czwartek, 19 stycznia 2023

Noworoczne czytanie poezji, Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, ślub w Brunei + więcej

 Hiszpania

17 stycznia królowa Letizia wzięła udział w corocznym zebraniu Hiszpańskiej Federacji Chorób Rzadkich FEDER, której jest honorową przewodniczącą.

Embed from Getty Images


18 stycznia razem z królem Felipem pojawiła się na Targach Turystycznych FITUR 2023 w Madrycie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Szwecja

16 stycznia książę Daniel, książę Carl Philip i księżna Sofia pojawili się na Gali Sportu.

18 stycznia król Carl Gustaf, królowa Silvia, księżniczka Victoria i książę Carl Philip uczestniczyli w gali z okazji 250-lecia Królewskiej Szwedzkiej Opery. Obecna miała być również księżna Sofia, ale odwołała swój udział z powodu przeziębienia.

Jordania

16 stycznia królowa Rania odwiedziła  House of Roses Ladies Association w Akabie.

17 stycznia król Abdullah i królowa Rania udali się z roboczą wizytą do Egiptu, na trójstronny szczyt do Kairu. W czasie kiedy król spotykał się z Prezydentem Egiptu, królowa została przyjęta przez Pierwszą Damę.


Belgia

Prosto z pogrzebu króla Konstantinosa (przy okazji odsyłam do zaktualizowanego już postu tutaj) król Philippos i królowa Mathilde udali się do Szwajcarii na Światowe Forum Ekonomiczne. W Davos wylądowali jeszcze tego samego wieczoru.


17 stycznia para królewska pojawiła się na inauguracji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Poza nim, odbyli też szereg innych spotkań, królowa m.in. spotkała się z dyrektorem generalnym Światowej Organizacji Zdrowia WHO.18 stycznia byli obecni na wydarzeniu "Repowering Europe's Industry" w ramach Światowego Forum Ekonomicznego.


Kolejnego dnia w Davos spotkali się m.in. z profesorem Klausem Schwabem, założycielem Światowego Forum Ekonomicznego, specjalnym pełnomocnikiem Prezydenta USA ds. klimatu Johnem Kerry'm, Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem oraz Wysokim Komisarzem ONZ ds. Uchodźców.

W wywiadzie dla stacji VTM udzielonym z okazji swoich 50. urodzin królowa Mathilde mówiła m.in. o zdrowiu psychicznym. Jak przyznała, razem z mężem są tylko ludźmi i zdarza im się źle czuć. Zachęcała do tego, by w takich sytuacjach przyznać się wprost do swoich uczuć i poprosić kogoś o rozmowę. "To musi stać się częścią naszej kultury", powiedziała. Mówiła też o tym, jak się relaksuje "Przy kawie z rodziną i przyjaciółmi w barze, na spacerze z psem czy w księgarni. I nie patrząc na zegarek". Podzieliła się też anegdotą ze swojej ostatniej wizyty w księgarni nieopodal Pałacu Królewskiego. Jak opowiadała, inny klient poprosił ją, żeby doradziła mu, którą książkę o rodzinie królewskiej kupić :) Mathilde odparła, że to bardzo trudny wybór.
Urodziny królowej przypadają już jutro, zapraszam Was więc na bloga na godzinę 18.00. Mam nadzieję, że post przypadnie Wam do gustu :)

Grecja

Tuż po pogrzebie króla Konstantinosa pojawiły się pogłoski, że książę Pavlos zamierza na stałe zamieszkać w Grecji. Podobno jest już w trakcie szukania rezydencji i jeszcze w tym roku powinien przeprowadzić się do Aten.


18 stycznia grecka rodzina królewska, królowa Sofia i księżniczka Irene została zauważona na lunchu w Atenach. Dzisiaj z kolei odbyło się prywatne nabożeństwo w intencji zmarłego króla w Kaplicy Zmartwychwstania na Cmentarzu w Tatoi, jako że minęło 9 dni od jego śmierci.


Niderlandy

17 stycznia król Willem-Alexander i królowa Maxima wydali pierwsze przyjęcie noworoczne w Pałacu Królewskim w Amsterdamie, na którym pojawiły się także księżniczka Beatrix i księżniczka Margriet z mężem.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

18 stycznia para królewska wydała przyjęcie noworoczne dla korpusu dyplomatycznego.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


19 stycznia królowa przybyła do Davos, gdzie wzięła udział w panelu "Financial Inclusion Beyond Access" w swojej roli Specjalnej Wysłanniczki Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Inkluzywnego.


Dzisiaj księżniczka Margriet świętuje swoje 80. urodziny. Z tej okazji Dwór Królewski opublikował jej nowe zdjęcia z mężem i pupilem, Boogiewoogie.


Wielka Brytania

18 stycznia królowa Camilla odwiedziła Uniwersytet w Aberdeen w Szkocji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Księżna Walii odwiedziła przedszkole Foxcubs w Luton.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDzisiaj księżna Kate wydała przyjęcie dla angielskiej drużyny rugby na wózkach inwalidzkich, która w listopadzie zeszłego roku została mistrzem świata.

Embed from Getty ImagesJaponia

18 stycznia Cesarz Naruhito, Cesarzowa Masako, książę Fumihito, księżna Kiko, księżniczka Kako i inni członkowie rodziny cesarskiej byli obecni na corocznym noworocznym czytaniu poezji w Pałacu Cesarskim.Brunei

W miniony weekend odbył się ślub księżniczki Azemah Ni’matul Bolkiah, drugiego z czwórki dzieci Sułtana Brunei Hassanala Bolkiaha i jego drugiej żony, Hajah Mariam, z księciem Mudą Baharem w Pałacu Istana Nurul Iman. Tradycyjny ślub obejmował namaszczenie pary młodej olejkami eterycznymi przez członków ich rodzin oraz ceremonię Bersanding, w trakcie której pan młody wyciągnął rękę, którą Sułtan Brunei położył na czole córki.
Wieczorem Sułtan wydał bankiet i przyjęcie weselne na cześć nowożeńców.
W trakcie ceremonii zainteresowanie wzbudził młodszy brat księżniczki, książę Abdul Mateen (najmłodsze z czwórki dzieci Sułtana i jego drugiej żony) i jego partnerka, Anisha Isa Kalebic, u której zauważono diamentowy pierścionek. Czyżby w rodzinie szykował się kolejny ślub?3 komentarze:

 1. Myślicie, że te anegdoty o nierozpoznanych royalsach są prawdziwe? Wiem, że Matylda nie dla każdego jest osobą znaną, ale np. z obserwacji widzę, że książki o royalsach kupują tylko ci, którzy się nimi interesują; nawet w przypadku zakupu jako prezent wręczający ma
  minimalne rozeznanie, a jeśli nie, to nie pozostawia decyzji obcej osobie w księgarni. Z drugiej strony ta anegdota to i tak nic w porównaniu z tą o turystach w UK, którzy ponoć nie rozpoznali Elżbiety II, chociaż w rozmowie z nią rozmawiali o mieszkającej w okolicy królowej, więc minimalne pojęcie o EII musieli mieć (a zdjęcia królowej w wydaniu prywatnym też nie są rzadkością). Wiecie, gdyby to był XIX wiek i dostęp do najwyżej jednej fotografii royalsa, to co innego, ale w erze internetu i wszechobecnych mediów nie wiem, co myśleć o takich historiach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi trudno wyobrazić sobie, że ktoś nie rozpoznał Elżbiety II.

   Usuń
 2. W Brunei chyba nawet "bukiet" panna młoda miała z jakichś kamieni szlachetnych.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.