sobota, 25 października 2014

13- te urodziny Élisabeth

Aż trudno uwierzyć, że minęło już 13 lat od narodzin Księżniczki Élisabeth. Z tej okazji cofnijmy się w czasie, żeby przypomnieć sobie jak dorastała Następczyni Tronu Belgii.

Élisabeth przyszła na świat przez cesarskie cięcie dokładnie 25 października 2001r. o godzinie 21:58 w Anderlechcie jako pierwsze dziecko ówczesnego Następcy Tronu, Księcia Brabancji- Philippe'a i jego żony, belgijsko- polskiej arystokratki- Mathilde d'Udekem d'Acoz.
Narodziny dziewczynki zostały przyjęte przez Belgów z ogromną radością. Po modernizacji zasad dziedziczenia tronu władzę miało otrzymać najstarsze dziecko bez względu na płeć, a nie wyłącznie męski potomek.
Tym samym Élisabeth zostanie w przyszłości 8. władcą Belgii i będzie pierwszą w historii kobietą na jej tronie.


9 grudnia 2001r. Księżniczka została ochrzczona przez arcybiskupa Brukseli- kardynała Godfrieda Danneelsa. Jej rodzicami chrzestnymi zostali jej kuzyn, Książę Amedeo i siostra Mathilde, Hélène d'Udekem d'Acoz. Na chrzcie otrzymała imiona Élisabeth Thérèse Marie Hélène (Élisabeth na cześć swojej praprababci, królowej Élisabeth Bawarskiej i Hélène na cześć swojej ciotki i matki chrzestnej).


Księżniczka jest obecnie uczennicą Sint-Jan Berchmanscollege, mieszczącego się w dzielnicy Marolles w Brukseli. Wcześniej do tej szkoły uczęszczało jej kuzynostwo- dzieci Księżnej Astrid. Jest to pierwszy przypadek w Rodzinie Królewskiej, gdzie przyszły władca pobiera naukę w języku flamandzkim. Élisabeth uczęszcza również na zajęcia taneczne (również prowadzone po flamandzku) w Akademii Muzycznej Municipal w Asse, w Brabancji Flamandzkiej.


Swoje oficjalne obowiązki Księżniczka podjęła po raz pierwszy w 2006r. na uroczystej mszy z okazji Narodowego Święta Belgii. w 2007r. wraz ze swoim ojcem uczestniczyła w otwarciu muzeum naukowego  Technopolis. Była również obecna na Konkursie Muzycznym im. Królowej Élisabeth  oraz na prezentacji modelu nowej belgijskiej stacji badawczej na Antarktydzie, która nosi jej imię.


W 2006r. była druhną na ślubie swojej ciotki, hrabiny Élisabeth i później w 2011r. na ślubie swojej drugiej ciotki i matki chrzestnej, hrabiny Hélène. Z kolei w 2014r. była druhną na ślubie swojego kuzyna i ojca chrzestnego, Księcia Amedeo z arystokratką Elisabettą "Lili" Rosboch von Wolkenstein.
Księżniczka mówi biegle we wszystkich trzech językach urzędowych Belgii: po niemiecku, francusku i flamandzku, choć na uroczystościach rodzinnych Rodzina Królewska porozumiewa się raczej między sobą po francusku (głównie z racji tego, że babcia Élisabeth, Królowa Paola, nie mówi po flamandzku).


Od 21 lipca 2013r., czyli dnia wstąpienia swojego ojca na tron, Élisabeth nosi tytuł Księżnej Brabancji przysługujący Następcy Tronu Belgii. Bycie przyszłą Królową wiąże się jednak z wielkim niebezpieczeństwem. W zeszłym roku grupa neonazistów wysłała do gazety list, w którym wyraziła zamiar uprowadzenia 12- latki. Od tamtej pory ochrona Élisabeth jest jeszcze liczniejsza i bardziej zmobilizowana, jednak niedoszłych porywaczy nie udało się znaleźć.


W przyszłości Księżniczka będzie jedną z pięciu kobiet panujących w Europie w podobnym czasie, wraz z Infantką Leonor, Księżniczką Cathariną-Amalią, Księżniczką Estelle i Księżniczką Ingrid Alexandrą.


Wszystkiego najlepszego,  Élisabeth!


11 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy post. Bardzo podoba mi się takie zaangażowanie od najmłodszych lat ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też, ale jednocześnie w pewnym sensie odbiera to troszeczkę dzieciństwo.

   Usuń
 2. Elisabeth jest strasznie podobna do ojca i wydaje się być bardzo miłą dziewczyną. Jak ten czas leci, już świętuje 13 urodziny...

  OdpowiedzUsuń
 3. Post jest bardzo ciekawy :) Czytałam z wypiekami na twarzy i wiele dowiedziałam się na temat Elisabeth, bo, szczerze mówiąc, dotąd jakoś niezbyt interesowałam się tym, co tam u niej słychać :)

  Zapraszam do mnie :)
  katethecambrdiges.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie bardzo mi miło, że ci się podobał mój post :)

   Usuń
 4. No rzeczywiście czas leci tak bardzo szybko ...
  Szczerze mówiąc najbardziej zaciekawiło mnie ostatnie zdanie
  " W przyszłości Księżniczka będzie jedną z pięciu kobiet panujących w Europie w podobnym czasie, wraz z Infantką Leonor, Księżniczką Cathariną-Amalią, Księżniczką Estelle i Księżniczką Ingrid Alexandrą." to aż 5 królowych będzie?
  W UK królem będzie George, w Danii Christian, na Luksemburg musimy poczekać w Monako Bliźniaki (podobno 2 chłopaków) w Liechtensteinie Wenzel ma dopiero 18 lat więc też poczekamy Ale to niezwykłe takie bycie świadkiem narodzin nowych władców nieprawdaż? :) /Lena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie wiadomo, że 5, a później się zobaczy 😄 Chociaż w Liechtensteinie tron może odzedziczyć wyłącznie mężczyzna i nie wydaje mi się żeby uległo to zmianie. Jeśli przeczucie mnie nie myli, to powinno być po równo: 5 facetów i 5 kobiet 😜 Potwierdzam- to naprawdę super uczucie być świadkiem narodzin nowego pokolenia władców, tym bardziej, że powinnyśmy spokojnie dożyć ich koronacji 😊

   Usuń
 5. Mała korekta Wenzel ma 19 lat :) przed chwilą sprawdziłam na wikipedii ;) ' Lena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, 19. Tylko jego wiek z Liechtensteinu kojarzę :p

   Usuń
 6. Mam pytanie w związku z królewskim kalendarzem. Z kim obchodzisz urodziny? ;) U mnie niestety się tak złożyło że z nikim ;( ale może kiedyś :D /Lena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z królową Silvią, z czego bardzo się cieszę :D
   A co do kalendarza, to postaram się go do końca tygodnia uzupełnić ;)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.