niedziela, 22 stycznia 2023

Sverigemiddag, 50. urodziny królowej Mathilde, szczegóły weekendu koronacyjnego + więcej

Norwegia

21 stycznia z okazji 19. urodzin księżniczki Ingrid Alexandry Dwór Królewski opublikował jej dwie nowe fotografie. Drugą z nich wykonano w czasie wizyty księżniczki w dowództwie Norweskich Sił Zbrojnych latem, w trakcie której spełniła ona jedno ze swoich marzeń i skoczyła ze spadochronem.


Belgia

Z okazji 50. urodzin królowej Mathilde Dwór Królewski wydał jej dwa nowe oficjalne zdjęcia wykonane latem zeszłego roku przez Michela Gronembergera. Zdjęcie przed Oranżerią Pałacu Laeken znalazło się na pamiątkowym znaczku wydanym przez belgijską pocztę.


Okrągłe urodziny królowej uczczono również pamiątkową złotą monetą z jej wizerunkiem. Na rewersie umieszczono podobiznę króla Philippe'a.
Zgodnie z doniesieniami mediów, królowa urodziny spędziła prywatnie w towarzystwie rodziny i przyjaciół.Hiszpania

19 stycznia król Felipe i królowa Letizia przewodniczyli posiedzeniu Królewskiej Akademii Hiszpańskiej (RAE).

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesGrecja

Rzecznik rodziny królewskiej zdementował ostatnie plotki o przeprowadzce księcia Pavlosa i księżnej Marie-Chantal do Grecji. Dodał też, że królowa Anne-Marie nie zamierza wyprowadzać się z Aten.Szwecja

20 stycznia rodzina królewska rozpoczęła obchody 50-lecia panowania króla Carla Gustafa i równocześnie 500. rocznicy wyboru Gustava Wazy na króla Szwecji od koncertu i kolacji w Pałacu Królewskim, na które zaproszono przedstawicieli wszystkich szwedzkich prowincji, a także zasłużone osoby. W trakcie koncertu wykonano po raz pierwszy marsz skomponowany przez Erika Berndale z okazji złotego jubileuszu króla Carla Gustafa. Obecna była para królewska, a także księżniczka Victoria, książę Daniel, książę Carl Philip i księżna Sofia.
Zespół odpowiedzialny za media społecznościowe szwedzkiej rodziny królewskiej postanowił wziąć przykład z duńskiego Dworu Królewskiego i na Instagramie opublikował rolki z przygotowań do wieczoru.
Monako

19 stycznia księżniczka Stephanie wzięła udział w sesji zdjęciowej z okazji otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego w Monte-Carlo.

Embed from Getty Images

20 stycznia na otwarciu Festiwalu dołączyli do niej: książę Albert, Louis i Marie Ducruet oraz Camille Gottlieb.

21 stycznia księżniczka, Louis Ducruet i Charlotte Casiraghi pojawili się na drugim dniu Festiwalu Cyrkowego.

Embed from Getty Images

Marie Ducruet opublikowała nowe zdjęcie z mężem i ich psem Pancake.

Dania

19 stycznia księżna Marie otworzyła duńską wystawę "Circularity in Action" w ramach Targów Designu "Maison & Objet" w Paryżu.


Wielka Brytania

20 stycznia król Charles i królowa Camilla odwiedzili Manchester i Bolton.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Pałac Buckingham opublikował szczegóły "weekendu koronacyjnego", czyli uroczystości planowanych w Wielkiej Brytanii z okazji koronacji króla Charlesa III.

Sobota, 6 maja - koronacja w Westminster Abbey, na którą król Charles i królowa Camilla przyjadą w procesji z Pałacu Buckingham. Ceremonię poprowadzi Arcybiskup Canterbury. Jej szczegółów na razie nie podano, ale spekuluje się, że zostanie ograniczona liczba gości - zaproszonych zostanie 2000 osób w porównaniu do 8000, które były obecne na koronacji królowej Elizabeth II.Po ceremonii odbędzie się większa procesja koronacyjna z Westminster Abbey do Pałacu Buckingham, w której wezmą udział także inni członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej. Po powrocie do Pałacu rodzina wyjdzie na balkon.


Niedziela, 7 maja - specjalny koncert na zamku Windsor poprowadzony przez BBC. Jak podano, w specjalnym losowaniu BBC zostanie rozdanych kilka tysięcy darmowych biletów wstępu na koncert, na który zostaną zaproszeni także wolontariusze z organizacji pod patronatem pary królewskiej. Poza znanymi artystami, wystąpi także Chór Koronacyjny złożony ze śpiewaków amatorów oraz członków chórów dla uchodźców, przedstawicieli służby zdrowia NHS, społeczności LGBTQ+ oraz osób głuchoniemych. Razem z Chórem Koronacyjnym wystąpi Virtual Choir składający się z piosenkarzy z krajów Wspólnoty Narodów. W ten sposób król chce zachęcić wszystkich do włączenia się w świętowanie jego koronacji.
Wieczór urozmaicą projekcje laserowe i iluminacje "Lighting up the Nation".

7 maja w całej Wielkiej Brytanii planowane są także imprezy uliczne Coronation Big Lunches, które będą stanowiły okazję do nawiązania przyjaźni i pogłębienia więzi w lokalnych społecznościach.


Poniedziałek, 8 maja - The Big Help Out, czyli Wielka Akcja Pomocy organizowana w hołdzie wieloletniej służby publicznej króla Charlesa. Wydarzenie ma zachęcić do podjęcia się wolontariatu i przyłączenia się do działalności wspierającej lokalne społeczności.Celem The Big Help Out jest wykorzystanie wolontariatu do zacieśnienia więzi w społecznościach i stworzenie trwałej spuścizny.


4 komentarze:

 1. Obchody w Wielkiej Brytanii zapowiadają się ciekawie piękne zdjęcia z Norwegii i Belgii

  OdpowiedzUsuń
 2. Liczyłam na tiary na przyjęciu w Szwecji. Niestety panie nie zaprezentowały się najlepiej - suknia Victorii jest niezbyt ładna, a Sofia w swojej wygląda za blado.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe, czy będą transmitowane obchody koronacji także w Polsce.

  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że sama koronacja na pewno, inne wydarzenia niekoniecznie.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.