piątek, 12 lutego 2021

Tydzień Zdrowia Psychicznego Dzieci, Światowe Forum Ekonomiczne, Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu, wizyta w MUDAM + więcej

Niderlandy

25 stycznia królowa Maxima wzięła udział w wirtualnym panelu dyskusyjnym Światowego Forum Ekonomicznego odbywającego się co roku w Davos, w swojej roli specjalnego wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ ds. finansowania inkluzywnego.
27 stycznia król Willem-Alexander odbył wideo rozmowy z burmistrzami kilku holenderskich miast w sprawie zamieszek przeciwko wprowadzonym obostrzeniom oraz przedstawicielami branży filmowej.
28 stycznia król odwiedził 's-Hertogenbosch, jedno z miast, gdzie doszło do zamieszek po wprowadzeniu godziny policyjnej.
Tego samego dnia złożył cyfrową wizytę w ośrodku opieki stacjonarnej Lindendael van Omring.


Królowa Maxima tego dnia odbyła wideo rozmowy z przedsiębiorcami zajmującymi się handlem artykułami niespożywczymi oraz lekarzami i badaczami z Centrum Medycznego Uniwersytetu Radboudumc w Nijmegen.31 stycznia księżniczka Beatrix obchodziła swoje 83. urodziny.2 lutego król odbył cyfrową wizytę w ośrodku sportowym Genneper Parken.3 lutego królowa Maxima uczestniczyła w wideo rozmowie z młodymi bezdomnymi osobami z Haarlem oraz inaugracji Gender & GGZ Alliance, którego celem jest poprawa jakości opieki psychiatrycznej.
4 lutego król odbył cyfrową wizytę w Vadercentrum Adam w Hadze.8 lutego opublikowano przemówienie króla z okazji rozpoczynającej się Konferencji Ambasadorów.9 lutego złożył wizyty w Houten, Rijnsweerd i Bilthoven w związku z programem szczepień.

Embed from Getty Images


Królowa Maxima tego dnia odbyła wideo rozmowę z przedstawicielami Royal Dutch Transport.10 lutego królowa jako członkini Holenderskiego Komitetu Przedsiębiorczości uczestniczyła w wirtualnym posiedzeniu Fundacji De Buitenboordmotor.


11 lutego złożyła wirtualną wizytę w dwóch organizacjach wspierających rodziny, Kadera i Bindkracht10.


Król Willem-Alexander odwiedził liceum Montaigne w Hadze.

Luksemburg

Wielki Książę Henri i Wielka Księżna Maria Teresa udzielili wywiadu Point de Vue z okazji zbliżającej się 40. rocznicy ślubu, którą będą świętować 14 lutego.5 lutego książę Guillaume odwiedził cukiernię Kaempff-Kohler w Luksemburgu, gdzie dowiedział się więcej o wpływie pandemii na branżę gastronomiczną.9 lutego odbył kolejną wizytę w gałęziach luksemburskiego przemysłu - tym razem w warsztacie Kruft, gdzie dowiedział się o wpływie kryzysu na sektor motoryzacyjny.


Dzisiaj natomiast odwiedził fiemę CarsTec.


Księżna Stephanie jako patronka MUDAM dzisiaj zobaczyła wystawę Williama Kentridge'a z RPA "More Sweetly Play the Dance".


Belgia

26 stycznia królowa Mathilde odwiedziła centrum młodzieżowe Toboggan w Mons.Królowa wzięła też udział w kilku wirtualnych panelach dyskusyjnych Davos Agenda 2021 Światowego Forum Ekonomicznego.2 lutego król Philippe przyjął listy uwierzytelniające od nowych Ambasadorów.4 lutego królowa odbyła wideo rozmowę z przedstawicielami Centrum Poradnictwa dla Uczniów (CLB).5 lutego skontaktowała się z ekspertami oraz uczniami, z którymi dyskutowała o cyberprzemocy i wpływie pandemii na zjawisko znęcania się w szkole.9 lutego natomiast wzięła udział w dyskusji przy okrągłym stole na temat zrównoważonej mody.


11 lutego odbyła kilka wideo rozmów, w czasie których omawiano postępy i trudności w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju ONZ w czasie trwającej pandemii, a także aktualną sytuację w krajach rozwijających się, plany szczepień i wpływ pandemii na edukację i zdrowie psychiczne w tych krajach.


12 lutego natomiast król Philippe i królowa Mathilde odwiedzili szpital Jana Ypermana w Ypres.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

 

Francja

1 lutego Henri, najmłodsze z czwórki dzieci księcia i księżnej Anjou, skończył 2 latka.Hrabia Paryża Jean opublikował nowe zdjęcie Antoinette z wychłodzoną ziębą, wykonane jeszcze w Dreux.
Jak się okazuje, wciąż trwający spór z Foundation Saint-Louis w sprawie rodzinnej posiadłości hrabiego w Dreux (o którym więcej pisałam tutaj) prawdopodobnie zakończy się w sądzie - hrabia postanowił wnieść pozew. Jak powiedział w rozmowie z prasą: "Sędziowie zdecydują, czy fundacja powinna zostać rozwiązana czy zreformowana". Hrabia domaga się zwrotu posiadłości i 1 miliona euro odszkodowania, które ma nadzieję przeznaczyć na "ożywienie dziedzictwa i historii".
Z powodu nasilającego się sporu, rodzina musiała wyprowadzić się z Dreux do Carcassonne w departamencie Aude.
Grecja

11 lutego król Konstantinos przyjął pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Królowa Anne-Marie także ma się zaszczepić w najbliższym czasie.Księżna Tatiana kilka dni temu trafiła na pogotowie. Przygotowując posiłek w kuchni tak niefortunnie skaleczyła się w kciuk, że musiała przejść operację. Przez najbliższe trzy tygodnie będzie musiała nosić gips - po raz pierwszy w życiu, jak przyznała później na swoim Instagramie. Napisała też, że z tej "przygody" wyniosła dwie lekcje: "1. Bądź czujny - szczególnie w kuchni! 2. Bądź świadomy wszystkich swoich błogosławieństw - nawet kciuków! Nigdy nie zdawałam sobie sprawy jak bardzo używamy kciuków, aż do teraz!"


Norwegia

27 stycznia książę Haakon i księżna Mette-Marit odbyli cyfrową wizytę w szpitalu LHL Gardermoen.1 lutego Następca Tronu uczestniczył w wideo rozmowie z norweskimi marynarzami.Kilka dni później opublikowano jego wiadomość skierowaną do uczniów, którzy wezmą udział w rozpoczynającym się programie "Niebieska odpowiedzialność". W jego trakcie uczestnicy dowiedzą się o odpadach morskich i ich wpływie na środowisko.6 lutego wysłał gratulacje Norweskiemu Stowarzyszeniu Rolników z okazji jego 125-lecia, dziękując rolnikom za pracę, jaką wykonują każdego dnia, oraz pozdrowienia Lapończykom świętującym tego dnia swoje święto.

11 lutego natomiast skontaktował się z przedstawicielami nowo powstałej organizacji Bydelsfedre Norge.28 stycznia król Harald przeszedł na zwolnienie lekarskie z powodu bólu w nodze, a jego obowiążki jako regent podjął książę Haakon. 29 stycznia został przyjęty do szpitala Rikshospitalet, gdzie następnego dnia rano przeszedł operację z powodu kontuzji ścięgna nad prawym kolanem. Operacja zakończyła się sukcesem. Jak dzisiaj podano, król dochodzi do siebie w swojej rezydencji w Kongsseteren, gdzie pozostaje pod opieką fizjoterapeuty, a zwolnienie lekarskie przedłużono do 14 marca.

Dzisiaj księżniczka Astrid obchodzi swoje 89. urodziny. Z tej okazji Dwór Królewski opublikował jej dwa nowe zdjęcia.Wielka Brytania

Książę Harry nagrał wiadomość z gratulacjami dla angielskiej reprezentacji rugby, która obchodziła 150-lecie istnienia.Księżna Meghan wygrała sprawę wytoczoną The Mail on Sunday, który opublikował jej prywatny list do ojca, Thomasa Markle. Jak uznał sędzia Mark Warby, gazeta naruszyła prawo rozpowszechniając treść listu stanowiącego własność intelektualną księżnej bez jej zgody. Wysokość odszkodowania nie została jeszcze ustalona - kolejna rozprawa odbędzie 2 marca.
Jak podkreśliła księzna w wydanym oświadczeniu, dla gazet takich jak The Mail on Sunday to gra. "Dla mnie i dla wielu innych to prawdziwe życie, prawdziwe relacje i bardzo prawdziwy smutek. Szkoda, którą wyrządzili i nadal wyrządzają jest głęboka." Podziękowała także swojemu mężowi, mamie i zespołowi, który walczył w jej imieniu.Jak się okazało pod koniec stycznia, kilka miesięcy temu rodzina księcia i księżnej Cambridge ponownie się powiększyła. Para książęca przygarnęła czarnego cocker spaniela od brata księżnej, Jamesa Middletona. Suczka trafiła do nich w wieku około 8 tygodni, a więc jeszcze przed odejściem Lupo. Na razie nie wiemy jakie otrzymała imię.


25 stycznia  z okazji szkockiej Nocy Burnsa - święta na cześć narodowego szkockiego poety Roberta Burnsa - opublikowano nagrania księcia i księżnej Rothesay, którzy wyrecytowali jego wiersze. Nagranie księcia uświetniło tegoroczne wirtualne obchody tego święta zorganizowane przez Robert Burns World Federation, natomiast nagranie księżnej jako honorowej kanclerz Uniwersytetu w Aberdeen zostało skierowane wraz z wiadomością do pracowników i studentów tej szkockiej uczelni.Natomiast książę i księżna Cambridge z okazji tego święta opublikowali podziękowania dla pracowników szkockiej służby zdrowia za ich trud ostatnich miesięcy.

Embed from Getty Images


27 stycznia przypadał Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu. Książę Walii jako patron Holocaust Memorial Day Trust otworzył wirtualną w tym roku oficjalną ceremonię upamiętniającą ofiary Holokaustu. W swoim przemówieniu książę mówił o tym, jak ważne jest, byśmy pamiętali o tamtych wydarzeniach i najodważniejszych bohaterach, którym "nawet w najbardziej przytłaczającej ciemności udało się utrzymać płomień nadziei" i przekazywali swoją wiedzę kolejnym pokoleniom. "W [kolejnych] latach po Holokauście świat był świadkiem innych ludobójstw i zbyt często widzieliśmy społeczności i mniejszości, z których czyniono kozły ofiarne, których represjonowano, marginalizowano, prześladowano i wykorzystywano. [...]. [...] ostatnie pokolenie naocznych świadków [Holokaustu] tragicznie odchodzi z tego świata, więc zadanie dawania świadectwa spada na nas" - mówił książę.


Wieczorem tego dnia książę wraz z żoną dołączył do akcji #LightTheDarkness i zaświecił świecę ku pamięci ofiar Holokaustu.Księżna Cambridge natomiast kilka dni wcześniej odbyła wideo rozmowę z ocalałymi z Holokaustu Zigi'm Shipper'em i Manfredem Goldbergiem, których poznała w 2017 w czasie wizyty w dawnym obozie koncentracyjnym w Sztutowie w czasie wizyty w Polsce, oraz młodymi ambasadorami Holocaust Educational Trust.
Embed from Getty Images

29 stycznia księżna dołączyła do rodziców, których dzieci uczą się w Roe Green Junior School w Londynie oraz dyrektor tej szkoły, z którymi wymieniła się doświadczeniami z okresu zdalnego nauczania.Embed from Getty Images


31 stycznia księżna nagrała wiadomość wideo z okazji rozpoczynającego się Tygodnia Zdrowia Psychicznego Dzieci, w tym roku trwającego w dniach 1-7 lutego i odbywającego się pod hasłem "Express Yourself". Jak mówiła: "tegoroczny Tydzień Zdrowia Psychicznego Dzieci polega na wyrażaniu siebie - na znalezieniu kreatywnych sposobów, aby dzielić się swoimi przemyśleniami, pomysłami i uczuciami. Niezależnie od tego, czy będzie to fotografia, sztuka, dramat, muzyka czy poezja - chodzi o znalezienie takich rzeczy, które sprawiają, że czujesz się dobrze ze sobą." Zachęcała również rodziców, by oni sami zadbali o swoje zdrowie psychiczne w tym trudnym czasie.


7 lutego książę William uczestniczył w wideo rozmowie z uczestnikami programu 2021 UN Environment Programme Young Champions na temat wyzwań środowiskowych, przed którymi stoimy, oraz ich innowacyjnych rozwiązań.


4 lutego jako patronka Place2Be, w ramach trwającego Tygodnia Zdrowia Psychicznego Dzieci rozmawiała z nauczycielami Ribbon Academy w Durham.


10 lutego natomiast razem z księciem Williamem skontaktowała się ze studentami pielęgniarstwa z Ulster University w Irlandii Północnej, którzy zostali skierowani do pomocy w walce na pierwszej linii frontu przeciwko koronawirusowi.

11 lutego księżna Kornwalii jako patronka organizacji SafeLives wzięła udział w wideo rozmowie na temat nowego projektu "Ask for ANI" (Action Needed Immediately), który wprowadzono w styczniu. Ma on umożliwić osobom doświadczającym przemocy domowej uzyskanie dyskretnej pomocy nawet w czasie trwającego lockdownu przy użyciu hasła - ANI - w czasie wizyty w sklepie lub aptece objętej programem. Przeszkolony pracownik w odpowiedzi na hasło zaoferuje klientowi prywatną przestrzeń, w której może opowiedzieć o swoich potrzebach, porozmawiać z policją lub uzyskać dostęp do specjalistycznych usług wsparcia czy infolinii. Od czasu inauguracji programu, każdego dnia średnio jedna osoba uzyskuje w ten sposób potrzebną pomoc.Księżniczka Eugenie z synkiem opuściła dzisiaj szpital.


5 komentarzy:

 1. Brakuje publicznych wyjść, spotkań z ludźmi.
  Camilla ma piękną dykcję, jej ciepły głos jest stworzony do czytania.
  Rozmowa Kate z byłymi więźniami była niezwykła - jednocześnie poruszająca, edukująca, a przy tym pełna humoru.

  OdpowiedzUsuń
 2. Biedny król Harald. Znowu problemy zdrowotne, znowu pobyt w szpitalu. Mam nadzieję, że czuje się lepiej i wizyty w szpitalu uda mu się ograniczyć do oficjalnych spotkań lub wizyt kontrolnych.
  Super, że Meghan wygrała proces. Odszkodowanie zapewne będzie symboliczne i gazeta nawet tego nie odczuje, ale mimo wszystko pewna wiadomość poszła w świat. Publikacja tego listu była świństwem, podobnie jak zachowanie ojca księżnej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo zdrowia dla Króla Haralda.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nareszcie się coś dzieje, Meghan jest w ciąży.W brytyjskiej rodzinie królewskiej będzie w tym roku prawdziwe baby boom

  OdpowiedzUsuń
 5. Króla Haralda wiek nie oszczędza :(

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.