poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Love story: Fumihito & Kiko

Dziś kolejny post z Waszych propozycji. Zapraszam do przeczytania!

***

Fumihito, drugi syn cesarza Akihito i cesarzowej Michiko, urodził się 30 listopada 1965 w Tokio w czasie, gdy cesarzem był jeszcze jego dziadek, Hirohito. 

Embed from Getty ImagesFumihito ukończył szkołę podstawową i gimnazjum Gakushuin. W 1984 roku rozpoczął studia na wydziale prawa na Uniwersytecie Gakushuin. Po ich ukończeniu ze stopniem licencjata w dziedzinie nauk politycznych, wyjechał do Oxfordu, gdzie studiował taksonomię ryb w St John's College od października 1988 do czerwca 1990. 

Embed from Getty Images


Kiko Kawashima urodziła się 11 września 1966 w Shizuoka. Jej rodzicami są Kazuyo i Tatsuhiko Kawashama. Rok po jej narodzinach rodzina przeniosła się Filadelfii, gdzie jej ojciec zdobył tytuł doktora na Uniwersytecie Pensylwania i potem tam nauczał. Kiko ukończyła szkołę podstawową i gimnazjum nie w USA, ale w Wiedniu, kiedy jej ojciec stał się głównym badaczem w Międzynarodowym Instytucie Systemów Stosowanych w Analizie. Wkrótce rodzina wróciła do Japonii. 

pinterest.com

Po powrocie do Ojczyzny studiuje psychologię na Uniwersytecie Gakushuin i otrzymuje tytuł magistra. To właśnie na tym uniwersytecie poznaje swojego przyszłego męża, księcia Fumihito. Po raz pierwszy spotykają się w księgarni w maju 1985 roku. Już rok później, 26 czerwca 1986, Fumihito prosi ukochaną o rękę.

pinterest.com

Zanim jednak ogłoszą zaręczyny, narzeczonych czeka długa droga, na której stanie japoński protokół i tradycja. Książę zaręcza się przed starszym bratem, następcą tronu, co jest nie do pomyślenia na japońskim dworze. W pewnym momencie w trakcie sprzeczek z Radą Dworu Cesarskiego, która musi wyrazić zgodę na ślub, zakochany książę grozi, że wyrzeknie się swoich tytułów i praw do tronu, jeśli nie będzie mógł poślubić kobiety, którą kocha.


pinterest.com

Poza tym, Kiko nie należała do arystokracji. Nie miała wpływowych i bogatych rodziców czy krewnych. Była po prostu córką profesora. W podobnej sytuacji przed laty znajdowała się jej przyszła teściowa, cesarzowa Michiko. Ale ona, mimo że także była "z ludu", miała bogatego ojca. Niemniej teraz to ona właśnie staje po stronie zakochanych i wpływa na Radę Dworu Cesarskiego, która ostatecznie wydaje zgodę na ślub. Zaręczyny zostają oficjalnie ogłoszone po trzech latach, 12 września 1989 roku.

Embed from Getty Images

Przez te trzy lata oboje skończyli studia na Uniwersytecie Gakushuin, ale Fumihito rozpoczął kolejne, na odległym Oxfordzie. Po latach księżna wspomina, jak trudno było im się kontaktować. "Wtedy nie mieliśmy e-maili jako powszechnych narzędzi do komunikacji, mieliśmy tylko telefony i faksy." Obawiała się, że nie zdążą z przygotowaniami do ślubu. Ostatecznie jednak wszystko dobrze się kończy, biorą ślub 29 czerwca 1990 roku, niemal tuż po tym, jak Fumihito kończy studia na Oxfordzie. Dzień przed uroczystością książę otrzymuje upoważnienie do tworzenia nowej gałęzci rodziny cesarskiej.

blogs.wsj.com
japantimes.co.jp

Ceremonia odbywa się w sanktuarium w Pałacu Cesarskim w Tokio. Cesarz Akihito przyznaje synowi tytuł księcia Akishino. Kiko staje się więc Jej Cesarską Wysokością Księżną Akishino. Otrzymuje także osobiste godło, iris setosa.

logsoku.com
pinterest.com

Po ślubie Kiko kończy studia podyplomowe w zakresie psychologii, jednocześnie wypełniając oficjalne obowiązki. W 1995 roku otrzymuje tytuł magistra psychologii. Zaczyna zajmować się problemami ze słuchem i ludźmi nimi dotkniętych. Uczy się japońskiego języka migowego. W międzyczasie, 23 października 1991 na świat przychodzi pierwsze dziecko Kiko i Fumihito, księżniczka Mako.


Trzy lata później, 29 grudnia 1994, na świat przychodzi druga córka, księżniczka Kako.

pinterest.com

Ale to niestety nie są dobre wiadomości dla Japończyków. Zgodnie z prawem Dworu Cesarskiego, tron mogą dziedziczyć tylko i wyłącznie męscy potomkowie. Dziewczynki nie są nawet uwzględniane w linii sukcesji. Kiedy w 1993 odbywa się ślub następcy tronu, wszyscy z niecierpliwością oczekują na wiadomość o ciąży i narodzinach chłopca. Niestety, rodzi się kolejna księżniczka.

Embed from Getty Images


I właśnie wtedy, gdy wszyscy zaczynają tracić nadzieję na powitanie kolejnego dziedzica tronu, 7 lutego 2006 świat obiega sensacyjna wiadomość: 39-letnia księżna Kiko spodziewa się trzeciego dziecka! 6 września 2006, marzenia Japończyków wreszcie się spełniają. O 8:27 w wyniku cesarskiego cięcia, na świat przychodzi syn Kiko i Fumihito, ważący 2558 gram i mierzący 48 centymetrów. Otrzymuje imię Hisahito. Od razu zajmuje trzecie miejsce w linii sukcesji, tuż za stryjem i ojcem.

nytimes.com

Tydzień później Kiko wraz z synkiem opuszcza szpital.

Embed from Getty Images

Fumihito i Kiko starają się poświęcać swój czas dzieciom, ale nie zawsze się to udaje. Są też oficjalne obowiązki. Ale gdy książę i księżna Akishino są zajęci ich wypełnianiem, to Mako i Kako zajmują się młodszym bratem.

Embed from Getty Images

W zeszłym roku Kiko i Fumihito świętowali 25. rocznicę ślubu. W specjalnej wiadomości opublikowanej z tej okazji, książę powiedział do swojej żony: "To może być rozczarowujące, że nie mówię tego często, ale z pewnością jestem Ci wdzięczny."

royalwatcher.tumblr.com


10 komentarzy:

 1. Dzięki za tę ciekawą historię. Pamiętam, kiedy ogłoszono ciążę Kiko. Miałam wielką nadzieję, że będą mieć trzecią dziewczynkę. Wcześniej zaczęła się dyskusja na temat odziedziczenia tronu przez Aiko, którą śledziłam. Dyskusja zatrzymała się po ogłoszeniu ciąży, a kiedy Kiko urodziła syna, oczywiście już nie było mowy o zmianach. Wielka szkoda dla cesarstwa, chociaż najważniejsze jest to, że chłopiec urodził się zdrowy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakoś wciąż mam nadzieję, że zmienią ustawę sukcesyjną, w końcu sami Japończycy też tego chcą...

   Usuń
  2. Nie sądzę, bo prawo nie działa wstecz. Co prawda w Szwecji tak zrobili, ale Victoria i Carl Philip byli mali. Teraz Hisahito jest już wychowywany na cesarza, a mi się wydaje, że Fumihito jest ambitny i że zawsze chciał zostać cesarzem. Poza tym Aiko na pewno już nie liczy się z tym, że mogłaby zostać cesarzową i pewnie nawet by nie chciała.

   Usuń
 2. Studiowanie taksonomii ryb przez dwa lata -co to w ogóle jest? !
  Kiko jest urocza i śliczna.
  Fumitho był już siwy,gdy urodził mu się syn.Mają trzy księżniczki,ale i tak najważniejszy był syn,który uratował dwór cesarski i dotychczasową politykę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taksonomia to systematyka, czyli dział biologii zajmujący się klasyfikacją organizmów(tutaj ryb), ich opisem i nazewnictwem.

   Usuń
 3. Świetna notka! Cesarska Rodzina nie jest za dobrze znana.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowna historia i świetnie opisana :) Kiko bardzo ładnie wyglądała w długich włosach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna notka! Tak szczerze to nie za wiele wiem o japońskiej rodzinie cesarskiej,ale dzieki wam to się zmienia ;) i dziekuje wam za to.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ależ się popisał wiadomością z okazji rocznicy ślubu :/ Za co wdzięczny? Chyba za syna i to, że zostanie cesarzem. Mógł wyznać, że bardzo ją kocha, wyjść poza ramy tego sztywniactwa.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.