czwartek, 4 stycznia 2018

Beatrice i Pierre spodziewają się drugiego dziecka, przyjęcia noworoczne, protesty w Iranie + więcej


Laos

Zaczynamy niestety od smutnej wiadomości. 2 stycznia w wieku 81 lat zmarł w Paryżu książę Sauryavong Savang, najmłodszy i najdłużej żyjący syn króla Laosu Savang Vatthany. W 1965 ożenił się z księżniczką Dalavan, z którą miał czworo dzieci: Sthirę Sauryavong, Dayavanta Sauryavonga, Balavanta Sauryavonga i Krishnajinę Sauryavong. W 1975 kilka miesięcy po przejęciu w Laosie władzy przez siły komunistyczne musiał uciekać z kraju do Tajlandii, a następnie przeprowadził się do Paryża, gdzie pracował w fabryce Renault.

Twitter
Luksemburg

Jak dzisiaj poinformowano, księżniczka Alix de Ligne i jej mąż Guillaume de Dampierre 21 grudnia ubiegłego roku zostali po raz pierwszy rodzicami. W Rio de Janeiro na świat przyszła ich córeczka Olympia. Księżniczka jest wnuczką młodszej siostry Wielkiego Księcia Jeana.

Twitter

Opublikowano nowe oficjalne zdjęcie Wielkiego Księcia Jeana w związku z jego 97. urodzinami przypadającymi jutro.

Grand Ducal Court / Lola Velasco 


Belgia

W grudniu księżna Claire i księżna Lea uczestniczyły w gali dla organizacji L'Essential.

Twitter

Twitter

Twitter


Dania

W Sylwestra królowa Margrethe i książę Henrik pojawili się na przyjęciu kostiumowym.

Twitter

Twitter

1 stycznia duńska rodzina królewska zgromadziła się na tradycyjnym noworocznym bankiecie.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

3 stycznia królowa Małgorzata wydała kolejne przyjęcie noworoczne dla korpusu dyplomatycznego, na którym obecni byli także książę Frederik i księżna Mary.

Twitter

Twitter

Twitter

Dzisiaj odbyło się trzecie, ostatnie przyjęcie noworoczne, z udziałem królowej oraz Następcy Tronu z żoną.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Grecja

Wczoraj księżna Tatiana i książę Nikolaos wrócili z kilkudniowej wizyty na półwyspie Mani, gdzie powitali Nowy Rok. Jak napisała księżna, Mani jest "idealną ucieczką dla każdego, kto lubi spędzać czas na świeżym powietrzu - niesamowite spacery i wędrówki, pyszne jedzenie, surowe piękno i cisza - miejsce na refleksję, relaks i odpoczynek."

Instagram

Instagram

Instagram

Instagram

Także książę Nikolaos opublikował kolejną porcję zdjęć z tej wycieczki.

Instagram

Instagram

Instagram

Instagram

Pojawiły się kolejne zdjęcia z wywiadu księżnej Tatiany dla ΒΗΜagazino, w którym razem z Eri Vardakis opowiadała o Elpida Youth. "Wiedzieliśmy, że nasza wizja jest ambitna, ale byliśmy pewni, że osiągniemy to jeszcze raz dzięki wsparciu, jakie otrzymaliśmy od tak wielu osób" - mówiła Tatiana. "Nasz zespół składa się z 30 kobiet, które dobrowolnie poświęcają swój czas, energię i siłę, by wesprzeć ten szlachetny cel. Jednocześnie jesteśmy głęboko wdzięczni wszystkim, którzy współpracowali z nami przy tym wielkim projekcie, osiągniętym z nieocenioną pomocą wielu prywatnych i korporacyjnych darowizn, oraz oczywiście hojnej finansowej nagrody globalnej organizacji non-profit [The Hellenic Initiative]."

Facebook

W wywiadzie księżna wyznała także: "Osobiście uważam to za wielki honor i przywilej, by być w stanie wspierać cele, które noszę w sercu. Od kiedy przeprowadziliśmy się z moim mężem do Grecji, oboje zjednoczyliśmy się z jednostkami i organizacjami w projektach, których celem jest zarówno wspieranie greckiej społeczności, jak i promowanie przewag komparatywnych za granicą." Tatiana nie kryła także swojej miłości do Grecji: "Wiesz, kiedy po raz pierwszy poznałam Nikolaosa - wiele lat temu - otrzymalam możliwość poznania Grecji na własne oczy. Gdziekolwiek byliśmy, spotkał się z ogromną miłością do kraju i... czuję się błogosławiona, mam możliwość współpracy z tak wieloma wspaniałymi ludźmi nad tyloma ekscytującymi projektami. Czerpię inspirację nie tylko z naturalnego piękna tego kraju, ale też ze spotkań i pracy z ludźmi tutaj."

Facebook

Facebook


Iran

Ostatnio (tj. 28 grudnia) w Iranie wybuchły protesty przeciwko korupcji, wysokiemu bezrobociu i podwyżkom cen żywności, ale także obecnej polityce zagranicznej - irański rząd wspiera bowiem finansowo Palestynę i libański Hezbollah, a także interweniował w Syrii i Iraku zamiast skupić się na rozwiązaniu problemów gospodarczych.  Wściekli Irańczycy chcą powrotu monarchii. Jak informują media, po walkach z siłami bezpieczeństwa zginęło już ponad 20 osób, a 450 zostało zatrzymanych - według agencji Reuters, 90% z nich ma mniej niż 25 lat. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ czy TUTAJ. W związku z manifestacjami 31 grudnia Farah Pahlavi wydała oświadczenie, w który m czytamy m.in. "Irańczycy czekają na oświecony i postępowy Iran, który wykazał w swojej długiej historii, jak zabezpieczyć swoją ziemię i kulturę. Mam nadzieję, że zobaczę wolny, światły i dumny Iran z nienaruszoną integralnością terytorialną."

Twitter

Także Reza Pahlavi zabrał głos w tej sprawie. Na jego koncie na Twitterze pojawiły się m.in. takie wiadomości: "Mordowanie przez reżim pokojowych demonstrantów i przetrzymywanie wielu innych w intensyfikacji protestów w Iranie tylko wzmacnia determinację, by dążyć do wolności. Wzywam siły bezpieczeństwa i zbrojne do zademonstrowania lojalności wobec narodu i dołączenia do Irańczyków w tej walce" czy "Reżim w Iranie próbuje odłączyć Irańczyków od siebie nawzajem i od świata zewnętrznego, blokując Internet i popularne aplikacje".

Twitter


Wielka Brytania

Dzisiaj księżniczka Anne uczestniczyła w konferencji Oxford Farming Conference.

DAVID HARTLEY/REX/Shutterstock

DAVID HARTLEY/REX/Shutterstock

DAVID HARTLEY/REX/Shutterstock


Serbia

Pojawiły się nowe zdjęcia Danici i Filipa. Pierwsze z nich, poniższe, księżna opublikowała na swoim Instagramie w Boże Narodzenie wraz ze świątecznymi życzeniami.

Instagram

Dwa kolejne zostały opublikowane wraz z życzeniami noworocznymi.

Instagram

Instagram

Natomiast poniższe pojawiło się w krótkim wywiadzie z księżną Danicą, który postaramy się Wam w najbliższym czasie przetłumaczyć.

rs-lat.sputniknews.com


Monako

Tatiana i Andrea Casiraghi zostali zauważeni w Gstaad w Szwajcarii.

profimedia.cz

profimedia.cz

Jeśli macie konto na Twitterze bądź obserwujecie mojego Instagrama, już wczoraj dowiedzieliście się, że monakijska rodzina książęca ponownie się powiększy. Jak doniósł włoski magazyn Chi, Pierre Casiraghi i Beatrice Borromeo spodziewają się drugiego dziecka!!! Według hiszpańskiego Vanity Fair, w połowie roku na świat przyjdzie dziewczynka. Para w lutym ubiegłego roku doczekała się już synka, Stefano. Wygląda na to, że ten rok pod względem narodzin dzieci będzie należał do monakijskiej rodziny książęcej.

elmundo.es

8 komentarzy:

 1. Czyżby w tym roku miał zostać pobity rekord narodzin dzieci w rodzinach królewskich?(Nie pamiętam, który to był rok, stara jestem to i sklerozę mogę mieć)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W 2005 roku http://blueblood-royals.blogspot.com/2015/06/royal-baby-boom-czyli-krolewskie-dzieci.html
   Zobaczymy, choć osobiście wydaje mi się to mało prawdopodobne. Ale kto wie?

   Usuń
 2. Dopiero początek roku, a w Monako pojawi się już troje dzieci! Może jeszcze stamtąd ktoś nas zaskoczy? Bo w innych państwach na pewno!
  Księżniczka Anna jak przystało na nią rozpoczęła już wykonywanie swych obowiązków. Ciekawe czy w tym roku ponownie stanie się rekordzistką pod tym względem?
  Ciekawe jak władze Iranu postąpią dalej z protestującymi? Mam nadzieję, że nie nastąpi kolejny rozlew krwi...
  Tatiana wykonuje ogrom pracy charytatywnej w Grecji. Szkoda, że ona i Nikolaos nie mają dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy Beatrice ewentualnie może potwierdzić ciążę czy dwór królewski czy oni nie potwierdzają

  OdpowiedzUsuń
 4. No to w Monako szykuje sie prawdziwe Royal baby. Moze jeszcze kto zaskoczy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Księżniczka Karolina musi być zachwycona-pojawi się dwóch kolejnych wnuków.Pierwsze plotki o ciąży Beatrice pojawiły się,gdy "ogłoszono" ciążę Tatiany i od tej pory wydawało mi się,że jest coś na rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 6. I mamy kolejną ciążę w roku 2018. Dziecka spodziewają się Zara i Mike Tindall

  OdpowiedzUsuń
 7. Już część tegorocznych przepowiedni się sprawdza,bo Zara jest w ciąży. Oby tym razem się udało.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.