I tak oto dotarliśmy wreszcie do końca 8-częściowej serii wywiadu z królem Konstantinosem. Na ten moment to ostatni post tematyczny na temat byłego króla Grecji, ale nie ostatni o greckiej rodzinie królewskiej. Wkrótce mamy zamiar opublikować pierwsze posty z długo zapowiadanych (jeszcze w październiku!) historycznych cykli, w jednym z nich zajmiemy się bliżej królową Grecji Olgą. Mamy nadzieję, że Wam się spodobają, a tymczasem zapraszamy na finalną - i naszym zdaniem jedną z tych bardziej wzruszających - część wywiadu z królem. Wracamy do głównego pytania postawionego przez dziennikarzy zaraz na początku: co skłoniło Konstantinosa do powrotu? (Poprzednie części możecie znaleźć tutaj).
neoskosmos.com |
Pod koniec naszych wywiadów, Konstantinos wreszcie przedstawia swoje powody powrotu. Siedzimy w restauracji Byzantino w Hilton Athens z Nikolaosem. "Spójrzcie na starożytną grecką historię" - powiedział. "Wszyscy Grecy, którzy żyją na wygnaniu, pragną wrócić. To jest we krwi. Zabawne, że najtrudniejszą do przekonania była moja żona. Myślę, że zdała sobie sprawę, że będę szczęśliwy tylko wtedy, kiedy wrócę do domu."
Embed from Getty Images
Ale dlaczego, kiedy tylu innych wybrało ucieczkę, poszedł w drugą stronę i podzielił swoje losy - i swoje wciąż znaczne środki - z krajem, który unieważnił jego prawo przysługujące z urodzenia? Czemu wrócił do Ojczyzny, która została zredukowana do ekonomicznego chaosu?
townandcountrymag.com |
W pewnym sensie powody jego powrotu odzwierciedlają jego podejście do przyszłości swego niespokojnego kraju. Historia przedstawia wiele dowodów na elastyczność Greków. "Oni widzieli spadek jakości życia o 30 procent i wzrost bezrobotności do ponad 25 procent" - powiedział. "To bolesne widzieć, jak wiele cierpienia przeżyli, ale Grecy są twardymi ludźmi, którzy nie tylko wiedzą, jak cieszyć się życiem, ale też jak znosić trudności. Przeżyliśmy stulecia niewoli Turków Otomańskich, brutalną nazistowską okupację i wyniszczającą wojnę domową, ale pozbieraliśmy się, aby stworzyć piękną krainę, którą nazywamy domem. Wszyscy musimy uważać, aby nie pozwolić naszemu wspaniałemu krajowi wpaść w rodzaj podziału narodowego, który w przeszłości przyniósł tyle nieszczęścia. Wierzę, że Grecy zmierzą się z obecnymi kłopotami z cierpliwością i rozwagą, i zwyciężymy."
billedbladet.dk |
Podczas naszej rozmowy Konstantinos przyznał się, że już zdecydował, gdzie chce być pochowany: na królewskim cmentarzu na terenie Tatoi. "Moja rodzina nie lubi, kiedy o tym mówię, ale wybrałem miejsce... tą część, gdzie kwitnące orzeszniki* rzucają cień na groby, dalej w dół i trochę na lewo od mojego ojca. W stronę morza..."
To właściwe miejsce na spędzenie wieczności - z widokiem na to, co przyciągało Greków odkąd Odyseusz ruszył z powrotem do Itaki. Podobnie jak legendarny bohater Homera, dawny król wrócił bez tytułu, aby znaleźć pałac popadający w ruinę, ale uważa się za szczęśliwego, ponieważ jest z powrotem na ojczystej ziemi, w życiu i po śmierci. Tak jak poeta C.P. Kawafis napisał o długiej wędrówce Odyseusza do domu:
Nie wolno ci nigdy zapomnieć o Itace,
dotarcie do niej bowiem jest twoim przeznaczeniem.
(...)
Itaka dała ci tę piękną podróż (...)
I choćbyś ujrzał, że jedna bieda - nie oszukała cię Itaka.
Wróciwszy tak mądry, po tylu doświadczeniach,
zrozumiesz prawdziwie czym jest Itaka.
Koniec
*Orzesznik gorzki - gatunek drzewa należącego do rodziny orzechowatych
townandcountrymag.com, wywiad dla Town & Country, sierpień 2015
To już koniec?! Świetny wywiad, dziękuję, że go przetłumaczyłyście-wykonałyście kawał świetnej roboty.
OdpowiedzUsuńZ całego tego wywiadu można się wiele dowiedzieć o królu Konstantinosie. Myślę, że dla niego to takie podsumowanie życia. Myślę też, że ten wywiad wywołał w nim wiele wspomnień, czasem może też takich, o których wolałby nie pamiętać? W każdym razie jemu też należą się podziękowania, za to , że się otworzył i pozwolił się poznać.
Wiadomo,kto z Royalsów będzie na igrzyskach w Pyongyang?Na razie wiem tylko o tym,że będą z Holenderskiej RK
OdpowiedzUsuńKsiążę Frederik z Danii ma być ponoć przez całe IO, księżniczka Anne do 15 lutego, para królewska Szwecji w dniach 17-25 lutego, a na ceremonii otwarcia pojawi się także Wielki Książę Henri i książę Albert (być może zostaną dłużej, ale na ten moment nic nie wiadomo). Ma być obecny także książę Haakon, ale nie podano jeszcze dokładnej daty. Polecam zaglądać na tą stronę http://gertsroyals.blogspot.com/2000/11/royals-attending-2018-olympics.html bardzo szybko są dodawane informacje o kolejnych członkach RK, których zobaczymy na IO
UsuńMyślę,że ten wiersz i ostatnie słowa króla mówią wszystko. Tylko w swojej Grecji jest szczęśliwy,w swoim miejscu i ja go rozumiem.
OdpowiedzUsuńNie dziwi mnie, że królowa nie chciała wrócić. Sama wiem, jak trudna jest decyzja o zmianie miejsca zamieszkania
OdpowiedzUsuńMuszę nadrobić zaległości - postanowiłam w związku z tym przeczytać całą serię od początku.
OdpowiedzUsuńGdy skończę powrócę tu i skomentuję...