środa, 23 lutego 2022

Wizyta księżnej Cambridge w Kopenhadze, zaskakujące doniesienia + więcej

Szwecja

W sobotę, 19 lutego, Dwór Królewski opublikował niespodziewaną wiadomość od księżniczki Victorii i księcia Daniela ucinającą pojawiające się ostatnio w szwedzkich mediach (głównie, ale nie tylko, plotkarskich) doniesienia o kryzysie w ich związku. "Dowiedzieliśmy się, że krąży wiele negatywnych plotek dotyczących naszego prywatnego związku. Szerzą się zarzuty o zdradę i zbliżający się rozwód. W normalnych przypadkach nie komentujemy plotek i spekulacji. Ale aby chronić naszą rodzinę, chcemy raz na zawsze wyjaśnić, że plotki, które teraz krążą, są całkowicie bezpodstawne. Victoria i Daniel"Plotki zaczęły się w zeszłym roku, kiedy z powodu pandemii ograniczyli liczbę swoich publicznych wyjść, przechodząc na pracę zdalną, a kiedy już odbywali wspólne wyjścia, zdaniem dziennikarzy wydawali się zdystansowani. Książę został też zauważony w restauracji z jakąś kobietą, a kilka dni temu wyszedł do restauracji razem z Estelle, ale bez Victorii. Plotki o rozwodzie podsyciła też informacja, że Daniel wypłacił niedawno dywidendy swojej firmy w kwocie około 1 miliona euro - prawdopodobnie by sfinansować budowę nowego letniego domu dla rodziny.
Para zazwyczaj nie komentuje doniesień medialnych na swój temat, ale tym razem dziennikarze zabrnęli za daleko, więc zdecydowali się dość ostro zareagować, by uciąć dalsze spekulacje.


21 lutego para książęca uczestniczyła w wideorozmowie z przedstawicielami policji na temat przeciwdziałania przestępstwom seksualnym wobec dzieci.


20 lutego księżniczka Leonore skończyła 8 lat.  Z tej okazji księżniczka Madeleine opublikowała kilka nowych zdjęć córeczki.23 lutego Dwór Królewski opublikował nowe zdjęcie księżniczki Estelle z okazji jej 10. urodzin. Zostało wykonane wcześniej w tym miesiącu w Pałacu Królewskim w Sztokholmie przez Lindę Broström. Po południu w Pałacu Haga zorganizowano małe przyjęcie urodzinowe, na którym pojawili się dziadkowie księżniczki, król Carl Gustaf i królowa Silvia.

Linda Broström, Kungl. Hovstaterna

Sara Friberg/Kungl. HovstaternaNorwegia

Komunikat ze szwedzkiego dworu królewskiego nie jest jedynym sensacyjnym w tym poście. W rozmowie z gazetą Billed Bladet Durek Varratt zaprzeczył krążącym doniesieniom o zaręczynach z księżniczką Marthą Louise. Przyznał, że poprosił parę królewską o zgodę na ślub, ale póki co się nie oświadczył i na razie nie planują ślubu. Cóż, to by wyjaśniało, dlaczego Dwór Królewski nie wydał w tej sprawie żadnego oświadczenia.
Luksemburg

Oświadczenie opublikowali za to książę Louis i Scarlett-Lauren Sirgue. W przekazanej magazynowi Point de Vue wiadomości poinformowali, że zerwali swoje zaręczyny. "Postanowiliśmy nie kontynuować naszego związku, pozostając głęboko przywiązanymi przez przyjaźń i czułość. To decyzja, którą podjęliśmy za obopólną zgodą, po głębokim namyśle. Pozostajemy mocno związani głębokim szacunkiem i szczerym podziwem dla siebie." O ich zaręczynach Dwór Wielkoksiążęcy poinformował wiosną zeszłego roku i od tamtej pory czekaliśmy już tylko na podanie daty ślubu. W wywiadzie książę powiedział, że zdecydowali się na ten krok z powodu różnicy zdań: "Nie było jednak cienia, żadnego problemu, ale fundamentalne różnice zdań, które doprowadziły nas do tej decyzji".


22 lutego książę Guillaume i księżna Stephanie z synkiem Charlesem wzięli udział w uroczystości na cześć dziedzicznego wielkiego księcia i jego synka zorganizowanej przez Stowarzyszenie Skautów w Luksemburgu (SIL) w parku Dräi Eechelen.

Belgia 

Ostatnio stacja RTBF wyemitowała nowy dokument poświęcony królowej Paoli, która we wrześniu tego roku skończy 85 lat, "Paola, côté jardin". Niestety, jest dostępny tylko w Belgii, ale mam dla Was opis najciekawszych fragmentów.Z dokumentu dowiadujemy się m.in. że król Albert oświadczył się żonie podczas przejażdżki samochodem. To Paola prowadziła, więc nie mogła go spoliczkować, jak powiedział. Królowa przyznała, że wolałaby trochę zaczekać ze ślubem: "Albert bardzo szybko chciał żebyśmy się pobrali. Pomyślałam, że może powinniśmy się lepiej poznać (...) Nie mieliśmy czasu, żeby pobyć razem sami". Dość otwarcie wypowiedziała się też na temat kryzysu ich związku w latach 70. "Czułam się nieszczęśliwa. Nie wiedziałam, w którą stronę pójść. Nasz rozwód wisiał w powietrzu. [...] Dopóki Albert w pewnym momencie nie powiedział: 'Zawsze cię kochałem'. Dobrze było to znowu usłyszeć", wyznała.


W dokumencie znalazły się także wywiady z najbliższą rodziną królowej Paoli. Jej synowa, księżna Claire przyznała, że teściowa zawsze mówi to, co myśli - przypomina w tym księcia Laurenta.18 lutego królowa Mathilde odwiedziła Global Mercy w Antwerpii, największy na świecie statek szpitalny, który wkrótce wyruszy w swoją pierwszą misję zagraniczną, do Senegalu. Na miejscu zapewni jego mieszkańcom dostęp do opieki medycznej, co jest jednym z Celów Zrównoważonego Rozwoju Narodów Zjednoczonych. Królowa od wielu lat wspiera inicjatywy przybliżające do ich realizacji.22 lutego królowa odwiedziła szkołę podstawową Bouge w Namur, aby dowiedzieć się więcej o wprowadzonych tam metodach zapobiegania znęcaniu się.
23 lutego królowa Mathilde odwiedziła Królewską Akademię Sztuk Pięknych (KASK & Conservatorium), gdzie przysłuchiwała się grze uczniów na wiolonczeli i rozmawiała z nimi o wpływie pandemii na ich karierę muzyczną.

Niderlandy

17 lutego królowa Maxima złożyła roboczą wizytę w firmie LG Sonic w Zoetermeer.


22 lutego król Willem-Alexander i królowa Maxima przyjęli w Pałacu Noordeinde medalistów tegorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dzisiaj królowa odwiedziła De Blauwe Haven w Rotterdamie, gdzie funkcjonariusze policji dochodzą do siebie po przeciążeniu psychicznym spowodowanym ich pracą.


Jordania

Królowa Rania 21 lutego odwiedziła region East Thuheibeh, gdzie spotkała się z przedstawicielami i beneficjentami stowarzyszenia Al Ahd and Al Ittifaq Charitable Society. Stowarzyszenie, we współpracy z fundacją królowej Jordan River Foundation, wspiera członków lokalnej społeczności w znajdowaniu zatrudnienia. Królowa spotkała się także z kilkoma kobietami mieszkającymi w okolicy oraz odwiedziła oczyszczalnię wody.


Wielka Brytania

20 lutego Pałac Buckingham poinformował, że królowa zachorowała na COVID-19. Ma łagodne objawy przeziębienia, ale będzie kontynuować lżejszą pracę na zamku Windsor, choć zdecydowała się odwołać planowane wirtualne spotkania. Cały czas pozostaje pod obserwacją lekarzy.22 lutego księżna Cambridge razem ze swoim Centrum Wczesnego Dzieciństwa (The Royal Foundation Centre for Early Childhood) przybyła do Kopenhagi, rozpoczynając dwudniową wizytę. Pierwszego dnia dowiedziała się więcej o projekcie Copenhagen's Infant Mental Health Project na Uniwersytecie Kopenhaskim.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


 
Drugi dzień wizyty skupiał się na wspieraniu zdrowia psychicznego i dobrostanu starszych dzieci w Danii. Pierwszym punktem programu była wizyta w przedszkolu Stenurten Forest Kindergarten.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


W południe księżna Cambridge udała się do Pałacu Christiana IX na terenie kompleksu Amalienborg na audiencję z królową Margrethe i księżną Mary, po której księżna została zaproszona na prywatny lunch do rezydencji księżnej Mary i jej rodziny w Pałacu Frederika VIII.
Po południu obie księżne odwiedziły schronisko dla kobiet doświadczających przemocy domowej Danner, w którym księżnej Kate przedstawiono bliżej pracę fundacji księżnej Mary, Mary Fonden, w zakresie wspierania kobiet i ich dzieci doświadczających przemocy domowej. Fundacja uruchomiła niedawno nowy program "Dobry start do życia rodzinnego" skierowany do kobiet w ciąży i ich partnerów, opracowany we współpracy ze szpitalami Amager i Hvidovre, Duńskim Centrum Mindfulness działającym przy Uniwersytecie Aarhus oraz stowarzyszeniem Østifterne.
Uwadze prasy nie umknęło pożegnanie księżnych przed odjazdem Kate na lotnisko i powrotem Mary do domu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesHiszpania

21 lutego król Felipe i królowa Letizia wzięli udział w uroczystości upamiętniające 100. rocznicę śmierci Antonia Nebriji, hiszpańskiego humanisty, który zajmował się badaniem języka hiszpańskiego i języków klasycznych. Był autorem pierwszego podręcznika do gramatyki i pierwszych słowników łacińsko-hiszpańskich. Rocznica jego śmierci przypada dokładnie 5 lipca.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Liechtenstein

Na koniec radosna nowina - mamy informacje na temat zbliżającego się ślubu księcia Josefa-Emanuela z Liechtensteinu (syna księcia Nikolausa z Liechtensteinu i księżniczki Margrethy z Luksemburga, młodszego brata księżniczek Marii Anunciaty i Marie-Astrid) z Claudią Echavarrią. Według doniesień mediów, para ma pobrać się w Ojczyźnie przyszłej panny młodej, w Kartagenie na północy Kolumbii, nad Morzem Karaibskim. Ceremonia odbędzie się w marcu, prawdopodobnie w pierwszy weekend miesiąca, a na miejsce ślubu hiszpańska prasa typuje kościół San Pedro Claver, jeden z najstarszych kościołów w mieście, w którym w 2014 odbył się ślub brata Claudii Echavarii.


11 komentarzy:

 1. W kontekście wielu zdrad i nieślubnego dziecka "Zawsze cię kochałem" Alberta brzmi jak żart stulecia :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Pseudodziennikarzom się po prostu nudzi. Jak były randki, romanse, zaręczyny, ślub, narodziny i chrzty dzieci, to był materiał na newsy. A teraz "susza", nie ma o czym pisać, i jedyne, co im przychodzi do głowy to - niczym w telenowelach - zdrady, separacje i rozwody. Żenada, że nawet wyjście ojca z córką musiało stać się podstawą do plotek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rozstanie Louisa i Scarlet szokujace, przynajmniej dla mnie. No coz, lepiej rozstac sie z powodu roznicy zdan przed slubem niz po slubie.

  Zawste milo patrzec na Stephanie z synkiem. Widac, ze jest bardzo szczesliwa w roli matki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardziej niż plotki zaskoczyło mnie to, że Victoria i Daniel w ogóle się do nich odnieśli. Dzięki temu się o nich dowiedziałam. Nie wyobrażam sobie rozstania tej pary z taką historią miłosną.
  Szkoda, że Scarlet i Louis się rozstali, ale lepiej teraz niż po ślubie.
  Mary i Kate wydają się być w bliskich stosunkach, bliższych niż mogłoby się wydawać. Ciekawie byłoby, gdyby razem podjęły jakąś wspólną inicjatywę, bo prace ich fundacji mają zbieżne cele w pomocy matkom i dzieciom.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Plotki pojawiały się pewnie głównie w szwedzkich (może skandynawskich) mediach, więc jeśli takich nie czytasz, to wiadomo, że raczej o nich nie usłyszysz.

   Usuń
 5. Daniel i Victoria będą razem aż do śmierci.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy jest szansa na więcej ciekawostek z filmu o królowej Paoli?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli macie ochotę, mogę coś przygotować, ale przygotujcie się raczej na streszczenie tego, co udało mi się znaleźć w Internecie.

   Usuń
 7. Ja jesttem trochę zniesmaczona, że nikt tak otwarcie, jakimś oswiadczeniem nie potepil Rosji i Putina. Jedynie Madeleine ze Szwecji napisała o tym na instagramie i królowa Małgorzata się wypowiedziała podczas jednego z wyjść. I dalej cisza, a przynajmniej nie slyszalam, zeby ktos wiecej cos mowil. Szok i przerażenie na to co się dzieje. Obysmy nie byli nastepni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Członkowie rodzin królewskich powinni być apolityczni, więc nie mogą potępić Rosji czy stanąć po stronie Ukrainy (choć tę zasadę już złamał książę Alois z Liehctensteinu). Mogą co najwyżej przekazać wyrazy współczucia obywatelom Ukrainy (jak para królewska Niderlandów)

   Usuń
  2. Jest jeszcze tweet Williama i Catherine, szeroko komentowany w mediach społecznościowych a także w tradycyjnych mediach. Oczywiście tam też nie pada słowo Rosja czy Putin ale przekaz jest bardzo jasny. Jest to po prostu forma poparcia dla człowieka którego poznali i jego rodaków. Przy czym nie użyte zostały tytuły Cambridgów tylko inicjały.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.