czwartek, 30 stycznia 2020

Queen Alexandrine's Ruby Bow Brooch


Embed from Getty ImagesDiamentowo-rubinowa broszka została stworzona w popularnym na przełomie XIX wieku i XX wieku stylu i ma kształt asymetrycznej kokardy. Była prezentem ślubnym dla księżniczki Alexandrine z Meklemburgii-Schwerin, późniejszej królowej Danii, przypuszczalnie od jej męża, późniejszego króla Christiana X, lub jego stryja, króla Grecji Jerzego I. Niestety, nie znamy nazwiska jubilera, nie mamy też pewności, kiedy dokładnie ją wykonano.

thecourtjeweller.com

Alexandrine zakładała broszkę wielokrotnie, m.in.: na ślub księcia Leopolda, późniejszego pierwszego króla Belgów, i szwedzkiej księżniczki Astrid, w czasie obchodów srebrnej rocznicy panowania męża czy pozując do rodzinnej fotografii.

thecourtjeweller.com

Ślub Leopolda i Astrid, królowa Alexandrine ostatnia po prawej - royalwatcherblog.com

Po jej śmierci w 1952 broszkę odziedziczyła jej synowa i kolejna królowa Danii, Ingrid. Królowej broszka bardzo się spodobała, świetnie pasowała do kompletu Danish Ruby Parure, choć do niego nie należała, i często właśnie razem z nim była noszona. Królowa Ingrid miała ją na sobie m.in. w marcu 1963 w Atenach w czasie gali z okazji 100-lecia panowania dynastii Glücksburgów w Grecji, półtora roku później na przedślubnym balu swojej najmłodszej córki Anne-Marie i króla Grecji Konstantinosa czy w czasie wizyty w Paryżu w kwietniu 1965.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

W 2000 roku na uroczystościach z okazji 60. urodzin swojej ciotki, królowej Małgorzaty, zadebiutowała w niej księżniczka Alexia. W listopadzie tego samego roku broszka była już jej własnością; królowa Ingrid zapisała ją swojej wnuczce w testamencie. Księżniczka od tamtego czasu wielokrotnie się w niej pojawia, głównie na uroczystościach w Danii, takich jak: ślub księcia Frederika i Mary Donaldson w 2004, przedślubna kolacja ówczesnego księcia Asturii Felipe i Letizii Ortiz Rocasolano, ślub księcia Joachima i Marie Cavallier czy wreszcie 70. urodziny królowej Małgorzaty w 2010.

Embed from Getty Images

Źródło: thecourtjeweller.com, royalwatcherblog.com

6 komentarzy:

 1. Jedna uwaga. Alexandrine była z Meklemburgii-Schwerinu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa broszka. Faktycznie romantycznym wzorem i kolorem kamieni szlachetnych idealnie pasuje do rubinowego kompletu z Danii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy słyszałyście już o tym
  https://www.google.com/amp/s/wiadomosci.onet.pl/swiat/belgia-byly-krol-albert-ii-przyznal-ze-ma-nieslubne-dziecko/xwqb444.amp

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Król potwierdził to w poniedziałek, szerzej pisała Wam o tym Justyna na swoim blogu

   Usuń
 4. Mam do oddania za darmo książke Hary I meghan na okładce jest zdjęcie Harrego i Meghan tuż po zareczynach.zapraszam w sprawie wymiany adresu prosze konsultowa się Martą

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.