poniedziałek, 29 stycznia 2018

Król do końca i bezpowrotnie - wywiad z królem Konstantinosem cz.8


I tak oto dotarliśmy wreszcie do końca 8-częściowej serii wywiadu z królem Konstantinosem. Na ten moment to ostatni post tematyczny na temat byłego króla Grecji, ale nie ostatni o greckiej rodzinie królewskiej. Wkrótce mamy zamiar opublikować pierwsze posty z długo zapowiadanych (jeszcze w październiku!) historycznych cykli, w jednym z nich zajmiemy się bliżej królową Grecji Olgą. Mamy nadzieję, że Wam się spodobają, a tymczasem zapraszamy na finalną - i naszym zdaniem jedną z tych bardziej wzruszających - część wywiadu z królem. Wracamy do głównego pytania postawionego przez dziennikarzy zaraz na początku: co skłoniło Konstantinosa do powrotu? (Poprzednie części możecie znaleźć tutaj).

neoskosmos.comPod koniec naszych wywiadów, Konstantinos wreszcie przedstawia swoje powody powrotu. Siedzimy w restauracji Byzantino w Hilton Athens z Nikolaosem. "Spójrzcie na starożytną grecką historię" - powiedział. "Wszyscy Grecy, którzy żyją na wygnaniu, pragną wrócić. To jest we krwi. Zabawne, że najtrudniejszą do przekonania była moja żona. Myślę, że zdała sobie sprawę, że będę szczęśliwy tylko wtedy, kiedy wrócę do domu."

Embed from Getty Images

Ale dlaczego, kiedy tylu innych wybrało ucieczkę, poszedł w drugą stronę i podzielił swoje losy - i swoje wciąż znaczne środki - z krajem, który unieważnił jego prawo przysługujące z urodzenia? Czemu wrócił do Ojczyzny, która została zredukowana do ekonomicznego chaosu?

townandcountrymag.com

W pewnym sensie powody jego powrotu odzwierciedlają jego podejście do przyszłości swego niespokojnego kraju. Historia przedstawia wiele dowodów na elastyczność Greków. "Oni widzieli spadek jakości życia o 30 procent i wzrost bezrobotności do ponad 25 procent" - powiedział. "To bolesne widzieć, jak wiele cierpienia przeżyli, ale Grecy są twardymi ludźmi, którzy nie tylko wiedzą, jak cieszyć się życiem, ale też jak znosić trudności. Przeżyliśmy stulecia niewoli Turków Otomańskich, brutalną nazistowską okupację i wyniszczającą wojnę domową, ale pozbieraliśmy się, aby stworzyć piękną krainę, którą nazywamy domem. Wszyscy musimy uważać, aby nie pozwolić naszemu wspaniałemu krajowi wpaść w rodzaj podziału narodowego, który w przeszłości przyniósł tyle nieszczęścia. Wierzę,  że Grecy zmierzą się z obecnymi kłopotami z cierpliwością i rozwagą, i zwyciężymy."

billedbladet.dk

Podczas naszej rozmowy Konstantinos przyznał się, że już zdecydował, gdzie chce być pochowany: na królewskim cmentarzu na terenie Tatoi. "Moja rodzina nie lubi, kiedy o tym mówię, ale wybrałem miejsce... tą część, gdzie kwitnące orzeszniki* rzucają cień na groby, dalej w dół i trochę na lewo od mojego ojca. W stronę morza..."

pinterest

To właściwe miejsce na spędzenie wieczności - z widokiem na to, co przyciągało Greków odkąd Odyseusz ruszył z powrotem do Itaki. Podobnie jak legendarny bohater Homera, dawny król wrócił bez tytułu, aby znaleźć pałac popadający w ruinę, ale uważa się za szczęśliwego, ponieważ jest z powrotem na ojczystej ziemi, w życiu i po śmierci. Tak jak poeta C.P. Kawafis napisał o długiej wędrówce Odyseusza do domu:

Nie wolno ci nigdy zapomnieć o Itace,
dotarcie do niej bowiem jest twoim przeznaczeniem. 
(...)
Itaka dała ci tę piękną podróż (...)
I choćbyś ujrzał, że jedna bieda - nie oszukała cię Itaka.
Wróciwszy tak mądry, po tylu doświadczeniach,
zrozumiesz prawdziwie czym jest Itaka.

Koniec


*Orzesznik gorzki - gatunek drzewa należącego do rodziny orzechowatych

townandcountrymag.com, wywiad dla Town & Country, sierpień 2015

6 komentarzy:

 1. To już koniec?! Świetny wywiad, dziękuję, że go przetłumaczyłyście-wykonałyście kawał świetnej roboty.
  Z całego tego wywiadu można się wiele dowiedzieć o królu Konstantinosie. Myślę, że dla niego to takie podsumowanie życia. Myślę też, że ten wywiad wywołał w nim wiele wspomnień, czasem może też takich, o których wolałby nie pamiętać? W każdym razie jemu też należą się podziękowania, za to , że się otworzył i pozwolił się poznać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiadomo,kto z Royalsów będzie na igrzyskach w Pyongyang?Na razie wiem tylko o tym,że będą z Holenderskiej RK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książę Frederik z Danii ma być ponoć przez całe IO, księżniczka Anne do 15 lutego, para królewska Szwecji w dniach 17-25 lutego, a na ceremonii otwarcia pojawi się także Wielki Książę Henri i książę Albert (być może zostaną dłużej, ale na ten moment nic nie wiadomo). Ma być obecny także książę Haakon, ale nie podano jeszcze dokładnej daty. Polecam zaglądać na tą stronę http://gertsroyals.blogspot.com/2000/11/royals-attending-2018-olympics.html bardzo szybko są dodawane informacje o kolejnych członkach RK, których zobaczymy na IO

   Usuń
 3. Myślę,że ten wiersz i ostatnie słowa króla mówią wszystko. Tylko w swojej Grecji jest szczęśliwy,w swoim miejscu i ja go rozumiem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie dziwi mnie, że królowa nie chciała wrócić. Sama wiem, jak trudna jest decyzja o zmianie miejsca zamieszkania

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę nadrobić zaległości - postanowiłam w związku z tym przeczytać całą serię od początku.
  Gdy skończę powrócę tu i skomentuję...

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.