niedziela, 3 lutego 2019

Pogrzeb hrabiego Paryża, Tatiana w Davos, wizyta w Bris, Royal Baby w Bhutanie i Francji!+ więcej + wyniki ankiety


Belgia

29 stycznia król Philippe i królowa Mathilde byli gospodarzami noworocznego przyjęcia dla belgijskich autorytetów, na którym obecni byli także księżniczka Astrid i książę Lorenz.

newmyroyals.comnewmyroyals.com

newmyroyals.com

30 stycznia para królewska spotkała się z ambasadorami i konsulami generalnymi w ramach trwających Dni Dyplomatycznych.

Belgian Royal Palace Twitter

31 stycznia królowa Mathilde odwiedziła szkołę Athénée Royal d'Esneux w Esneux.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com
Tymczasem król Albert, tak jak można się było spodziewać, nadal uchyla się od obowiązku wykonania testów DNA potwierdzających/zaprzeczających (choć raczej to pierwsze) jego ojcostwo w sprawie Delphine Boël, który nałożył na niego Sąd Apelacyjny. Król, jak dowiedzieliśmy się niedawno, złożył odwołanie od decyzji tegoż sądu do Sądu Kasacyjnego.Bhutan

Wraz z początkiem miesiąca opublikowano kolejną kartkę z kalendarza, przeznaczoną na miesiąc luty, który upłynie pod znakiem 39. urodzin króla Jigme Khesara i 3. małego księcia Jigme Namgyela. Tym razem kartka zawiera portret tego pierwszego. W dowolnym formacie możecie ją pobrać tutaj.

yellow.bt

A skoro już jesteśmy przy Bhutanie i braku nowych zdjęć naszej trójki, na pocieszenie mam dla Was miłą wiadomość. Pod koniec stycznia król Jigme Khesar został po raz kolejny wujkiem. Jego przyrodnia siostra, księżniczka Kesang Choden 22 stycznia w Bangkoku w Tajlandii urodziła córeczkę. Dumnym tatą po raz trzeci został mąż księżniczki Palden Yoser Thinley. Para ma już dwóch synów, Ugyena Junaya i Jamgyela Singye. O dokładnej dacie narodzin dziewczynki, której imion na razie nie znamy, pewnie nigdy byśmy się nie dowiedzieli, gdyby nie fakt, że przyszła na świat w Bangkoku, prawdopodobnie przed terminem, zaskakując swoją rodzinę, która wypoczywała wtedy na feriach zimowych.
Księżniczka Kesang Choden jest drugą, młodszą córką króla Jigme Singye i jego drugiej z czterech żon, królowej Tschering Pem.
#Repost • @royalworldthailand 🇧🇹🇧🇹🇧🇹🇧🇹 เจ้าหญิงเคซัง โชเดน วังชุก มีพระประสูติกาลพระธิดา เมื่อวันที่ 22 มกราคม 2562 ณ กรุงเทพมหานคร ในขณะเสด็จมาทรงแปรพระราชฐานเป็นการส่วนพระองค์พร้อมพระราชวงศ์ในประเทศไทย โดยเจ้าหญิงเคซัง ทรงเป็นพระราชธิดาในสมเด็จพระราชาธิบดีจิกมี ซิงเย วังชุก กับสมเด็จพระราชินีเชอร์ริง เปม พระราชชนนี โดยทรงเป็นพระกนิษฐภคินีต่างพระชนนี ในสมเด็จพระราชาธิบดีจิกมี เคเซอร์ นัมเกล วังชุก รัชกาลปัจจุบัน ทรงอภิเษกสมรสกับ พาลเด็น โยเซอร์ ธินเลย์ บุตรชายอดีตนายกรัฐมนตรีภูฏาน มีพระโอรส 2 คน โดยพระธิดาน้อยจะได้รับพระราชทานนามภายหลัง ---- Her Royal Highness Princess Kesang Choden Wangchuck of Bhutan gave birth to a daughter on 22 January 2019 in Bangkok, during the winter holidays with the Royal Family in Thailand. Princess Kesang is a daughter of the former King Jigme Singye Wangchuck and Queen Mother Tshering Pem, also the half-sister of the current King Jigme Khesar Namgyel Wangchuck. She married Palden Yoser Thinley, son of the former Bhutanese Prime Minister; has 2 sons. The little daughter will be given the name later. ---- #princesskesangchoden #ahikesangchodenwangchuck #kesangchodenwangchuck #wangchuck #bhutaneseroyals #bhutanroyals #bhutaneseroyalfamily #TheRoyalFamilyofBhutan 🇧🇹🇧🇹🇧🇹🇧🇹
Post udostępniony przez The Royal Family of Bhutan (@theroyalfamilyofbhutan)

Grecja

Na niedawnym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos obecna była także księżna Tatiana, która do Szwajcarii pojechała jako szef Działu Rozwoju Biznesowego organizacji Lemon Tree Trust razem z przedstawicielami organizacji, wspierającej inicjatywy ogrodnicze wśród uchodźców jako sposób na ich zjednoczenie i przywrócenie godności, celu i tożsamości kulturowej. Prawdopodobnie podczas forum spotkała się z królową Maximą z Holandii, niestety nie dysponujemy żadnymi zdjęciami z tego spotkania.
Księżna, relacjonując swoją wyprawę na swoim Instagramie, zacytowała zapadające w pamięć słowa Mohommeda Hassana Mohamuda, mieszkańca obozu dla uchodźców od 20 lat: "Mamy ponad 60 milionów przesiedleńców na całym świecie i nadszedł czas, abyśmy ponownie zdefiniowali cel obozu dla uchodźców. Żaden człowiek nie zasługuje na to, aby być w obozie przez tak długi czas... Najwyższy czas, aby uchodźcy byli postrzegani jako partnerzy w wysiłkach na rzecz rozwoju, a nie jako ciężar dla społeczeństwa."
Just back from the @worldeconomicforum in Davos with @lemontreetrust and our inspirational founder @stephhunt2000. An incredible week spent discussing how to reframe the way we think of and engage the world’s displaced people. Quoting Mohommed Hassan Mohamud, a refugee who lived in a camp for 20 years: “We have more than 60 million displaced people around the world and it is time we redefine the purpose of refugee camps. No human deserves to be in a camp for that long....It’s high time that refugees are seen as partners in development efforts, rather than a burden to society.” Join us in our mission to bring gardens & green spaces to every refugee community in the world. #lemontreetrust #biophilia #wefdavos2019 #onegardenatatime #withrefugees #dignity #inspired #collaboration #humanrights #partnershipsforchange #newfriends #livelifewithpassion&purpose
Post udostępniony przez Tatiana Blatnik (@tatianablatnik)


Jak to nasza Tatiana, prosto z Davos udała się do Dallas w Tekasie, także w celu promocji działań Lemon Tree Trust. Nie jest to pierwsza wizyta księżnej w tym mieście ani pierwsza dla tej organizacji, po raz ostatni była tutaj w sierpniu ubiegłego roku.


Wielka Brytania

30 stycznia książę Harry jako Commonwealth Youth Ambassador uczestniczył w dyskusji przy okrągłym stole Commonwealth Youth Roundtable.

Kensington Palace Twitter
Tymczasem księżna Meghan odwiedziła National Theatre, po raz pierwszy od czasu, kiedy objęła go swoim patronatem. Jak się jednak okazało, nie była to pierwsza wizyta księżnej w tej placówce, z jej rozmowy z młodymi wykonawcami wynika, że obejrzała ich przedstawienie tuż przed Bożym Narodzeniem w ubiegłym roku.

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Kensington Palace Twitter

Kensington Palace Twitter

Kensington Palace Twitter

Księżna Kornwalii odwiedziła Somerset.

Clarence House Twitter

Clarence House Twitter

Somerset CCG Twitter

Clarence House Twitter

Clarence House Twitter

31 stycznia księżna Meghan zakończyła swoje pierwsze wizyty w organizacjach, które objęła swoim patronatem, odwiedzając Association of Commonwealth Universities ACU.

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Kensington Palace Twitter

Kensington Palace Twitter

Kensington Palace TwitterKsiążę Cambridge przewodniczył tego dnia inwestyturze.

Kensington Palace Twitter

Księżna Kornwalii uczestniczyła w nabożeństwie pamięci lorda Carringtona w Westminster Abbey.

Twitter

Twitter

Twitter

1 lutego książę i księżna Sussex spędzili pracowity dzień w Bristolu. Dla nas niezapomniany będzie wyjątkowy gest księżnej na zakończenie wizyty w organizacji One25 wspierającej kobiety lekkich obyczajów "uwolnić się i budować życie z dala od przemocy, ubóstwa i uzależnień". Księżna, pomagając przygotowywać paczki dla kobiet, wpadła na pomysł napisania na bananach pozytywnych wiadomości.

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Kensington Palace Twitter

Kensington Palace Twitter

Kensington Palace Twitter

Kensington Palace Twitter


Księżna Camilla odwiedziła Royal Academy of Arts.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Tymczasem wieczorem tego dnia księżna Cambridge została zauważona pod domem siostry Pippy i Jamesa Matthew, gdzie odbyło się przyjęcie urodzinowe Carole Middleton.

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Dzisiaj królowa Elżbieta została zauważona w drodze na niedzielne nabożeństwo w kościele St Peter and St Paul w West Newton niedaleko Sandringham.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk


Norwegia

31 stycznia król Harald i królowa Sonja wydali przyjęcie dla laureatów Medalu Króla za Zasługi.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Jordania

30 stycznia król Abdullah i książę Hashem obchodzili urodziny - odpowiednio 57. i 14. Z tej okazji królowa Rania opublikowała życzenia dla "mojego króla i długoletniego partnera" oraz osoby zajmującej "specjalne miejsce w moim sercu" wraz z nowymi zdjęciami.

Queen Rania Twitter

Queen Rania Twitter


Szwecja

30 stycznia Następczyni Tronu odwiedziła wydział zoologii na University of Gothenburg, a następnie Szwedzką Agencję ds. Gospodarki Morskiej i Gospodarki Wodnej.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

1 lutego, po długiej przerwie, do obowiązków powróciła księżna Sofia, odwiedzając Bris, partnera fundacji książęcej pary.

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Tymczasem książę Carl Philip już jakiś czas temu wrócił do obowiązków. 30 stycznia udał się do francuskiego Lyonu na konkurs kulinarny Bocuse d'or Chef Competition, w którym zwyciężył szwedzka drużyna.

Twitter

Twitter

Twitter


Hiszpania

Letizia, Leonor i Sofia wybrały się ostatnio na przedstawienie baletowe do Teatru Królewskiego.

therealmyroyals.com

31 stycznia królowa Letizia wręczyła stypendia fundacji Ibedrola.

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Casa de S.M. el Rey Twitter

Casa de S.M. el Rey Twitter


Dania

30 stycznia Dwór Królewski ogłosił, że książę Joachim i księżna Marie razem z dziećmi przeprowadzą się do Paryża latem tego roku. Od września książę ma rozpocząć kurs szkoleniowy dla przywódców wojskowych na najwyższym poziomie we Francji. Propozycję złożył księciu minister obrony narodowej Francji po ubiegłorocznej wizycie państwowej Prezydenta Francji w Danii. Jak podano, książę będzie pierwszym duńskim oficerem, który przejdzie ten kurs. Szkolenie potrwa rok i będzie się odbywać przez sześć dni w tygodniu w École Militaire w Paryżu.

Księżna Mary tego dnia odwiedziła Aarhus jako patronka objęcia przez miasta tytułu European Volunteering Capital 2018.

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Wieczorem z kolei dokonała oficjalnej inauguracji duńsko-południowokoreańskiego roku kulturalnego.

Det danske kongehus

Det danske kongehus

therealmyroyals.com

Det danske kongehus

29 stycznia królowa Małgorzata wydała bankiet dla oficerów marynarki wojennej, na którym pojawili się także książę Frederik i księżna Mary.

Twitter

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Królowa Małgorzata uczestniczyła w obchodach 250-lecia The Royal Danish Society of Agriculture.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

31 stycznia księżna Mary spotkała się z grupą parlamentarną Folketing. Spotkanie dotyczyło Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ i Panelu 2030.

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Księżna Marie tego dnia odwiedziła firmę Citizen Dane.

therealmyroyals.com

Księżna pojawiła się też na charytatywnym pokazie mody.

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

1 lutego księżna Mary wręczyła nagrodę Women's Board Award 2019.

therealmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

2 lutego księżna wraz z księciem Frederikiem byli obecni na pogrzebie hrabiego Frederika Moltke.

therealmyroyals.com

Dziś księżna Marie i książę Joachim wraz z Henrikiem i Atheną pojawili się na premierze filmu "Lego 2".

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com


Holandia

Królowa Maxima 31 stycznia otworzyła wystawę "Basquiat – The artist and his New York scene" w muzeum w Heerlen.

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Coroczna zimowa sesja zdjęciowa rodziny królewskiej odbędzie się 25 lutego w Lech.


Francja

2 lutego o godzinie 15 w Kaplicy Królewskiej św. Louisa w Dreux odbył się pogrzeb zmarłego 21 stycznia hrabiego Paryża Henri'ego, przez orleanistów i unionistów uważanego za prawowitego pretendenta do tronu Francji. Henri'ego VII. Od 1830 i czasów ówczesnego króla Francji Ludwika Filipa I z linii orleańskiej kaplica jest miejscem pochówku książąt z tej linii. Obecna była prawie cała rodzina zmarłego (za wyjątkiem drugiej żony, Micaëli, hrabiny-wdowy Paryża, która późnym popołudniem w dniu śmierci męża została zabrana do szpitala, na szczęście powód nie był poważny, miał związek z jej ostatnią operacją biodra. Kilka dni później hrabina mogła wrócić do domu, jednak z uwagi na jej stan zdrowia nie uczestniczyła w pogrzebie. Na ceremonii pojawili się także przedstawiciele zagranicznych rodzin królewskich i książęcych: królowa Sofia z Hiszpanii, książę Albert z Monako, książę Moulay Hassan, Następca Tronu Maroka, Cesarzowa Farah Pahlavi z Iranu, książę Philipp z Liechtensteinu (młodszy brat księcia Hansa-Adama), książę i księżna Castro z córkami, książę Mohammed Ali i księżna Noal Zaher z Egiptu, książę Leka z Albanii, arcyksiążę Karl z Austrii, książę Emmanuele Filiberto i inni.

la-couronne.org

Charly Triballeau/AFP

Charly Triballeau/AFP

Charly Triballeau/AFP

Charly Triballeau/AFP

Nabożeństwo zostało odprawione przez biskupa Frejus-Toulon, Rey, a najstarsza córka hrabiego księżniczka Marie odczytała modlitwę za zmarłego ojca i wszystkich zmarłych w rodzinie. Poniżej znajdziecie krótkie nagrania z przybycia gości i samej ceremonii. Więcej zdjęć: KLIK.Późnym popołudniem jego syn, do tej pory znany jako książę Vendôme Jean, wydał komunikat, w którym oficjalnie przejął tytuł hrabiego Paryża i jego obowiązki po zmarłym ojcu.


***

Kończymy jednak miłą informacją: 1 lutego o godzinie 13:05 w Nowym Jorku na świat przyszedł Henri, książę Touraine, trzeci synek i czwarte dziecko drugiego z pretendentów do tronu Francji, Louisa i jego żony Marie-Marguerite, pary książęcej Anjou. Jak czytamy w komunikacie wydanym tego dnia przez księcia, chłopiec w chwili narodzin ważył 4200 g i mierzył 53 cm. Matka i dziecko czują się dobrze.
Para jest już rodzicami prawie 12-letniej Eugénie oraz 8-letnich bliźniaków, Louisa i Alphonse'a.

Twitter
***

Wyniki ostatniej ankiety

Miejsce 3.

Księżna Meghan nr 13 - 47/161 głosów, 29,2%Miejsce 2.

Księżna Meghan nr 8 - 49/161 głosów, 30,4%Miejsce 1.

Księzna Kate nr 3 - 51/161 głosów, 31,7%


11 komentarzy:

 1. Royal Baby w Bhutanie-czy tylko ja od razu pomyślałam,że Jetsun jest w drugiej ciąży?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spodziewałam się takiej reakcji po tytule, ale spokojnie, jeśli ogłoszą ciążę Jetsun to możecie być pewni, że pojawi się osobny post z trzema wykrzyknikami zamiast jednego :D

   Usuń
 2. Podziwiam, że to wszystko ogarniasz :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Meghan jak zwykle fałsz wypisany na twarzy.
  Nie wiem jak to jest w Anglii, ale u nas banan kojarzy się dwuznacznie, więc nie można by było uznać tego ani za wsparcie ani tym bardziej za świetny pomysł.
  Kate wygląda jakby cały dzień płakała
  Dzięki waszemu blogowi polubiłam Freda z Danii. Przedtem miałam o nim nie najlepsze zdanie. Moim zdaniem lepiej mu bez zarostu.
  Sofia ślicznie wygląda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zna pani Meghan osobiście? że tak pisze , nie wie pani jaka jest naprawdę, wg mnie napisy na bananach to wspaniały pomysł,i wcale nie jest zły.

   Usuń
  2. Są takie osoby, dla których Meghan ma zawsze wypisany fałsz na twarzy, nawet gdyby robiła najlepszą rzecz na świecie. To żałosne.

   Usuń
 4. Jeszcze tylko dwa porody Meghan i Ekateriny no i dwa śluby Gabrieli i Louisa i druga połowa roku zapowiada się spokojnie (no poza koronacja w Japonii ale to nie wiem czy tam się pojawią członkowie jakiś rodzin krolewskich)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie powiedziałabym że spokojnie, nie zapominajmy o ślubie księżniczki Theodory z Grecji i Matthew Kumara, którego daty wciąż jeszcze nie znamy, czeka nas jeszcze ich konferencja prasowa i Golden Week w Japonii na przełomie kwietnia i maja. Ale rzeczywiście druga połowa roku na razie nie wygląda na zbyt intensywną. Co do obecności innych rodzin królewskich na uroczystościach w Japonii, to jak najbardziej będą obecni, ale na intronizacji w październiku

   Usuń
 5. Mały błąd wkradł się w części o Jordańskiej RK
  Powinno być książę Haszim zamiast Hussein

  /J.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, jasne, ja widzę Husseina nawet tam gdzie go nie ma :D

   Usuń
 6. Dobrze myślałam,że na początku lutego urodzi się czwarte dziecko Louisa i Marii,ale myślałam o dziewczynce.
  Philomena została hrabiną Paryża.Czy Gaston otrzymał tytuł delfina Francji ?

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.