czwartek, 7 stycznia 2021

Nowe zdjęcia z Albanii i Egiptu, wywiady Philipa i Danici oraz Ljubici i Mihailo + więcej

 Tradycyjnie pierwszy post z nowościami w Nowym Roku dotyczy tylko rodzin zdetronizowanych i pozaeuropejskich.

Japonia

23 grudnia Emerytowany Cesarz Akihito skończył 87 lat. Spędził je prywatnie, ale opublikowano nagranie i zdjęcia z sesji zdjęciowej wykonanej pod koniec listopada.

 29 grudnia księżniczka Kako obchodziła swoje 26. urodziny. Z tej okazji opublikowano piękną sesję zdjęciową ze starszą siostrą w ogrodach na terenie kompleksu pałacowego Akasaka wykonaną na początku grudnia.W tym roku z uwagi na pandemię tradycyjne pozdrowienie Japończyków z balkonu Pałacu Cesarskiego w Tokio, które odbywało się co roku 2 stycznia, nie mogło mieć miejsca. Zamiast tego Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako nagrali wiadomość z życzeniami noworocznymi dla Japończyków, którą opublikowano nad ranem 1 stycznia. Podziękowali w niej służbom medycznym zaangażowanym w walkę z pandemią oraz przesłali kondolencje osobom, które straciły swoich bliskich.
Wspólna sesja zdjęciowa całej rodziny cesarskiej również nie mogła się odbyć. Zamiast niej zorganizowano trzy mniejsze - Pary Cesarskiej z księżniczką Aiko, Emerytowanego Cesarza Akihito i Emerytowanej Cesarzowej Michiko oraz rodziny Akishino.
Na stoliku przed obecną Parą Cesarską i księżniczką Aiko w tym roku znalazły się drewniane figurki wołu i królika - chińskich znaków zodiaku dziadków Cesarza Naruhito, Cesarza Shōwa (Hirohito) i Cesarzowej Kōjun (Nagako) - oraz czerwona figura krowy "Akabeko" wykonana w regionie Aizu w prefekturze Fukushima, która według ludowych wierzeń jest talizmanem chroniącym przed chorobami.
Figurki wołu nie postawiono tam przypadkowo - w chińskim kalendarzu rok 2021 to właśnie rok wołu. Poza tym, w kwietniu tego roku przypada 120. rocznica narodzin Cesarza Shōwa.1 stycznia tradycyjnie rodzina cesarska - Para Cesarska, Następca Tronu z żoną, księżniczki Mako i Kako, księżna Nobuko, księżniczki Akiko i Yoko, księżna Takamado oraz księżniczka Tsuguko - pojawiła się na tradycyjnym przyjęciu noworocznym, które odbyło się jednak z udziałem ograniczonej liczby gości i z zachowaniem dystansu. Z uwagi na aktualny kryzys zabrakło również tiar.


Poniżej dwa nagrania z przyjęcia - jedno krótsze...


...i jedno z całej 20-minutowej uroczystości.Bhutan

Początek Nowego Roku przywitał nas tradycyjnie nowym kalendarzem i nowym zdjęciem z Bhutanu. Fotografię wykonano w czasie Święta Narodowego 17 grudnia, a król Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema z synami pozowali do niej u podnóża schodów prowadzących do świątyni Punakha Dzong w Punakha. Styczniową kartkę tradycyjnie możecie pobrać tutaj.

yellow.bt


Hanower

Tegoroczna świąteczna kartka księcia Ernsta Augusta i księżnej Ekateriny wygląda tak:


Francja

Książę Louis Alphonse i księżna Marie Marguerite opublikowali nowe zdjęcie swojej rodziny wraz z najlepszymi życzeniami na Nowy Rok.Hrabia i hrabina Paryża Boże Narodzenie razem z piątką swoich pociech spędzili w swojej nowej rezydencji w Montréal we francuskim departamencie Aude niedaleko Carcassonne. Więcej zdjęć znajdziecie klikając link poniżej.Egipt

Tradycyjnie razem z życzeniami noworocznymi od króla Fouada II i jego rodziny opublikowano ich nowe zdjęcia. Król zapozował do nich z trójką swoich dzieci - księciem Muhammadem Ali'm i jego żoną Noal Zaher, księżniczką Fawzią Latifą i księciem Fakhruddinem - oraz bliźniętami Muhammada Alego i Noal Zaher. Jednocześnie opublikowano jedno starsze zdjęcie wykonane w zeszłym roku, do którego król zapozował z całą trójką wnucząt, w tym synkiem księżniczki Fawzii Latify, Naelem Fouadem Jeanem.Księżniczka Fawzia Latifa zamieściła nowsze zdjęcia z mężem Silvainem Renaudeau oraz synkiem, o którego istnieniu dowiedzieliśmy się latem tego roku (LINK), kiedy księżniczka opublikowała jego pierwsze zdjęcie.


Rosja

W tym roku wydano aż trzy kartki świąteczne od Wielkiej Księżnej Marii Władimirowny i Wielkiego Księcia Jerzego Michajłowicza. Pierwsza zawiera zdjęcie Wielkiej Księżnej z synem, druga to wspólna kartka tytularnego carewicza z Rebeką Bettarini z ich zdjęciem z ostatniej sesji dla hiszpańskiego Hola!, a ostatnia to kartka od samego księcia.

Wielki Książę opublikował zdjęcie użyte w jego świątecznej kartce na swoim Instagramie.


Razem z Rebeką udzielił też kolejnego wywiadu Point de Vue, w którym opowiedzieli o obecnych działaniach fundacji Russian Imperial Foundation i nadziejach na ten rok.

Serbia

Opublikowano tegoroczne kartki świąteczne od księcia Alexandra i księżnej Katherine oraz księcia Philipa i księżnej Danici.

Książę Philip i księżna Danica udzielili wywiadu serbskiemu magazynowi Gloria i razem ze Stefanem zapozowali do kilku zdjęć. W wywiadzie padły podobne pytania do tych, na które para już odpowiadała przy okazji wcześniejszych rozmów (o czym pisałam tutaj, tutaj tutaj), ich odpowiedzi były więc właściwie takie same. Poza pytaniem o życie w Belgradzie i język, jakim się posługują we trójkę, padło też pytanie o spotkania Stefana z dziadkiem, Cile Marinkoviciem, w jego studiu. Księżna odpowiedziała, że uwielbia spędzać tam z dziadkiem czas. "Jest bardzo szczęśliwy, bo dziadek pozwala mu na wiele, pozwala mu dotykać, malować, wąchać, oglądać obrazy i przygotowywać papier i materiały, na których razem rysują." Dodała też, że Stefan pomaga dziadkowi, kiedy ten maluje, przynosząc mu potrzebne rzeczy.
Na sam koniec wywiadu zapytano, czy para planuje powiększenie rodziny, na co książę Philip odpowiedział: "Obecnie cieszymy się ze Stefana i poświęcamy mu całą naszą miłość i uwagę. Byłoby miło mieć [dla niego] brata lub siostrę i powiększyć rodzinę. Wierzymy, że ten moment nadejdzie."
Cały wywiad znajdziecie tutaj.
Tymczasem księżna Ljubica wraz z życzeniami noworocznymi opublikowała zdjęcie swojej rodziny. Nie jest ono nowe; zostało wykonane jesienią w zoo w Belgradzie przy okazji wywiadu dla serbskiego wydania magazynu Hello! Para opowiadała w nim o miłości Nataliji do zwierząt. Księżna przytoczyła w nim anegdotę z ostatniego Festiwalu dla Dzieci w Oplenac. 

Natalija była zachwycona, gdy zobaczyła konie i nie zrezygnowała z pragnienia jazdy. W końcu posadziliśmy ją na koniu, a potem przez następne pół godziny namawialiśmy ją, żeby zsiadła - zaśmiała się Ljubica. 

Księżna zdradziła też, że córeczka to wykapany tata - zarówno z wyglądu, jak i z charakteru. Książę z kolei zdradził, że ma niewyczerpywalne wręcz pokłady energii.

Ma naprawdę dużo energii, wszystko przykuwa jej uwagę, a ponieważ nie jest jeszcze świadoma swoich ograniczeń, musimy cały czas mieć ją na oku. W przeciwnym razie możemy znaleźć ją wspinającą się na stół, eksplorującą półki z przyprawami lub próbującą włączyć komputer. 

Poza tym, Natalija uwielbia tańczyć i śpiewać i jest bardzo towarzyska. "Fascynujące jest dla mnie to, że jak każda dziewczyna interesuje się, jaką sukienkę nosiła jej mama lub jaką nosi biżuterię, ale wykazuje też zainteresowanie skrzynką narzędziową Mihailo", przyznała Ljubica.
Cały wywiad znajdziecie tutaj.


Księżna opublikowała też zdjęcia z 2. urodzin córeczki, które obchodziła 26 grudnia...

...i inne zdjęcia córeczki. Wszystkie znajdziecie na Instagramie.

Grecja

Książę Philippos i Nina Flohr swoje pierwsze święta po ślubie spędzili w Szwajcarii.


Król Konstantinos i królowa Anne-Marie Boże Narodzenie spędzili "w niewielkim gronie najbliższej rodziny" - wiadomo na pewno, że z księżniczką Theodorą, która specjalnie na święta przyleciała do Grecji, oraz prawdopodobnie księciem Nikolaosem i księżną Tatianą.
Z kolei książę Pavlos i księżna Marie-Chantal z dziećmi oraz rodzicami księżnej świętowali Boże Narodzenie w swojej rezydencji w Anglii.Albania

Książę Leka i księżna Elia opublikowali kolejne zdjęcia we trójkę wraz z życzeniami noworocznymi. Czyż nie są urocze?15 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Brakuje też któregoś z państw ''włoskich'' i Portugalii.

   Usuń
 2. Monarchie nie tyle zdetronizowane, co niepanujące.
  Śliczna jest ta mała księżniczka z Serbii. Coś czuję, że już niedługo ktoś z tego państwa ogłosi ciążę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Garść dobrych informacji i ładnych zdjęć - jak miło się czyta taki post:)
  Zaręczyny księcia Jerzego Michajłowicza w zasadzie tuż za rogiem. Może zresztą nawet są już potajemnie zaręczeni, tylko czekają z ujawnieniem informacji.
  Sesje w Japonii, gdy odbywają się w ogrodach są piękniejsze i dużo lepsze niż te ze standardowej kanapki. Ostatnio jest ich coraz więcej, na szczęście.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zastanawia mnie czy i kiedy Nina zacznie być tytułowana księżną.
  Są jakieś wymagania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nina jak najbardziej będzie tytułowana księżną, o ile dobrze się orientuję jedynym, oczywistym wymaganiem jest ślub, ale prawosławny - stąd na ten moment Dwór Królewski nie tytułuje jej jeszcze księżną

   Usuń
 5. Nie na temat, ale... Co się stało z blogiem Kazi o hrabinie Wessex? Przed godziną pojawiło się info o nowym poście o rozszerzeniu działalności bloga, a teraz post jest już niedostępny, jak zresztą cały blog, który został usunięty. :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. W przypadku zmiany adresu bloga warto trzymać info o przenosinach na wciąż dostępnym starym blogu (ew. mieć jakiś czas dwa aktywne adresy), żeby czytelnicy mogli się z tym zapoznać. Gdyby nie BlueBlood, nie wiedziałabym, co z Twoim blogiem, nie znałabym nowego adresu i nie mogłabym go czytać :/

   Usuń
 6. Elia ma ciemniejsze włosy czy mi się wydaje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że to może być kwestia oświetlenia, bo ja nie widzę różnicy między jej kolorem włosów na tych zdjęciach i na zdjęciach np. ze ślubu czy po ślubie

   Usuń
  2. Elia nie nosi obrączki ani pierścionka?

   Usuń
 7. I na tych zdjęciach Japońskie księżniczki dużo lepiej ubrane :)))) czyżby naprawdę minimalne zmiany?:)

  OdpowiedzUsuń
 8. śliczna rodzinka z Hanoweru

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.