piątek, 13 stycznia 2023

Szczegóły pogrzebu króla Konstantinosa

 Pogrzeb ostatniego króla Grecji Konstantinosa odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 16 stycznia o godzinie 12:00 czasu lokalnego (11:00 w Polsce) w Katedrze Zwiastowania Matki Bożej w Atenach. Król spocznie na Cmentarzu Królewskim na terenie dawnej letniej posiadłości rodziny królewskiej Tatoi.
Nie będzie to pogrzeb państwowy tylko prywatny, dlatego obecni będą przede wszystkim najbliżsi i przyjaciele greckiej rodziny królewskiej. Na ten moment swoją obecność na pogrzebie zapowiedzieli:

 • hiszpańska rodzina królewska w komplecie - król Felipe, królowa Letizia, królowa Sofia, król Juan Carlos, Infantka Elena i Infantka Cristina
 • królowa Margrethe, książę Frederik i księżniczka Benedikte z Danii (księżna Mary na ten czas zostanie regentką)
 • król Carl Gustaf i królowa Silvia ze Szwecji
 • książę Haakon i księżna Mette-Marit z Norwegii
 • król Willem-Alexander, królowa Maxima i księżniczka Beatrix z Niderlandów
 • wielki książę Henri z Luksemburga

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Spodziewana jest także obecność brytyjskiej rodziny królewskiej, jak wiadomo blisko spokrewnionej i zaprzyjaźnionej z grecką rodziną królewską i królem Konstantinosem. Osobiście obstawiam króla Charlesa lub księcia Williama, a także rodzeństwo "z Kentu" - księcia Kentu Edwarda, księżniczkę Alexandrę i/lub księcia Michael z Kentu (dzieci greckiej księżniczki Mariny). Prawdopodobnie obecna będzie także serbska i rumuńska rodzina królewska.

Embed from Getty Images

Jak podano do wiadomości, trumna z ciałem króla Konstantinosa w poniedziałek przed pogrzebem zostanie wystawiona w kaplicy Agios Eleftherios w Atenach (tej samej, w której odbyło się nabożeństwo o powrót do zdrowia zmarłego króla). W godzinach 6-10 chętni będą mogli oddać hołd zmarłemu.


Jak wspominałam, król zostanie pochowany nieopodal swoich rodziców na Cmentarzu Królewskim w Tatoi. Miejsce pochówku wybrał już kilka lat temu, jak opowiadał "z widokiem na morze". Wczoraj rodzina zmarłego odwiedziła to miejsce i nadzorowała przygotowania do pochówku. Zauważeni zostali: królowa Anne-Marie, królowa Sofia, księżniczka Irene, księżniczka Alexia, książę Pavlos, książę Nikolaos, księżna Tatiana, książę Philippos i księżna Nina (i jeśli mnie wzrok nie myli Matthew Kumar, narzeczony księżniczki Theodory).

Dzisiaj z kolei książę Pavlos i książę Nikolaos odwiedzili Katedrę Metropolitalną, w której odbędzie się pogrzeb, gdzie rozmawiali z kapłanami o szczegółach pogrzebu. Później odwiedzili też kaplicę Agios Eleftherios.

W tym trudnym czasie rodzina otrzymuje wyrazy współczucia nie tylko od przyjaciół, ale też od Greków opłakujących ostatniego monarchę. Książę Pavlos w wydanym 12 stycznia w imieniu całej swojej rodziny podziękował za wsparcie i udział w upamiętnieniu zmarłego ojca. "Wszyscy żałujemy, że go straciliśmy. Ale pozostawił w naszych sercach wielką miłość do naszego kraju, któremu poświęcił całe swoje życie i którego tak bardzo kochał do końca", napisał.

Księżna Tatiana w opublikowanym na Instagramie poście postanowiła upamiętnić i pożegnać zmarłego teścia. W poruszającej wiadomości napisała: "Niemal niemożliwe jest opublikowanie zdjęcia, gdy chcesz powiedzieć tak wiele, a nie ma wystarczającej liczby słów, aby opisać, jakim wspaniałym byłeś człowiekiem i jak błogosławiona i zaszczycona czuję się, będąc częścią Twojej zgranej, kochającej się rodziny.
Ale to nie wszystko - w ciągu ostatnich lat naprawdę nauczyłam się, co oznacza 'miłość do Ojczyzny' i obserwowałam, jak przekazujesz ją swoim dzieciom, a poprzez Nikolaosa mnie. Dziękuję. Twoje dziedzictwo, Twoja lojalność, Twoje światło i Twoja miłość żyją w nich wszystkich. To był zaszczyt być twoją synową.
Złoty medalista olimpijski z Grecji w wieku 20 lat, król, mąż, brat, ojciec, dziadek, zdobywca czarnego pasa karate, przyjaciel, teść i wiele więcej - spoczywaj w pokoju, Wasza Wysokość. Wujku Tino - tak bardzo za Tobą tęsknimy i zawsze będziemy Cię kochać. Spoczywaj w pokoju."6 komentarzy:

 1. Ciągle ciężko uwierzyć, że pogrzeb nie będzie państwowy...

  Odnośnie brytyjskiej rodziny chciałabym, żeby pojechał Charles i/lub William, ale obstawiałabym bardziej Annę lub Edwarda z Sophie. Przydałoby się, żeby William zaczął jeździć na takie wydarzenia z innymi rodzinami (oczywiście zdecydowanie wolałabym lepsze okoliczności :/ ) i reprezentować brk, tym bardziej teraz, gdy jest następcą tronu i Constantine był jego chrzestnym...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. William i Katherine oraz Edward i Sophie mają być obecni. Nie wiem, czy poza takimi uroczystościami w najbliższej rodzinie król nie pójdzie w ślady swojej matki, która na pogrzebach nie bywała.

   Usuń
  2. Plotki o obecności Williama i Kate faktycznie były, ale na ten moment potwierdzono obecność jedynie księżniczki Anne

   Usuń
  3. Trochę słabo, że William może się nie pojawić na pogrzebie chrzestnego.

   Usuń
 2. Będzie pierwsze bardzo królewskie wydarzenie tego roku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałam, że ma pojawić się Anna. Obecność książąt z Kentu byłaby uzasadniona, ale obawiam się, że zdrowie może im na to nie pozwolić.
  Nie jestem zaskoczona, że pogrzeb nie będzie państwowy. Najważniejsze, że Konstantinos spocznie w swojej ziemi ojczystej.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.