poniedziałek, 28 listopada 2016

"Jestem daleka od ideału" - księżniczka Haya w wywiadzie dla Emirates Woman


W rzadkim, ekskluzywnym wywiadzie dla magazynu Emirates Woman, Jej Królewska Wysokość Księżniczka Haya bint Al Hussein opowiada o konflikcie w Syrii, stracie matki, podziwie, jaki ma dla swojej rodziny, swoich poglądach na media społecznościowe oraz o tym, dlaczego nie uważa się za feministkę.

emirateswoman.com


"Czytam książkę, którą szczerze polecam, zatytułowaną Cast Away Charlotte McDonald Gibson opisującą historie przetrwania kryzysu uchodźców" mówi księżniczka Haya. "To zmusza do przetrawienia zupełnie niewyobrażalnych decyzji, do których podjęcia są zmuszeni niektórzy ludzie, jak ratowanie swoich dzieci, pozwalając drugiemu utonąć, ryzykowanie więzień i tortur, by znaleźć lepsze życie dla swojej rodziny, a nawet powierzanie swojego życia i życia członków rodziny przemytnikom. Fakt, że istnieje tak wiele milionów zdesperowanych ludzi w naszym świecie, którzy muszą stawić czoła przerażającym wyborom z różnych powodów, jest dla nas wszystkich wezwaniem do pracy z naszej strony."

Jest to wyznanie bezkompromisowe, ale uczciwe i szczere. Jej Królewska Wysokość Księżniczka Haya bint Al Hussein mimo wszystko nie musi nikomu imponować. Ona może być córką zmarłego króla Jordanii Husseina i żoną Jego Wysokości Szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktoum, wiceprezesa i premiera ZEA i władcą Dubaju, ale księżniczka Haya, 42, jest najbardziej znana z nieubłaganych wysiłków humanitarnych, a także swojego pionierskiego wkładu do świata sportów konnych.

Jej Królewska Wysokość Księżniczka Haya dowodzi przestrzenią wokół niej, nie w dominujący sposób, ale w sposób, który ekscytuje. Ma wspaniały styl - długie, płynące włosy, głos, naturalną opaleniznę, uśmiech all-inclusive i ubrania z dopasowanymi sukienkami w żywych kolorach, wyraziste, niebieskie koszule, czarnymi dżinsami i kolekcją kapeluszy. Jest także fanką bogato haftowanych kaftanów w jasnych kolorach, ale rzadko nosi hidżab. Jej ikonami stylu są jej zmarła matka, królowa Jordanii Alia, królowa Elżbieta II i księżna Diana, za ich ponadczasową elegancję, wrażliwość do kultur i poczucie okazji.

emirateswoman.com

Jej wielką inspiracją jest jej mąż

Urodzona i wychowywana w Jordanii, edukowana w UK (spędzając czas na badminotonie w Bryanston, gdzie zdobyła pięć najwyższych ocen na egzaminach, zanim zaczęła studiować politykę, filozofię i ekonomię na St Hilda’s w Oxfordzie), a teraz żona Jego Wysokości Szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktoum, którego poślubiła w 2004; łączy Wschód i Zachód z czystym wyrafinowaniem.

Jako przewodnicząca Dubai’s International Humanitarian City - największego i najbardziej ruchliwego centrum logistycznego w celach humanitarnych na świecie - JKW Księżniczka Haya jest dobrze zorientowana jeśli chodzi o omawianie zagadnień humanitarnych, które nękają dzisiaj świat, i podkreślania, że jednym z najbardziej okrutnych ludzkich tragedii od czasów II wojny światowej jest kryzys humanitarny wynikający z konfliktu w Syrii. "Nierozerwalnie związane problemy etniczne, religijne i polityczne są czymś, czym światowi liderzy muszą się pilnie zająć" deklaruje.

Od kiedy zaczął się kryzys w Syrii w 2011 ZEA rozszerzył pozwolenia na pobyt dla ponad 100 000 Syryjczyków, zwiększając liczbę syryjskich obywateli żyjących w tym kraju do ponad 242 tysięcy. W ciągu ostatnich pięciu lat ZEA przeznaczył ponad 750 milionów dolarów na wspieranie syryjskich uchodźców. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, jak podkreśla księżniczka, jak wiele tragedii humanitarnych musi ze sobą konkurować o uwagę świata. "Jest tak wiele, które są w cieniu albo ignorowane. To dla mnie niemożliwe, aby powiedzieć, że jeden kryzys humanitarny jest większy albo ważniejszy niż inny, ponieważ każde pojedyncze życie ludzkie ma taką samą wartość i każda bezsensowna strata jest blizną na naszej ludzkości."

http://outreach.un.org/

Jako Posłaniec Pokoju ONZ i zwyciężczyni WFP’s Hunger Hero Award, jej celem jest zmniejszenie głodu i ubóstwa na świecie. "Głód i niedożywienie utrzymują się, zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej, wśród kobiet i dzieci. Musimy poszerzyć sieci bezpieczeństwa społecznego i pomocy żywnościowej na całym świecie. Bez właściwego odżywiania dzieci nie rozwijają się fizycznie i psychicznie, i zawsze będą pozostawać w tyle. Ja po prostu nie mogę zrozumieć - albo nie chcę się pogodzić - że w dzisiejszym świecie możemy powiedzieć, że jesteśmy cywilizowani i zaawansowani, a mimo to wciąż są dzieci, które umierają w każdej minucie, ponieważ nie mają nic do jedzenia" narzeka.

Jej praca pochodzi z serca, co jest rozpoznawane przez dygnitarzy z całego świata. Były Sekretarz Generalny ONZ, Kofi Annan, raz podkreślił: "Nie robi tego z brawurą i wielkim rozgłosem." Księżniczka Haya zaimponowała Panu Annanie na wycieczce do Kenii, kiedy odwiedziła ofiary przemocy etnicznej przed spotkaniem z Prezydentem. Szacunek jest wzajemny, księżniczka Haya nazywa Pana Annana jako jednego z najbardziej inspirujących ludzi, których spotkała. Spośród wszystkich fascynujących ludzi, których napotkała, w tym Nelsona Mandelę i Muhammada Ali, wciąż jest pod wrażeniem JW Szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktoum. "Każdego dnia jestem zaskoczona rzeczami, które robi. Każdego dnia dziękuję Bogu, że mam na tyle szczęścia, by być blisko niego" opowiada o swoim mężu.

emirateswoman.com

Księżniczka Haya wyraża także podziw dla królowej Elżbiety II, księżnej Diany oraz "Matki Arabów", Szejki Fatimy bint Mubarak. Są to kobiety, jak wierzy księżniczka, które muszą być zwiastunami "zmiany morza". "Kobiety muszą zrozumieć swoją siłę. Tak wiele wspaniałych kobiet przed nami i wśród nas znacznie ucierpiały, aby wykroić dla nas miejsce we współczesnym społeczeństwie, które jest lepsze niż wczoraj i będzie jeszcze lepsze jutro, jeśli kobietom będzie wolno osiągnąć ich potencjał."

Chociaż kobiety są silne, muszą być uprawnione, podkreśla. "Agencje pomocy humanitarnej ONZ i wiele organizacji pozarządowych odkryło, że pomoc udzielana bezpośrednio ubogim kobietom w projektach jest znacznie bardziej efektywna. Kierowanie pomocy do kobiet w krajach rozwijających się jest naprawdę krytyczna."

Kobieta poświęcona rodzinie

Jest także pasjonatem zagadnień bliżej domu - i jej serca. "Strata matki w młodym wieku trzech lat uczyniła dla mnie bardzo ważnym los sierot. Dzieci dorastające w środowiskach miłości mają do zaoferowania światu więcej, ale niestety, nie z własnej winy, zbyt wiele dzieci jest osieroconych. Koncentrowanie się na uczynieniu ich życie lepszym jest czymś, na co naprawdę chcę zwrócić uwagę."

Wzruszające czarno-białe zdjęcie królowej Alii z Jordanii patrzącej z oddaniem na 3-letnią księżniczkę Hayę jest jeszcze bardziej przejmujące zważywszy na fakt, że królowa Alia zginęła tragicznie w katastrofie helikoptera wkrótce po wykonaniu zdjęcia. Dla królowej ubranej w koszulę i słomkowy kapelusz, i księżniczki Hayi w miękiej białej bluzeczce, nikt inny w tym momencie nie istniał.

emirateswoman.com

Wraz z jej naciskiem na poprawę warunków życia dzieci upośledzonych i niepełnosprawnych, są jeszcze problemy zdrowotne, na które księżniczka Haya pragnie zwrócić uwagę, w szczególności na raka, ponieważ "Dotknął tak wielu ludzi, których kocham. Jest znacznie więcej, których znam, którzy walczą z nim teraz, i to jest bitwa, w której chcę pomóc walczyć."

Niezdrowe nawyki żywieniowe również trafiają do serca. "W ubiegłym roku pojawiły się doniesienia, że prawie 20% ludności ZEA cierpi na cukrzycę i że wskaźnik otyłości w ZEA jest dwukrotnie wyższy od średniej światowej. Edukacja jest krytyczna. Musimy stworzyć środowisko, które zachęci ludzi - zwłaszcza małe dzieci - do przyjęcia długoterminowych zdrowych nawyków żywieniowych i regularnych ćwiczeń."

To oczywiste, że jej córka, Jej Wysokość Szejka  Al Jalila bint Mohammed bin Rashid Al Maktoum (która w grudniu skończy 9 lat) i syn, Jego Wysokość Szejk Zayed bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum, obecnie 4, korzystają z energicznego przykładu rodziców, z postami na Instagramie na koncie Księżniczki Hayi i Szejka Mohammeda ukazujących fotografie dzieci cieszących się z przebywania na zewnątrz, uprawiania sokolnictwa czy nauki gotowania zdrowych beduińskich posiłków na pustyni. To jest to, co księżniczka Haya robi dla zabawy.

tumblr.com

"Lubię sokolnictwo, strzelectwo i wszelkie sporty wodne. Kocham też jeździć szybkimi samochodami! Moim ulubionym jest Aston Martin." Dla przypomnienia, w Jordanii jest jedyną kobietą uprawnioną do kierowania samochodami ciężarowymi.

Jako kobieta naszych czasów, księżniczka Haya objęła media społecznościowe (jej profil na Instagramie @hrhprincesshaya), ale jej obecność jest stonowana, zabezpieczając symetrię pomiędzy życiem rodzinnym i publicznym.

"W dobie komunikacji to trudne dla każdego członka społeczeństwa, aby znaleźć właściwą równowagę. Istnieje ogromne niebezpieczeństwo, kiedy człowiek zaczyna się sprzedawać - to jest równia pochyła. To wywiera presję na osobie, aby zachować wymyślony sposób przedstawiania siebie, co sprawia, że są nienaturalni." A jak ona zachowuje równowagę? "Znalezienie pewności, aby zaakceptować siebie takim, jakim jesteś i co oznaczasz, daje ci masę krytyczną, że nie jesteś otwarty na zmiany, aby zadowolić innych." Licytacja na popularność ewidentnie nie jest rzeczą księżniczki Hayi.

Royals przekraczający granice


wn.com

Po pełnoetatowej karierze jako jeździec w wieku 20 lat, jej dorobek jest różnorodny - księżniczka Haya jest pierwszą kobietą, która reprezentowała Jordanię w międzynarodowym sporcie jeździeckim i jedyną kobietą, która wygrała medal w Pan-Arab Equestrian Games. Gorąco zachęca wszystkie kobiety, aby były aktywne. "Sport pomaga wzmocnić tożsamość młodej kobiety i budować silny charakter. Narzuca dyscyplinę, wystawia ją do bycia konkurencyjną i zespołowym graczem. To jest klucz do zdrowego umysłu i ciała."

Sprawność jeździecką zademonstrowała zarówno na boisku, jak i poza nim. W latach 2006-2014 jako przewodnicząca Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI), księżniczka zakwestionowałą sztywne królewskie stereotypy. Wygranie przewodnictwa w pierwszym w historii wyścigu oraz jej sensowne podejście doprowadziło ją do reelekcji - zdobyła ponad 75% głosów, co dodatkowo uciszyło jej krytyków.

emirateswoman.com

Mogłaby być pionierem, ale szybko podkreśla, że nie jest feministką, wierząc, że w społeczeństwie jest miejsce zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet - gdzie nie muszą ze sobą konkurować. Cytuje zmarłego Szejka Zayeda, założyciela ZEA: "Kobieta jest połową społeczeństwa i żaden kraj, który dąży do rozwoju, nie powinien zostawiać jej w biedzie czy analfabetyzmie. Jestem po stronie kobiet."

"Przywódcy ZEA, zwłaszcza Dubaju" - kontynuuje księżniczka - "stworzyli atmosferę, która zachęca do wzmocnienia pozycji kobiet. I szczerze mówiąc, nie jest to iluzją - Jego Wysokość Szejk Mohammed zawsze powtarza, że miejsce bez kobiet, to miejsce bez ducha."

Nikt nie może umieścić Cię w klatce

Poproszona o wyjaśnienie sekretu szczęśliwego 12-letniego małżeństwa, księżniczka roześmiała się: "On jest sekretem, ja jestem daleka od ideału, ale wytrzymuje ze mną!"

pinterest.com

Choć to zdecydowanie optymistyczne jeśli chodzi o wsparcie i szacunek, że kobiety otrzymują pracę w ZEA, księżniczka przyznaje, że są kroki, które należy podjąć w takich kwestiach jak urlop macierzyński. "Dodaję swój głos do wezwania o dłuższy urlop macierzyński [trwa on 45 dni - przyp. mój]. Wierzę, że spędzenie należytego czasu ze swoim nowonarodzonym dzieckiem jest w końcu jedynym sposobem, który pozwoli Ci wrócić do pracy jako solidny pracownik. Mam absolutną pewność, że w rękach największej kobiecej orędowniczki, Szejki Fatimy bint Mubarak, znajdzie się idealne rozwiązanie.

Jej odpowiedź na pytanie, z których osiągnięć ZEA jest najbardziej dumna, jest prosta: "Jestem zaszczycona będąc obywatelem ZEA. Wiem, że Czytelnicy będą znacznie bardziej zainteresowani, jeśli powiem, że kiedyś zadałam dokładnie to samo pytanie Szejkowi Mohammedowi. Spytałam: Jeśli Szejk Zayed i Szejk Rashid (niech spoczywają w pokoju) mogliby odwiedzić Cię jutro i musiałbyś wybrać jedno osiągnięcie, co być wybrał? Zastanawiałam się, czy powie o wielkich budynkach albo olbrzymich projektach. Ale zamiast tego powiedział: Chciałbym pokazać im, jak udało nam się umieścić na pustyni warzywa, jedzenie, rzeczy, których przez wieki potrzebowaliśmy, aby nakarmić ludzi. Mamy do czynienia ze strasznym głodem jako naród i wiem, że dostarczanie dla narodu byłoby rzeczą, którą najbardziej chcieliby zobaczyć, bo cała reszta przychodzi potem. Ludzie przychodzą pierwsi."

horsetalk.co.nz

"To wzruszająco pokorny sposób, aby uzupełnić postępowanie" - księżniczka jeszcze nie skończyła. Na pożegnanie zostawia Czytelników Emirates Woman z własną receptą na szczęśliwe, spełnione i wiarygodne życie: "Nigdy nie zrzekaj się i nie idź na kompromisy we własnej wierze i przekonaniach, ale bądź tolerancyjny. Nigdy nie oceniaj innych, ale zawsze miej szacunek. Kochaj całkowicie i bądź uczciwy w stosunku do siebie i do świata."

"Pamiętaj" - konczy - "że przede wszystkim wszyscy rodzą się wolni i nikt nie może zamknąć cię w klatce, z wyjątkiem ciebie."


Źródło: emirateswoman.com, wywiad opublikowany w październiku 2016

9 komentarzy:

 1. Ksiazkiczka Haya chyba nie rozumie pojęcia feminizmu. W feminizmie nie chodzi o to by kobiety i mężczyźni że sobą konurowali, tylko by mieli równe prawa; niby taka wyksztalcona a niestety bzdury gada, które później ludzie powielaja.

  Super ze udało wam się przetłumaczyć cały wywiad.
  Pozdrawiam,
  Justyna L

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlaczego taka "wyksztalcona"kobieta jak Haya, która ma takiego niby "wspaniałego" faceta żyje w poligami? Przecież to chore, jak wzór stawia ona dzieciom.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haya, podobnie jak jej mąż, dzieci czy rodzice, wyznaje islam. W islamie to całkowicie normalne - choć nam wydaje się nie do pojęcia - że mężczyzna ma więcej niż jedną żonę. Oczywiście w obecnych czasach część mężczyzn decyduje się poślubić tylko jedną kobietę, jednak to wciąż jest sprawa indywidualna i nikogo to nie dziwi, jeśli w tym samym czasie ma kilka żon. To jest po prostu ich tradycja.

   Usuń
  2. To wcale nie jest normalne nawet u arabow. Mozna powiedziec że to wyjątek i to na wysokim szczeblu Tylko koło 4-5% osob wyznającychislam decyduje się na małżeństwo poligamiczne a w Dubaju to już w ogóle ewenement,w najbardziej rozwiniętym i najbogatszym państwie arabskim.

   Usuń
  3. To prawda, co nie zmienia faktu, że poligamia wciąż występuje i mimo że takich małżeństw jest w dzisiejszych czasach znacznie mniej niż kiedyś, to wyznawcy islamu wiedzą, że istnieje możliwość, by mężczyzna miał więcej niż jedną żonę.

   Usuń
 3. Mimo błędów stylistycznych fajnie było przeczytać wywiad :) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyszła za mąż za pieniądze. Jest szósta żoną i nic więcej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uważam,że księżniczka Haya nie wyszla za mąż za pieniądze bo tak naprawdę je ma bo w końcu jest Jordańska księżniczka a jej brat jest królem Jordanii.Wyszla za maz bo pewnie musiała, w rodzinach królewskich tak jest i będzie bo tam się miłość nie liczy, zawieranie małżeństwa tam jest
  jedyne ze względów politycznych

  OdpowiedzUsuń
 6. Hahaha, 3 lata później uciekła od męża do Niemiec..

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.