niedziela, 15 stycznia 2023

Przyjęcia noworoczne w Brukseli i Vaduz, królowa Mathilde doktorem honoris causa, pogrzeb margrabiego Badenii + więcej

Niemcy / Monako / Hanower / Jordania / Belgia / Luksemburg / Liechtenstein

 Książę Albert, księżna Charlene i księżniczka Gabriella obejrzeli mecz koszykówki pomiędzy AS Monaco a Elan Bearnais Pau-Lacq-Orthez, który wygrali gospodarze.13 stycznia w Salem odbył się pogrzeb margrabiego Badenii Maximiliana, zmarłego 29 grudnia 2022. Obecnych było około 450 gości, w tym przedstawiciele zagranicznych rodzin królewskich: książę Albert, księżniczka Caroline i Pierre Casiraghi z Monako, król Belgów Philippe, księżna Sophie z Liechtensteinu, książę Guillaume i księżna Sibilla z Luksemburga, książę Georg Friedrich i księżna Sophie, książę Ernst August i księżna Ekaterina, landgraf Hesji Donatus z żoną Florią, książę Karl Friedrich Hohenzollern z żoną Kathariną, książę Leopold i księżna Urusla z Bawarii, książę Wirtembergii Wilhelm z matką, księżną Marie, książę Alexander Schaumburg-Lippe z żoną Mahkameh, a także książę Hassan bin Talal z żoną, księżną Sarvath, i córką, księżniczką Sumayą.


**** **** ****

9 stycznia król Abdullah i królowa Rania odwiedzili wioskę Disi, gdzie dowiedzieli się więcej o lokalnym projekcie rolniczym i odwiedzili siedzibę Disi Women Cooperative Association.13 stycznia książę Nayef bin Asem (najmłodszy syn księcia Asema bin Nayefa i jego drugiej żony, tym samym prawnuk króla Abdullaha I) i jego żona Farah powitali na świecie swoje pierwsze dziecko - chłopca o imieniu Asem. Para pobrała się w 2021.

**** **** ****

Belgijski Uniwersytet w Hasselt zdecydował się przyznać królowej Mathilde tytuł doktora honoris causa z okazji jej 50. urodzin przypadających 20 stycznia w uznaniu jej wysiłków na rzecz osób zmagających się z ubóstwem i wykluczeniem w Belgii.


Z okazji swoich zbliżających się okrągłych urodzin królowa udzieliła też wywiadów stacjom RTL i VTM, które zostaną zawarte w dwóch specjalnych programach poświęconych królowej. Program RTL "Mathilde: in the footsteps of a committed Queen" zostanie wyemitowany 20 stycznia o godzinie 19.50.


Królowa ma odwiedzić Bangladesz w dniach 6-8 lutego w roli Specjalnej Wysłanniczki Sekretarza Generalnego ONZ ds. Celów Zrównoważonego Rozwoju.


Z kolei w dniach 22-27 marca razem z królem Philippe'm złożą wizytę państwową w RPA.


12 stycznia para królewska wydała przyjęcie noworoczne dla korpusu dyplomatycznego w Pałacu Królewskim.


**** **** ****

Książę Nikolaus z Liechtensteinu i księżniczka Margaretha z Luksemburga wkrótce ponownie zostaną dziadkami. Ich syn, książę Josef-Emanuel i księżna María Claudia spodziewają się narodzin dziecka. Jak wynika ze zdjęć zamieszczonych przez księżną na Instagramie z baby shower, będzie to chłopiec o imieniu Leo.
Para pobrała się w marcu zeszłego roku w Bogocie.


12 stycznia książę Hans-Adam, książę Alois i księżna Sophie wydali przyjęcie noworoczne na zamku Vaduz.


Szwecja

 Wieczorem 8 stycznia para królewska i Następczyni Tronu wzięli udział w kolacji dla uczestników dwudniowej konferencji w Sälen.

W międzyczasie pomiędzy kolejnymi spotkaniami w ramach konferencji król Carl Gustaf i księżniczka Victoria wybrali się razem na narty. Choć udostępnienie zdjęć z tego wypadu to czysty zabieg PR-owy, to faktem jest, że szwedzka rodzina królewska uwielbia w ten sposób spędzać razem czas.

11 stycznia księżniczka Victoria i książę Daniel odwiedzili organizację Berättarministeriet w Husby wspierającą rozwój językowy poprzez opowiadanie historii.


Dania

9 stycznia księżna Mary przyjęła w Pałacu Amalienborg nowych członków zarządu swojej fundacji.

10 stycznia księżna była obecna na inauguracji nowego projektu Mary Fonden - Lift, którego celem jest zmniejszenie liczby młodych ludzi doświadczających samotności.11 stycznia wręczyła stypendia naukowe ufundowane przez Heart Association i Children's Heart Foundation w hotelu d’Angleterre. Księżna jest patronką obu organizacji, a stypendia zostaną przeznaczone na dalsze badania nad chorobami serca.

12 stycznia otworzyła nowe centrum badawcze "UdForsk" Towarzystwa Onkologicznego, które ma zachęcić młodych ludzi do zainteresowania się naukami ścisłymi.

Serbia

9 stycznia książę Alexander i księżna Katherine przyjęli w Pałacu Królewskim w Belgradzie księcia Mihailo i księżną Ljubicę z córkami, Nataliją i Isidorą. Książę Alexander i książę Mihailo są kuzynami pierwszego stopnia przez swoich ojców.


Tajlandia

Zgodnie z ostatnimi doniesieniami, u księżniczki Bajrakitiyabhy rozwinęła się ostra niewydolność nerek w wyniku trwającego już od niemal miesiąca sztucznego utrzymywania przy życiu. Pałac w dalszym ciągu nie potwierdza jej śmierci.Hiszpania

11 stycznia królowa Letizia wzięła udział w ceremonii zamknięcia 10. edycji "Projektu Promociona", którego celem jest zwiększenie liczby kobiet na wysokich stanowiskach w hiszpańskim biznesie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images12 stycznia razem z królem Felipem udała się na Minorkę, gdzie odwiedziła ruiny kościoła z VI wieku i dawnego szpitala wojskowego na wyspie Illa del Rei. Później wzięli udział w otwarciu wyremontowanego budynku apteki Llabrés, które służy obecnie lokalnej organizacji działającej na rzecz osób z niepełnosprawnościami w Ciutadella de Menorca.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Wielka Brytania

12 stycznia książę William i księżna Catherine wrócili do oficjalnych obowiązków po przerwie, odwiedzając hrabstwo Merseyside. Najpierw otworzyli Royal Liverpool University Hospital, a później odwiedzili organizację Open Door Charity w Birkenhead.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Pojawiły się pogłoski, że w marcu król Charles i królowa Camilla udadzą się w swoją pierwszą zagraniczną wizytę państwową - pod koniec marca mają złożyć wizytę państwową we Francji. Podobno tuż po tej podróży planowana jest wizyta w Niemczech w dniach 29-31 marca, w trakcie której para królewska ma odwiedzić Berlin, Hamburg i jeszcze jedno miasto we wschodnich Niemczech.Na etapie planowania jest także podróż księcia i księżnej Walii w Australii.


Król Charles i królowa Camilla zostali dzisiaj zauważeni w drodze na niedzielne nabożeństwo do Crathie Kirk w Balmoral.


Bułgaria

Caryca Margarita, ostatnia caryca Bułgarii, 6 stycznia świętowała 88. urodziny w gronie rodziny. Nie zabrakło tortu - tradycyjnego ciasta Trzech Króli przygotowywanego w wielu europejskich krajach z okazji Święta Trzech Króli.Japonia

13 stycznia Cesarz Naruhito, Cesarzowa Masako, książę Fumihito, księżna Kiko, księżniczka Kako i reszta rodziny cesarskiej pojawili się na pierwszym z tradycyjnych noworocznych wykładów, które odbyły się po raz pierwszy po trzyletniej przerwie w Pałacu Cesarskim.


Grecja

Już jutro pogrzeb króla Konstantinosa w Katedrze Metropolitalnej w Atenach. W godzinach 6-10 Grecy będą mieli możliwość oddania zmarłego monarsze ostatniego hołdu w kaplicy Agios Eleftherios. Później, o godzinie 11:00 (10:00 czasu polskiego) trumna zostanie przeniesiona do Katedry Metropolitalnej na nabożeństwo, które rozpocznie się o godzinie 12:00. Jak podano, zarówno nabożeństwo, jak i późniejszy pochówek na cmentarzu w Tatoi mają być transmitowane w telewizji. Trumnę przykrytą grecką flagą będą nieśli synowie, wnuki i przyszły zięć króla: książę Pavlos, jego synowie - Constantine-Alexios, Achileas-Andreas i Odysseas-Kimon - książę Nikolaos, książę Philippos, a także Matthew Kumar, narzeczony księżniczki Theodory. Grecka rodzina królewska po pogrzebie wyda prywatną kolację dla zagranicznych gości w jednym z hoteli w Atenach. Obecni będą przedstawiciele niemal wszystkich europejskich rodzin panujących - oprócz tych wymienionych już w poprzednim poście potwierdzono obecność króla Philippe'a i królowej Mathilde, księżniczki Anne z mężem, a także księcia Joachima z Danii i księżniczki Christiny ze Szwecji.
W Atenach są już: królowa Margrethe i księżniczka Benedikte, książę Haakon, księżna Mette-Marit i księżniczka Martha-Louise z Norwegii, książę Alexander i księżna Katherine z Serbii oraz wielka księżna Maria Władimirowna.
Jeśli chodzi o informacje techniczne - jutro rano, około godziny 10, na blogu pojawi się post z pogrzebu, w którym znajdziecie linki do transmisji i pierwsze zdjęcia. Nie będzie to Live Blog w ścisłym tego słowa znaczeniu, niemniej będę starała się na bieżąco dodawać do niego nowe zdjęcia i informacje. Aktualizacja pojawi się w przeciągu tygodnia.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.