piątek, 4 listopada 2016

Weekend z... królową Elżbietą: dzień I. Elżbieta II - jedyna i ostatnia taka królowa?

Tym razem mamy dla Was coś innego. Jeżeli pomysł Wam się spodoba, taki cykl mógłby się pojawiać regularnie, choć może nie co tydzień. Zapraszamy do lektury!

**** **** **** **** ****

Embed from Getty Images

Nikt nie spodziewał się, że kiedykolwiek obejmie władzę, dlatego jej narodzinom nie towarzyszyło takie zainteresowanie opinii publicznej, jak w przypadku narodzin dziedzica tronu. Dopiero dziesięć lat później jej życie diametralnie się zmieniło i niemal z dnia na dzień została Następczynią Tronu. Dziś wielu nie wyobraża sobie bez niej rodziny królewskiej. Takiej królowej nie można zapomnieć, a jej następcy niełatwo będzie ją zastąpić.Podobnie jak prababka, królowa Wiktoria, Elżbieta nigdy nie miała zostać królową, mimo że jej dziadek bardzo sobie tego życzył. To jej stryj, a w przyszłości jego potomkowie mieli zasiąść na tronie. Cóż, historia potoczyła się inaczej...

Embed from Getty Images


"Nie wiedziałam, że jestem tak blisko tronu"

Te słowa miały podobno paść przed laty z ust królowej Wiktorii tuż po tym, jak pewnego czerwcowego ranka dowiedziała się, że jej stryj, król Wilhelm  IV, zmarł i teraz to ona jest królową. Podobnie było z Elżbietą II - ona także królową została "znienacka" i także prawdopodobnie w środku nocy. Co więcej, kiedy umarł jej ojciec, przebywała w Kenii.

Embed from Getty Images


A zaczęło się od Wiktorii...

Elżbieta II okazała się lepsza w długości panowania od swojej prababki, czy oznacza to jednak, że jest od niej ważniejsza? Z Naszego punktu widzenia pewnie tak, ale biorąc pod uwagę historię, niezupełnie. Gdyby nie królowa Wiktoria, nie czytalibyśmy o kolejnych jubileuszach Elżbiety, podróżach zagranicznych jej dzieci i wnuków czy narodzinach prawnucząt. Całkiem możliwe, że monarchia nie przeżywałaby teraz jednego ze swoich najlepszych okresów. Można więc posunąć się do stwierdzenia, że jedne z najważniejszych królowych Brytyjczyków łączą nie tylko więzy krwi.

Embed from Getty Images


Pracowita

Elżbieta II już jako dziecko była  poważna, zorganizowana i systematyczna oraz świadoma tego, jak wysoką pozycję zajmuje. W dniu swoich 21. urodzin powiedziała: "Oświadczam wobec was wszystkich, iż poświęcę całe moje życie, jakiekolwiek będzie, długie czy krótkie, służbie wam i Wielkiemu Imperialnemu Commonwealthowi.'' Zadanie to spełniła i spełnia znakomicie do dzisiaj. Zgodnie ze swoim mottem "Muszą mnie widzieć, żeby we mnie uwierzyli", mimo podeszłego wieku, nie rezygnuje z pełnienia oficjalnych obowiązków, choć oczywiście część "przeszła" już na młodsze pokolenie.

Embed from Getty Images


Królowa abdykowana?

Od czasu do czasu pojawiają się plotki na temat jej abdykacji, jednak Elżbieta ma zbyt duże poczucie obowiązku, by zrezygnować. Ponadto, według badania opinii publicznej, którego wyniki ogłoszono tuż przed 80. urodzinami królowej, większość Brytyjczyków pragnie, aby królowa panowała aż do swojej śmierci. 

PolizeiBerlin, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


Jedyna?

Królowa Elżbieta szczyci się mianem najstarszego oraz najdłużej panującego monarchy brytyjskiego. Rekordy pobija z łatwością, nikogo zatem nie zaskoczy, jeśli osiągnie jeszcze jeden sukces  - jeżeli dożyje 2022 roku, będzie świętowała Platynowy Jubileusz Panowania jako jedyny brytyjski władca. Jednak nawet jeśli nie uda się jej tego osiągnąć, jej panowanie będzie długo i dobrze pamiętane, a jej następcy będą mieli nie lada problem, by ją zastąpić.

Embed from Getty Images


Ostatnia?

Rodzina królewska nieodłącznie kojarzy się z wieloma zwyczajami, których jej członkowie starają się przestrzegać. Monarchini trudno jest przyzwyczaić się do nowych sytuacji, ponieważ - tak jak jej przodkowie - wielką wagę przykłada do tradycji i stara się ją pielęgnować. Być może jest ostatnim monarchą, dla którego tradycja jest tak ważna. 
Niewątpliwie razem z królową odejdzie też bezpowrotnie część historii Wielkiej Brytanii, którą tworzyła i stworzy do końca życia.

Embed from Getty Images
8 komentarzy:

 1. Super !!! pomysł królowa Elżbieta wyjątkowa monarchini !!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Patrząc teraz na jej kondycję i stan zdrowia myślę, że jest duże prawdopodobieństwo, że Wielka Brytania będzie świętowała jej Platynowy Jubileusz :)

  OdpowiedzUsuń
 3. doskonały post, liczę na kolejne!

  zapraszam serdecznie na mój blog: blogowaniezk.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam nadzieję,że dożyje platynowego jubileusz,bo zasługuje na takie specjalne uhonorowanie.Można ją lubić lub nie,ale należy podziwiać.Choć mam bardziej ulubione członkinie rk,to jednak najbardziej szanuje królową Elżbietę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moim zdaniem jest jedna z najbardziej zasłużonych postaci dla monarchii i nieprędko doczeka się konkurenta :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny pomysł na serię,mam nadzieję,że będziecie kontynuować

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.