środa, 3 sierpnia 2022

Greville Emerald Kokoshnik Tiara

 Dzisiaj krótszy niż zazwyczaj post, poświęcony tiarze Greville Emerald Kokoshnik, bliżej znanej jako ślubny diadem księżniczki Eugenie.

Embed from Getty ImagesTiara powstała ponad 100 lat temu, ale swój debiut na głowie członkini rodziny królewskiej zaliczyła dopiero w październiku 2018, kiedy to na swój ślub założyła ją wnuczka obecnej królowej, księżniczka Eugenie. Według różnych źródeł, diadem powstał w roku 1919 lub 1921 dla Margaret Greville, brytyjskiej bywalczyni salonów i żony angielskiego polityka, Ronalda Greville'a.

Embed from Getty Images

Greville Emerald Kokoshnik Tiara została wykonana przez francuską firmę jubilerską Boucheron w stylu kokosznik, popularnego w carskiej Rosji na przełomie XVIII i XIX wieku nakrycia głowy, na wzór którego później zaczęto wykonywać tiary. Powstała z brylantów i diamentów o szlifie rozetowym, oprawionych w platynę, 93,7-karatowego szmaragdu umieszczonego pośrodku oraz sześciu mniejszych po obu jego stronach.


Państwo Greville nie doczekali się potomstwa, a w swoim testamencie pani Greville zapisała tiarę Królowej-Matce Elizabeth, która weszła w jej posiadanie w 1942 roku. Nigdy jednak nie założyła jej publicznie, a kiedy zmarła w 2002 r., diadem odziedziczyła jej starsza córka, królowa Elizabeth II. Obecnej monarchini klejnot najwyraźniej także nie przypadł do gustu i dopiero w 2018 r. tiarę ze skarbca wyciągnęła jej wnuczka, księżniczka Eugenie, która pożyczyła ją na swój ślub z Jackiem Brooksbankiem w październiku.

Embed from Getty Images

Zieleń i granat były kolorami przewodnimi październikowej uroczystości, tak więc szmaragdowa tiara była idealnym wyborem dla księżniczki Eugenie. Panna młoda dobrała do niej także diamentowo-szmaragdowe kolczyki będące prezentem ślubnym od Jacka Brooksbanka.


4 komentarze:

 1. Przepiękna tiara, aż dziw, że żadna inna księżniczka czy księżna jej nie nosiła

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna tiara. Bardzo szkoda, że nie widujemy jej nawet od czasu do czasu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tiara była cudownym zaskoczeniem. Jakby została stworzona dla Eugenii.
  W testamencie Margaret Greville zapisała Królowej Matce jeszcze wiele wspaniałej biżuterii. Ciekawe, ile z niej nigdy nie widzieliśmy publicznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna tiara i idealnie pasowała do stylizacji Eugenii ciekawe czy ją jeszcze kiedyś w niej zobaczymy

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.