niedziela, 12 stycznia 2020

Przyjęcia noworoczne w Belgii i Liechtensteinie, księżniczka Salma pilotem, urodziny bliźniąt z Egiptu + więcej


Belgia

9 stycznia król Philippe i królowa Mathilde wydali coroczne noworoczne przyjęcie dla przedstawicieli europejskich instytucji.

newmyroyals.com© Eric Lalmand / Belga Image

© Eric Lalmand / Belga Image

© Eric Lalmand / Belga Image


Norwegia

8 stycznia król Harald trafił do szpitala z powodu zawrotów głowy. Początkowo miał zostać wypisany w piątek, ale zdecydowano się jeszcze go w nim zatrzymać. Wg ostatniego komunikatu, stan monarchy stopniowo się poprawia, szpital powinien opuścić w ciągu najbliższego tygodnia.
Książę Haakon będzie pełnił funkcje regenta przez najbliższe dwa tygodnie.


Rumunia

18 stycznia została wydana pocztówka upamiętniająca przypadającą w tym roku 30. rocznicę powrotu króla Mihaia do kraju po 43-letnim wygnaniu.

romaniaregala.ro


Hiszpania / Bułgaria / Francja

9 stycznia królowa Letizia wzięła udział w posiedzeniu Hiszpańskiej Federacji Chorób Rzadkich FEDER.

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

9 stycznia rodzina królewska pomodliła się w kaplicy, gdzie przed pogrzebem zostało złożone ciało Infantki Pilar, zmarłej 8 stycznia starszej siostry króla Juana Carlosa. W drodze do niej zostali też zauważeni król Simeon i królowa Margarita z Bułgarii, książę Louis Alphonse i księżna Maria Margarita oraz książę Kalabrii Pedro i jego żona Sofia.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Monako

Pojawiły się dwa nowe zdjęcia Tatiany Santo Domingo z Maxem.

therealmyroyals.com


therealmyroyals.com


Wielka Brytania / Niderlandy / Jordania

9 stycznia księżna Kate obchodziła 38. urodziny. Z tej okazji nieoczekiwanie wydano jej nowe zdjęcie wykonane jesienią 2018 w Anmer Hall przez Matta Porteousa.

© Matt Porteous / Kensington Palace

Ogłoszono, że książę Walii objął patronatem International Rescue Committee.Zara i Mike Tindall pojawili się na kolejnym dniu corocznych zawodów polo Magic Millions.

Twitter

Twitter

Twitter

10 stycznia królowa została zauważona w Sandringham.

dailymail.co.uk

12 stycznia została zauważona w drodze na niedzielne nabożeństwo. Był na nim również Peter Phillips, który zagadnięty przez dziennikarzy, jak się ma jego babcia, odparł że "w porządku."

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk


Tymczasem brytyjskie media wciąż prześcigają się w doniesieniach na temat aktualnego kryzysu związanego z odejściem Harry'ego i Meghan. Wg najnowszych z nich, królowa liczy na jak najszybsze jego zażegnanie, dlatego prowadzone są rozmowy między królewskimi doradcami i przedstawicielami jej biura, biur księcia Walii, księcia Cambridge i księcia Sussex oraz brytyjskimi, amerykańskimi i kanadyjskimi rządami. Ponadto królowa na jutro ustaliła prywatne spotkanie z Karolem (który do tego czasu ma wrócić z Omanu), Williamem i Harry'm oraz przypuszczalnie Meghan - która wróciła do Kanady.


Król Abdullah i książę Hussein z Jordanii, król Willem-Alexander z Niderlandów i książę Karol przylecieli dzisiaj do Omanu, gdzie w piątek zmarł Sułtan Quaboos bin Said i trwają 3-dniowe uroczystości żałobne. Spotkali się również z jego kuzynem i następcą Haithamem bin Tariqiem.

© Royal Hashemite Court

© Royal Hashemite Court

© Royal Hashemite Court
8 stycznia król Abdullah jako zwierzchnik Sił Zbrojnych i dumny ojciec wręczył młodszej z córek, księżniczce Salmie odznakę ukończenia szkolenia wojskowego na pilota. Salma została tym samym pierwszą kobietą w historii, która tego dokonała. W ceremonii wzięli udział również królowa Rania i książę Hussein.
Nie tak dawno, bo w grudniu 2018 księżniczka ukończyła Królewską Akademię Wojskową w Sandhurst.

© Royal Hashemite Court

© Royal Hashemite Court

© Royal Hashemite Court

© Royal Hashemite Court


Brunei

Sułtan Hassanal Bolkiah po raz kolejny został dziadkiem. 5 stycznia na świat przyszła księżniczka Khaalishah Mishbaahul Bolkiah, trzecie dziecko i trzecia córka księcia Abdula Malika, trzeciego z kolei syna Sułtana i jego żony, królowej Salehy, oraz księżnej Raabi'atul Adawiyyah.


🇧🇳 His Majesty Sultan Haji Hassanl Bolkiah Mu'izzaddin Waddaukah, Sultan and Yang di-Pertuan of Brunei Darussalam has named his granddaughter who born on 5 January 2020 (daughter of Prince Abdul Malik and Princess Raabi'atul Adawiyyah) as Princess Khaalishah Mishbaahul Bolkiah. ---------- สมเด็จพระราชาธิบดีสุลต่าน ฮาจี ฮัซซานัล โบลเกียะฮ์ มูอิดซัดดิน วัดเดาละฮ์ สุลต่านและยัง ดี-เปอร์ตวนแห่งบรูไน ทรงพระกรุณาโปรดเกล้าโปรดกระหม่อม พระราชทานพระนามแก่พระธิดาในเจ้าฟ้าชายอับดุล มาลิก กับเจ้าหญิงราเบียตุล อาดาวียะฮ์ ซึ่งประสูติเมื่อวันที่ 5 มกราคม 2563 ที่ผ่านมา อันมีพระนามว่า เจ้าหญิงคาลิชะฮ์ มิชบาฮุล โบลเกียะฮ์ ---------- Photo: Infofoto #brunei #bruneidarussalam #negarabruneidarussalam #bolkiah #bruneiroyalfamily #bruneiroyals #sultanhassanalbolkiah #hassanalbolkiah #sultanbrunei #yangdipertuannegarabruneidarussalam
Post udostępniony przez ROYAL Family in the WORLD (@royalfamilyintheworld)

Egipt

Dzisiaj bliźnięta księcia Mohammeda Alego i księżnej Noal Zaher, książę Fouad Zaher i księżniczka Farah Noor obchodzą swoje 3. urodziny! Trudno uwierzyć, że ten czas tak szybko płynie, przecież dopiero co przyszły na świat... Z tej okazji opublikowano nowe fotografie, wykonane prawdopodobnie w grudniu. Jedno ze zdjęć z tej sesji zostało użyte w kartce z tegorocznymi życzeniami noworocznymi.

© Arabian Royal Agency

© Arabian Royal Agency

© Arabian Royal Agency


Liechtenstein

11 stycznia na Zamku Vaduz odbyło się przyjęcie noworoczne wydane przez księcia Hansa-Adama. Obecni byli również książę Alois i księżna Sophie.

© Roland Korner / Close Up AG

© Roland Korner / Close Up AG

© Roland Korner / Close Up AG

© Roland Korner / Close Up AG

© Roland Korner / Close Up AG

© Roland Korner / Close Up AG

© Roland Korner / Close Up AG


Szwecja

9 stycznia po świątecznej przerwie do obowiązków wróciła Następczyni Tronu, uczestnicząc w spotkaniu z Birgittą Resvik, członkinią Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk Inżynieryjnych IVA, z którą rozmawiała na temat klimatu i energii.

© Henrik Garlöv/Kungl. Hovstaterna

Później razem z księciem Danielem odwiedziła szwedzką firmę analityczną Ungdomsbarometern zajmującą się problemami młodych osób.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

© Pelle T Nilsson/SPA

© Pelle T Nilsson/SPA

12 stycznia król Carl Gustaf i księżniczka Victoria udali się do Sälen na coroczną trzydniową Narodową Konferencję Społeczeństwa i Obrony.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Pelle T Nilsson/SPA

Pelle T Nilsson/SPA


Dania

10 stycznia królowa Małgorzata przyjęła na audiencji Premiera Schleswig-Holstein.Po południu razem z siostrą, księżniczką Benedikte wzięła udział w gali w Teatrze Królewskim, pierwszej z szeregu uroczystości z okazji 100. rocznicy przyłączenia Południowej Jutlandii do Danii.© Martin Kubert

newmyroyals.com


12 stycznia królowa wzięła udział w kolejnych obchodach, tym razem w Katedrze w Kopenhadze.

© Thomas Tolstrup / Grænseforeningen

© Thomas Tolstrup / Grænseforeningen

newmyroyals.com


Książę Frederik tymczasem przebywa obecnie z rodziną w Szwajcarii, gdzie odbywają się Igrzyska Olimpijskie Młodzieży. Książę spotkał się z duńskimi atletami, którzy biorą w nich udział.


10 stycznia Następca Tronu pojawił się na ceremonii otwarcia Igrzysk i sam wykonał zdjęcia, które zamieszczono później na oficjalnym koncie rodziny królewskiej na Instagramie.

9 komentarzy:

 1. Ponoć Meghan chce wrócić do aktorstwa. Widać po dwóch latach znudziło jej się życie księżnej. Wydaje mi się że inaczej wyobrażała sobie to życie że będzie łatwiejsze i wszyscy będą przy niej skakać i ja adorować woli zakłamane i płytkie życie celebrytki. Ponoc mają dać wywiad do amerykańskiej telewizji a tak chcieli uciec od mediów i żyć prywatnie cóż jak widać telenowela nam się tworzy. Ja mam przecucie do ludzi i ona mnie nie przekonywała ale mówie dam jej szanse i wyszło szydło z worka

  OdpowiedzUsuń
 2. Biedny Król Harald. Mam nadzieję że jeszcze nie...
  Meghan i Harry nie zachowują się dobrze w stosunku do Królowej. Ciekawe jak to się skończy

  OdpowiedzUsuń
 3. Bliźniaki z Egiptu są przesłodkie.
  A Meghan tak po prostu po wywołaniu burzy wróciła sobie do Kanady i zostawiła męża z negocjacjami, z całą odpowiedzialnością. Sam ich pomysł na rezygnację z obowiązków królewskich jest kontrowersyjny, ale sposób w jaki to robią jest nie do przyjęcia. Nie mogę znieść braku szacunku do Królowej, do babci, do starszej osoby.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne zdjęcie Kate.
  Maxio śliczny chłopiec.
  Nie dobrze się dzieje w rodzinach królewskich.

  OdpowiedzUsuń
 5. Król Abdullah jak widać na zdjęciach dumny z córki przeogromnie.
  Zmarły Sułtan Omanu cieszył się ogromnym szacunkiem swoich poddanych, miejmy nadzieję że jego następca godnie go zastąpi.

  Jeżeli chodzi o sytuację M&H to coraz bardziej widoczne jest wewnętrzne zamieszanie w rodzinie królewskiej. Sussexowie załatwili sprawę w stylu amerykańskim, nie licząc się ze specyfiką i zasadami wyższej klasy angielskiej. Najbardziej mi żal Królowej....


  pozdrawiam
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 7. Będę niekulturalna, ale powiem: a nie mówiłam? Meghan dała się poznać jako kobieta, która nie dostosowuje się do zasad. Od początku miała gdzieś dworską etykietę (np w kwestii ubioru). Nie oceniałam jej pochopnie, bo zwalałam to na nowa sytuację i to, że Meghan po tej wolności, jaką dotychczas miała, musiała nagle dostosować się do zasad, co nie było łatwe. Meghan miała wtedy ponad 35 lat za sobą, wiadomo, że pewnych nawyków nie da się zmienić w kilka miesięcy. Ale potem przyszła ciąża i oficjalne wyjścia. Co wyjście, to eksponowanie brzuszka: obejmowanie go, czy odsuwanie płaszcza tak, aby był on widoczny. Baby shower, którego wgl nie powinno być i radość Meghan na każdym zdjęciu, jakie się pojawiło z tego wydarzenia. Tak jakby cieszyła się, że wszystkie aparaty są skupione na niej.
  A potem przyszedł zonk, bo wyznaczyli swoje zasady związane z dzieckiem. O ile całkowicie rozumiem niewychodzenie do prasy zaraz po narodzinach (nie rozumiem kompletnie sensu tego), o tyle zamieszanie w innych kwestiach było zwyczajnym gwiazdorzeniem (podejrzewam, że głównie Meghan).
  Zgadzam się z innymi komentującymi, że w całej tej sprawie najbardziej żal Elżbiety. Bardzo kocha swojego wnuczka, przymykała oko na różne jego wybryki w młodości, potem przymykała oko na wieeele wybryków Meghan. Teraz oboje (zwłaszcza Harry) odpłacili się tak, że szkoda słów. Chyba jeszcze nikt tak nie zranił Elżbiety.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.