niedziela, 25 marca 2018

Biografia księcia Alberta, zbliżające się śluby, narodziny nowej księżniczki + więcej


Rumunia

21 marca księżniczka Margareta w Pałacu Elisabeta wręczała certyfikaty królewskich patronatów przedstawicielom 9 instytucji i organizacji charytatywnych. Księżniczka została tym samym patronką National College "Iulia Hasdeu" w Bukareszcie, Krajowej Rady Studentów, Alianței Colegiilor Centenare din România, Rumuńskiej Federacji Rugby, Rumuńskiej Sportowej Agencji Prasowej, Asociației Cadrelor Militare Femei în Rezervă și Retragere "Sublocotenent Ecaterina Teodoroiu", Centrum kultury Iași Athenaeum w Jassy oraz Międzynarodowego Kongresu Zoologicznego organizowanego co roku przez Narodowe Muzeum Historii Naturalnej Grigore Antipa. Wspólnie z księciem Radu objęła patronatem także "Agronomiadei" - coroczne zawody przyrodnicze i sportowe organizowane przez University of Agronomic Sciences and Veterinary Medicine w Bukareszcie.

romaniaregala.roromaniaregala.ro

Wcześniej tego dnia razem z księciem Radu przyjęła w Pałacu przewodniczącego Purcari Viticulture Company.

romaniaregala.ro

Fundacja Księżniczki Margarety z Rumunii obchodziła swoje 28-lecie. Księżniczka z tej okazji zorganizowała wieczór w Pałacu Elisabeta z udziałem męża i siostry, księżniczki Marii.
Fundacja Księżniczki Margarety z Rumunii rozpoczęła swoją działalność w pierwszych miesiącach 1990 od wspierania akcji charytatywnych oraz działalności społecznej, medycznej i edukacyjnej będących wówczas w niekorzystnej sytuacji.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

Księżniczka Maria 21 marca uczestniczyła w premierze filmu "România neîmblânzită" w Teatrze Narodowym w Bukareszcie. Film przedstawia naturę Rumunii, a jego głównym przesłaniem jest "Niektóre rzeczy muszą być zachowane takimi, jakimi są". Międzynarodowa premiera filmu miała miejsce 18 marca podczas festiwalu ekologicznego w Waszyngtonie, a 9 maja zostanie wyemitowany w BAFTA w Londynie.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

23 marca natomiast była obecna w imieniu starszej siostry na jubileuszowym koncercie w Romanian Athenaeum zadedykowanym pianiście Danowi Grigore, który obchodzi 60-lecie działalności artystycznej.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

22 marca księżniczka Margareta i książę Radu spotkali się z ambasadorami Szwajcarskiej Konfederacji.

romaniaregala.ro

W miniony wtorek, 20 marca, księżniczka przyjęła w Pałacu Elisabeta przedstawicielki Ministerstwa Spraw Zagranicznych i przedstawicieli Czerwonego Krzyża.

romaniaregala.ro

Książę Radu w tym czasie przyjął grupę uczniów i ich nauczycieli z Ion Maiorescu National College  w Giurgiu, a także ambasadorką Finlandii.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

Były książę Nicholas z narzeczoną Aliną wybrał się na narty do rumuńskiego Sinaia.

Instagram


Szwecja

22 marca księżniczka Victoria pojawiła się na seminarium w związku ze Światowym Dniem Wody.

Twitter

Twitter

Twitter

Tego samego dnia odwiedziła Amfibie­regementet (Amf 1).

kungahuset.se

kungahuset.se

Jej mąż w tym czasie wziął udział w Dniu Przedsiębiorczości Księcia Daniela.

Erik Cronberg / kungahuset.se

Erik Cronberg / kungahuset.se

Następnego dnia Następczy Tronu odwiedziła Malmö.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Księżniczka Madeleine wybrała się ostatnio z młodszymi dziećmi, Nicolasem i Adrienne, do królewskiej stajni, gdzie książę uczy się jeździć konno.

Instagram


Johor

Księżniczka Tunku Tun Aminah, córka Sułtana Johoru Ibrahima Ismaila (ta sama, która kilka miesięcy temu wyszła za mąż klik i klik), jako przewodnicząca Johor Darul Ta'zim FC (JDT) wręczyła nagrody sportowe w Hotelu Hilton w Kuala Lumpur.

Instagram

Instagram


Tonga

20 marca książę Tupouto’a, następca tronu Tongi, i jego żona, księżna Sinaitakala po raz trzeci zostali rodzicami. Na świat w szpitalu w Auckland w Nowej Zelandii przyszła ich druga córka. Dziewczynka otrzymała imię Nanasipau’u na cześć babci ze strony ojca i dołączyła do starszego rodzeństwa: księcia Taufa’āhau i księżniczki Halaevalu Mata’aho. Jak poinformowano, przy jej narodzinach obecni byli także dziadkowie: para królewska Tongi, król Tupou VI i królowa Nanasipau’u, a także matka księżnej Sinaitakali, księżniczka Ofeina ‘E he Langi Fakafanua.

Książę z żoną - Twitter


Wielka Brytania

23 marca książę Harry i Meghan Markle złożyli niezapowiedzianą wizytę w Belfaście w Irlandii Północnej.

therealmyroyals.com

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

therealmyroyals.com

Księżna Kornwalii 22 marca otworzyła po remoncie The Fair Close Centre.

Twitter

Twitter

Twitter

Hrabina Sophie spotkała się z chorym na raka skóry fotografem-amatorem i zapozowała do oficjalnych zdjęć, aby zebrać pieniądze na jego leczenie.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Księżniczka Anne odwiedziła Queen Alexandra College.

Twitter

Twitter

Twitter

23 marca książę Walii odwiedził Dartmoor.

Twitter

Twitter

Twitter


Bułgaria

Car Simeon II i caryca Margarita uczestniczyli w konferencji "Królowie bez Królestwa, Dyplomaci bez stosunków dyplomatycznych" zorganizowanej przez węgierską Ambasadę, Instytut Cervantes i Szkołę Dyplomatyczną.

Twitter

Twitter

Twitter


Japonia

Po powrocie do Tokio z Brazylii książę Naruhito został przywitany w domu przez księżną Masako i księżniczkę Aiko. Cała trójka zapozowała do zdjęć przed Pałacem Togu.

Twitter

Twitter


Norwegia

Para królewska zgodnie z tradycją Wielkanoc spędzi w górach. Kilka dni temu król został zauważony na stacji kolejowej w Oslo tuż przed wyruszeniem do Prinshytta.

Oskar Aanmoen

Oskar Aanmoen

Książę Haakon 22 marca odwiedził Equipment Centre BUA w Hedmark.

Christian Lagaard, Det kongelige hoff


Hiszpania

Infantka Elena spotkała się z hiszpańskimi Paraolimpijczykami, którzy wrócili już z Korei.

Twitter

23 marca razem uczestniczyła w ceremonii podczas której król Juan Carlos został Honorowym Ambasadorem drogi św. Jakuba - znanego szlaku pielgrzymkowego Hiszpanii wiodącego do katedry w Santiago de Compostela.

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be


Serbia

12 marca, w dniu 55. urodzin panny młodej i jej brata, w paryskim Ratuszu odbył się cywilny ślub księżniczki Helene z Jugosławii  (siostry biźniaczki księcia Serge, o którym pisałyśmy niedawno klik) i Stanislasa Fougerona (ur. 1975). Dla księżniczki jest to drugie małżeństwo, jej pierwszym mężem był Thierry Gaubert, z którym doczekała się trójki dzeci: Mileny, Nastasii i Leopolda. Małżeństwo zakończyło się rozwodem. Ceremonia w Paryżu zgromadził członków rodzin królewskich, m.in. księżniczkę Marię-Pię (córkę włoskiego króla Umberto II), matkę panny młodej, jej brata bliźniaka księcie Serge z żoną, Leopolda Gauberta czy księcia Emmanuele'a Filiberto z Włoch, zabrakło jednak córek księżniczki, Mileny i Nastasii. Ślub kościelny para weźmie 15 września na zamku Château de Villeprévost we francuskim Tillay-le-Péneux.

gettyimages.com

Księżniczka z mężem i synem - gettyimages.com

gettyimages.com

Księżniczka z bratem Serge'm - gettyimages.com

gettyimages.com

Księżna Katherine przekazała nowy specjalistyczny stół operacyjny dla noworodków i dzieci Klinice Otorynolaryngologii i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Centrum Klinicznym Serbii. Stół operacyjny ufundowała organizacjia Lifetime Humanitarian Organization Toronto, której księżna jest patronką.

royalfamily.org

royalfamily.org

23 marca książę Alexander i księżna Katherine w towarzystwie siostry księżnej otworzyli Wielkanocny Bazar w centrum handlowym BIG FASHION, na którym można kupić rękodzieła wykonane przez uchodźców. Całkowity dochód z bazaru zostanie przeznaczony na pomoc grupom szczególnej troski.

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org


Niemcy

Podano też daty ślubów księżnej Sophie z Wirtembergii (najstarszej córki księcia Philipa i księżnej Marie-Caroline z Wirtembergii) i hrabiego Maximiliena d’Andigné, które odbędą się w tym samych miejscach, w których 27 lat wcześniej pobrali się rodzce przyszłej panny młodej: 15 września w Altshausen będzie miała miejsce ceremonia cywilna, a 20 października w Tegernsee w Bawarii ślub kościelny.
Księżna Sophie jest przez ojca wnuczką obecnego księcia Wirtembergii Carla, a przez matkę wnuczką księcia Maxa z Bawarii (jej ciotką jest więc obecna dziedziczna księżna Liechtensteinu Sophie).

Twitter


Monako

Pojawiły się kolejne zdjęcia księcia Alberta z dziećmi w ramach obchodów jego 60. urodzin. Opublikowano także fragmenty jego nowej biografii Albert II de Monaco, l'homme et le prince autorstwa Isabelle Rivière i Petera Mikelbank, o której Wam pisałyśmy niedawno. Czytamy w niej na przykład, że Albert i jego siostry wiedzieli, że ich życie nie było do końca zwykłe, choć żadne z nich nie pamięta, by "któregoś dnia ich ojciec albo matka wzięli ich na bok, by powiedzieć, oto, co się dzieje, to jest to, co na ciebie czeka". Książę zdradził też, że gdyby nie był księciem, chciałby pracować z dziećmi jako ich trener albo nauczyciel. Powiedział też, że nie lubi być twardy, "w każdym razie nie lubię wydawać twardym, zimnym albo niewrażliwym." Nie zabrakło wypowiedzi o rodzicach, o księciu Rainierze Albert opowiadał: "Mój ojciec był bardziej... kategoryczny. Nie ufaj nikomu, powiedział mi." Natomiast o księżnej Grace:
Moja mama wprowadzała nas inaczej. Poznawaj ludzi, z którymi się spotykasz, rozmawiaj z nimi, tylko wtedy możesz się zorientować... [...] miała dar uczynienia wszystkiego wokół niej łatwym i prostym.

Twitter

Księżniczka Caroline natomiast opowiadała, że dla niej Albert nadal jest "małym braciszkiem" i, jak przyznała, wiele rzeczy się w nim nie zmieniło: "jego uprzejmość, jego dobroć, ta szczerość i sprawiedliwość, które okazywał, gdy był dzieckiem i którą wciąż odnajduję dzisiaj. [...] Kiedy był mały, przyznaję, byłam trochę poirytowaną jego stroną... trochę zbyt idealną, dokładną, dla dziewczyny, którą wtedy byłam [...]." Dodała też, że często się kłócili, "byliśmy jak pies z kotem" i to ona jest odpowiedzialna za jego bliznę na wardze.
W biografii przytoczone zostały również słowa kapelana pałacowego, Penzo, który opowiadał o wypadku księżnej Grace: 
"Księżna Grace rzeczywiście nie żyła przed wypadkiem, to nie wypadek ją zabił [...]. Później wyjaśniono, że przyczyną śmierci był zator i że ten zator spowodował wypadek."

Twitter

Książę Albert opowiadał też o zaręczynach z Charlene:
Sam moment nie był aż tak romantyczny, jak się wydaje. Byliśmy w mieszkaniu Charlène. Siedziałem na skraju łóżka, ona szykowała się do wyjścia. Zanim wyjdziesz, powiedziałem do niej, chciałbym cię o coś zapytać. Voilà
Z kolei Charlene w rozmowie z autorami biografii wspominała plotki o jej "ucieczce" tuż przed ślubem: "Później zaczęły się te plotki. Mówiono, że próbowałam uciec - uciec, ale gdzie? Na ciemną stronę Księżyca?"

Para książęca opowiadała też o dzieciach, które "czynią mnie szczęśliwym po długim dniu pracy", mówił książę. Księżna natomiast dodała: "On jest niewiarygodnie słodki i miły dla Jacques'a i Gabrielli. Dzięki nim może wreszcie odpocząć, czynią go takim szczęśliwym!"

Twitter

Wieczorem 24 marca rodzina książęca (księżniczka Caroline, Pierre i Beatrice Casiraghi, Charlotte Casiraghi i Dimitri Rassam oraz księżniczka Alexandra) pojawiła się na corocznym Bal de la Rose 2018 w Klubie Sportowym Monte Carlo. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze przypuszczenia o drugiej ciąży Beatrice i zaręczynach Charlotte i Dimitri'ego. Na serdecznym palcu Charlotte zauważono diamentowy pierścionek.

newmyroyals.com

therealmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk


Belgia

Królowa Mathilde otworzyła konferencję WSP 2018.

Twitter

Twitter

Twitter


Holandia

22 marca król Willem-Alexander otworzył wystawę "Van Gogh i Japonia".

PPE Agency

PPE Agency

PPE Agency

23 marca król Willem-Alexander, królowa Maxima i księżniczka Margriet przyjęli Olimpijczyków i Paraolimpijczyków w Pałacu Noordeinde.

Twitter

Twitter

Tego samego dnia królowa uczestniczyła w spotkaniu "Meer Kansen" Oranje Fonds.

belgaimage.be

Twitter

belgaimage.be


Dania / Grecja

Księżna Mary 22 marca pojawiła się na meczu towarzyskim pomiędzy Danią a Panamą, przed którym odeberała dotację na rzecz swojej fundacji.

Twitter

Twitter

Twitter

Jej mąż w tym czasie otworzył Food Nation Visitor Centre i zobaczył wystawę prac rysownika komiksowego Hergé w Odense.

Det danske Kongehus Facebook

Det danske Kongehus Facebook

Det danske Kongehus Facebook

Det danske Kongehus Facebook

21 marca książę Frederik spotkał się z grupą dzieci, które biegały po torze w Aalborg, gdzie za kilka miesięcy odbędzie się Royal Run w ramach obchodów jego 50. urodzin.

Twitter

Twitter

Wcześniej tego dnia Następca Tronu uczestniczył w paradzie Specialoperationskommandoen.

Det danske Kongehus Facebook

Det danske Kongehus Facebook

24 marca książę Joachim i księżna Marie z dziećmi, Felixem, Henrikiem i Atheną wzięli udział w obchodach 50-lecia Parku Legoland.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Książę Nikolaos podzielił się z Nami pięknym, wiosennym zdjęciem Aten.

Instagram

Śledząc Instagram księcia (klik) wydawać by się mogło, że obecnie nastał dla niego spokojniejszy okres. Nic bardziej mylnego, bo część swoich wyjść czy obowiązków książę nie dokumentuje wpisami na portalach społecznościowych. Ostatnio na przykład odwiedził Centrum Kulturowe "Hellenic Cosmos", w którym obejrzał nowy dokument będący próbą rekonstrukcji Aten w V w. p.n.e.

Facebook

Facebook

6 komentarzy:

 1. Imiona w Tonga są świetne 😀
  Stroje na Balu Róż bardziej kojarzą mi się z festiwalem cyrkowym 😉 za to zdjecia bliźniaków urocze ❤

  OdpowiedzUsuń
 2. Caroline wreszcie szczęśliwa,mogąc zgromadzić całą rodzinę- Beatrice w ciąży (a już zaczęłam wątpić: ),Charlotte zaręczona (ale co z żoną Dimitra ) i Tatiana może lada chwila urodzić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdjęcia bliźniaków urocze. Kolejny ślub w tym roku - świetna wiadomość! Będziemy miały co komentować
  anial_royal

  OdpowiedzUsuń
 4. świetny post.Mam pytanie czy rumuńska rodzina królewska obchodzi święta wielkanocne

  OdpowiedzUsuń
 5. Alexandra tandeciara jak jej matka.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.