środa, 11 lutego 2015

Możliwi rodzice chrzestni monakijskich bliźniąt

Nie wiem czy ktoś zauważył, ale wczoraj monakijskie bliźnięta, Gabriella i Jacques, skończyli dwa miesiące. Dlatego od wczoraj zastanawiam się, kiedy zostanie ogłoszony termin chrztu dzieci i kto znajdzie się wśród rodziców chrzestnych, a typów mam bardzo wiele niestety i wszystkie wydają mi się bardzo prawdopodobne :(

Zacznę może od kwestii formalnej. Rodzina Książęca Monako wyznaje katolicyzm, co oznacza pewne ograniczenia jeśli chodzi o rodziców chrzestnych. Na przykładzie innych katolickich monarchii można łatwo zauważyć, że ich liczba to zwykle dwa, ale przyjęło się, że nie powinna przekraczać trzech (dla przykładu, Caroline i Stéphanie miały po dwójce chrzestnych, Albert miał tylko jednego). Obowiązkowo, co najmniej jeden chrzestny musi być katolikiem.
Moje typy dotyczące rodziców chrzestnych Gabrielli i Jacques'a są następujące:

 • Księżna Caroline i Księżniczka Stéphanie 
 •  Garrett i Sean Wittstock
 •  Jazmin GrimaldiWiem- marzenia. Ale uważam, że to słodkie, że Charlotte jest matką chrzestną Alexandry. Poza tym, Jazmin jest katoliczką, więc pomarzę sobie jeszcze trochę ;)


 • Charlotte Casiraghi
W sumie każde dziecko Caroline czy Stéphanie jest bardzo prawdopodobnym kandydatem, ale myślę, że Charlotte jest najlepszym za względu na kontakt jaki ma z rodzicami maluchów. Poza tym, byłby to taki rodzaj "wymiany", bo Albert i Charlene są chrzestnymi jej syna.


 • Christopher Levine i Donatella Knecht de Massy


Świadkowie Alberta i Charlene. Christopher jest kuzynem Księcia ze strony matki. Donatella jest żoną syna kuzynki Alberta. Podobnie jak Charlene, ma powiązania z RPA (urodziła się w Johannesburgu, ale wychowała w Szwajcarii). Ponadto panie są bardzo dobrymi przyjaciółkami.


 • Hrabina Sophie


 Wprawdzie anglikanka, ale za to dobra przyjaciółka Charlene.


 • Królowa Letizia


Znowu dałam się ponieść marzeniom. Ale matką chrzestną Alberta była hiszpańska królowa, więc czemu nie podtrzymamy tej tradycji? Poza tym, Letizia nie ma jeszcze żadnych królewskich chrześniaków.


 • Królowa Máxima


 Katoliczka i przyjaciółka Charlene.


 •  Książę Haakon


Następca Tronu Norwegii jest dobrym przyjacielem Alberta.


 • Książę Emanuele Filiberto i Księżna Clotilde

Jedyny syn pretendenta do tronu Włoch i jego żona są bardzo bliskimi przyjaciółmi Alberta. To właśnie Książę Monako wyswatał zwycięzcę piątej edycji włoskiego "Tańca z Gwiazdami" z francuską aktorką.


A jakie Wy macie typy?

20 komentarzy:

 1. Fajnie byłoby gdyby Letizia była matką chrzestną :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądzę by była, nie byli chyba nawet na ślubie z tego co pamiętam. Stosunki pomiędzy obiema rodzinami podobno nie są najlepsze. Zresztą Felipe choć zostać chrzestnym Vincenta z Danii to nawet nie pojawił się na jego chrzcie!

   Usuń
  2. No i co że nie był? Moja matka chrzestna też nie była na moim chrzcie i mamy świetne relacje. Felipe był na chrzcinach pozostałej licznej gromadki swoich chrześniaków.

   Usuń
 2. Beatrice, tatiana, andrea, pierre, ktores z dzieci stephanie, to moje typy

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja myślę,że Victoria, po pierwsze dobra przyjaciółka Alberta po drugie jest matką chrzestna niemal we wszystkich domach panujących :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Letizia jest chyba ostatnią osobą której bym się spodziewałam, z tego co kojarzę nie była nawet na ich slubie

  OdpowiedzUsuń
 5. Charlotte i jeden z braci Charlene to wg mnie pewniki:) Mam jednak wrażenie, że chrzestnym albo chrzestną Jacquesa będzie ktoś z innej europejskiej rodziny panującej. Maxima? Willem-Alexander? Felipe?
  Mam tylko nadzieję, że nie Carlos Burbon-Sycylijski ani jego żona.

  OdpowiedzUsuń
 6. Moje typy to przede wszystkim rodzeństwo Casiraghi czyli Andrea, Charlotte i Pierre oczywiście biorę też pod uwagę braci Charlene, jeśli chodzi o członków innych monarchii to jedynie królowa Maxima.

  OdpowiedzUsuń
 7. Broń te dzieci przed Emanuelem Filiberto i jego żoną, stali się celebrytami...

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oni mieli romans ?

   Usuń
  2. To były tylko plotki. Nigdy ich nie potwierdzono.

   Usuń
 9. Maxima jest katoliczką??? A nie zmieniła przypadkiem wyznania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie miała takiego obowiązku i pozostała katoliczką z tym, że zgodziła się, żeby jej córki były luterankami. Ale wydaje mi się, że przez to Alex i dziewczynki nie mogą już dziedziczyć brytyjskiego tronu.

   Usuń
  2. O proszę! Nie wiedziałam ;) Dzięki za informację ;) Swoją drogą jestem ciekawa czy Maxima jest katoliczką tylko na papierze czy uczestniczy w obrzędach, chodzi do kościoła?

   Usuń
  3. Gdzieś czytałam, że chodzi do katolickiego kościoła, chociaż czasem wybiera się z rodziną do luterańskiego. Była nawet z Alexem na pogrzebie Jana Pawła II i później na jego kanonizacji, a na takie uroczystości chodzą tylko katoliccy "royalsi".

   Usuń
 10. http://royalnorwayfamily.blogspot.com/
  powstał nowy blog, ytm razem o norweskiej rodzinie królewskiej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuję za reklame mojego bloga ;) :D

   Usuń
 11. We Francji i Monaco niespecjalnie ludziom spieszno do czegokolwiek, więc jeszcze możemy poczekać na te chrzty ;). Ale twoje propozycje są niezłe ;).

  OdpowiedzUsuń
 12. A zapomnieliście o Belgii i Luksemburgu monarchie katolickie i królowa Matylda Jest Matką chrzestną kilku dzieci.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.