czwartek, 19 stycznia 2023

Noworoczne czytanie poezji, Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, ślub w Brunei + więcej

 Hiszpania

17 stycznia królowa Letizia wzięła udział w corocznym zebraniu Hiszpańskiej Federacji Chorób Rzadkich FEDER, której jest honorową przewodniczącą.




18 stycznia razem z królem Felipem pojawiła się na Targach Turystycznych FITUR 2023 w Madrycie.









Szwecja

16 stycznia książę Daniel, książę Carl Philip i księżna Sofia pojawili się na Gali Sportu.

18 stycznia król Carl Gustaf, królowa Silvia, księżniczka Victoria i książę Carl Philip uczestniczyli w gali z okazji 250-lecia Królewskiej Szwedzkiej Opery. Obecna miała być również księżna Sofia, ale odwołała swój udział z powodu przeziębienia.

Jordania

16 stycznia królowa Rania odwiedziła  House of Roses Ladies Association w Akabie.

17 stycznia król Abdullah i królowa Rania udali się z roboczą wizytą do Egiptu, na trójstronny szczyt do Kairu. W czasie kiedy król spotykał się z Prezydentem Egiptu, królowa została przyjęta przez Pierwszą Damę.


Belgia

Prosto z pogrzebu króla Konstantinosa (przy okazji odsyłam do zaktualizowanego już postu tutaj) król Philippos i królowa Mathilde udali się do Szwajcarii na Światowe Forum Ekonomiczne. W Davos wylądowali jeszcze tego samego wieczoru.


17 stycznia para królewska pojawiła się na inauguracji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Poza nim, odbyli też szereg innych spotkań, królowa m.in. spotkała się z dyrektorem generalnym Światowej Organizacji Zdrowia WHO.



18 stycznia byli obecni na wydarzeniu "Repowering Europe's Industry" w ramach Światowego Forum Ekonomicznego.


Kolejnego dnia w Davos spotkali się m.in. z profesorem Klausem Schwabem, założycielem Światowego Forum Ekonomicznego, specjalnym pełnomocnikiem Prezydenta USA ds. klimatu Johnem Kerry'm, Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem oraz Wysokim Komisarzem ONZ ds. Uchodźców.

W wywiadzie dla stacji VTM udzielonym z okazji swoich 50. urodzin królowa Mathilde mówiła m.in. o zdrowiu psychicznym. Jak przyznała, razem z mężem są tylko ludźmi i zdarza im się źle czuć. Zachęcała do tego, by w takich sytuacjach przyznać się wprost do swoich uczuć i poprosić kogoś o rozmowę. "To musi stać się częścią naszej kultury", powiedziała. Mówiła też o tym, jak się relaksuje "Przy kawie z rodziną i przyjaciółmi w barze, na spacerze z psem czy w księgarni. I nie patrząc na zegarek". Podzieliła się też anegdotą ze swojej ostatniej wizyty w księgarni nieopodal Pałacu Królewskiego. Jak opowiadała, inny klient poprosił ją, żeby doradziła mu, którą książkę o rodzinie królewskiej kupić :) Mathilde odparła, że to bardzo trudny wybór.
Urodziny królowej przypadają już jutro, zapraszam Was więc na bloga na godzinę 18.00. Mam nadzieję, że post przypadnie Wam do gustu :)





Grecja

Tuż po pogrzebie króla Konstantinosa pojawiły się pogłoski, że książę Pavlos zamierza na stałe zamieszkać w Grecji. Podobno jest już w trakcie szukania rezydencji i jeszcze w tym roku powinien przeprowadzić się do Aten.


18 stycznia grecka rodzina królewska, królowa Sofia i księżniczka Irene została zauważona na lunchu w Atenach. Dzisiaj z kolei odbyło się prywatne nabożeństwo w intencji zmarłego króla w Kaplicy Zmartwychwstania na Cmentarzu w Tatoi, jako że minęło 9 dni od jego śmierci.


Niderlandy

17 stycznia król Willem-Alexander i królowa Maxima wydali pierwsze przyjęcie noworoczne w Pałacu Królewskim w Amsterdamie, na którym pojawiły się także księżniczka Beatrix i księżniczka Margriet z mężem.




18 stycznia para królewska wydała przyjęcie noworoczne dla korpusu dyplomatycznego.







19 stycznia królowa przybyła do Davos, gdzie wzięła udział w panelu "Financial Inclusion Beyond Access" w swojej roli Specjalnej Wysłanniczki Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Inkluzywnego.


Dzisiaj księżniczka Margriet świętuje swoje 80. urodziny. Z tej okazji Dwór Królewski opublikował jej nowe zdjęcia z mężem i pupilem, Boogiewoogie.


Wielka Brytania

18 stycznia królowa Camilla odwiedziła Uniwersytet w Aberdeen w Szkocji.






Księżna Walii odwiedziła przedszkole Foxcubs w Luton.









Dzisiaj księżna Kate wydała przyjęcie dla angielskiej drużyny rugby na wózkach inwalidzkich, która w listopadzie zeszłego roku została mistrzem świata.





Japonia

18 stycznia Cesarz Naruhito, Cesarzowa Masako, książę Fumihito, księżna Kiko, księżniczka Kako i inni członkowie rodziny cesarskiej byli obecni na corocznym noworocznym czytaniu poezji w Pałacu Cesarskim.







Brunei

W miniony weekend odbył się ślub księżniczki Azemah Ni’matul Bolkiah, drugiego z czwórki dzieci Sułtana Brunei Hassanala Bolkiaha i jego drugiej żony, Hajah Mariam, z księciem Mudą Baharem w Pałacu Istana Nurul Iman. Tradycyjny ślub obejmował namaszczenie pary młodej olejkami eterycznymi przez członków ich rodzin oraz ceremonię Bersanding, w trakcie której pan młody wyciągnął rękę, którą Sułtan Brunei położył na czole córki.
Wieczorem Sułtan wydał bankiet i przyjęcie weselne na cześć nowożeńców.




W trakcie ceremonii zainteresowanie wzbudził młodszy brat księżniczki, książę Abdul Mateen (najmłodsze z czwórki dzieci Sułtana i jego drugiej żony) i jego partnerka, Anisha Isa Kalebic, u której zauważono diamentowy pierścionek. Czyżby w rodzinie szykował się kolejny ślub?



3 komentarze:

  1. Myślicie, że te anegdoty o nierozpoznanych royalsach są prawdziwe? Wiem, że Matylda nie dla każdego jest osobą znaną, ale np. z obserwacji widzę, że książki o royalsach kupują tylko ci, którzy się nimi interesują; nawet w przypadku zakupu jako prezent wręczający ma
    minimalne rozeznanie, a jeśli nie, to nie pozostawia decyzji obcej osobie w księgarni. Z drugiej strony ta anegdota to i tak nic w porównaniu z tą o turystach w UK, którzy ponoć nie rozpoznali Elżbiety II, chociaż w rozmowie z nią rozmawiali o mieszkającej w okolicy królowej, więc minimalne pojęcie o EII musieli mieć (a zdjęcia królowej w wydaniu prywatnym też nie są rzadkością). Wiecie, gdyby to był XIX wiek i dostęp do najwyżej jednej fotografii royalsa, to co innego, ale w erze internetu i wszechobecnych mediów nie wiem, co myśleć o takich historiach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi trudno wyobrazić sobie, że ktoś nie rozpoznał Elżbiety II.

      Usuń
  2. W Brunei chyba nawet "bukiet" panna młoda miała z jakichś kamieni szlachetnych.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.