeńca Księżniczki Beatrix) i Księżnej Marilène (z domu van den Broek). Ma dwoje starszego rodzeństwa, Annę i Lucasa.


Została ochrzczona 5 lutego 2006r. w Pałacu Het Loo w Apeldorn. Jej rodzicami chrzestnymi zostali: Książę Constantijn, Książę Floris i Barbara Ruding.


Felicia i jej rodzina stosunkowo rzadko pojawiają się publicznie, w porównaniu np. z rodzinami jej wujów, którzy często reprezentują Holenderską Rodzinę Królewską przy różnych okazjach.

 Od 30 kwietnia 2013r. nie zajmuje już miejsca w sukcesji do tronu.12. Carlos Moralés-Quintana y de Grecia (Grecja)- ur. 30 lipca 2005r.

Embed from Getty Images

Carlos z rodzicami i starszą siostrą Arriettą na ślubie wuja, księcia Philipposa, 2022.

Carlos Moralés-Quintana y de Grecia urodził się 30 lipca 2005r. w Barcelonie jako trzecie dziecko i jedyny syn Księżniczki Alexii i Carlosa Moralés-Quintany. Ma dwie starsze siostry, Arriettę i Anę Maríę oraz młodszą, Amelię.

Embed from Getty Images

Jego rodzicami chrzestnymi zostali: Infantka Elena, Księżna Marie-Chantal i Książę Nikolaos.

Embed from Getty Images

Carlos mieszka obecnie z rodziną w Puerto Calero na Lanzarote i niewiele o nim wiadomo.

Zajmuje dziesiąte miejsce w sukcesji.
13. Księżniczka Jalilah (Jordania)- ur. 16 września 2005r.

Jalilah z wujkiem, bratem i mamą (z tyłu)

Jej Królewska Wysokość Księżniczka Jalilah bint Ali przyszła na świat 16 września 2005r. jako najstarsze dziecko i jedyna córka Księcia Ali'ego i Księżnej Rym (z domu Brahimi). Ma młodszego o dwa lata brata, Abdullaha.

Jalilah od czasu do czasu towarzyszy matce w jej wyjściach.Nie zajmuje miejsca w sukcesji do tronu Jordanii.
14. Książę Emmanuel (Belgia)- ur. 4 października 2005r.

Embed from Getty Images

Jego Królewska Wysokość Książę Emmanuel Léopold Guillaume François Marie przyszedł na świat 4 września 2005r. w Anderlechcie jako trzecie dziecko i najmłodszy syn Króla Philippe'a i Królowej Mathilde (z domu d'Udekem d'Acoz). Ma dwoje starszego rodzeństwa, Élisabeth (Księżną Brabancji) i Gabriela oraz młodszą siostrę, Éléonore.


Został ochrzczony 10 grudnia 2005r. w Zamku Ciergnon w Belgijskich Ardenach. Jego rodzicami chrzestnymi zostali Hrabina Élisabeth d'Udekem d'Acoz i Dziedziczny Wielki Książę Guillaume.

Embed from Getty Images

Emmanuel jako syn Pary Królewskiej Belgii jest zawsze widywany na najważniejszych uroczystościach rodzinnych i państwowych.

Embed from Getty Images

Obecnie zajmuje trzecią pozycję w sukcesji tronu.
15. Książę Christian (Dania)- ur. 15 października 2005r.

Embed from Getty Images

Jego Królewska Wysokość Książę Christian Valdemar Henri John urodził się 15 października 2005r. w Kopenhadze jako najstarsze dziecko i syn Księcia Frederika i Księżnej Mary (z domu Donaldson). Ma troje młodszego rodzeństwa: Isabellę, Vincenta i Josephine.


Jego chrzest odbył się 21 stycznia 2006r. w kaplicy Pałacu Christiansborg. Jego rodzicami chrzestnymi zostali: Księżniczka Victoria, Książę Haakon, Księżna Mette-Marit, Książę Pavlos, Książę Joachim, Jane Stephens, Hamish Campbell i Jeppe Handwerk.


19 czerwca 2010r. Książę był page boy na ślubie swojej matki chrzestnej, Księżniczki Victorii z Danielem Westlingiem.
W październiku 2006r. po raz pierwszy wystąpił oficjalnie jako przedstawiciel Rodziny Królewskiej, gdy wraz z dziadkiem dokonał otwarcia nowego wybiegu dla słoni w kopenhaskim zoo.
15 maja 2021 książę przystąpił do konfirmacji w kaplicy Pałacu Fredensborg.


Zajmuje drugie miejsce w sukcesji.
16. Infantka Leonor, Księżniczka Asturii (Hiszpania)- ur. 31 października 2005r.

Embed from Getty Images

Jej Królewska Wysokość Infantka Leonor de Todos los Santos (Księżniczka Asturii) urodziła się 31 października 2005r. w Madrycie jako najstarsze dziecko i córka Króla Felipe VI i Królowej Letizii (z domu Ortiz-Rocasolano). Ma młodszą o dwa lata siostrę, Sofíę.

Embed from Getty Images

14 stycznia 2006r. została ochrzczona w Pałacu Zarzuela. Jej rodzicami chrzestnymi zostali Król Juan Carlos i Królowa Sofía.


20 maja 2015 Infantka przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej, a do bierzmowania 28 maja 2021.

Embed from Getty Images

Od 19 czerwca 2014r. jest Następczynią Tronu Hiszpanii.17. Camilla von Lattorff (Liechtenstein)- ur. 4 listopada 2005r.

Camilla (z nr 15) z całą Rodziną Książęcą

Camilla Maria Katharina von Lattorff przyszła na świat 4 listopada 2005r. w Monzie jako czwarte dziecko i trzecia córka Księżniczki Tatjany i Philippa von Lattorff. Ma troje starszego rodzeństwa: Lukasa, Elisabeth i Marie oraz troje młodszego: Annę, Sophie i Maximiliana.Nieznane są szczegóły jej chrztu.

Camilla nie zajmuje miejsca w sukcesji do tronu Liechtensteinu.
18. Guillermo Gómez-Acebo y Cano (Hiszpania)- ur. 23 listopada 2005r.

Guillermo Gómez-Acebo y Cano przyszedł na świat 23 listopada 2005r. jako drugie dziecko i syn Dona Bruno Alejandra Gómez-Acebo y de Borbón (siostrzeńca Króla Juana Carlosa) i Bárbary Cano y de la Plaza. Ma starszego brata, Alejandra Juana i młodszego, Álvaro.

Niestety nie dysponujemy zdjęciami chłopca.19. Książę Sverre Magnus (Norwegia)- ur. 3 grudnia 2005r.

Embed from Getty Images

Jego Wysokość Książę Sverre Magnus urodził się 3 grudnia 2005r. jako najmłodsze wspólne dziecko Księcia Haakona i Księżnej Mette-Marit (z domu Tjessem-Høiby). Ma starszego przyrodniego brata, Mariusa oraz starszą siostrę, Ingrid Alexandrę.

Julia Naglestad, Det kongelige hoff

Został ochrzczony 4 marca 2006r. w kaplicy Pałacu Królewskiego. Jego rodzicami chrzestnymi zostali: Królowa Sonja, Królowa Máxima, Książę Pavlos, Księżna Rosario, Espen Høiby, Bjørn Steinsland i Marianne Gjellestad.


Książę przystąpił do konfirmacji w kościele Asker 5 września 2020.

Embed from Getty Images

Zajmuje trzecie miejsce w sukcesji.
20. Książęta Nicolas i Aymeric (Belgia)- ur. 13 grudnia 2005r.

Embed from Getty Images

Jego Królewska Wysokość Książę Nicolas Casimir Marie i Jego Królewska Wysokość Książę Aymeric Auguste Marie urodzili się przez cesarskie cięcie 13 grudnia 2005r. jako najmłodsze dzieci i jedyni synowie Księcia Laurenta i Księżnej Claire (z domu Coombs). Mają starszą o prawie dwa lata siostrę, Louise.


Nieznane są szczegóły ich chrztu oraz rodzice chrzestni.

W 2014 roku chłopcy przystąpili do Pierwszej Komunii Świętej.


Nicolas zajmuje trzynaste (lub dwunaste), a Aymeric czternaste (lub trzynaste) miejsce w sukcesji.21. Księżniczka Makhosothando (Suazi)- ur. 2005r.


Makhosothando (pierwsza z lewej) z przyrodnią siostrą

Jej Królewska Wysokość Księżniczka Makhosothando przyszła na świat w 2005r. jako najstarsze wspólne dziecko Króla Mswati'ego III i jego dwunastej żony (prawdopodobnie już byłej), Inkhosikati LaDube (z domu Nothando Dube). Ma dwoje biologicznego młodszego rodzeństwa, Betive'go i Mahlemalangeni oraz ponad dwadzieścioro przyrodniego rodzeństwa.

Nieznane są bliżej szczegóły życia Księżniczki***


Które królewskie dzieci z rocznika 2005 lubicie najbardziej? Odpowiedzcie w komentarzach.


Źródła: godesssaintnoblewomannun.blogspot.com, wikipedia.org, geni.com, royalty-magazine.com, theroyalfanzine.tumblr.com, wc.rootsweb.ancestry.com, zimbio.com, instagram.com, theroyalforums.com, royalista.com, nickobongiorno.wordpress.com, hola.com, letiziaofspain.blogspot.com, royalfanzine.blogspot.com, unofficialroyalty.com, royal-fans.com,  flickr.com

Ostatnia aktualizacja: 3.01.2023

32 komentarze:

 1. Leonore jest przepięna, lubię ją, no i Christian ;) reszty za bardzo nie znam ;P aaa no i Sverre Magnus...hymm kurcze ja lubię wszystkie dzieci, ale do Sverre nie mogę się przekonać, ze zdjęć wydaje się on być rozwydrzonym bachorkiem ;P ale to może tylko taki pozór ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A propos Leonor i Christiana, znalezione na Tumblr: http://41.media.tumblr.com/d0486a47d6b5f96a78bb2687d329c3b7/tumblr_mqzuzzam9j1r4r8ero1_540.png
   W sumie, to nawet do siebie pasują :D

   Usuń
  2. O nie tylko nie z Leonor!!! Nie cierpię Letizii i HRK!!

   Usuń
  3. hahah ;) no a właśnie... co by było gdyby tak się stało... w sensie Leonor wyszłaby za Christiana ;P ??? Wtedy nie mogłaby być królową Hiszpanii i jej miejsce zajęłaby z automatu Sofia?

   Usuń
  4. Nie dojdzie do czegoś takiego, ponadto nie wiadomo czy Leonore kiedykolwiek zostanie królową...

   Usuń
  5. Gdyby Leonor nie mogła zostać królową ze względu na to, że jest kobietą (choć na pewno zostanie) kto zajął by jej miejsce? Kolejna jest Infantka Sofia a później Infantka Elena, która ma syna. Jak sądzicie?

   Usuń
  6. Gdyby Leonor i Christian postanowili się pobrać, to któreś z nich musi zrezygnować z tronu (bo w dzisiejszych czasach unia personalna między Hiszpanią a Danią raczej nie wchodzi w grę). Jeśli Leonor by zrezygnowała, to jej miejsce zajmuje Sofia. Jeśli Chrisitan, to Isabella.
   Ale oczywiście do czegoś takiego na pewno nie dojdzie. Myślę też, że Leonor z pewnością zostanie w przyszłości królową Hiszpanii. Odkąd Felipe zasiadł na tronie Hiszpanie jakby na nowo pokochali monarchię. Ostatni sondaż pokazuje, że już trochę ponad 70% społeczeństwa chce ją zostawić. Jeśli dobrze pamiętam, w Belgii jest podobny stan procentowy na ten temat.

   Usuń
  7. Pewnie nie dojdzie, ale byłam ciekawa ;P Chociaż, jak to mówią nigdy nie mów nigdy ;) A nóż widelec kiedyś na jakimś królewskim przyjęciu wystrzeli łuk amora ;P hahah ;) To byłby chyba ogromny szok i dla Hiszpanów i dla Duńczyków ;D
   Btw. Też myślę, że Leonor zostanie królową, co z tego że jest kobietą? Chyba jeszcze nie zmienili prawa (czy już tak?) , ale na pewno zmienią po to, aby Leo tą królową kiedyś została .

   Usuń
  8. Christina na pewno nie zrezygnuje. Prawda jest taka, że Królowa MII nie abdykuje, a Frederik od samego początku ma wpajane, że to "powołanie" do służenia krajowi tak jak uważa jego matka. Z Christianem będzie podobnie, co Mary i Frederik mówili w wywiadzie, że do małego dzieci wiedzą kim są i w pewnym sensie się z tym oswajają a jednocześnie chcą by mieli normalne dzieciństwo.
   Zresztą rodziny królewskie - hiszpańska i duńska nie utrzymują ze sobą ścisłych kontaktów, bo HRK właściwie się trochę izoluje więc dzieciaki nawet sie pewnie nie znają. Komu jak komu, ale teściowej takiej jak Letizia to mu nie życzę.

   Usuń
  9. Ale przecież Leonor jest oficjalnie Następczynią Tronu. W Hiszpanii dziedziczy się tak jak w Monako (pierwszeństwo mają synowie panującego, gdy ich nie ma to pod uwagę brane są córki). Leonor straci możliwość zostania królową tylko, gdy Felipe doczeka się syna, ale na to już właściwie nie mamy co liczyć.
   Te zmiany w sukcesji dotyczyły tego, żeby tron dziedziczyło najstarsze dziecko. Żeby Leonor w przyszłości nie została zastąpiona przez młodszego brata. Hiszpanie chcieli zmienić sukcesję na absolutną, jak się okazało, że Letizia jest w drugiej ciąży, ale jak Pałac ogłosił, że spodziewa się córki, to nie było już potrzeby niczego zmieniać. Myślę, że w końcu zmienią prawo, ale na razie nie jest ono krzywdzące dla Leonor.

   Usuń
  10. *miało być Christian!

   Usuń
  11. Nie wiem czy mi się podoba ta idea "umarł król, niech żyje król". Widziałyście kiedyś jak wyglądało wstąpienie na tron MII? Ubrana na czarno (bo w żałobie po śmierci ojca), cała zapłakana, bo właśnie straciła ojca, a jeszcze musi się uśmiechać i pozdrawiać z balkonu poddanych, bo jest ich nową królową. Jak dla mnie, to było bardzo smutne i nie wiem czy chciałabym oglądać w przyszłości coś podobnego w wykonaniu Freda i Mary :-/

   Usuń
  12. Widziałam zdjęcia. Smutne, ale tak już jest. Podobnie przecież jest w Wielkiej Brytanii. Tak już jest, W Norwegii myślę będzie podobnie, w Szwecji też.
   W przypadku abdykacji to właściwie nie ma różnicy, bo Król już jest, a żegna się jego rodzica np. WA kiedyś będzie szedł za trumną Beatrycze i też będzie to smutne, bo co z tego, że nowy król już jest skoro umrze ukochana monarchini?

   Usuń
 2. Yyy... ale komunia Książąt Nicolasa i Aymerica z Belgii była jakoś niedawno z tego co mi się zdaje a nie w 2008 r., na tym zdjęciu księżniczka Maria Chiara nie wygląda na 3 lata, a w 2008 właśnie tyle miała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz doczytałam i musisz poprawić, bo jak sama widzisz w 2008 r. Ci chłopcy komunii nie mieli :)

   Usuń
  2. Haha, wyszło na to, że Nicolas i Aymeric mieli 2 lata na Komunii :D Za dużo cyfr w jednym poście, miał być 2014. Już poprawiłam.
   Dziękuję :*

   Usuń
 3. I czy aby na pewno Irene jest jeszcze na liście sukcesji do tronu Hiszpanii skoro jej matka została pozbawiona tytułu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cristina i Inaki zostali pozbawieni tytułu "Księżnej i Księcia Palma de Mallorca". W przypadku Cristiny oznacza to, że teraz jest po prostu Infantką Cristiną, w przypadku Inaki'ego, że nie ma już żadnego tytułu (jak Chris O'Neill w Szwecji). Ale jak na razie nie było mowy o zabieraniu praw do sukcesji. Odebranie tytułu wcale nie wyklucza ich z dziedziczenia.

   Usuń
 4. Księżna Michael z Kentu ma na imię Marie Christine. Nie wydaje mi się, aby kobieta nazywała się Michael, ewentualnie Michelle.

  Imiona z Afryki i Tajlandi... język mi się poplątał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorka bloga dobrze napisała. Owszem tak jak piszesz imię księżna Kentu ma inne (Marie Christine), ale nazywana jest od imienia i tytułu męża Księżną Michael z Kentu, tak jak żonę jej syna Lorda Fredericka Windsora - Sophie WInkleman, nazywa się Lady Frederick Windsor!

   P.S. Dziwię sie Albino, że tego akurat nie wiesz :)

   Usuń
 5. Rzeczywiście prawdziwy "Royal Baby Boom" Aż 21 dzieci, większości z nich nie kojarzyłam, może jeszcze kiedyś taki będzie. Świetna notka, musiałaś się napracować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, przyznaję, że nie uwzględniłam tutaj małych "Habsburżątek", które znajdują się bardzo daleko w sukcesji. To już było trochę ponad moje siły :) Ale nie sądzę, żeby było ich więcej niż pięcioro.

   Cóż, kiedy pokolenie 2005 będzie miało swoje rodziny, to może uda im się kiedyś pobić ten rekord :D

   Usuń
 6. No to rzeczywiscie byl wysyp royal baby w 2005 roku :)
  Ja lubie dzieci z Holandii, Danii i Hiszpanii ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj, pamiętam ten rok bardzo dobrze. Działo się wtedy

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna notka :)
  Ja najbardziej lubię Christiana, Alexię, Sverre'a i Leonor ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetna robota :)) Księżniczka Alexia ma w sobie ten urok, jest śliczną dziewczyną :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest najładniejsza z sióstr... Alexia jest wielka, przysadzista i niezbyt urodziwa, nie ma w niej delikatności.

   Usuń
  2. Rozumiem, że chodziło Ci, że Amalia jest "wielka, przysadzista i niezbyt urodziwa", bo nie znam nikogo, kto powiedziałby tak o Alexii ;P

   Usuń
  3. Tak, oczywiście miałam na myśli Amalię jeśli chodzi o "wielkość, przysadzistość" ! :) Nie wiem o czym myślałam jak pisałam komentarz ;)

   Usuń
  4. Haha, może się zdarzyć każdemu :D

   Usuń
 10. Odpowiedzi
  1. Na pewno Arcyksiążę Nikolaus (prawnuk Arcyksięcia Maximiliana Eugen'a) i Benedict-Alexander (wnuk Josefa Arpada). Pewnie jeszcze jakieś dziewczynki, ale nie sądzę, żeby było ich dużo. Myślę, że pewnie nie więcej niż cztery ;)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.