czwartek, 21 lipca 2022

Aktualizacja: Święto Narodowe w Belgii + nowa inicjatywa królowej Mathilde

 Jak co roku 21 lipca Belgowie obchodzili swoje Święto Narodowe. Głównym obchodom w Brukseli przewodniczyła rodzina królewska.

Embed from Getty ImagesObchody tradycyjnie rozpoczęły się już wczoraj od koncertu w Centrum Kultury BOZAR w Brukseli, na którym pojawili się: król Philippe, królowa Mathilde, księżniczka Astrid oraz arcyksiążę Lorenz. Począwszy od 2015 roku, rodzina królewska co roku bierze w nim udział, czasem pojawiając się również na Balu Narodowym, który odbywa się tego samego wieczoru na placu Vossenplein. Na tegorocznym koncercie, razem z Belgijską Orkiestrą Narodową, wystąpiła amerykańska skrzypaczka Stella Chen, która w 2019 roku zwyciężyła w Konkursie Muzycznym im. Królowej Elisabeth.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dzisiaj para królewska razem z dziećmi: księżną Brabancji Elisabeth, księciem Gabrielem, księciem Emmanuelem i księżniczką Eleonore, wzięła udział w porannym Te Deum w Katedrze św. Michała i św. Guduli w Brukseli. Po nabożeństwie cała szóstka tradycyjnie zamieniła kilka słów z zebranymi pod Katedrą Belgami.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesZeszłego lata Europa zmagała się z powodziami (z powodu których ubiegłoroczny koncert z okazji Święta Narodowego został odwołany), natomiast w tym roku - z falą upałów. Po dwóch upalnych dniach (we wtorek w Belgii odnotowano 38 stopni), zgodnie z "tradycją" belgijskiego Święta Narodowego, spadł deszcz. W rozmowie z zebranymi pod Katedrą tłumami, królowa Mathilde powiedziała, że deszcz jest potrzebny: "Potrzebujemy tego. Natura tego potrzebuje".

Embed from Getty Images


Po południu tradycyjnie odbyła się parada wojskowa przed Pałacem Królewskim. Poza parą królewską i ich dziećmi, wzięli w niej udział: księżniczka Astrid i arcyksiążę Lorenz, książę Laurent i księżna Claire oraz księżniczka Delphine z mężem. Księżna Claire pojawiła się na Święcie Narodowym po raz pierwszy od trzech lat (w 2020 była na kwarantannie, natomiast w zeszłym roku opuściła obchody z bliżej nieznanego powodu).

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

O ile w zeszłym roku największą uwagę mediów przyciągnęła księżniczka Elisabeth, która po raz pierwszy czynnie wzięła udział w paradzie jako kadetka Królewskiej Akademii Wojskowej, a także debiutująca na tym wydarzeniu księżniczka Delphine, o tyle w tym roku ponownie skupiono się na księciu Laurencie, który tradycyjnie bardziej był zainteresowany swoim telefonem niż paradą...

Embed from Getty Images

 

Przyjrzyjmy się stylizacjom pań. Królowa Mathilde zdecydowała się na pomarańczową kreację marki Natan i beżowy kapelusz od Fabienne Delvigne. Księżniczka Elisabeth założyła czerwoną sukienkę midi z rozcięciami na ramionach projektu Victorii Beckham i czerwone nakrycie głowy. Jeden z dziennikarzy zauważył, że gdyby król Philippe założył czarny mundur, a królowa Mathilde wybrała nieco jaśniejszy kolor cała trójka tworzyłaby belgijską flagę narodową :)

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Księżniczka Eleonore z kolei miała na sobie niebieską sukienkę. Biorąc pod uwagę ubraną na pomarańczowo królową Mathilde, nie obyło się bez porównań do flagi Ukrainy.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Księżniczka Delphine ponownie wybrała kreację z przesłaniem. Kolor czerwony ma nakłaniać do działania w tych trudnych latach, a wyhaftowany na sukience biały gołąb symbolizuje pokój.

Embed from Getty Images


Po paradzie i krótkim odpoczynku w Pałacu król Philippe i królowa Mathilde, zgodnie ze swoją tradycją sprzed pandemii, spotkali się z Belgami świętującymi na placu Grand Sablon. Król miał nawet okazję zagrać na perkusji :)

Tradycyjnie ostatnim punktem obchodów Święta Narodowego jest wieczorny koncert i pokaz fajerwerków, który para królewska obejrzała razem z księciem Gabrielem, księciem Emmanuelem i księżniczką Eleonore. Księżna Brabancji zaraz po paradzie wyjechała do Arlon na letni obóz dla kadetów Królewskiej Akademii Wojskowej. Choć księżniczka studiowała w Akademii tylko rok, postanowiła wziąć udział w corocznym obozie i spotkać się z poznanymi tam przyjaciółmi.Święto Narodowe zostało ustanowione na pamiątkę zaprzysiężenia Leopolda I, pierwszego króla Belgów, 21 lipca 1831 roku.

**** **** **** **** ****

13 lipca królowa Mathilde rozpoczęła swoją nową inicjatywę - "Poruszajmy się razem dla dobrego samopoczucia psychicznego" (fr. Avançons ensemble pour le bien-être mental). Z okazji swoich zbliżających się 50. urodzin, które będzie obchodzić 20 stycznia, postanowiła zorganizować piesze lub rowerowe wycieczki po wszystkich 10 prowincjach Belgii z udziałem osób zmagających się z problemami zdrowia psychicznego oraz przedstawicieli organizacji wspierających zdrowie psychiczne. Pierwszą, rowerową wycieczkę odbyła we Flandrii Zachodniej razem z grupą osób niewidomych i niedowidzących z miasta Varsenare oraz innymi niepełnosprawnymi osobami wspieranymi przez organizacje UNIE-K, Oranje i 't Veldzicht w mieście Beernem. Trasa liczyła 30 kilometrów (spacery mają odbywać się na krótszych dystansach, do 20 kilometrów).

Jak powiedziała królowa, chce wykorzystać swoje 50. urodziny, aby pokazać, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne - między innymi poprzez regularne ćwiczenia, które pozytywnie wpływają na nastrój i pomagają radzić sobie ze stresem.

Wszystkie wyprawy królowa ma odbyć do końca roku, w tym jedną w Brukseli.


Wsparcie zdrowia psychicznego jest ważnym obszarem działalności królowej, szczególnie bliskim jej sercu. Jak wiemy, przed ślubem pracowała jako logopeda, a w 2002 ukończyła psychologię na Uniwersytecie UCLouvain, otrzymując tytuł magistra.Dla mnie samej to również bliski temat, więc bardzo się cieszę, że królowa postanowiła wykorzystać swoje urodziny do zwrócenia uwagi na zdrowie psychiczne. A Wy co myślicie o tej inicjatywie?

7 komentarzy:

 1. Świetna inicjatywa królowej, podoba mi sie takie konkretne dzialanie zamiast kolejnych wygłaszanych przemów jest przyklad co powinno sie robic .Milo jest zobaczyc całą rodzine w komlecie z Delphine, dobrze ze potrafili sie porozumiec ale nie zatrze to nigdy zlego wrazenia jak ta sprawa wygladala na poczatku. Z calej rodziny najwieksza moja sympatie budzi Eleonor, bardzo jestem ciekawa na jaka wyrosnie kobiete.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mogę się przyzwyczaić do widoku Delphine z rodziną królewską
  Za to królowa i księżniczka Elżbieta wyglądają pięknie

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa jestem dlaczego książę Laurent się tak zachowuje. Z tego co pamiętam to nie pierwszy raz. Może to jakieś zaburzenie? A ludzie czepiali się Louisa, że nie może usiedzieć na miejscu :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Elisabeth pięknie wyglądała. Delphine tym razem z klasą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna inicjatywa na 50 urodziny, szczególnie, że królowa będzie w niej osobiście brała udział. Pewnie nie odbędzie się gala na jej urodziny, bo to nie w belgijskiej tradycji, ale zostanie po nich coś dobrego.
  Delphine uwielbia uczestniczyć w ceremoniach królewskich. Claire była we wspaniałym humorze i ignorowała złe zachowania męża. Laurent zachowuje się czasami jak małe dziecko, które chce zwrócić na siebie uwagę.
  Wszystkie panie pieknie się prezentowały, najlepiej Elżbieta.

  OdpowiedzUsuń
 6. Laurent jest absoutnie beznadziejny, na miejscu jego żony też bym się nie chciała z nim pokazywać publicznie. Cieszy natomiast obecność Delphine. Inicjatywa królowej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.