piątek, 15 lipca 2022

Victoriadagen 2022

 14 lipca księżniczka Victoria obchodziła 45. urodziny. Zgodnie z tradycją, świętowała na Olandii, gdzie szwedzka rodzina królewska spędza letnie wakacje w Pałacu Solliden. Po trzyletniej przerwie pod Pałac wróciły obchody tego dnia, choć zrezygnowano ze zwyczajowego odbierania życzeń i prezentów od zgromadzonych na dziedzińcu Szwedów.

Linda Broström/The Royal Court of SwedenObchody Victoriadagen - urodzin księżniczki Victorii - rozpoczęły się dopiero po południu, kiedy król Carl Gustaf, królowa Silvia oraz księżniczka z rodziną, księciem Danielem, księżniczką Estelle i księciem Oscarem, wyszli przed Pałac Solliden. Zgromadzony na miejscu chór dziecięcy Borgholm Cultural School oraz Szwedzi, którzy jak zwykle chcieli być tego dnia z księżniczką, zaśpiewali urodzinową piosenkę. Niestety w tym roku publiczność nie mogła osobiście pogratulować Victorii i przekazać jej urodzinowego prezentu, co przed pandemią miało miejsce. Wielu Szwedów specjalnie udawało się na Olandię tego dnia.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Król Carl Gustaf w imieniu zgromadzonych złożył córce życzenia urodzinowe. Po nim głos zabrała także księżniczka, która podziękowała wszystkim za przybycie i urodzinową piosenkę.

Embed from Getty Images


W ubiegłym roku i dwa lata temu uroczystości pod Pałacem Solliden w ogóle się nie odbyły. Zamiast nich w 2020 zorganizowano sesję zdjęciową w ogrodzie z udziałem solenizantki i jej rodziny.

Później rodzina królewska udała się do ruin zamku Borgholm na tradycyjny koncert. W poprzednich latach był to jedyny punkt obchodów, który odbywał się mimo pandemii (choć oczywiście z ograniczoną liczbą gości). Księżniczka Victoria z mężem i dziećmi przybyła na niego powozem.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Do reszty rodziny dołączyli także: książę Carl Philip, księżna Sofia oraz księżniczka Madeleine.

Po zakończonym koncercie księżniczka Victoria tradycyjnie wręczyła nagrodę swojego imienia Victoria Prize, która przyznawana jest szwedzkiemu sportowcowi od 1979 roku. Tegoroczną laureatką została narciarka alpejska Ebba Årsjö, która na tegorocznych Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie zdobyła dla Szwecji dwa złote medale oraz jeden brązowy.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

W trakcie koncertu odbyła się zbiórka pieniędzy dla Funduszu Księżniczki Victorii, który wspiera stowarzyszenia i organizacje działające na rzecz niepełnosprawnych i przewlekle chorych dzieci. Dzięki przekazanym środkom organizacje są w stanie sfinansować różnego rodzaju obozy, wycieczki i zajęcia sportowe dla swoich podopiecznych.

4 komentarze:

 1. Zastanawiam się, czy nieobecność odbierania prezentów i uścisków dłoni jest tymczasowa, czy już nigdy nie powróci. Dla zebranych była to gratka, ale dla Victorii dosyć pewnie wyczerpujące.
  Wszystkie panie pięknie wyglądały, sukienka Vic niezwykle elegancka, odpowiednia na wieczór.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypuszczam, że niestety zrezygnowano z niej całkowicie. Pandemia odpuściła, więc spokojnie można byłoby wrócić do tej tradycji

   Usuń
 2. Victoria śliczne wygląda cieszę się że obchody urodzin księżniczki są ponownie obchodzone

  OdpowiedzUsuń
 3. To zawsze była jedna z moich ulubionych królewskich uroczystości, więc super, że znowu jest. Victoria wyglądała pięknie.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.