środa, 13 maja 2015

Nepalska Rodzina Królewska

W związku z niedawnym trzęsieniem ziemi w Nepalu, prosiłyście o post dotyczący tamtejszej Rodziny Królewskiej i oto jest :)

Historia rodziny jest dosyć smutna, nie brak w niej tragedii i skandali. Tym smutniejszy jest fakt, że została zdetronizowana ona dosyć niedawno, co stanowi zmorę dla fanów monarchii na całym świecie.


***


Monarchia w Nepalu


Herb królewskiKrólestwo Nepalu powstało wraz z utworzeniem jednolitego państwa o ugruntowanych granicach w XVIIIw., choć już wcześniej miało ono tradycje monarchistyczne.
Władzę w państwie zaczęła sprawować dynastia Shah, o której pierwsze wzmianki historyczne pojawiły się w XVIw.

Sztandar Króla

W ciągu 248 lat monarchii w Nepalu, przeszła ona gruntowne zmiany. Od absolutyzmu po monarchię konstytucyjną z silną władzą Parlamentu. Od dziedziczenia wg. zasady primogenitury męskiej do projektu wprowadzenia absolutnej primogenitury, która czyniłaby Nepal najbardziej liberalną i jedyną monarchią o takim porządku dziedziczenia w Azji.Rodzina Królewska


Obecną monarchię tworzą:

 • JKM Król Gyanendra Bir Bikram Shah Dev & JKM Królowa Komal Rajiya Laxmi Devi Shah
 • JKW Książę Koronny Paras Bir Bikram Shah Dev & JKW Księżna Koronna Himani Shah
 • JKW Książę Hridayendra Bir Bikram Shah Dev
 • JKW Księżniczka Purnika Rajya Laxmi Devi
 • JKW Księżniczka Kritika Rajya Laxmi Devi
 • JKW Księżniczka Prerana Rajya Laxmi Devi Singh & Kumar Raj Bahadur Singh
 • Parthav Bahadur SinghKról Gyanendra- pierwsze panowanie


Król Gyanendra przyszedł na świat 7 lipca 1947r. Na tronie Nepalu zasiadał dwa razy.

Pierwsza koronacja Gyanendry w 1950r. i druga w 2001r.

Jego pierwszy okres panowania rozpoczął się 7 listopada 1950r., gdy miał 3 lata. Było to spowodowane licznymi powstaniami jakie w tym czasie wybuchły w Nepalu przeciwko ówczesnym rządom premierów z rodziny Rana, którzy ogłosili siebie nową Rodziną Królewską. Po ustabilizowaniu się sytuacji, Gyanendra ustąpił tron 7 stycznia 1951r. na rzecz swojego dziadka, który wrócił z emigracji.

Drugi okres panowania rozpoczął się na skutek ogromnej tragedii, zwanej "masakrą Rodziny Królewskiej w Nepalu".
Masakra Rodziny Królewskiej w Nepalu
Ten fragment zawiera treści, które u niektórych mogą powodować uczucie dyskomfortu

Rodzina Królewska w 2001r.

1 czerwca 2001r. Władcą Nepalu jest 55-letni wuj Gyanendry, Birendra. Przekształcił on monarchię absolutną w konstytucyjną, czym zaskarbił sobie szacunek Nepalczyków, którzy widzieli w nim wcielenie boga Wisznu. Z żoną, Aishwaryą ma troje dzieci: Księcia Dipendrę (Następcę Tronu), Księżniczkę Shruti i Księcia Nirajana.

Dipendra pobiera edukację w brytyjskim Eton, Uniwersytecie Tribhuvan w Nepalu i Akademii Wojskowej. W 1989r. poznaje 19-letnią Devyani Ranę, córkę nepalskiego polityka. Para spotyka się przez całe lata 90-te.

Dipendra na różnych etapach życia

Dipendra znany był ze słabości do alkoholu i innych używek. Już w czasie studiów został dyscyplinarnie ukarany za pijaństwo oraz głośne i nieodpowiednie zachowanie. Ponadto rodzina nie wyrażała zgody na jego małżeństwo z Devyani, ze względu na jej niechlubne pochodzenie.

Przebieg wydarzeń feralnego wieczoru w Pałacu Królewskim został odtworzony przez Wysoki Komitet ds. Incydentu w Pałacu Królewskim, powołany przez Króla Gyanderę. W wyniku dochodzenia, na podstawie zeznań świadków, dowodów materialnych, badań naukowych i medycznych Komitet opracował szczegółowy raport dotyczący masakry.

1 czerwca 2001r., zgodnie z wieloletnią tradycją, jak w każdy trzeci piątek miesiąca (według kalendarza nepalskiego), Rodzina Królewska zgromadziła się na spotkaniu w budynku Tribhvan Sadan w Pałacu Królewskim Narayanhity. W sumie na spotkanie było zaproszonych 24 gości, członków Rodziny Królewskiej oraz ich krewnych.

Miejsce masakry

Pierwszy na miejsce spotkania przybył Książę Dipendra, ok. godziny 19:30 czasu miejscowego. Następnie, do 20:00 przybyli pozostali uczestnicy. O godzinie 20:00 Dipendra pojechał swoim samochodem po matkę, Królową Aishwaryę i samodzielnie przywiózł ją do Pałacu. Około 20:30 Król Birendra opuścił swój gabinet i po wymienieniu uprzejmości razem z gośćmi przeszedł do pokoju bilardowego.

Książę Dipendra, zaraz po przybyciu do pałacu, zaczął grać w bilard i wypił jeden lub dwa litry whisky Famous Grouse. Wedle zeznań świadków, Książę chwiał się i nie był w stanie utrzymać pionu. Około 20:19 nakazał swojemu adiutantowi, Gajendrze Boharze, dostarczenie mu specjalnego rodzaju papierosów, sporządzonych z mieszanki haszyszu i "innej nieznanej czarnej substancji". Książę zwykł palić ten rodzaj papierosów już wcześniej. Widząc Dipendrę w takim stanie, jego brat- Książę Nirajan, kuzyn- Książę Paras, szwagier- Kumar Gorakh oraz dr Rajeev zaprowadzili Następcę Tronu do sypialni.

Z sypialni Książę kilkakrotnie dzwonił do swojej narzeczonej, Davyani Rany. Rana zeznając przed Komitetem, nie chciała wypowiadać się na tematy osobiste oraz mówić o stosunkach, jakie łączyły ją z Księciem. Zeznała natomiast, że "głos Księcia brzmiał nieco niewyraźnie". Dlatego zadzwoniła do jego adiutanta Gajendry Bohary, aby ten zajrzał do sypialni Księcia. Zgodnie z prośbą, Bohara wysłał służbę, by sprawdziła stan Dipendry. Wedle słów służby, Książę leżał na podłodze, próbując ściągnąć swoje ubranie z górnej części ciała. Mężczyźni pomogli mu się rozebrać i zaprowadzili do łazienki. Gdy Dipendra wrócił do sypialni nakazał służbie wyjść i udać się na spoczynek. O 20:39 po raz ostatni zadzwonił do narzeczonej, mówiąc: "Idę spać, dobranoc, porozmawiamy jutro". Następnie założył strój wojskowy i uzbrojony opuścił swoją sypialnię.

Devyani Rana

Dipendra udał się do sali bilardowej i tam otworzył ogień z pistoletu maszynowego MP5, celując najpierw w sufit i zachodnią ścianę. Następnie oddał serię strzałów w kierunku ojca, Króla Birendry. Król, stojący przy stole bilardowym, rozmawiał w tym czasie z gośćmi. Książę wyszedł z sali do wewnętrznego ogrodu na dziedzińcu Pałacu, po czym ponownie wrócił do sali. Tym razem wystrzelił z karabinu M16, celując ponownie w Króla oraz szwagra- Kumara Gorakha, wuja- Księcia Dhirendrę oraz wuja- Kumara Khadgę. Po oddaniu strzałów Dipendra ponownie wyszedł na zewnątrz i wrócił do sali po raz trzeci. Po powrocie bez skrupułów strzelił do siostry- Księżniczki Shruti, ciotki- Księżnej Sharady, ciotki- Księżnej Shanti oraz kuzynki ojca- Księżnej Jayanti.

Usłyszałem strzały, pomyślałem, że to jest szalone. Nie wiedziałem, co się stało, wtedy zobaczyłem upadek Króla. Później wszyscy zaczęli powtarzać: "Co się stało, co zrobiłeś?". Pobiegłem z rogu pokoju na miejsce gdzie był Król. Spojrzałem na niego i powiedziałem, że został postrzelony. Później wszedł Dipendra i strzelał do wszystkich, którzy tam byli. Byłem za stołem lub czymś podobnym, kiedy dostałem i upadłem. On wchodził i wychodził. Jedyną osobą z bronią był Dipendra, nikt więcej. Wrócił, wybierał tych którzy byli ranni, brał cel i strzelał, brał cel i strzelał, co więcej powiedzieć [łzy]. Miał przynajmniej dwa karabiny maszynowe. Może też pistolet. (...) Był błysk. Myślałem, że to już jest koniec, kiedy zostałem trafiony. Upadłem. Nie mogłem się ruszyć. Wtedy moja żona [Shruti] podeszła zobaczyć, co się stało z jej ojcem [Królem]. Powiedziałem do niej: "Baba, ja też jestem postrzelony.". Wzięła mnie na kolana, a wtedy on [Dipendra] przyszedł i strzelił do niej. Oboje upadliśmy, później zjawili się inni [pracownicy Pałacu] i zabrali nas do szpitala- relacja rannego Kumara Gorakha, szwagra sprawcy. Jego żona niestety nie przeżyła.

Po oddaniu trzeciej serii strzałów Książę wyszedł z sali i skierował się we wschodnią stronę ogrodu. W tym samym kierunku wybiegła Królowa Aishwarya. Za Królową podążył jej młodszy syn, Nirajan. Wedle zeznań świadków, rozległy się wówczas kolejne strzały. Książę Nirajan upadł nieprzytomny na ziemię. Później, po odnalezieniu go, został zabrany do szpitala. Ostatnią ofiarą Dipendry była jego matka. Królowa Aishwarya została zastrzelona na klatce schodowej, prowadzącej do komnat królewskich. Dipendra na koniec strzelił sobie w skroń. Znaleziono go niedaleko stawu w pałacowym ogrodzie, w pozycji leżącej na wznak. W stawie znaleziono pistolet typu Glock o kalibrze 9 mm oraz dwa puste naboje, którymi usiłował popełnić samobójstwo.

Byłam obecna tamtego dnia na spotkaniu rodzinnym w Tribhuvan Sadan. Dowiedziałam się, że Książę [Dipendra] wyszedł wcześniej odpocząć. Jakiś czas później doszło do strzałów z broni palnej, a pociski wystrzeliły w sufit. Zobaczyłam, że Król Birendra został trafiony z prawej strony w szyję. Kumar Khadga i Kumar Gorakh również zostali postrzeleni. Następnie, ja zostałam trafiona i upadłam. Na mnie upadła Księżna Shanti, po czym nie widziałam nic więcej- relacja rannej w masakrze żony Króla Gyanendry, Komal.

Ofiary masakry: Birendra, Aishwarya, Dipendra, Nirajan, Shruti, Dhirendra, Khadga i Jayanti

Według zeznań, służba i strażnicy, którzy przebywali w budynku swojego biura, po usłyszeniu strzałów ogłosili alarm i wezwali pomoc medyczną. Dostali się do sali bilardowej i rozpoczęli akcję ratunkową. Przenieśli nieprzytomnego Króla do samochodu i zawieźli do szpitala wojskowego Shree Birendra Military Hospital. Król i Królowa znaleźli się w szpitalu o 21:15, gdzie od razu stwierdzono ich zgon. Wszyscy zabici i ranni znaleźli się w szpitalu do 21:30. W przypadku ośmiu zabitych ich zgon potwierdzono do 22:00. Książę Dhirendra, wuj Dipendry, zmarł po południu 4 czerwca 2001r.

Pogrzeb ofiar
Książę Dipendra został przetransportowany do szpitala o 21:24 w stanie śpiączki. Nie odzyskał przytomności i zmarł nad ranem 4 czerwca 2001. Wedle raportu komisji na miejscu zbrodni znaleziono 47 łusek wystrzelonych z karabinu M16, 29 łusek pochodzących z pistoletu maszynowego MP5 oraz dwa naboje od pistoletu typu Glock, którym Książę popełnił samobójstwo. Cała strzelanina rozegrała się w przeciągu 15 minut.

Fabularyzowany dokument o masakrze można było obejrzeć w trzecim odcinku trzeciego sezonu programu Godzina zero emitowanego kiedyś na Discovery Channel. Obecnie można czasem obejrzeć powtórki na kanale Fokus TV.

Można go też obejrzeć poniżej, ale jest po angielsku:

Król Gyanendra- drugie panowanie i zniesienie monarchii

Na skutek tych straszliwych wydarzeń nowym królem Nepalu został 4 czerwca 2001r. Gyanendra. Objął tron po Dipendrze, który formalnie rządził przez 3 dni: od zamordowania ojca do śmierci w szpitalu.

Król Gyanendra dążył do utrzymania jak najsilniejszej pozycji w państwie, mimo że zgodnie z ustanawiającą monarchię konstytucyjną konstytucją z 1990r. Król odgrywał małą rolę w rządzeniu krajem. W październiku 2002r. zdymisjonował rząd Deuba i po raz pierwszy na krótko przejął bezpośrednią władzę nad państwem.


Gyanendra obiecał, że "pokój i sprawna demokracja" zostaną przywrócone w ciągu 3 lat. Jednak wraz z wprowadzeniem bezpośredniej władzy królewskiej rozpoczęły się represje. Po ograniczeniu przez Króla swobód obywatelskich organizacje międzynarodowe wyrażały obawy o bezpieczeństwo dziennikarzy i obrońców praw człowieka pracujących w kraju. Zniesiono wolność prasy, łamano konstytucyjne gwarancje wolności słowa oraz dokonywano bezprawnych aresztowań. Gyanendra stwierdził, że demokracja i postęp procesu pokojowego wykluczają się wzajemnie.

W kwietniu 2006r. w Katmandu rozpoczęły się demonstracje przeciwko bezpośredniej władzy królewskiej. Rząd, w odpowiedzi, wprowadził godzinę policyjną i rozpoczął rozpędzenie demonstracji, co spotkało się z potępieniem ze strony innych państw świata, w tym Indii oraz Stanów Zjednoczonych. 21 kwietnia 2006r. Gyanendra wyraził gotowość powołania nowego premiera wybranego przez partie polityczne. 24 kwietnia 2006r. przywrócił Parlament, a 30 kwietnia powołał Girija Prasad Koirala na urząd premiera.

Oburzeni Nepalczycy bojkotują obchody urodzin Króla

10 czerwca 2006r. Parlament pozbawił Króla wpływu na władzę, w tym prawa weta. Z biegiem czasu Król był coraz bardziej izolowany na scenie politycznej. W lipcu 2007r. 60-te urodziny władcy zostały zignorowane przez nepalski rząd oraz ambasadorów Unii Europejskiej i Indii. 15 stycznia 2007r. podpisano tymczasową konstytucję, która powierza sprawowanie funkcji głowy państwa premierowi do czasu wyłonienia w wyborach.
28 grudnia 2007r. Parlament zapowiedział ogłoszenie kraju republiką, ale formalnie nie zdetronizował Gyanendry, który przestał być królem dopiero 28 maja 2008r.


Po oficjalnym zniesieniu monarchii parlament dał członkom Rodziny Królewskiej 15 dni na wyprowadzenie się z Pałacu Narayanhity, który miał stać się muzeum. Król opuścił pałac 11 czerwca i przeniósł się do letniej, mniejszej rezydencji, Nagardżuna. Koronę królewską oraz większość wyposażenia były monarcha musiał zostawić państwu.Królowa Komal


Królowa Komal przyszła na świat 18 lutego 1951r. w Katmandu, w rodzinie Rana. Była młodszą siostrą Królowej Aishwaryi, która zginęła 1 czerwca 2001r. z rąk syna. Sama Komal została ranna w masakrze i spędziła 4 tygodnie w szpitalu.

Aishwarya i Komal miały jeszcze jedną siostrę, najmłodszą Prekshyę. Jej były mąż, Dhirendra, który był bratem Birendry i Gyanendry, również zginął w masakrze. Sama Prekshya zginęła w katastrofie helikoptera 12 listopada tego samego roku.

Gyanendra i Komal pobrali się 1 maja 1970r. Rok później na świat przyszedł ich syn, Paras, a w 1978r. córka, Prerana.

Książę Paras- kontrowersyjny Następca Tronu


Książę Paras, tytularny Następca Tronu Nepalu urodził się 30 grudnia 1971r. Naukę pobierał w Indiach i Wielkiej Brytanii.

Feralnego 1 czerwca 2001r. również znalazł się wśród ofiar swego bezlitosnego kuzyna. Odniósł jednak niewielkie obrażenia i wg. naocznych świadków przyczynił się do uratowania życia przynajmniej trzech osób (w tym dwojga dzieci), ukrywając ich za sofą.

Podczas sprawowania funkcji Następcy Tronu udał się w kilka oficjalnych podróży zagranicznych, m.in. do Japonii i Austrii.

6 września 2007r. Paras został przewieziony do szpitala wojskowego z powodu nasilających się bólów klatki piersiowej. W Norvic Hospital w Katmandu przeszedł 50- minutową operację. Jak się okazało Książę przeszedł lekki zawał serca.


19 lutego 2013r. został przyjęty do Samitivej Hospital w Bangkoku z powodu kolejnego zawału. Odzyskał przytomność dopiero po dwóch tygodniach.

Podczas pobytu w Tajlandii związał się z niejaką Kanniką Chaisan i mieszkał z nią przez 3,5 roku.


Książę Paras jest bardzo niepopularny w Nepalu z powodu swoich incydentów z użyciem siły i innych wybryków. Powszechnie znana jest również jego słabość do alkoholu. Paras został oskarżany o napaść na policjanta z bronią w ręku, po tym jak miał zostać zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu.
W innym przypadku jest oskarżany o napaść na policjanta za zatrzymanie go z powodu jazdy bez świateł.
W sierpniu 2000r. Paras został oskarżony o śmiertelne potrącenie znanego piosenkarza, Praveena Gurunga. Prokuratura nie wszczęła jednak postępowania przeciw niemu, a w późniejszym czasie do czynu przyznał się nepalski żołnierz.
W lipcu 2014r. został aresztowany w Tajlandii za posiadanie narkotyków. Przebywa obecnie w tamtejszym areszcie, oczekując na wyrok. Grozi mu 5 lat więzienia.
Księżna Himani


Księżna Himani przyszła na świat 1 października 1976r. w Indiach. Jest córką Rajy Bikrama Singha z książęcej dynastii Sikar.

25 stycznia 2000r. poślubiła Księcia Parasa. Para ma trójkę dzieci: Purnikę (ur. 7 lipca 2000r.), Hridayendrę (ur. 30 lipca 2002r.) i Kritikę (ur. 16 października 2003r.).

Paras i Himani z Purniką i Hirdayendrą

 Himani pod nieobecność męża sama wychowuje dzieci. Obecnie mieszka z nimi w Singapurze.

Księżna z córkami
Księżniczka Prerana


Księżniczka Prerana urodziła się 20 lutego 1978r. 23 stycznia 2003r. poślubiła arystokratę, Kumara Singha, w tradycyjnej hinduistycznej ceremonii.

Ślub pary

 10 października 2004r. na świat przyszedł ich jedyny syn, Parthav.
Sukcesja tronu

Kwestią problematyczną jest sukcesja nepalskiego tronu po Parasie. W lipcu 2006r. Parlament większością głosów zdecydował się na zmianę prawa sukcesyjnego z primogenitury męskiej na absolutną. Tym samym to Purnika, a nie jej młodszy brat, Hridayendra, miała w przyszłości zasiąść na tronie Nepalu, zostając tym samym jego pierwszym władcą płci żeńskiej. Taki obrót spraw wywyższyłby Nepal ponad pozostałe azjatyckie monarchie dziedziczne, które akceptują jedynie primogeniturę męską i prawo salickie. Możliwe, że królowa na nepalskim tronie "przetarła by im szlaki" i coraz chętniej w azjatyckich monarchiach umożliwiano by objęcie władzy przez kobietę.
Niestety, monarchia w Nepalu została zniesiona... za wcześnie. Ustawa o dziedziczeniu tronu przez najstarsze dziecko nie zdążyła wejść w życie, dlatego to Hirdayendra wciąż pozostaje 2. w "kolejce" do tronu, wyprzedzając siostrę i będzie uważany w przyszłości za tytularnego króla Nepalu, choć z pewnością znajdą się i tacy, którzy będą uważać Purnikę za prawowitą władczynię.
***


Tu znajdziecie najświeższe wiadomości o Rodzinie Królewskiej: www.royalty.nu


12 komentarzy:

 1. W tej rodzinie chyba tylko kobiety są w miarę "spokojne", chodzi mi o to, że nie wywołują takich skandali. Ten książę Dipendra to jakiś szaleniec, a Król Gyanendra przypomina mi trochę dyktatora, widać, że nie chciał z nikim dzielić się władzą.

  OdpowiedzUsuń
 2. I teraz to mi szczęka opadła.... :O

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam tą masakrę, przerażająca sprawa. Co prawda w wersji oficjalnej jest trochę nieścisłości, ale być może to zbieg okoliczności... Bo jak Książę Dipendra mógł wypić jeden lub dwa litry whisky, a następnie być na tyle przytomnym, by celnie strzelać do rodziny? Dlaczego też nie znalazł się nikt kto próbowałby powstrzymać szaleńca lub po prostu uciekać po pierwszych strzałach? Gdzie była wtedy służba, straż pałacowa? Nikt mnie nie przekona, że nie słyszeli prawie 50 strzałów...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz sobie przypomniałam, że czytałam o tym kiedyś w jakiejś polskiej gazecie i były tam właśnie podobne uwagi.

   Usuń
  2. Powstały różne teorie spiskowe na ten temat: że tak naprawdę za wszystkim stał rząd, który chciał obalić monarchię, Gyanendra i Paras, chcąc dojść do władzy lub Indie.
   Moim zdaniem bardziej prawdopodobne jest, że po prostu Dipendra przekupił straże lub miał wspólnika/ów, może samych strażników właśnie.

   Usuń
 4. Zaraz zabieram się za czytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. zawsze mnie fascynowały zdetronizowane RK i zawsze sie zastanawiałam czemu w Polsce nie mamy chociaż zdetronizowanej RK :D

  Jeśli chcecie poczytać o wymyślonej przeze mnie Rodzinie Królewskiej zapraszam na mojego bloga. Historia osadzona jest w czasach współczesnych- jednak RK jest konserwatywna jak Brytyjska, ale przejdzie zmiany i będzie jak szwedzka i duńska

  anytsujdream.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mamy, ponieważ u nas monarchia po prostu wymarła... gdyby Poniatowski miał choć jedno dziecko to moooożeee byłaby chociaż zdetronizowana RK, a tak to dupa ;(

   Usuń
  2. Miał córkę, Annę, z Katarzyną II, ale ona zmarła w wieku 4 lat chyba. Poniatowski w Konstytucji 3 maja przekazał władzę po swojej śmierci Wettynom i to oni głównie mają prawo do tronu polskiego. Mieszkają obecnie w Szwajcarii.
   Ale jak już kiedyś rozmawiałam na ten temat z Izą z bloga o Maximie, to o tron polski mogą się również ubiegać m.in. Belgijska Rodzina Królewska i Luksemburska Rodzina Wielkoksiążęca. Gdyby to BRK zasiadła na tronie Polski, to Król dalej siedziałby w Brukseli. W przypadku LRW przenieśliby się oni do Polski ze względu na wyższy tytuł w naszym kraju.

   Usuń
  3. To nasz zdetronizowany król ;P: http://www.almanachdegotha.org/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/.pond/Ruediger-Margrave-of-Meissen.jpg.w300h252.jpg

   Usuń
  4. Istnieją również kontrowersyjne dyskusje dot. kto z obecnie żyjących mógłby zasiąść na polskim tronie. Jest to bardzo zawiła kwestia, aktualnie żyją (i mają się całkiem dobrze, wiem, bo interesuję się polską szlachtą) Radziwiłłowie, Czartoryscy, Lubomirscy i wiele innych.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.