wtorek, 2 stycznia 2018

Srebrny jubileusz Gasa w Bhutanie, noworoczne uroczystości w Japonii, dokument o królowej Geraldine + więcej


Dzisiaj mamy dla Was post z zaległymi aktualnościami. Tak jak w zeszłym roku, z powodu postów z podsumowaniem, znajdziecie w niej informacje tylko ze zdetronizowanych czy pozaeuropejskich rodzin królewskich.

Rumunia

Zgodnie z tradycją 26 grudnia księżniczka Margareta, książę Radu, księżniczka Elena, księżniczka Maria i Irina pojawili się na nabożeństwie z okazji drugiego dnia Świąt w kościele w Săvârșin, na którym obecny był także burmistrz gminy z rodziną, mieszkańcy gminy oraz rodziny z Surshin. Na zakończenie mszy odmówiono modlitwę za króla Mihai'a i królową Anne.

romaniaregala.roromaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

Księżniczka Sofia postanowiła oddać zmarłemu ojcu bardzo osobisty hołd. 27 grudnia na stronie Dworu Królewskiego oraz stronie z fotografiami księżniczki na Facebook'u opublikowano poniższe zdjęcia wykonane przez księżniczkę podczas spaceru na terenie Zamku Săvârșin. Jak napisała: "Podczas mojego spaceru dwa dni temu zrobiłam te zdjęcia prosto z serca, dla mojego ojca, dla jego miłości do Săvârșin i dla mojej miłości do niego. Cichy spacer rozmyślając o nim, to mój sposób na powiedzenie mu "Dziękuję", że go kocham i nigdy go nie zapomnę; sposób na podzielenie się fotografią, którą zawsze tak bardzo lubił, moją profesją, dzięki której zawsze będę blisko niego bez względu na wszystko".

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

Były książę Nicholas i Alina Binder w ostatnim tygodniu grudnia zostali zauważeni w Parku Herăstrău, największym parku w Bukareszcie.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter


Japonia / Tajlandia

W drugiej połowie grudnia Cesarz Akihito wydał coroczny lunch dla rządu w Pałacu Imperialnym. Obecny był również książę Naruhito.

imperialfamilyjapan.wordpress.com

imperialfamilyjapan.wordpress.com

imperialfamilyjapan.wordpress.com

25 grudnia Cesarz Akihito i Cesarzowa Michiko przyjęli w Pałacu Imperialnym księżniczkę Chulabhorn, najmłodszą siostrę obecnego króla Tajlandii Mahy Vajiralongkorna.

asahi.com

asahi.com

31 grudnia członkowie rodziny cesarskiej zostali zauważeni w drodze do Pałacu na noworoczny lunch.

Twitter

Twitter

Twitter

Tradycyjnie 1 stycznia opublikowano serię oficjalnych zdjęć całej imperialnej rodziny wraz z życzeniami noworycznymi.

mainichi.jp

newmyroyals.com


Tego dnia odbyła się tradycyjna ceremonia noworoczna, podczas której Cesarz i Cesarzowa odebrali życzenia noworoczne od premiera oraz przedstawicieli obu izb Zgromadzenia Narodowego. Obecni byli prawie wszyscy pełnoletni członkowie rodziny cesarskiej (z nieznanych przyczyn ponownie zabrakło na niej księżnej Masako, choć razem z mężem i córką została zauważona w drodze do Pałacu), jednak z pewnością największe zainteresowanie budziła księżniczka Mako, dla której jest to ostatnia taka ceremonia w życiu - po ślubie 4 listopada z Kei Komuro straci swoje tytuły i przestanie oficjalnie należeć do rodziny. Na zakończenie ceremonii Cesarz Akihito tradycyjnie wygłosił przemówienie. Fragment ceremonii możecie obejrzeć TUTAJ (pierwsze nagranie).

asahi.com

asahi.com

asahi.com

asahi.com

asahi.com

asahi.com

asahi.com

Dzisiaj natomiast tradycyjnie rodzina cesarska pojawiła się na balkonie Pałacu Imperialnego, skąd pozdrowiła zebrane tłumy Japończyków. Cesarz Akihito w imieniu swoim i swojej rodziny złożył poddanym najlepsze życzenia noworoczne. Według Agencji Dworu Imperialnego w ogrodach zgomadziła się dziś rekordowa liczba ponad 126 tysięcy Japończyków, największa taka frekwencja za panowania Akihito. Na jego urodzinach 23 grudnia także zanotowano największą jak do tej pory liczbę Japończyków, dokładnie 52 300 osób. Na pewno ma to związek z jego abdykacją zaplanowaną na 2019 rok, ale też po części zapewne z zaręczynami księżniczki Mako, która po ostatni dzisiaj pozdrowiła zgromadzone tłumy w związku z Nowym Rokiem.

Twitter

Twitter

Twitter

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

asahi.com


Liechtenstein

Książę Alois i księżna Sophie 2017 rok oficjalnie zakończyli spotkaniem z 24-letnią pływaczką Julią Hassler, która 17 grudnia zdobyła brązowy medal dla Liechtensteinu w Mistrzostwach Europy w Pływaniu na krótkim basenie w Kopenhadze na dystansie 400 metrów. Warto dodać, że Hassler jest pierwszym sportowcem z Liechtensteinu, który wygrał medal na międzynarodowych zawodach.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Grecja

Księżniczka Theodora święta Bożego Narodzenia spędziła w Grecji z rodziną. W Wigilię zamieściła zdjęcie z miasta Agios Aimilianos.

Instagram

W Boże Narodzenie natomiast księżniczka życzyła nam "Wesołych, jasnych i szczęśliwych Świąt".

Instagram

26 grudnia razem z królową Anne-Marie i księciem Philipposem wybrała się na świąteczny spacer.

Instagram

W najnowszym numerze magazynu BHMagazino znalazł się artykuł na temat ELPIDA Youth, organizacji aktywnie wspieranej nie tylko przez księżną Tatianę, ale i księcia Nikolaosa. Organizacja ta pomaga dzieciom chorym na nowotwory. Na okładce magazynu pojawiło się zdjęcie księżnej Tatiany w towarzystwie dwóch członkiń organizacji. Początek roku jest dobrym momentem na podsumowanie działalności ELPIDA Youth, co też uczyniła księżna, wymieniając najważniejsze osiągnięcia zeszłego roku, jak np. zorganizowanie pierwszego letniego obozu dla dzieci chorych na raka (na którym zresztą para książęca pojawiła się we wrześniu KLIK) czy wyremontowanie specjalnego ośrodka dla dzieci z nowotworami i ich rodzin.

Instagram

Nowy Rok para powitała na półwyspie Mani w geograficznym i kulturowym greckim regionie Mani.

Instagram

Instagram

Instagram

Z kolei rodzina Marie-Chantal i Pavlosa powitała Nowy Rok wraz z grupą przyjaciół w ośrodku narciarskim i turystycznym Aspen w stanie Kolorado w USA.

Instagram

Instagram

Instagram

Instagram


Brunei

19 grudnia na Instagramie opublikowano nowe zdjęcie Sułtana Hassanala Bolkiaha z czwórką wnucząt, w tym najmłodszą, księżniczką Fatimą, i synową.

Instagram


Albania

Księżna Elia 31 grudnia opublikowała nowe zdjęcie z mężem wraz z życzeniami noworocznymi: "Szczęśliwego Nowego Roku! Niech to będzie bardzo pomyślny rok dla Was wszystkich! Z miłością, zdrowiem i szczęściem. Życzymy Ci radosnej i pięknej nocy w otoczeniu rodziny i przyjaciół". Zdjęcie pochodzi z tej samej sesji co tegoroczne świąteczne zdjęcie Leki i Elii.

Elia Zaharia Zogu Facebook

W związku z przypadającą w tym roku 90. rocznicą powstania Królestwa Albanii, francuski dziennikarz François Mitterrand zabrał się za tworzenie dokumentu opisującego początki Królestwa, panowanie króla Zoga oraz jego wygnanie, przede wszystkim jednak przedstawiającego królową Geraldine. Jak czytamy w opisie: "Nic nie predysponowało jej do poślubienia króla. Córka biednego węgierskiego hrabiego i Amerykanki, Geraldine Apponyi de Nagy Appony miała 5 lat, kiedy po zakończeniu I wojny światowej, Imperium Austro-Węgier przestało istnieć. Rodzina osiada więc w Szwajcarii, a następnie w Mentonie, gdzie umiera jej ojciec w 1924. Jako żona francuskiego oficera, matka posyła ją do austriackiej szkoły z internatem. Po powrocie do Budapesztu Geraldine zaczyna, dzięki swojemu wujowi, sprzedawać pamiątki w sklepie Muzeum Narodowego. Ale na balu, na który jest zaproszona w 1938, jej piękno jest sensacją. Zdjęcie opublikowane w magazynie, zrobione tamtego wieczoru, przyciąga uwagę Zoga I, samozwańczego króla Albanii od 1928. Samotny muzułmanin i monarcha, który w wieku 43 lat wątpi już w założenie rodziny, zaprasza Geraldine do swojego kraju. Pomimo dwudziestu lat, jakie ich dzielą, miłość od pierwszego wejrzenia jest natychmiastowa..." Dokument, zatytułowany "Róża Tirany", można obejrzeć TUTAJ, niestety tylko w języku francuskim.

orderofsplendor.blogspot.com


Jordania

Jak co roku jordańska rodzina królewska podzieliła się z nami swoim nowym zdjęciem wraz z najlepszymi życzeniami na Nowy Rok. Na zdjęciu zabrakło jedyie księżniczki Iman, która studiuje na Georgetown w USA.

Queen Rania Twitter


Monako

Książę Albert pod koniec grudnia wspólnie z Davidem Coulthardem, byłym kierowcą rajdowym i mistrzem Formuły 1, zobaczył wystawę Bugatti zawierającą kolekcję jego samochodów. Wystawa będzie otwarta w Monako do 10 marca tego roku.

Palais Princier de Monaco Facebook

Palais Princier de Monaco Facebook

Palais Princier de Monaco Facebook

31 grudnia swoje świąteczno-noworoczne przemówienie wygłosił książę Albert.

blog_real.blogs.sapo.pt


Bhutan

28 grudnia król Jigme Khesar oraz królowa Jetsun Pema z synkiem wzięli udział w uroczystościach z okazji 25-lecia istnienia dystryktu Gasa, leżącego na północy Bhutanu i graniczącego z Tybetem, który do 1992 był częścią dzongkhagu Punakha. Gasa jest największym dystryktem w kraju i jednocześnie najsłabiej zaludnionym - mieszka w nim 3300 osób Dla małego Jigme była to pierwsza wizyta w tym dystrykcie. W ramach srebrnego jubileuszu zainstalowano posąg bóstwa Gasa Ap Gomo, który w 2011 został podarowany mieszkańcom przez króla i tymczasowo został poddany renowacji. W programie wizyty znalazł się również lunch dla mieszkańców czterech gewogów - wiosek w Bhutanie - oraz atrakcje, takie jak przeciąganie liny.

His Majesty King Jigme Khesar Facebook

His Majesty King Jigme Khesar Facebook

His Majesty King Jigme Khesar Facebook

His Majesty King Jigme Khesar Facebook

Z kolei 31 grudnia królowa Jetsun Pema pojawiła się na ceremonii zamknięcia obozu Raven, podczas której wręczyła nagrody zwycięzcom konkursów organizowanych w jego trakcie. Obóz Raven po raz pierwszy odbył się siedem lat temu z inicjatywy króla dla dzieci członków sił zbrojnych, aby aktywnie spędziły swoje zimowe ferie - w tym roku dwutygodniowy obóz oferował 600 dzieciom zajęcia artystyczne, taneczne, wykłady zaproszonych gości oraz szereg gier sportowych. Zwycięzcy konkursów w różnych kategoriach w styczniu mają odwiedzić miasta Punak'a oraz Gelekp'u.

Queen Jetsun Pema Facebook

Queen Jetsun Pema Facebook

Nieoczekiwanie, oprócz nowego zdjęcia wraz ze styczniową kartką z kalendarza (którą zobaczycie TUTAJ), na oficjalnej stronie króla Jigme Khesara na Facebook'u pojawiło się jego nowe zdjęcie z synkiem wraz z życzniami noworocznymi.

HM King Jigme Khesar Facebook

11 komentarzy:

 1. Przepiękne są te zdjęcia z pałacowego ogrodu.Nie wiedziałam,że Sofia ma taki talent.
  Zafascynowała mnie historia Geraldine.Jaka ona była piękna! Rzeczywiście przypomina mi różę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaraz zabieram się za artykuł o Geraldine-ciekawe jak poradzi sobie z nim mój francuski ;)
  Sofia ma naprawdę niesamowity talent fotograficzny-widziałam też jej inne fotografie.
  Uwielbiam ceremonie noworoczne w Japonii i Danii-to pierwsze okazje w roku do podziwiania tiar i długich sukni.
  Mały Jigme od małego jest przyzwyczajany do królewskich obowiązków-w końcu urodził się następcą tronu!
  Naprawdę dotąd nikt z Liechtensteinu nie wygrał międzynarodowych zawodów?! Wiem, że to małe państwo, ale jednak...

  OdpowiedzUsuń
 3. Piekne zdjecia Sofii.
  Piekna Geraldine, w slicznej tiarze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mogłabyś podać link lub jak mam odszukać oficjalny profil Królewskiej Rodziny Brunei, bo nie mogę znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znalazłam jedynie link do konta na Instagramie, ale nie jestem pewna, czy jest oficjalne
   https://www.instagram.com/bruneiroyalfamily/
   Oficjalne oświadczenia publikuje się za pośrednictwem "Borneo Bulletin"
   http://borneobulletin.com.bn/
   https://www.instagram.com/borneobulletin/

   Usuń
  2. Dziękuję!

   Usuń
 5. Jedno z moich przypuszczeń na 2018 chyba potwierdziło się ponieważ na razie w gazetach francuskich (nie potwierdzone przez dwór) pisze ze Beatrice Borromeo jest w ciąży i dziecko ma przyjść na świat w połowie 2018 i ma być dziewczynka
  Gosia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe czy to prawda jeśli tak to już będzie trzecia ciąża w rodzinie książęcej Monako

   Usuń
  2. Fajnie jakby się to potwierdziło ponieważ są moją ulubioną para w Monako i myślę że na jednym nie skończą bo oboje pochodzą ze sporych rodzin

   Usuń
  3. Nie tylko we francuskich gazetach o tym piszą, włoskie i hiszpańskie też o tym donoszą, więc pewnie to prawda

   Usuń
 6. Pełne klimatu, z nutką nostalgii piękne zdjęcia z ogrodu pałacowego.
  Mako jest piękna, szkoda że już za rok nie będzie księżniczką :(

  Ja gdy zobaczyłam zdjęcie z balu, na którym widniała Tatiana w ciąży- stwkierdziłam że Beatrice też jest w ciąży.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.