niedziela, 31 grudnia 2017

Odeszli w 2017 + przywitajmy Nowy Rok z Jigme, Jetsun i ich synkiem!


Od Nowego Roku dzieli nas już tylko kilka godzin, pora więc na kolejny post z podsumowaniem, tym razem (niestety) po raz ostatni przypomnimy tych, których już nie zobaczymy. Wśród radosnych, ekscytujących czy szokujących królewskich wydarzeń ubiegłego roku zdarzały się przecież te przykre.

romaniaregala.ro
twitter.com

13 stycznia w wieku 87 lat zmarł Anthony Armstrong-Jones, były mąż księżniczki Małgorzaty, szwagier Elżbiety II. Był fotografem (autorem m.in. poniższych zdjęć), twórcą filmów dokumentalnych nagrodzony Nagrodą Emmy. Zasiadał w Izbie Lordów, zrezygnował z członkostwa w 2016. W 1960 po ślubie z młodszą siostrą królowej otrzymał tytuł hrabiego Snowdon. Doczekali się dwójki dzieci - Davida, obecnego hrabiego Snowdona, oraz córki, lady Sarah Chatto - i czwórki wnucząt. Rozwiedli się w 1978, a hrabia ożenił się ponownie z Lucy Lindsay-Hogg. To małżeństwo także zakończyło się rozwodem, ale wcześniej Lucy urodziła hrabiemu córkę, Frances.

twitter.com

twitter.com


portugal.leadstories.com

14 lutego w wieku 67 zmarł najmłodszy brat głowy domu Bragança, Infant Henrique, książę Coimbra. Od pewnego czasu zmagał się z rakiem, a także, jak donoszą portugalskie media, doznał uszkodzenia mózgu na skutek upadku. Był synem Duarte Nuno, księcia Bragança i brazylijskiej księżniczki Marii Francisci Orléans-Braganza. Infant nigdy się nie ożenił i nie miał dzieci.


theroyalforums.com

19 lutego w wieku 90 lat odeszła królowa Halaevalu Mata’aho, królowa - matka Tongi.

Według lokalnych mediów, wdowa po królu Taufa’ahau Tupou IV do szpitala w Auckland w Nowej Zelandii została przewieziona z powodu "drobnych problemów zdrowotnych". Mówi się, że w chwili śmierci była z nią jej wnuczka, księżniczka Angelika Latufuipeka Mata’aho.

Królowa urodziła się 29 maja 1926. 10 czerwca 1947 poślubiła Siaosi Tāufa‘āhau Tupoulahi, który po śmierci matki, królowej Salote, w 1965 został królem Tāufaʻāhau Tupou IV. Doczekali się czworga dzieci, w tym trzech synów, z których dwaj zostali królami.

Jej pogrzeb miał miejsce 1 marca. Spoczęła w Królewskim Grobowcu obok męża i dwóch synów.


billebladet.dk

14 marca dotarła do nas informacja o nagłej i niespodziewanej śmierci księcia Richarda zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg, męża duńskiej księżniczki Benedikte. Książę odszedł w nocy 13 marca na zamku Berleburg.

Urodził się w październiku 1934 jako najstarszy syn Gustawa Albrechta, 5. księcia zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg i jego żony Margarety Fouché d'Otrante. W lutym 1968 poślubił księżniczkę Benedikte. Para doczekała się trójki dzieci i czworga wnucząt. W 1969 po oficjalnym uznaniu śmierci zaginionego podczas II wojny światowej ojca został 6. księciem i głową rodu Sayn-Wittgenstein-Berleburg.


elmundo.es

28 marca w Madrycie ze światem pożegnała się Infantka Alicia, wdowa po księciu Kalabrii. Urodziła się w 1917 w Wiedniu jako księżniczka Alicia Alicia Maria Teresa Francesca Luisa Pia Anna Valeria Bourbon-Parma, córka księcia Parmy Eliasa i austriackiej arcyksiężnej Marii Anny. W kwietniu 1936 wyszła za mąż za Infanta Alfonsa, przyrodniego brata księżniczki Marii Mercedes, matki króla Juana Carlosa, który później został księciem Kalabrii. Para doczekała się trójki dzieci.

Infantka była najstarszym członkiem hiszpańskiej rodziny królewskiej, w listopadzie obchodziłaby 100. urodziny.


twitter.com

Święta Wielkanocne nie były radosne dla szwedzkiej rodziny królewskiej. 11 kwietnia w wieku 82 lat zmarł baron Niclas Silfverschiöld. Urodził się 31 maja 1934 jako Nils-August Otto Carl Niclas, syn barona Carla Silfverschiölda i jego żony Madeleine Bennich. 5 czerwca 1964 ożenił się z księżniczką Désirée, trzecią z czterech sióstr króla Karola XVI Gustwa. Para doczekała się trójki dzieci i czworga wnucząt.


Reza Pahlavi Facebook

7 maja dowiedzieliśmy się o śmierci księcia Gholamreza Pahlavi, stryja ostatniego szacha Iranu Rezy Pahlavi. Oficjalny komunikat wydany przez szacha głosił: "Wuj zawsze kochał Iran, z miłością mówił o naszym narodzie i zawsze niespokojnie czekał na dzień, w którym mógłby wrócić do naszej ukochanej Ojczyny." Książę opuścił Iran prze rewolucją w 1979 i osiedlił się w Paryżu. Był dwukrotnie żonaty - jego pierwszą żoną została Homa Aalam, z którą rozwiódł się w 1956; a w 1962 ożenił się z Manijeh Jahanbani, księżniczką wywodzącą się z dynastii Kadżarów władającą Iranem w latach 1794 - 1925. Doczekał się w sumie pięciorga dzieci; trzech córek i dwóch synów.

Zmarł po krótkiej chorobie w wieku 94 lat jako najdłużej żyjące dziecko Rezy Szaha Pahlavi.


pinterest.com

10 czerwca pożegnaliśmy księżną Wirtembergii Margarethe, kuzynkę ostatniego cara Bułgarii Symeona II. Urodziła się w 1928 jako najstarsza córka księcia Wirtembergii Albrechta Eugena i księżniczki Nadezhdy z Bułgarii, córki Ferdynanda I. W 1970 wyszła za mąż za wicehrabiego François Luce'a Bailly'ego de Chevigny. Miała nieślubnego syna z Robinem Grinnellem-Milne de la Lanne-Mirrlees.


twitter.com

13 czerwca odeszła Patricia Knatchbull, hrabina Mountbatten of Burma, kuzynka księcia Edynburga oraz królowej Elżbiety. Była starszą córką Louisa Mountbattena of Burma i jego żony Edwiny. W 1946 wyszła za mąż za Johna Knatchbulla, 7. barona Brabourne. Doczekali się ośmiorga dzieci i osiemnaściorga wnucząt. Owdowiała w 2005. Miała 93 lata.


vorsten.nl

11 września zmarł Sułtan Abdul Halim, sułtan stanu Kedah w Malezji. Jako jedyny dotychczas władca dwukrotnie sprawował urząd króla Malezji (w latach 1970-1975 oraz 2011-2016). Był drugim najdłużej panującym królem na świecie (po królowej Elżbiecie II). Tron objął 15 lipca 1958 po śmierci ojca, sułtana Badlishaha. W lipcu 2008 obchodził złoty jubileusz panowania. Miał dwie żony, sułtankę Bahiyah (zm. 2003), z którą doczekał się trzech córek oraz pięciorga wnucząt, oraz sułtankę Haminah, z którą nie miał dzieci. W listopadzie skończyłby 90 lat.


Twitter

Mimo że król Bhumibol Adulyadej, najdłużej panujący król Tajlandii w historii oraz najdłużej sprawujący urząd monarcha na świecie, odszedł 13 października 2016, jego ceremonie pogrzebowe, które odbyły się ponad rok później, w dniach 25-29 października, postanowiłyśmy umieścić w tym poście, wspominając tych, których już nie zobaczymy. Główna uroczystość miała miejsce w czwartek, 26 października 2017 i na niej też mogliśmy zobaczyć największą reprezentację innych rodzin królewskich (m.in. królową Sofię, królową Maximę, księcia Frederika czy księcia Haakona). Dzień rozpoczął się od porannych nabożeństw, a następnie procesji - z Sali Tronowej do świątyni Wat Pho, a następnie spod świątyni do Królewskiego Krematorium na placu Sanam Luang. Trzecia procesja trzykrotnie okrążyła Krematorium. Po południu król Maha Vajiralongkorn dokonał symbolicznej kremacji; właściwa rozpoczęła się o godzinie 22 lokalnego czasu i nie była transmitowana, w przeciwieństwie do wszystkich innych ceremonii odbywających się w trakcie pięciu dni. Więcej na temat tych uroczystości przeczytacie TUTAJ oraz TUTAJ. Biografię zmarłego króla możecie znaleźć TU.

Twitter


Twitter

5 listopada ze światem pożegnała się brazylijska księżniczka Isabel, młodsza siostra księcia Luisa, pretendenta do tronu Brazylii. Księżniczka urodziła się jako czwarte z dwanaściorga dzieci księcia Pedro Henrique i bawarskiej księżniczki Marie. Została nazwana na cześć księżniczki Isabel, córki i następczyni ostatniego Cesarza Brazylii Pedro II. Nigdy nie wyszła za mąż i nie doczekała się dzieci. Została pochowana w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w mieście Vassouras w stanie Rio de Janeiro. Miała 73 lata.


Twitter

5 grudnia o północy lokalnego czasu w swojej rezydencji w Szwajcarii odszedł ostatni król Rumunii Mihai. Jego stan zdrowia już od kilku lat nie był najlepszy, zdiagnozowano u niego przewlekłą białaczkę oraz raka skóry z przerzutami. Miał 96 lat.

Królem Rumunii został w wieku 6 lat po śmierci dziadka, króla Ferdynanda I. Panował do 1930, dopóki do kraju nie wrócił jego ojciec, książę Carol II, który objął władzę. W 1940 ponownie został proklamowany królem, a w 1947 został zmuszony przez komunistów do abdykacji i wygnany z kraju. 10 czerwca 1948 ożenił się z księżniczką Anne Bourbon-Parmy. Doczekali się w sumie pięciu córek, pięciorga wnucząt oraz trojga (lub czworga) prawnucząt. W chwili śmierci była z nim najmłodsza córka, księżniczka Maria. Jego pogrzeb odbył się 16 grudnia, król spoczął obok zmarłej żony w Noua Catedrala Arhiepiscopala si Regala na terenie Cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Curtea de Argeş (więcej KLIK). TUTAJ oraz TUTAJ znajdziecie dwie części ciekawostek na temat monarchy.


49-letnia Helene w dniu ślubu z księciem Eugene z Bawarii - gettyimages.com

25 grudnia zmarła 96- letnia księżna Helene (Hella). Urodziła się w 1921 jako hrabina Khevenhüller-Metsch, a jej rodzicami byli hrabia Khevenhüller-Metsch Franz i księżniczka Anna von Fürstenberg. W sierpniu 1953 wyszła za mąż za księcia Konstantina z Bawarii, niemieckiego dziennikarza i polityka, dla którego było to drugie małżeństwo (z pierwszą żoną rozwiódł się w 1948; mieli razem dwóch synów). Para doczekała się jednej córki, księżniczki Ysabel. Owdowiała po raz pierwszy w 1969, kiedy książę Konstantin zginął w katastrofie samolotu niedaleko Hechingen w Niemczech. Rok później poślubiła jego krewnego, bawarskiego księcia Eugena (on i książę Konstantin mają wspólnych przodków: księcia Adalberta, który był pradziadkiem ze strony matki Eugena i pradziadkiem ze strony ojca Konstantina; oraz księcia Leopolda, który dla pierwszego był dziadkiem, a dla drugiego - pradziadkiem). Nie mieli wspólnych dzieci, a książę Eugene zmarł 1 stycznia 1997. Dwukrotna wdowa osierociła córkę, dwoje wnucząt i czworo prawnucząt.


princejeandefrance.fr

31 grudnia w wieku 56 lat zmarł książę François, hrabia Clermont i starszy brat księcia Vendôme Jeana. Przyszedł na świat 7 lutego 1961 jako pierwszy syn i drugie dziecko pretendenta do tronu Francji, księcia Henri'ego i jego pierwszej żony Marie Therese. Początkowo był uważany za tytularnego Następcę Tronu, ale wkrótce okazało się, że w czasie ciąży księżna Marie Therese chorowała na toksoplazmozę i książę urodził się niepełnosprawny intelektualnie. W 2006 Delfinem Francji został więc jego młodszy brat, książę Jean. Jak poinformowano, hrabia Clermont zmarł we śnie w niedzielę rano.


****** ****** ****** ****** ******

Jednak na osłodę mamy dla Was wspaniałą wiadomość: jak można się było spodziewać, królewski kalendarz z Bhutanu okazał się na tyle popularny, że postanowiono kontynuować comiesięczną tradycję publikacji kolejnej kartki ze zdjęciami króla Jigme Khesara, królowej Jetsun Pemy i małego Jigme. Jednocześnie w mijającym 2017 roku odnotowano jeszcze większy niż w ubiegłym roku wzrost popularności zdjęć oraz stale zwiększającej się liczby pozytywnych komentarzy. Autorzy kalendarza są "pod wrażeniem [...] dobrej woli i miłości ze strony tych, którzy z niecierpliwością oczekują ich każdego miesiąca". Żeby nie przedłużać, nowe zdjęcie naszej ukochanej trójki prezentuje się tak:

yellow.bt

Jak łatwo zauważyć, zdjęcie wykonano podczas Święta Narodowego 17 grudnia, które rodzina królewska w tym roku obchodziła w dystrykcie Haa. Tradycyjnie, kartkę w dowolnym rozmiarze za darmo możecie pobrać TUTAJ.

A my tymczasem jeszcze raz życzymy Wam samych szczęśliwych chwil i wszystkiego dobrego w Nowym 2018 Roku.

6 komentarzy:

 1. Kartka z Buthanu jak zwykle wywołuje uśmiech na twarzy :D cieszę się że będą kontynuowali jej wydawanie
  Rozbroilo mnie zdjęcie księżniczki Małgorzaty w tiarze w wannie ;)
  Szczęśliwego Nowego Roku
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 2. Moze by tak zrobic podsumowanie . ktore arystokratki powitaja na swicie swoje dziecko w 2018r co ty na to?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Planowałam taki post z podsumowaniem, co w ogóle czeka nas w tym roku, zobaczymy co z tego wyjdzie :)

   Usuń
 3. Zasmuciła mnie teraz wiadomość o śmierci księcia Francoise.Na pewno jednak najsmutniejsze było odejście króla Mihai.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kartka z Bhutanu świetna.
  Szkoda każdej z osób która odeszła :(

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.