środa, 15 listopada 2017

Abdykacja Akihito jednak w marcu 2019?


W połowie października japońskie media dotarły do informacji, że abdykacja Cesarza Akihito ma mieć miejsce w marcu 2019, prawie trzy lata po tym, jak Cesarz poinformował o swojej decyzji o ustąpieniu z tronu, a nie, jak wcześniej sądzono, na przełomie 2018 i 2019 roku.

worldroyalfamily.blogspot.comTeraz oczekuje się, że do pierwszej abdykacji w Japonii w przeciągu prawie dwustu lat ma dojść pod koniec marca, a książę Naruhito obejmie tron w kwietniu, poinformowała gazeta Asahi Shimbun, największy japoński dziennik po Yomiuri Shimbun.

japantimes.co.jp

Asahi powołując się na kilka źródeł, twierdzi, że rząd jest już na końcowym etapie formalizowania harmonogramu. Z kolei rzecznik rządu dementuje te doniesienia.

"Nie wiedzieliśmy o raporcie i [doniesienia - przyp. Blue Blood] nie są faktem" - powiedział na konferencji prasowej, dodając: "Będziemy nadal dyskutować i dołożymy wszelkich starań, by abdykacja Cesarza przebiegła sprawnie".

zimbio

Artykuł opublikowany w dzienniku sugeruje, że Naruhito wstąpi na tron 1 kwietnia, a spodziewany harmonogram abdykacji w 2019 ma zminimalizować wpływ zmiany ery, jaka się z tym wiąże, na Japończyków. Dziennik podaje, że Agencji Dworu Imperialnego także zależy na tym, by do abdykacji doszło wiosną 2019, ze względu na wiele rytuałów, które mają miejsce jesienią oraz zimą.

newmyroyals.com

W ostatniej wiadomości opublikowanej z okazji 83. swoich urodzin Cesarzowa Michiko napisała, że tegoroczne podróże po Japonii, jakie odbyła razem z Cesarzem, mogły być ich ostatnimi, co bardzo ją poruszyło. Dodała także, że czuje "niezmierzone poczucie spokoju" faktem, iż Akihito będzie mógł odpocząć i spędzić spokojne dni po wielu latach pracy nad tym, aby stać się takim Cesarzem, jakim powinien być.


***** ***** ***** ***** *****

31 października premier Shinzo Abe został ponownie wybrany na premiera Japonii po tym jak jego partia zwyciężyła w wyborach przeprowadzonych w październiku. 63-letni Abe stał się tym samym trzecim najdłużej sprawującym funkcję premiera w powojonnej Japonii. W zorganizowanej z tej okazji konferencji prasowej mówił o swoich planach na nową kadencję. Odniósł się także do wizyty Prezydenta USA Donalda Trumpa, wyrażając nadzieję, że pozwoli ona "pogłębić naszą relację zaufania". Dodał: "Chciałbym, abyśmy poświęcili czas na omówienie globalnych wyzwań, w tym sytuację w Korei Północnej".

gettyimages.com

Po reelekcji Abe przybył do Pałacu Imperialnego, aby otrzymać od Cesarza Akihito nominację.

3 komentarze:

  1. Może to i lepiej? Z takimi przełomowymi wydarzeniami trzeba się oswoić. Ale myślę,że to nadal tylko plotki i prawdziwa data nie zostanie jeszcze podana.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda, że idzie to tak powoli i że cesarz musi czekać tak długo

    OdpowiedzUsuń
  3. Z jednej strony odwlekanie tego jest dobre, bo ludzie zdążą się oswoić ze zmianą, ale z drugiej strony jest to złe dla Cesarza. Uważam, że skoro chce abdykacji, to oczekiwał od rządu jak najszybszego działania.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.