wtorek, 19 marca 2019

Dokument z okazji 30-lecia panowania Cesarza Akihito


Czegoś takiego chyba nikt się nie spodziewał - kilka dni temu na stronie internetowej japońskiego rządu udostępniono absolutnie unikatowy dokument! Film - "A Year In The Lives of Their Majesties" - w którym możemy zajrzeć za kulisy pałacowego życia Cesarza Akihito i Cesarzowej Michiko, powstał w związku ze zbliżającą się abdykacją i jest pierwszym (?) tego typu dokumentem o jakimkolwiek Cesarzu Japonii.

TwitterJak czytamy w opisie dokumentu, ma on przedstawiać obraz Ich Mości, nie tylko kiedy wypełniają swoje oficjalne obowiązki, ale, co równie zaskakujące jak samo powstanie takiego filmu,  momenty z ich życia prywatnego.Film kręcono przez cały ubiegły rok w tajemnicy przed mediami. W trakcie godzinnego dokumentu możemy więc zobaczyć noworoczne ceremonie, spotkania z Premierem i Ambasadorami, laureatami różnorakich nagród, wypełnianie imperialnych rytuałów, jak hodowla ryżu czy jedwabników, lunch dla kończących misję dyplomatyczną Ambasadorów oraz lunch sylwestrowy z grudnia 2017 i wiele, wiele innych. O części z tych oficjalnych zobowiązań wiedzieliśmy, ale nie mieliśmy zdjęć bądź mieliśmy ich mało, o innych nie wiedzieliśmy wcale.Z bardziej "prywatnych" momentów możemy zobaczyć spotkanie z japońskim wiolonczelistą Tsuyoshi Tsutsumi czy naukowcem Yoichiro Murakami, z którymi Para Cesarska spędziła czas, grając w mini-zespole. Jako ciekawostkę dodam, że przed laty sami razem z Naruhito "założyli" rodzinny zespół muzyczny, o czym więcej przeczytacie niebawem w biografii Cesarzowej Michiko.W dokumencie poza Parą Cesarską pojawiają się także inni członkowie ich rodziny, w tym Sayako Kuroda, młodsza siostra Cesarza, Takako Shimazu czy ojciec księżnej Masako Hisahi Owada.Cały dokument możecie obejrzeć tutaj. Nie musicie znać nawet słowa po japońsku, w całości jest bowiem w języku angielskim :) Dodatkowo są w nim podane daty i miejsca poszczególnych wydarzeń wraz z ich nazwami. Miłego oglądania :)


4 komentarze:

 1. Błogosławieństwo dokumentu w języku angielskim w porównaniu do np.szwedzkich:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dwa dni temu obejrzałam ten film i muszę przyznać, że był bardzo ciekawy i fajnie zrobiony, jak na standardy IHA. Podobało mi się pokazanie poszczególnych uroczystości i wyjść w danym miesiącu. Do tego parę scen zza kulis, co do tej pory było nietypowe dla JRC. Liczę, że to dopiero początek w kwestii "pokazywania" życia członków rodziny cesarskiej. Film gorąco polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aż się zastanawiam, co im się stało, że zdecydowali się pokazać te sceny zza kulis i kto w ogóle wpadł na pomysł stworzenia tego dokumentu, bo pasowałoby mu przyznać jakiś medal :D Krok w dobrą stronę, oby nie jedyny

   Usuń
 3. Ciekawy dokument, nie wiedziałam o wielu szczegółach, piękna ciepła kochająca się i wspierająca się para cesarska, momenty z rodziną były piękne, widać, że oprócz sztywnej etykiety mają wspólne rodzinne chwile, choć chciałoby się zobaczyć film o samych członkach rodziny cesarskiej w takiej nieformalnej, naturalnej rodzinnej atmosferze, aby coś o sobie i innych powiedzieli, jeden taki filmik byłby pięknym objawem otwarcia się na świat (jeśli w j. ang, inne rodziny też coś na wzór tego pokazują - nawet częściej, bo z powodu różnych okazji) , ach narobili apetytu na więcej :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.