piątek, 6 stycznia 2023

Co nas czeka w 2023?

 Ten rok od samego początku zapowiada się bardzo intensywnie i różnorodnie, czyli tak jak lubię. Pora przyjrzeć się najważniejszym wydarzeniom zaplanowanym na ten rok w królewskim świecie, więc przygotujcie kalendarze i zaczynamy!Pierwsze okazje do świętowania mamy już za sobą. 1 stycznia księżniczka Maria Chiara (młodsza z dwóch córek księcia i księżnej Castro) wkroczyła w dorosłość, obchodząc swoje 18. urodziny, o czym wspominałam w pierwszym poście w Nowym Roku tutaj. Księżniczka jest pierwszą z wielu młodych royalsów, które w tym roku skończą 18 lat. (Przeczytacie o nich wszystkich w tym poście, tutaj wspomnę tylko o tych najważniejszych.) 


Z kolei wczoraj były król Hiszpanii Juan Carlos skończył 85 lat. Zgodnie z doniesieniami, swoje urodziny spędził w Abu Zabi, gdzie mieszka od 2020, na urodzinowym obiedzie zorganizowanym przez córki, Infantki Elenę i Cristinę, które przyjechały w ostatniej chwili wraz z dziećmi.


19 stycznia swoje 80. urodziny będzie obchodzić księżniczka Margriet, młodsza siostra księżniczki Beatrix i tym samym ciocia obecnego króla Niderlandów. Pięć lat temu opublikowano z tej okazji jej nowe zdjęcia, a także zorganizowano przedstawienie baletowe dla całej rodziny.


Następnego dnia czeka nas natomiast myślę, że najgłośniejsze królewskie wydarzenie w styczniu - 50. urodziny królowej Mathilde. Dwór Królewski wprawdzie raczej nie planuje hucznych uroczystości z tej okazji, ale na pewno wyda nowe oficjalne zdjęcie/zdjęcia królowej. Na blogu uczcimy ten jubileusz w wyjątkowy sposób - już teraz zapraszam Was tutaj w ten piątkowy wieczór :)


20 stycznia w Sztokholmie odbędzie się także jubileuszowa kolacja dla gubernatorów wszystkich szwedzkich prowincji z okazji 50-lecia panowania króla Carla Gustafa, która rozpocznie oficjalnie obchody tego jubileuszu. Poza parą królewską, obecni będą także Następczyni Tronu z mężem oraz książę Carl Philip i księżna Sofia. Przy okazji odsyłam Was na dedykowaną jubileuszowi stronę na blogu tutaj, gdzie na bieżąco znajdziecie aktualne informacje dotyczące tego wydarzenia i program obchodów.


Reszta stycznia upłynie nam na kolejnych urodzinach - 45. księżnej Charlene 25 stycznia (myślę, że na pewno pojawi się co najmniej jedno nowe zdjęcie), 55. króla Felipe i 18. księcia Hashema (najmłodszego syna pary królewskiej Jordanii) 30 stycznia oraz 85. księżniczki Beatrix 31 stycznia (Dwór Królewski powinien opublikować jej nową sesję zdjęciową).


W ciągu kolejnych dwóch miesięcy nieco odetchniemy - 8 lutego czekają nas tylko 40. urodziny księżnej Elii z Albanii, a 14 marca 65. urodziny księcia Alberta. Być może powitamy też na świecie pierwsze dziecko Louisa i Marie Ducruet.

W kwietniu największą uwagę przykuje luksemburska rodzina wielkoksiążęca. 22 kwietnia w Ratuszu w Luksemburgu odbędzie się ślub cywilny księżniczki Alexandry z Luksemburga i Nicolasa Bagory'ego. Para pobierze się w ceremonii kościelnej tydzień później, 29 kwietnia w kościele Saint Trophyme w Bormes-les-Mimosas na południu Francji. Czekają nas także narodziny drugiego dziecka księcia Guillaume'a i księżnej Stephanie, a 30 kwietnia 10. rocznica wstąpienia na tron króla Willema-Alexandra. 10-lecie panowania będzie obchodził w tym roku także król Philippe, dokładnie 21 lipca. Trzymajmy kciuki, by obie rodziny podzieliły się z nami nowymi zdjęciami.

Maj upłynie pod znakiem koronacji w Wielkiej Brytanii, która czeka nas już 6 maja. Stopniowo powinniśmy poznawać kolejne szczegóły tej ceremonii, która odbędzie się po raz pierwszy po 70 latach. Poza nią, 24 maja książę Joachim i księżna Marie będą obchodzić 15. rocznicę ślubu, a dwa dni później książę Frederik skończy 55 lat.

Embed from Getty Images

Lato zapowiada się wyjątkowo intensywnie. 1 czerwca odbędzie się ślub księcia Husseina i Rajwy Al Saif, na którym nie powinno zabraknąć przedstawicieli innych rodzin królewskich. W tym roku za mąż za Jameela Thermiotisa ma wyjść także młodsza siostra księcia, księżniczka Iman, ale daty tej uroczystości jak na razie nie podano. Z innych najważniejszych ślubów zaplanowanych na ten rok można wymienić także m.in. śluby Infantki Marii Franciski, córki księcia i księżnej Braganza, z Duartem de Sousa Araújo Martinsem (daty na ten moment nie znamy), księżnej Marie-Amelie z Wirtembergii (młodszej siostry obecnego księcia Wirtembergii Wilhelma) z baronem Franzem Ferdinandem von Feilitzschem, który odbędzie się 2 września w Altshausen. Może wreszcie doczekamy się także długo przekładanego ślubu księżniczki Theodory z Grecji, która 9 czerwca skończy 40 lat, z Matthew Kumarem?

26 czerwca księżniczka Alexia, druga z córek pary królewskiej Niderlandów, skończy 18 lat. Dwa tygodnie wcześniej, 11 czerwca swoje 55. urodziny będzie natomiast obchodził książę Alois z Liechtensteinu. Nie będzie to dla jego rodziny jedyna okazja do świętowania w tym roku - już 3 lipca minie 30 lat od czasu jego ślubu z księżną Sophie. 30-lecie małżeństwa w tym roku będą świętować także Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako (9 czerwca) oraz król Abdullah i królowa Rania (10 czerwca).

Embed from Getty Images

Uroczystości nie ominą także norweskiej rodziny królewskiej. Książę Haakon i księżna Mette-Marit skończą 50 lat, odpowiednio 20 lipca i 19 sierpnia. Dwór Królewski powinien opublikować ich nowe sesje zdjęciowe. Natomiast 29 sierpnia przypada 55. rocznica ślubu króla Haralda i królowej Sonji.


 We wrześniu czekają nas przede wszystkim główne obchody złotego jubileuszu panowania króla Szwecji, które będą obejmować: Te Deum, uroczystą zmianę warty na dziedzińcu Pałacu Królewskiego i wieczorny bankiet 15 września oraz przejazd pary królewskiej ulicami Sztokholmu 16 września. Możemy spodziewać się przedstawicieli zagranicznych rodzin królewskich. Uroczystości zbiegną się w czasie z 50. urodzinami księcia Daniela, które przypadają 15 września.


17 i 21 września książę Felix i księżna Claire będą obchodzić 10. rocznicę ślubu, odpowiednio cywilnego i kościelnego.


W październiku królewski świat skupiać się będzie wokół 18. urodzin - księcia Emmanuela 4 października, a także dwóch przyszłych europejskich monarchów, księcia Christiana 15 października i księżniczki Leonor 31 października. W Danii możemy liczyć na bankiet z tej okazji, natomiast w Hiszpanii księżniczkę czeka przysięga na Konstytucję (choć spekuluje się, że może ona zostać przesunięta z uwagi na wybory parlamentarne). Zgodnie z doniesieniami, Leonor ma odbyć także szkolenie wojskowe w Hiszpańskich Siłach Zbrojnych.

Embed from Getty Images

Pod koniec roku świętować będziemy głównie urodziny - 85. królowej Sofii 2 listopada, 75. króla Charlesa 14 listopada (kto wie, może zostanie zorganizowana urodzinowa kolacja z udziałem zagranicznych gości, tak jak miało to miejsce pięć lat temu), 18. księcia Sverre'a Magnusa 3 grudnia, a także 80. królowej Silvii (z pewnością hucznie obchodzone) i 90. Emerytowanego Cesarza Akihito 23 grudnia.
Na które wydarzenie czekacie z największą niecierpliwością? W moim przypadku są to: złoty jubileusz w Szwecji, koronacja w Wielkiej Brytanii, ślub księcia Husseina oraz 18. urodziny księcia Christiana i księżniczki Leonor :)

11 komentarzy:

 1. Ja najbardziej czekam na 18 urodziny księżniczki Leonor, narodziny 2 dziecka księżniczki Stephanii oraz na koronację króla Karola. Jubileusz W Szwecji też może dostarczyć dużo emocji i jest szansa na przyjazd innych członków rodzin królewskich.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy będziecie pisać o biografii Harrego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, trudno byłoby się wypowiedzieć na temat czegoś, czego się nie czytało i nie ma zamiaru się czytać. Postanowiłam, że dla własnego komfortu psychicznego w kwestii Harry'ego i Meghan zachowam daleko idącą neutralność i ich kolejne biografie, dokumenty, wywiady itd. pominę całkowitym milczeniem.

   Usuń
  2. Przychylam się do pytania osoby z 21:17, ale jako że już widzę odpowiedź autorki, powiem tylko, że szkoda. Wiadomo, że temat jest ogromnie kontrowersyjny, ale pewnie jest trochę osób (mam nadzieję), które mimo wszystko liczą na jakąś spokojną dyskusję omawiającą poszczególne fragmenty - bez obelg w którąkolwiek stronę. Niektórym przy okazji wywiadu udało się w sposób zrównoważony odnieść do słów M&H (choćby w kwestii tytułów - to było bardzo pomocne dla ludzi nieorientujących się w zasadach przyznawania tytułów). Może tutaj będzie podobnie.

   Usuń
  3. Rozumiem i przykro mi, jeśli kogoś to rozczarowuje. Podziwiam osoby, którym udaje się zachować obiektywizm nawet w tak kontrowersyjnym temacie jak historia H&M, ale obawiam się, że ja na ten moment tego nie potrafię. Poza tym, tak jak napisałam - trudno byłoby mi się wypowiedzieć na temat czegoś, czego w rzeczywistości nie widziałam, a znam jedynie z udostępnionych fragmentów czy omówień innych.

   Usuń
 3. Ze względu na "rzadkość wydarzenia" - wiadomo - czekam na koronację w Wielkiej Brytanii :) Tak naprawdę liczę jednak na jak najwięcej nowych zdjęć i uroczystości z każdej z tych okazji - po latach "suszy" przydałoby się trochę więcej królewskiego splendoru. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Koronacja to będzie wydarzenie najważniejsze w moim dotychczasowym życiu z monarchią.
  Mnóstwo jest tych urodzin, ale większość będzie raczej skromnie świętowana, choć liczę na specjalne obchody w przypadku księcia Christiana.
  Wkradł się mały błąd - książę Emmanuel urodził się 4 października, nie września.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie najciekawsze: narodziny dziecka w Luksemburgu, obchody w Szwecji, urodziny Christiana i Leonor, koronacja w Wielkiej Brytanii, ślub w Jordanii.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno najbardziej czekam na koronację Karola złoty jubileusz w Szwecji i ślub księżniczki Aleksandry
  Zapowiada się wspaniały rok dla fanów monarchii

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie mogę uwierzyć, że ta piękna kobieta, która jest ciotką króla Niderlandów, ma 80 lat!

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.