wtorek, 23 sierpnia 2022

Wyścig Mary i Frederika na SailGP, data ślubu księżniczki Marii Laury, nowe szkoły + więcej

Liechtenstein 

Jak co roku 15 sierpnia przypadało Święto Narodowe w Liechtensteinie. Po raz pierwszy od trzech lat wzięli w nich udział inni członkowie rodziny książęcej poza księciem Aloisem, który w trakcie pandemii jako jedyny reprezentował rodzinę na ograniczonych uroczystościach. Pojawili się: książę Hans-Adam, księżna Sophie, książę Joseph-Wenzel, księżniczka Marie-Caroline i książę Georg.
Podobnie jak przed pandemią, główne obchody zorganizowano rano na łące pod zamkiem Vaduz, a w ich trakcie książę Alois wygłosił przemówienie. Szacuje się, że w tym roku około 15-20 000 osób wzięło w nich udział.
Kolejny rok z rzędu zabrakło jednak tradycyjnego przyjęcia w Ogrodzie Różanym na zamku Vaduz dla mieszkańców Liechtensteinu. Zamiast tego po południu książę Alois i księżna Sophie spotkali się z mieszkańcami świętującymi na ulicach Vaduz (galerię zdjęć znajdziecie tutaj).

Szwecja

18 sierpnia książę Oscar przekroczył progi szkoły Campus Manilla School - tej samej, do której od 2018 uczęszcza jego starsza siostra, księżniczka Estelle. Inaczej niż cztery lata temu, tym razem dziennikarze nie mieli wstępu na teren placówki, był to prywatny moment rodziny książęcej.


Z kolei książę Alexander, najstarszy synek księcia Carla Philipa i księżnej Sofii, rozpoczął edukację w Djurgårdsskolan niedaleko willi Solbacken, w której mieszka rodzina. Podobnie jak w przypadku jego kuzyna, był to prywatny dzień i nie opublikowano z niego żadnych zdjęć.Potwierdzono, że król Carl Gustaf i królowa Silvia wezmą udział w obchodach 50-lecia panowania królowej Margrethe w dniach 10-11 września. Możemy się także spodziewać norweskiej rodziny królewskiej (mam wielką nadzieję, że obecna będzie także księżniczka Ingrid Alexandra!).


W ubiegłą niedzielę książę Carl Philip i księżna Sofia byli obecni na ślubie przyjaciół, Camilli i Christophera Bastin w Sztokholmie.Belgia

Poinformowano, że ślub księżniczki Marii Laury, córki księżniczki Astrid i tym samym siostrzenicy króla Philippe'a, i Williama Isvy'ego odbędzie się 10 września. Rano będzie miała miejsce ceremonia cywilna, natomiast o godzinie 14:30 w Katedrze św. Michała i św. Guduli w Brukseli rozpocznie się ceremonia kościelna. Jak informują media, lista gości obejmuje 500 osób, w tym oczywiście belgijską rodzinę królewską.


W miniony weekend księżniczka miała swój wieczór panieński, który świętowała z rodzeństwem, księżną Olympią i jej siostrami d'Arco-Zinneberg.


20 sierpnia książę Gabriel świętował swoje 19. urodziny. Z tej okazji opublikowano jego nowe zdjęcie. Dwa dni później, idąc w ślady ojca i starszej siostry, rozpoczął swoją edukację w Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli od 6-tygodniowej inicjacji wojskowej w obozie Elsenborn.
Dania

Dwór Królewski poinformował, że księżniczka Nathalie, najmłodsza z trójki dzieci księżniczka Benedikte, i jej mąż, Alexander Johannsmann rozwiedli się po dwunastu latach małżeństwa (para pobrała się w maju 2010 w ceremonii cywilnej i rok później w ceremonii kościelnej). Doczekali się dwójki dzieci, 12-letniego Konstantina i 7-letniej Louisy. Księżniczka razem z dziećmi będzie nadal mieszkać w swoim apartamencie na zamku Bad Berleburg.


17 sierpnia królowa Margrethe odwiedziła wystawę "Margrethe II de Danemark, artiste-Reine" (Margrethe II z Danii, królowa-artystka) w Muzeum Henri-Martin we francuskim Cahors. Wystawa została zorganizowana z okazji 50-lecia panowania królowej i otwarta przez synową monarchini, księżną Marie, w lipcu tego roku. Można ją zwiedzać do marca 2023.

21 sierpnia monarchini wzięła udział w uroczystościach z okazji 1000-lecia diecezji Roskilde. Najpierw była obecna nabożeństwie w Katedrze w Roskilde, a następnie odwiedziła Muzeum Roskilde, gdzie zobaczyła m.in. rękopis Ely sprzed 1000 lat, w którym po raz pierwszy pojawia się wzmianka o Roskilde. Rękopis został wypożyczony przez Trinity College na Uniwersytecie w Cambridge i pierwszy raz jest prezentowany w Danii.

W tym roku jako pierwsza po wakacyjnej przerwie do pracy wróciła księżna Mary. 18 sierpnia otworzyła tradycyjny Festiwal Kwiatów w Odense, który odbywa się pod hasłem "Ogród Przygód" i ochrzciła nową odmianę róży, nazwaną "Najpiękniejszą", po piosence "The Most Beautiful Girl in the World" - największym hicie Prince'a, którą zadedykował swojej ówczesnej żonie, amerykańskiej tancerce, aktorce i piosenkarce Mayte Garcii. W tym roku mija 10 lat odkąd Mary została patronką festiwalu.
Księżna została zapytana o starsze dzieci, Christiana i Isabellę, którzy kilka dni wcześniej rozpoczęli naukę w nowych szkołach. Jak powiedziała, zadomowili się w swoich nowych szkołach i czują się w nich dobrze.

W kolejnych dniach przyszedł czas na nieco sportowej rywalizacji. 19 sierpnia książę Frederik i księżna Mary spotkali się z duńską drużyną żeglarską przed międzynarodowymi zawodami żeglarskimi Sail Grand Prix (SailGP ) odbywającymi się w Kopenhadze, aby życzyć im powodzenia.

Następnego dnia para książęca wzięła udział w treningu przed ostatnim, finałowym wyścigiem Sail GP i po raz trzeci rywalizowali ze sobą w tej konkurencji, stojąc na czele przeciwnych drużyn - Mary australijskiej, a Frederik duńskiej. Jak to się mówi, do trzech razy sztuka - dwie poprzednie rywalizacje w 2004 i 2005 roku zakończyły się zwycięstwem Australii, więc Frederik liczył na rewanż.. Niestety, i tym razem szczęście sprzyjało księżnej i drużynie australijskiej, która po bardzo wyrównanym wyścigu jako pierwsza przekroczyła metę. Mimo to, sądząc po zdjęciach i zamieszczonym filmiku (polecam obejrzeć z dźwiękiem), oboje bawili się znakomicie, a książę pogratulował żonie pocałunkiem w policzek :)
Australia drugi rok z rzędu wygrała Sail GP.

Japonia

15 sierpnia Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 77. rocznicę kapitulacji Japonii i zakończenia II wojny światowej.

Wielka Brytania

Lady Louise, córka hrabiego i hrabiny Wessex, we wrześniu zacznie studiować język angielski (filologię angielską?) na Uniwersytecie St Andrews.


Wczoraj potwierdzono, że książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis we wrześniu rozpoczną naukę w Lambrook School w Windsorze po przeprowadzce rodziny do Adelaide Cottage. Para książęca podziękowała dyrekcji i personelowi szkoły Thomas's Battersea, w której do tej pory uczyła się dwójka ich starszych pociech.


Jordania

Na sam koniec - kolejne zdjęcia z zaręczyn księcia Husseina i Rajwy Al Saif (link), które pojawiły się od czasu aktualizacji postu (Dwór Królewski dzieli się nimi chętniej niż informacjami na temat przyszłej panny młodej ;) ).Królewscy fani niemal od razu zauważyli, że kolczyki z żółtymi diamentami, które Rajwa założyła, pozując do zaręczynowych zdjęć w ogrodzie swojego rodzinnego domu, należą do jej przyszłej teściowej, królowej Ranii.


Dzisiaj Dwór Królewski opublikował trzy nowe zdjęcia królowej Ranii z okazji jej 52. urodzin, które przypadają za tydzień, 31 sierpnia.

2 komentarze:

  1. 10 września będzie wielkim świętem dla fanów monarchii ślub w Belgii obchody w Danii mam nadzieję na piękne stylizacje i oczywiście tiary 😍

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapowiada się huczny ślub w Belgii.
    Przyszła następczyni tronu w Jordanii zapowiada się na równie stylową i elegancką, co jej przyszła teściowa. Wypożyczenie kolczyków jest znaczącym gestem.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.