środa, 27 lipca 2022

Letnia sesja zdjęciowa w Gråsten + więcej

 Dzisiaj post z wybranymi wydarzeniami ostatnich dwóch tygodni w królewskim świecie.

Jordania

26 lipca królowa Rania odwiedziła kawiarnię Beit Khairat Souf w Dżaraszu, która powstała, aby przeciwdziałać bezrobociu kobiet z lokalnej społeczności.
Belgia

Księżniczka Elisabeth wróciła już do domu po zakończeniu letniego obozu wojskowego dla studentów II roku Królewskiej Akademii Wojskowej. Księżniczka zakończyła roczną naukę w Akademii zeszłego lata, ale postanowiła dołączyć do swoich kolegów kontynuujących naukę na obozie. Dwór Królewski opublikował zdjęcia i filmik Elisabeth.Kilka dni wcześniej poinformowano, że młodszy brat księżnej Brabancji, książę Gabriel, pójdzie w ślady starszej siostry i ojca i 22 sierpnia rozpocznie naukę w Królewskiej Akademii Wojskowej! Książę zdał już egzaminy wstępne. W zeszłym roku uczył się w National Mathematics & Science College w Wielkiej Brytanii.


Dania / Grecja

16 lipca księżna Marie, której nieoczekiwanie towarzyszyli książę Joachim, książę Felix, książę Henrik i księżniczka Athena, otworzyła wystawę "Margrethe II de Danemark, artiste-Reine" (Margrethe II z Danii, Królowa-artystka), upamiętniającą 50-lecie panowania królowej Margrethe oraz bliskie związki łączące duńską rodziną królewską z obszarem Cahors w muzeum sztuki Henri-Martin w Cahors we Francji. Na wystawie przedstawiono m.in. ilustracje królowej do "Władcy Pierścieni" Tolkiena. 

Rodzina tradycyjnie spędzała letnie wakacje na zamku Cayx, gdzie świętowali urodziny księcia Felixa przypadające 22 lipca.

Po południu 22 lipca oglądali natomiast Tour de France, którego ostatni etap prowadził przez Cahors. Zmagania w telewizji śledziła królowa Margrethe z siostrami, księżniczką Benedikte i królową Anne-Marie, które tradycyjnie przyjechały do zamku Gråsten na letnie wakacje. Z kolei na mecie na Polach Elizejskich w Paryżu na kolarzy czekał książę Frederik.

25 lipca Dwór Królewski opublikował zdjęcia z tegorocznej letniej sesji zdjęciowej w ogrodach Pałacu Gråsten. W tym roku rodzina królewska mogła wrócić do tradycji i do Gråsten na lato przyjechali nie tylko synowie i wnuki królowej Margrethe, ale również rodziny jej sióstr. Rodzina spotkała się niemal w komplecie po raz pierwszy po pandemii.

Stoją od lewej: Matthew Kumar (narzeczony księżniczki Theodory), księżniczka Theodora, księżniczka Alexia, jej mąż, Carlos Morales Quintana, książę Philippos, jego żona, księżna Nina (córki i syn królowej Anne-Marie z partnerami), księżniczka Alexandra, jej mąż, hrabia Michael Ahlefeldt-Laurvig-Bille, księżniczka Nathalie (córki księżniczki Benedikte), książę Frederik, księżna Mary, książę Nikolaos (syn królowej Anne-Marie), książę Joachim, księżna Marie, książę Gustav i jego żona, księżna Carina.
Siedzą od lewej: królowa Anne-Marie, królowa Margrethe i księżniczka Benedikte.

Keld Navntoft, Kongehuset ©

Poniżej zdjęcie kuzynów. Zabrakło księcia Pavlosa i księżnej Marie-Chantal (co jest o tyle dziwne, że razem z dziećmi co najmniej od tygodnia przebywają w Grecji), księżnej Tatiany (żony księcia Nikolaosa), która w tym czasie pracowała nad nowym projektem w Monachium, oraz męża księżniczki Nathalie.

Keld Navntoft, Kongehuset ©


Hiszpania

16 lipca księżniczka Leonor i Infantka Sofia pojawiły się na meczu piłki nożnej kobiet pomiędzy Hiszpanią a Danią na stadionie w Londynie w ramach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Kobiet. Hiszpańska drużyna wygrała 1:0 i zakwalifikowała się do ćwierćfinału, gdzie niestety przegrała z reprezentacją Anglii.
Dla Leonor i Sofii była to pierwsza wizyta zagraniczna bez rodziców.

25 lipca król Felipe i królowa Letizia z córkami wzięli udział w obchodach Dnia św. Jakuba, patrona Galicji i Hiszpanii, w katedrze w Santiago de Compostela.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Wielka Brytania

15 lipca królowa Elizabeth i księżniczka Anne otworzyły nowy budynek hospicjum Thames w Maidenhead.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
6 komentarzy:

 1. Pojawienie się królowej było cudowną niespodzianką. Jej strój - sama sukienka bez płaszczyka na też jest zaskakująca, rzadko tak się ubiera na zewnątrz.
  Cudownie zobaczyć prawie całą rodzinę w komplecie. To przypomniało mi, jak długo narzeczeństwem są Theodora i Matthew. Ciekawa jestem, czy ślub się odbędzie w tym roku, a może już się odbył (choć to chyba mało prawdopodobne).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wątpię, by byli już po ślubie, raczej nie zdołaliby tego utrzymać w tajemnicy. Choć tak długo już na to czekamy, że wszystko jest możliwe. Ale bardzo liczę, że pobiorą się jeszcze w tym roku, bo teraz to już chyba nie mają powodu, by dłużej zwlekać.

   Usuń
 2. Hiszpańska infantka łudząco przypomina ksiżniczkę Brabancji. Jakie są, czy sa?, powiązania rodzinne między hiszpańską i belgijską rodziną królewską? a może między HRK a rodziną Komorowskich?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Król Felipe i król Philippe są kuzynami piątego stopnia jako potomkowie króla Louisa Philippe'a I. Oboje są także potomkami króla Christiana IX - Philippe przez jego najstarszego syna, króla Frederika VIII, swojego prapradziadka, natomiast Felipe zarówno przez jego syna, króla Grecji George'a I, jak i najmłodszą córkę, księżniczkę Thyrę. Hiszpańska rodzina królewska nie ma natomiast polskich korzeni i w żaden sposób nie jest spokrewniona z rodziną Komorowskich (a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo)

   Usuń
  2. Gabrielo, taki szczegół: słowa "oboje" możemy użyć, jeśli mówimy o mężczyźnie i kobiecie. Zarówno Philippe, jak i Felipe to mężczyźni, więc przyda się tu słowo "obaj". Mam nadzieję, że nie będziesz miała mi za złe tej małej uwagi. Natomiast cały post jest bardzo ciekawy. Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Piękne zdjęcia z Danii ❤️
  Księżniczki z Hiszpanii z każdym rokiem piękniejsze

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.