środa, 27 lutego 2019

1. urodziny Stefana + nowości z Serbii


W natłoku ostatnich i nadchodzących królewskich wydarzeń przegapiliśmy jedno, znacznie cichsze i skromniejsze - 1. urodziny księcia Stefana z Serbii, które obchodził 25 lutego.

royalfamily.orgDwór Królewski opublikował z tej okazji nowe, powyższe zdjęcie naszego księcia, wykonane przy okazji grudniowej sesji zdjęciowej dla serbskiego wydania Hello! KLIK, która odbyła się po jego chrzcinach (o których więcej przeczytacie tutaj). A propos chrzcin Stefana, znalazłam niedawno z nich filmik, możecie go obejrzeć poniżej.


Kolejną fotografię, z prywatnego albumu, opublikowała na swoim Instagramie dumna mama, księżna Danica. Została wykonana także w grudniu, ale przy okazji Pierwszej Komunii św. Stefana.Książę Stefan urodził się 25 lutego w Belgradzie i jest pierwszym dzieckiem księcia Philipa (drugim z trzech synów obecnego pretendenta do tronu Serbii, księcia Alexandra) i księżnej Danici. O jego narodzinach (i narodzinach dwójki innych królewskich maluchów) pisałyśmy Wam tutaj.

***

Skoro już jesteśmy przy Serbii, może warto wrócić do tego, co słychać u rodziny królewskiej. Początek lutego książę Alexander i księżna Katherina tradycyjnie już spędzili w USA, gdzie 7 lutego uczestniczyli w corocznym, organizowanym po raz 67. National Prayer Breahfast w Waszyngtonie z udziałem Prezydenta i Pierwszej Damy USA oraz przedstawicieli ponad 100 krajów. Pojawiło się tylko jedno zdjęcie.

royalfamily.org

Oprócz tego, para książęca spotkała się także z Parą Prezydencką USA w luksusowym ośrodku wypoczynkowym Mar-a-Lago w Palm Beach na Florydzie.

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

Bynajmniej jednak nie udali się do Stanów w celach towarzyskich. Swoją wizytę wykorzystali, wydając kolację charytatywną wspólnie z Lifeline New York, celem wsparcia ważnej zwłaszcza dla księżnej kwestii, serbskich szpitali dziecięcych, które dzięki temu zyskają nowy, potrzebny sprzęt medyczny.

royalfamily.org

royalfamily.org


***

15 lutego w Serbii świętowano Dzień Państwowości Republiki Serbii. Na uroczystościach z tej okazji w cerkwi St. George w Oplenac obecni byli książę Mihailo i księżna Ljubica (choć tej ostatniej nie znalazłam na zdjęciach).
Dzień Państwowości Republiki Serbii (Statehood Day) upamiętnia wybuch pierwszego powstania serbskiego z 1804, które przerodziło się w rewolucję przeciwko tureckiemu panowaniu. Rewolucja ostatecznie doprowadziła do uznania państwowości Serbii przez Imperium Osmańskie w 1814. W 1835 tego samego dnia przyjęto pierwszą współczesną serbską konstytucję, znaną jako "Konstytucja Sretenje" albo "Konstytucja Matki Bożej Gromnicznej". Tradycyjnie obchody tego święta trwają dwa dni, 15 i 16 lutego.
Zdjęć Nataliji wciąż nie mamy.

royalfamily.org

Na koniec, zapraszamy Was także do wczorajszego postu, pierwszego z nowej serii KLIK.

1 komentarz:

  1. Patrząc na ten filmik widać, jaką królewską oprawę miały chrzciny Stefana.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.