sobota, 28 lutego 2015

Khadija skończyła 8 lat+ Challenge

Dziś urodziny obchodzi jedna z moich ulubionych (i chyba najsłodszych) małych księżniczek- Khadija z Maroka.
Księżniczka Lalla Khadija przyszła na świat 28 lutego 2007r. w Pałacu Królewskim w Rabacie.
Narodziny królewskiej córki to w Maroko bardzo ważne wydarzenie. O tym, że Księżna Lalla Salma urodziła dziewczynkę poinformował poddanych Minister Dworu Królewskiego. Tego samego dnia wystrzelono 21 salw armatnich, a wzruszony Król Mohammed VI ułaskawił 9 tysięcy więźniów.


Khadija już w wieku 2 lat udała się w swoją pierwszą oficjalną podróż zagraniczną, gdy towarzyszyła mamie i bratu podczas wizyty w Tunezji. Od tamtej pory dosyć często pojawia się publicznie podczas wyjść Salmy. Jedno z ostatnich miało miejsce w lutym 2013r., gdy pojawiła się na konferencji Fundacji Lalli Salmy w Casablance.

Roczna Khadija

Księżniczka podczas swojej ostatniej wizyty w Turcji

 W 2011r. czteroletnia Lalla Khadija rozpoczęła naukę w Królewskiej Szkole (która znajduje się w Pałacu w Rabacie, więc dziewczynka nie ma do niej daleko ;)).
Podczas zakończenia roku szkolnego 2013/2014, które miało miejsce 27 czerwca, Księżniczka otrzymała nagrodę wzorowej uczennicy.
Khadija uczy się obecnie angielskiego, francuskiego i hiszpańskiego.

Przedstawienie z okazji zakończenia roku szkolego

Wszystkiego najlepszego!

***

Marlena, czyli autorka m.in. bloga o Księżniczce Victorii nominowała mnie do Challenge:

1. Dlaczego zacząłeś/aś prowadzić bloga, o swoim idolu?

Chyba idolach ;) To był impuls.
Od jakiegoś roku obserwowałam polskie blogi o monarchiach i zauważyłam, że skupiają się one raczej tylko na pojedynczych członkiniach Rodzin Królewskich. Bardzo polubiłam duński serwis "Royalista", który jest takim portalem informacyjnym o monarchiach i pewnego dnia naszła mnie myśl, żeby stworzyć coś takiego, tylko w formie bloga.
Poza tym bardzo chciałam podzielić się z innym nabytą przeze mnie wiedzą na temat światowych monarchii.


2. Jak zaczęło się blogowanie, i czy było dla Ciebie czymś trudnym?

Moja przygoda z blogiem rozpoczęła się ledwie 5 miesięcy temu. Chyba każdy, kto zakłada bloga ma taką obawę, czy w ogóle ktoś będzie chciał czytać, to co bloger ma do przekazania i czy jego praca w ogóle coś komuś da. Ta obawa nie ominęła również mnie :) Poza tym dodatkową trudnością było chyba znalezienie czasu na blogowanie, ale się udało i oto jestem ;)


3. Co chciałabyś, aby wydarzyło się w przyszłości, dotyczącego Twojego bloga?

Mam chyba co do niego trochę radykalne marzenia. Bynajmniej nie chciałabym przywrócić wszędzie monarchii (no dobra, chciałabym, ale to nie jest chyba odpowiedni czas ani miejsce, żeby wykładać tutaj moje poglądy polityczne :P).
Tak naprawdę, bardzo chciałabym, aby mój blog posłużył się do rozszerzenia zainteresowania monarchią w Polsce. Obecnie wiedza przeciętnego Polaka na temat tej wiekowej i moim zdaniem pięknej instytucji jest znikoma i ograniczona do minimum. Chciałabym, żeby było tak jak na zachodzie: żeby istniały czasopisma poświęcone monarchiom na świecie, żeby po prostu każdy miał jakieś blade pojęcie o niektórych chociaż Rodzinach Królewskich, innych niż brytyjska.
Mam również takie marzenie, żeby zmienić wizerunek monarchii, który powstał w naszym kraju, a który jest bardzo krzywdzący i zupełnie nieprawdziwy

 4 . Blogi fanowskie, które często odwiedzasz?

Staram się być na bieżąco z polskimi blogami królewskimi, ale również zagranicznymi. Często przeglądam blogi na "Royalista" i staram się udzielać na "The Royal Forums", gdzie można się dowiedzieć wielu nowych, ciekawych rzeczy, a przy okazji pogadać trochę z ludźmi, którzy mają takie same zainteresowania co ja.


5. Czy spotkałeś/aś swojego idola w realu? Jeśli tak opisz to spotkanie.

Niestety nie udało mi się spotkać jeszcze żadnego z moich idoli, ale wszystko jeszcze przede mną, czyż nie? ;) Bardzo chciałam w zeszłym roku pojechać do Warszawy, żeby zobaczyć Księżną Mary, ale niestety matura przeszkodziła mi w realizacji tych planów. Liczę jednak, że Polska będzie coraz częściej zapraszać do siebie przedstawicieli rodzin królewskich.


Ja z kolei nominuję Agnieszkę z bloga o Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej :)
6 komentarzy:

 1. Katarzyna Marcja Mac28 lutego 2015 14:22

  bardzo ciekawy dojrzały wywiad podoba mi sie chęc zmiany postrzegania monarchi w Polsce bo jaka jest świadomośc Polaków w tej kwesti to chyba wiadomo "darmozjady nieroby itp"ubolewam że nie ma u nas prasy poświeconej tej tematyce kiedys zapytałam pewnego redaktora ktory stwierdził że to w Polsce sie nie sprzeda.dlatego myśle że Twój blog podobnie jak koleżanek zmieni podejscie ludzi do momarchi zwłaszcza młody i przestaną sie one "podniecac psedo celebrytkami a zainteresują sie ludzmi ktorzy może brzydko to ujme "mają coś w głowie'

  OdpowiedzUsuń
 2. Mała Księżniczka jest rzeczywiście przesłodka. Zazdroszczę jej, że już od najmłodszych lat uczy się tylu języków...

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za nominację ;)
  Księżniczka jest przesłodka :) Niby dobrze, że uczy się już tylu języków, ale czy to nie za dużo jak na tak małą osóbkę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, taka cena bycia księżniczką. Ale nie wydaje mi się, żeby ta nauka była dla Khadijy problematyczna, bo rodzice rozmawiają z nią w domu w tych językach. Poza tym francuski i hiszpański są jakby dodatkowymi językami ojczystymi Maroka, więc od małego słyszy je w swoim środowisku.

   Usuń
 4. ładna z niej dziewczynka :) ale najbardziej podoba mi się to zdjęcie, na którym siedzi na trawie :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.