niedziela, 27 lutego 2022

Urodziny Cesarza Naruhito, nagroda dla króla Abdullaha i królowej Ranii, słowa wsparcia dla Ukrainy + więcej

Belgia

Królowa Mathilde 24 lutego odwiedziła szkołę średnią SBSO Zonnebos niedaleko Antwerpii, która zdobyła srebrny medal w konkursie "Znęcanie się, to niemożliwe". Wizyta miała związek z Tygodniem przeciwko Znęcaniu się przypadającym między 22 lutego a 1 marca.
25 lutego królowa pojawiła się na koncercie niemieckiej orkiestry Deutsche Kammerphilharmonie Bremen w Brugii.

Później tego samego dnia spotkała się z belgijskim autorem i dziennikarzem Tomem Naegelsem, z którym rozmawiała o literaturze i teatrze.


Wielka Brytania

W wywiadzie dla BBC księżna Kornwalii skomentowała niedawne oświadczenie królowej, w którym stwierdziła, że po jej śmierci i objęciu tronu przez księcia Walii, jego małżonka powinna być tytułowana królową-małżonką. Powiedziała, że to będzie dla niej wielki zaszczyt i wierzy, że dzięki temu będzie mogła skuteczniej walczyć z przemocą wobec kobiet. Dodała też, że w czasie lockdownu problem się pogłębił, ponieważ ofiary przemocy domowej nie mogły od niej uciec. "Ale z drugiej strony myślę, że rzyciągnęło to uwagę wielu ludzi. Myślę, że teraz mówi się o tym znacznie więcej", przyznała.


Pałac Buckingham poinformował o zbliżających się wiosennych podróżach rodziny królewskiej w związku z tegorocznym Platynowym Jubileuszem królowej. Pierwsza podróż - księcia i księżnej Cambridge - odbędzie się już w dniach 19-26 marca. Para książęca, zgodnie z wcześniejszymi pogłoskami, odwiedzi Belize, Jamajkę i Bahamy. W międzyczasie, w dniach 23-25 marca, planowana jest wizyta księcia Walii i księżnej Kornwalii w Irlandii. Księżniczka Anne uda się do Papui-Nowej Gwinei w dniach 11-13 kwietnia. Z kolei pod koniec kwietnia (22-28 kwietnia) hrabia i hrabina Wessex, podobnie jak książę William i księżna Kate, odwiedzą Karaiby: Antiguę i Barbudę, Grenadę, Saint Lucię oraz Saint Vincent i Grenadyny.


Księżna Camilla uruchomiła stronę internetową Reading Room (LINK), na której możecie znaleźć posegregowane książki polecane przez księżną i jej gości na dedykowanym koncie na Instagramie, wywiady z autorami i gośćmi, a także nagrania pokazujące najcenniejsze książki i manuskrypty z bibliotek na terenie Wielkiej Brytanii. W przygotowaniu jest także sekcja dla najmłodszych.


26 lutego książę i księżna Cambridge wraz z księciem George'm pojawili się na meczu rugby pomiędzy Anglią a Walią. Książę jest patronem drużyny walijskiej, a księżna od niedawna - angielskiej.Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesHiszpania

Królowa Letizia 24 lutego otworzyła Targi Sztuki Współczesnej ARCOmadrid 2022.


Niderlandy / Liechtenstein

Król Willem-Alexander i królowa Maxima opublikowali wiadomość ze słowami wsparcia dla mieszkańców Ukrainy w związku z wybuchem wojny z Rosją: "Serce kierujemy do mieszkańców Ukrainy i wszystkich dotkniętych przemocą. Nasze myśli są z tamtejszymi ludźmi i ze społecznością ukraińską w Niderlandach, zaniepokojoną sytuacją swoich rodzin i przyjaciół."
Słowa wsparcia opublikowali też m.in.: książę William i księżna Catherine, księżniczka Madeleine, książę Nikolaos z Grecji, książę Alexander z Serbii czy wielka księżna Maria Władimirowna.


Jednak chyba najodważniejsze słowa - biorąc pod uwagę fakt, że członkowie rodzin królewskich powinni być neutralni politycznie - padły z ust księcia Aloisa z Liechtensteinu. O ile wymienieni wcześniej royalsi starali się przekazać słowa współczucia dla mieszkańców Ukrainy, nie opowiadając się jednocześnie po żadnej ze stron konfliktu (może za wyjątkiem księcia Williama i księżnej Catherine, którzy stanęli murem za "Prezydentem i wszystkimi mieszkańcami Ukrainy"), o tyle dziedziczny książę Liechtensteinu w wywiadzie dla liechtensteińskiego radia potępił inwazję Rosji. Stwierdził to, z czym chyba wszyscy się zgodzimy: "To niedopuszczalne naruszenie prawa międzynarodowego".24 lutego królowa Maxima odwiedziła fundację !WOON w Amsterdamie.


Dania

Księżna Mary 24 lutego wręczyła nagrody EliteForsk Research Awards 2022.
Szwecja

24 lutego książę Carl Philip i księżna Sofia pojawili się na inauguracji wystawy Avicii Experience poświęconej znanemu szwedzkiemu DJ Timowi Berglingowi, tworzącemu pod pseudonimem Avicii.


24 lutego księżniczka Victoria i książę Daniel odwiedzili Szwedzki Instytut Studiów nad Polityką Europejską (Sieps).

Para książęca jakiś czas temu została zauważona na spacerze po parku Haga.


25 lutego królowa Silvia wysłała nagraną wiadomość do uczestników Child10 Award 2022. Podczas wydarzenia podano nazwy dziesięciu organizacji, które otrzymają dotacje od fundacji królowej Care About the Children na sfinansowanie projektów mających na celu walkę z handlem ludźmi oraz wykorzystywaniem seksualnym dzieci.Jordania

25 lutego król Abdullah i królowa Rania przylecieli do Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie król spotkał się z Następcą Tronu emira Abu Zabi, Mohammedem bin Zayedem, a królowa z minister ds. młodzieży, Shammą bint Suhail Faris Al Mazrui.Następnego dnia para królewska otrzymała nagrodę Zayed Award for Human Fraternity 2022 w uznaniu za swoje wysiłki w promowaniu braterstwa, wzajemnego szacunku i pokoju w regionie Bliskiego Wschodu.


Japonia

23 lutego Cesarz Naruhito obchodził swoje 62. urodziny. Z tej okazji opublikowano tradycyjną sesję zdjęciową, a Cesarz wraz z Cesarzową Masako i innymi członkami rodziny odebrał gratulacje od przedstawicieli rządu, dyplomatów i pracowników Agencji Dworu Imperialnego. Z powodu pandemii tradycyjne pozdrowienie Japończyków z balkonu znów zostało odwołane.
Pojawiło się nowe/stare zdjęcie księcia Fumihito i księżnej Kiko z księżniczką Kako oraz księciem Hisahito. Zostało wykonane jesienią zeszłego roku przy okazji sesji zdjęciowej z okazji urodzin księcia Akishino.Monako

27 lutego książę Albert z księciem Jacquesem i księżniczką Gabriellą pojawił się na meczu koszykówki pomiędzy AS Monaco a turecką drużyną Fenerbahçe Ülker.

6 komentarzy:

 1. Drogie Autorki, co sądzicie o oświadczeniu Marii Władimirowny i Jerzego? Myślicie, że takie ograniczenie się do ogólników jest wystarczające czy jednak powinni bardziej zaakcentować pogląd? Ich sytuacja różni się od innych royalsów, a z drugiej strony nie są związani takimi ograniczeniami jak panujące rodziny królewskie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze przyznam, że nie wiem, jak ocenić to oświadczenie. Bez wgłębiania się w szczegóły uznałam, że jest po prostu tak neutralne i poprawne polityczne, że nic poza nie da się o nim powiedzieć. Ale jak zaczęłam się zagłębiać i czytać je po raz kolejny, to mam wrażenie jakbym nie do końca je rozumiała - na przykład co Maria Władimirowna miała na myśli pisząc o tej "koncepcji Ojczyzny". Chyba największy problem mam z tym stwierdzeniem, że "Rosyjski Dom Cesarski nie wygłasza oświadczeń o charakterze politycznym, a w każdym razie w obecnych warunkach nie posiadamy pełnych informacji, które pozwoliłyby nam je składać bez narażania się na niezamierzoną krzywdę" - dla mnie to wręcz brzmi jakby rodzina cesarska miała wątpliwości, kto w ogóle zaczął ten konflikt... Nie wiem, może jestem przewrażliwiona, ale moim zdaniem z całego oświadczenia to jedno zdanie wydaje mi się najmniej neutralne i najbardziej oburzające.
   Odnosząc się już bezpośrednio do Twojego pytania - z jednej strony domyślam, że zwłaszcza oni zastanawiali się, w jaki sposób zareagować, żeby nie dosięgły ich z tego powodu jakieś polityczne reperkusje (Maria Władimirowna wprawdzie sama mieszka w Madrycie i chyba jedyne co mogłoby ją spotkać to zakaz wjazdu na teren Rosji, ale już Jerzy Michajłowicz i Rebecca / Victoria mieszkają w Moskwie, więc dla nich konsekwencje nieprzemyślanego oświadczenia mogłyby być dużo poważniejsze). Z drugiej - to jednak jest wojna stanowiąca rażące naruszenie prawa międzynarodowego i praw człowieka, a oni nie są już panującą rodziną królewską, więc mogą sobie pozwolić na znacznie więcej niż obecnie panujące monarchie, tym bardziej, że poza nielicznymi nikt w Rosji nie popiera tej wojny. Tak więc dla mnie to oświadczenie nie jest tylko neutralne, jest irytująco neutralne.

   Usuń
  2. Żeby było "zabawniej" pretendenci na swoim insta pokazują, jak wspierają uchodźców z Donbasu przybywających do Rosji poprzez Bank Rosji. To nie są żadni uchodźcy z Ukrainy, alternatywna rzeczywistość

   Usuń
 2. Gdy jedno państwo najeżdża drugie i giną ludzie, to już nie jest kwestia polityczna, lecz po prostu ludzka. Słowa wsparcia ze strony monarchii są jak najbardziej naturalne i właściwe. Wydaje mi się, że szczególnie ważne jest to, że pretendenci do tronu Rosji ostrożnie, ale jednak odcięli się od tego ataku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ci pretendenci wcale się od niczego nie odcięli. Z tego wybrzmiewa to czym putinowska propaganda ogłupiała ludzi, którzy i tak żyją w tęsknocie za imperium i uważaja, że te ziemie to tak naprawdę rosyjskie a Ukraińcy to tak naprawdę swój naród. Oficjalnie to Ukraińcy prosili się o ten konflikt, bo faszystowsko prześladowali Rosjan od wielu lat i dobry papa Putin musiał coś z tym zrobić. Wieeelu Rosjan w to wierzy, że ok Ukraina cierpi i wojna jest zła, ale sama się o to prosiła, z podpuszczenia rzecz jasna Zachodu. Bo pchała się do NATO itd. Rosja to stan umysłu, także tych pretendentów

   Usuń
 3. Letycja jak zwykle klasa.
  Maxima bardzo charyzmatyczna.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.