wtorek, 9 sierpnia 2022

Commonwealth Games 2022, księżniczka Charlotte w SportsAid House, zaręczyny w Bawarii + więcej

 Ponownie tylko wybrane, najważniejsze wydarzenia.

Japonia

27 lipca Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako spotkali się z Prezydentem i Pierwszą Damą Indonezji, którzy są ich pierwszymi oficjalnymi gośćmi po pandemii.31 lipca, 2  oraz 4 sierpnia książę Fumihito i księżna Kiko z synem, księciem Hisahito pojawili się na licealnym festiwalu kulturowym National High School Comprehensive Cultural Festival / Tokyo Sobun 2022 w Tokio.

Księżniczka Kako 7 sierpnia wzięła udział w Międzynarodowym Obozie Skautów w Togakushi w prefekturze Nagano - w tym roku jubileuszowy, bo zorganizowany po raz 100. Księżniczka wysłuchała prezentacji dotyczących m.in. równości płci, a wieczorem rozpaliła ognisko. Poprzednio uczestniczyła w obozie w 2010 roku.


U Emerytowanego Cesarza Akihito zdiagnozowano niewydolność serca, której przyczyną jest wadliwa zastawka po prawej stronie serca. Jak ostatnio podano, jego stan poprawił się po wdrożeniu leczenia. W 2012 Akihito przeszedł operację wszczepienia bypassów, ale zdaniem lekarzy nie ma to związku z niewydolnością. Jak poinformowała Agencja Dworu Cesarskiego, Emerytowany Cesarz prowadzi takie życie, jak do tej pory - musiał jedynie skrócić swoje codzienne, poranne i wieczorne spacery.
Z kolei Emerytowana Cesarzowa Michiko przeszła ostatnio pomyślnie operację usunięcia zaćmy z prawego oka i powoli wraca do zdrowia.
Wielka Brytania

W dniach 28 lipca - 8 sierpnia trwały Igrzyska Wspólnoty Narodów w Birmingham (Commonwealth Games). Na ceremonii otwarcia 28 lipca obecni byli: książę Walii, księżna Kornwalii oraz hrabia i hrabina Wessex. Książę Charles i księżna Camilla przybyli na ceremonię ekologicznym Aston Martinem księcia, napędzanym bioetanolem (produktem ubocznym produkcji wina i sera), którym książę i księżna Cambridge opuścili Pałac Buckingham po swoim obiedzie weselnym. Książę odczytał wiadomość od królowej, którą napisała w październiku zeszłego roku i umieściła w pałeczce sztafetowej. Sztafeta odbyła się na wszystkich terytoriach Wspólnoty Narodów i zakończyła oficjalnie w dniu otwarcia Igrzysk.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Brytyjska rodzina królewska każdego dnia dopingowała zawodników z trybun i wręczała medale zwycięzcom. W trakcie trwania Igrzysk pojawili się: książę i księżna Cambridge z córką, księżniczką Charlotte (dla której było to pierwsze wyjście bez starszego brata), hrabia i hrabina Wessex z dziećmi, Lady Louise i wicehrabią Jamesem, oraz księżniczka Anne z mężem.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images8 sierpnia Igrzyska zamknął hrabia Wessex jako ich wicepatron (patronką jest królowa).
Igrzyska Wspólnoty Narodów odbywają się od 1930 roku co cztery lata z udziałem zawodników z krajów Wspólnoty Narodów. Kolejne zostaną zorganizowane w 2026 roku w Victorii w Australii.31 lipca książę William pojawił się na finale Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Kobiet na meczu pomiędzy Anglią a Niemcami. Wcześniej tego dnia opublikowano nowy filmik, w którym książę razem z księżniczką Charlotte pogratulował rodaczkom awansu do finału i życzył im powodzenia. Angielki wygrały 2:1.


Księżna Catherine tego dnia jako patronka 1851 Trust wzięła udział w towarzyskim wyścigu żeglarskim pomiędzy Wielką Brytanią a Nową Zelandią w Plymouth. Było to pierwsze wyjście księżnej po trzytygodniowych wakacjach, które rodzina spędziła prawdopodobnie w Kornwalii, być może ponownie na archipelagu wysp Scilly, gdzie odpoczywali już w 2020 i 2021.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

 

2 sierpnia książę i księżna Cambridge z księżniczką Charlotte odwiedzili też SportsAid House, gdzie wzięli udział w warsztatach w ramach programu Team England Futures. Jak zdradziła w trakcie wyjścia księżna, ulubionym sportem Charlotte jest gimnastyka i zażartowała, że jej córka spędza więcej czasu do góry nogami, robiąc gwiazdę, niż na nogach :)

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

8 sierpnia księżniczka Beatrice obchodziła 34. urodziny. Z tej okazji Edoardo Mapelli Mozzi opublikował jej nowe zdjęcie wykonane prawdopodobnie w Sztokholmie w czerwcu tego roku wraz z życzeniami urodzinowymi: "Jesteś najlepszą żoną na świecie. Oprócz tego jesteś najlepszą mamą na świecie. Kochamy cię tak bardzo. Wszystkiego najlepszego, kochanie". Życzenia starszej siostrze złożyła również księżniczka Eugenie.

 Rumunia

Nicolae i Alina Medforth-Mills udzielili wywiadu magazynowi OK! Magazine Romania i zapozowali do nowych zdjęć razem z Marią-Alexandrą i Mihai'em.


Dania

5 sierpnia królowa Margrethe i księżniczka Benedikte obejrzały ostatnią zmianę warty przed Pałacem Gråsten. Wieczorem tego dnia niebo nad Pałacem rozświetlił pokaz fajerwerków z okazji tegorocznego jubileuszu 50-lecia panowania monarchini.

6 sierpnia królowa zakończyła wakacje w Gråsten i udała się z wizytą do gminy Tønder, gdzie przejechała powozem ulicami miasta, wzięła udział w oficjalnym przyjęciu i lunchu, odwiedziła wykopaliska archeologiczne w Tønder, a także stary młyn w Højer i nową atrakcję turystyczną - 25-metrową wieżę Marsk Tower - w Skærbæk.

7 sierpnia księżna Mary i księżniczka Benedikte pojawiły się na Mistrzostwach Świata w Ujeżdżaniu w Herning, na których duńska drużyna (której trenerem jest księżniczka Nathalie) wygrała złoto. Medale wręczyła księżniczka Benedikte jako patronka zawodów.

Poinformowano, że książę Christian dzisiaj rozpoczął naukę w 2. klasie gimnazjum Ordrup w Charlottenlund w gminie Gentofte na północ od Kopenhagi, natomiast księżniczka Isabella od dzisiaj uczy się w 9. klasie zespołu prywatnych szkół im. Ingrid Jespersen w Kopenhadze - jednej z najbardziej popularnych prywatnych szkół w stolicy.


Grecja

Greckie media spekulują, że ślub księżniczki Theodory i Matthew Kumara odbędzie się jesienią w Grecji. Początkowo planowano go w maju 2020 na wyspie Spetses (gdzie w 2010 odbył się już ślub starszego brata Theodory, księcia Nikolaosa), ale z dobrze nam znanych powodów musiał zostać przełożony. Jak informuje magazyn Billed Bladet, narzeczeni mieli pobrać się w zeszłym roku, ale nie mogli znaleźć odpowiedniej daty i musieli ponownie przesunąć ceremonię. Ostateczną datę powinniśmy poznać na miesiąc przed uroczystością.


Norwegia

4 sierpnia król Harald trafił do Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo z powodu gorączki. Jak poinformował Dwór Królewski, jego stan był stabilny. U króla zdiagnozowano infekcję i podano antybiotyki. Następnego dnia w szpitalu odwiedziły go księżniczka Martha Louise z najstarszą córką, Maud Angelicą Behn. Opuszczając szpital, obie były w wyraźnie dobrych humorach.
Król opuścił szpital wczoraj w dobrej formie.
Niemcy

Na koniec radosne wieści, o których pisała Wam już Albina na swoim blogu (link) - książę Ludwig z Bawarii (trzecie z pięciorga dzieci i najstarszy z trzech synów księcia Luitpolda i jego żony Katrin) i Sophie-Alexandra Evekink ogłosili swoje zaręczyny. Data ślubu nie została na razie ustalona. Książę Ludwig jest praprawnukiem króla Bawarii Ludwiga III. Jego ojciec, książę Luitpold, jest drugi w kolejce do tytułu głowy dynastii Wittelsbachów jako że jego kuzyn, obecny pretendent do tronu Bawarii książę Franz, ani jego młodszy brat, książę Max (ojciec księżnej Sophie z Liechtensteinu) nie mają synów.4 komentarze:

 1. Fajnie widzieć Charlotte wypełniającą oficjalne obowiązki u boku rodziców
  M nadzieję że ślub w Grecji w końcu się odbędzie
  Dużo zdrowia dla cesarza i króla Haralda oby szybko wrócili do zdrowia

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie spodziewałam się samodzielnego wyjścia Charlotte. Wypadła bardzo dobrze.
  Japońska rodzina cesarska powoli się otwiera po pandemii, tak to widać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kate jak zwykle perfekcyjnie, fajnie, że dzieciaki z Cambridge robią się już coraz większe to będziemy ich trochę więcej oglądać. Ciekawe czy Teodora wybierze ślub w Atenach , tak jak jej brat rok temu.

  OdpowiedzUsuń
 4. James zrobił się chyba trochę mniej nieśmiały

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.