niedziela, 21 stycznia 2018

Gdzie zamieszka Cesarz? - Takanawa Imperial Residence


19 stycznia Cesarz Akihito i Cesarzowa Michiko złożyli prywatną wizytę w rezydencji Takanawa Imperial Residence w okręgu Minato w Tokio, do której wprowadzą się tuż po abdykacji Akihito w przyszłym roku. Przyjechali tam limuzyną około godziny 10.15, aby obejrzeć rezydencję i otaczające ją ogrody.

asahi.com


Japońskie media nie są zgodne co do daty rozpoczęcia remontu Pałacu Imperialnego i związanych z nim przeprowadzkach. Jak informuje gazeta Asahi Shimbun, drugi największy dziennik w Japonii, jego remont ma się rozpocząć tuż po abdykacji Cesarza Akihito 30 kwietnia 2019 (wtedy też były Cesarz ma się wprowadzić do Takanawa Imperial Residence), a po jego skończeniu i przeprowadzce nowego cesarza wraz z rodziną, rozpocznie się remont dotychczasowej rezydencji księcia Naruhito Pałacu Tōgū na terenie Akasaka. (Więcej o tym pisałyśmy tutaj.)

mainichi.jp

Z kolei według dziennika Mainichi Shimbun, trzeciej największej gazety w Japonii pod względem nakładu, remont Pałacu Imperialnego miałby się zacząć już przed abdykacją, tak, że Naruhito wraz z rodziną wprowadziłby się do niego tuż po wstąpieniu na tron. 

asahi.com

Oba dzienniki, powołując się na jednego z urzędników Agencji Dworu Imperialnego, zgadzają się jednak, że emerytowana Para Cesarska będzie mieszkała w Takanawa Imperial Residence przez około 18 miesięcy.

Takanawa Imperial Residence, grudzień 2017 - gettyimages.com

Takanawa Imperial Residence była już rezydencją księcia i księżnej Takamatsu, młodszego brata Cesarza Shōwa (Hirohito, ojca Cesarza Akihito). Nikt w niej jednak nie mieszkał od śmierci księżnej w 2004, dlatego też Agencja Dworu Imperialnego planuje ją nieco odnowić, w tym zainstalować ulepszony system bezpieczeństwa. Obawy o prywatność emerytowanej Pary Cesarskiej są w pełni uzasadnione, wokół Takanawa Imperial Residence znajduje się bowiem wiele znacznie wyższych budynków mieszkalnych. Z tego też powodu wokół rezydencji zostaną pewnie zasadzone drzewa, by chronić parę przed ciekawskimi oczami.

nemyroyals.com

Pałac Tōgu na terenie Akasaka, który był już domem obecnej Pary Cesarskiej w latach 1960-1993, po tym, jak ponownie się do niego wprowadzą, będzie nazywany Sento Imperial Palace, a Cesarz Akihito i Cesarzowa Michiko po abdykacji będą znani jako "joko" i "jokogo".

Źródło: asahi.com, mainichi.jp

3 komentarze:

 1. Ten rok zapowiada sie wspaniale dla BRK.

  2 sluby wnuczat Krolowe Harryego Eugenii. narodziny dziecka Kate oraz Zary. Kto wie moze ciaza u Meghan lub Eugenii. Albo ktos jeszcze z dalszej rodziny zostanie rodzicem lub sie zareczy a slub juz w 2019.

  Ten rok bedzie wspanialy dla fanow monarchii nie tylko brtyjskiej. Jesli sie nie myle to wiecej niz 5 slubow bedzie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja naliczyłam 7 ślubów, ale to tylko te "oficjalne", być może będą jeszcze bardziej "sekretne" :)

   Usuń
 2. Aż 7 ślubów, wow- to ja już straciłam rachubę w liczeniu. Na razie przychodzą mi na myśl 4...
  Dziwnie będą nazywani jako para cesarska.

  anial_royal

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.