niedziela, 10 stycznia 2021

Pascua Militar 2021

 W tym roku, wyjątkowo, to hiszpańska rodzina królewska jako pierwsza wróciła do obowiązków po świąteczno-noworocznej przerwie. 6 stycznia król Felipe i królowa Letizia pojawili się na obchodach Pascua Militar w Madrycie.

Embed from Getty ImagesPascua Militar to tradycyjna ceremonia wojskowa odbywająca się co roku 6 stycznia i rozpoczynająca kolejny rok wojskowy. W jej trakcie której król dokonuje przeglądu wojsk i wręcza odznaczenia zasłużonym cywilom i członkom Sił Zbrojnych. Święto zostało ustanowione 6 stycznia 1782 z okazji odbicia Minorki z rąk brytyjskich. Uradowany król Carlos III nakazał zebrać całe wojsko i przekazać gratulacje w jego imieniu.

Embed from Getty Images


W tym roku obchody zostały zmniejszone z uwagi na panującą pandemię. W trakcie ceremonii na Plaza de la Armería przed Pałacem Królewskim w Madrycie nie zabrakło jednak hymnu narodowego i 21 salw armatnich, a król dokonał przeglądu wojsk. 

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Para królewska następnie udała się do Sali Tronowej Pałacu Królewskiego, gdzie zazwyczaj miało miejsce przyjęcie z udziałem rządu oraz przedstawicieli Sił Zbrojnych i Guardia Civil - ale nie w tym roku. Król wręczył najważniejsze odznaczenia wojskowe i wygłosił przemówienie, w którym podziękował za nadzwyczajną pracę i wysiłki wojskowych w ciągu minionego roku: "Od marca ubiegłego roku wykonujecie niezwykłą pracę, walcząc z pandemią i jej skutków tam, gdzie jest to potrzebne; wspierając i zachęcając obywateli oraz łagodząc cierpienie i samotność wielu ludzi i rodzin."
Po południu tego samego dnia para królewska z Leonor i Sofią została zauważona w drodze do ojca królowej, Jesusa Ortiza Álvareza, na tradycyjne rodzinne spotkanie z okazji Święta Trzech Króli. To właśnie tego dnia w Hiszpanii wręczane są prezenty świąteczne.

Embed from Getty Images*** *** *** *** ***

Królowa Małgorzata 1 stycznia została zaszczepiona przeciwko COVID-19. Drugą dawkę szczepionki otrzyma za 3 tygodnie.Królowa Elizabeth i książę Edynburga również otrzymali już pierwszą dawkę szczepionki, o czym poinformowano wczoraj. Zostali zaszczepieni na zamku Windsor przez królewskiego lekarza.


5 komentarzy:

 1. Wielkie gratulację dla wojska za bardzo ciężką pracę.
  Nie wiedziałam, że w Hiszpanii prezenty świąteczne wręcza się 6 stycznia.
  Podoba mi się bluzka Królowej Letizi.
  Do swoich obowiązków wrócili też już inni royalsi m.im. z: Holandii (król Willem-Alexander), Danii (Królowa Małgorzata i książę Frederik), Belgii (Król Philippe miał audiencję), Norwegii (Król Harald, królowa Sonja i książę Haakon) i Wielkiej Brytanii (Książę William).

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że rodziny królewskie dają przykład ze szczepieniem się

  OdpowiedzUsuń
 3. Letizia wyglądała bardzo skromnie i elegancko.
  Na razie brakuje wyjść. Królewskie życie bez dorocznych przyjęć trochę zamarło.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w rodzinie lekarza i starsze osoby z naszej rodziny chciały zgłosić się na szczepienie i on odradził, ale nie powiedział czemu. Moja ciotka pracuje w laboratorium leków w Niemczech i testują leki na ochotnikach, tak samo odradzała. Ciekawe czy zaszczepili się na prawdę czy to tylko PR.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wątpliwe, by był to tylko wybieg PR-owy, bo jaki niby miałby być w tym cel? Jeśli nie chcieliby się zaszczepić/byłyby jakieś przeciwskazania natury medycznej, prościej byłoby po prostu nie zabierać głosu w tej sprawie, a nie publikować fałszywe oświadczenia, wiedząc, że prawda może wyjść na jaw i ryzykować potencjalny skandal

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.