środa, 28 grudnia 2016

Jak się bawią royalsi, czyli najważniejsze imprezy roku

Ten rok już od samego początku zapowiadał się niezwykle ekscytująco - 25-lecie panowania Haralda V, 70. urodziny szwedzkiego monarchy czy 90. królowej Elżbiety. Teraz wróćmy pamięcią do tamtych wydarzeń i prześledźmy je raz jeszcze. 
9 stycznia, Luksemburg 

Odbył się uroczysty koncert w Sali Koncertowej im. Wielkiej Księżnej Josephine-Charlotte na cześć byłego Wielkiego Księcia Jeana, który 5 stycznia skończył 95 lat. Oprócz luksemburskiej rodziny wielkoksiążęcej pojawili się m.in.: król Philippe i królowa Mathilde, księżniczka Beatrix, królowa Sofia, książę El Hassan, król Konstantinos II i królowa Anne Marie, księżniczka Irene.

luxarazzi.com
luxarazzi.com

Opublikowano także oficjalne zdjęcie wszystkich gości.

newmyroyals.com

15-17 stycznia, Norwegia

Obchody 25-lecia panowania Haralda V rozpoczęły się od odebrania przez parę królewską gratulacji od przedstawicieli rządu, parlamentu i wyznań religijnych. 


newmyroyals.com

Tego samego dnia opublikowano serię nowych oficjalnych zdjęć norweskiej rodziny królewskiej. Tutaj tylko kilka:


newmyroyals.com
newmyroyals.com
dailymail.co.uk

16 stycznia odbyła się prywatna kolacja w Skaugum, opublikowano oficjalne zdjęcia.

pinterest.com

17 stycznia, w dniu 25. rocznicy wstąpienia Haralda na tron, miały miejsce oficjalne obchody. Rano rodzina i zaproszeni goście (wśród których znalazła się szwedzka para królewska czy królowa Małgorzata II) uczestniczyli w Te Deum. Później rodzina królewska razem z poddanymi grała w zimowe gry na zewnątrz pałacu. Uroczystości zwieńczył koncert i bankiet.

newmyroyals.com
newmyroyals.com
newmyroyals.com
dailymail.co.uk

27 stycznia, Jordania

Księżniczka Aisha bint Al Hussein, młodsza siostra króla Abdullaha II, poślubiła Ashrafa Banayoti. Ceremonia odbyła się w Ammanie, w domu jej matki, księżniczki Muny Al Hussein, a zaproszonymi gośćmi była także para królewska, Abdullah i Rania. Księżniczka, poobnie jak jej wybranek, ma za sobą już jedno nieudane małżeństwo. Nie dysponujemy żadnymi zdjęciami z uroczystości.

tumblr.com

12 i 14 lutego, Luksemburg

35. rocznicę ślubu obchodził Wielki Książę Henri i Wielka Księżna Maria Teresa. Z tej okazji wydano kilka oficjalnych zdjęć pary.

newmyroyals.com
newmyroyals.com

12-21 lutego, Norwegia

W tych dniach odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie Młodzieży w Lillehammer, na których nie mogło zabraknąć norweskiej rodziny królewskiej. Nie będziemy Was jednak zanudzać tuzinem zdjęć, które z pewnością widzieliście na blogu Royals by K, skupimy się na Otwarciu imprezy. Zaszczyt zapalenia znicza olimpijskiego przypadł księżniczce Ingrid Alexandrze. 

gettyimages.com
gettyimages.com

13 lutego, Brazylia

Ogłoszono zaręczyny księżniczki Alix de Ligne i francuskiego hrabiego Guillaume'a Dampierre'a. Datę ślubu wyznaczono na 18 czerwca w belgijskim zamku Belœil. 

noblesseetroyautes.com

24 lutego, Szwecja

Dwór królewski opublikował nowe znaczki w związku ze zbliżającymi się 70. urodzinami króla Karola XVI Gustawa oraz 40. rocznicą jego ślubu z Silvią Sommerlath.

dailymail.co.uk
dailymail.co.uk

27 lutego, Hiszpania

Odbył się ślub Beltrána Gómez-Acebo z Andreą Pascual. Dla syna Infantki Pilar to drugie małżeństwo. Na prywatnej uroczystości pojawił się były król Juan Carlos.

estrelladigital.es

18 marca, Albania

Książę Leka i Elia Zaharia po sześciu lat od zaręczyn ogłosili wreszcie datę ślubu - 8 października, Tirana.

madamemapo.al

22 marca, Luksemburg

Wielka Księżna Maria Teresa obchodziła okrągłe, 60. urodziny. Opublikowano kilka oficjalnych zdjęć.

newmyroyals.com
newmyroyals.com

3 kwietnia, Wielka Brytania

Royal Mint opublikował oficjalną monetę z okazji zbliżających się 90. urodzin monarchini.

westminsterinternationalshop.com

20-21 kwietnia, Wielka Brytania

Opublikowano nowe zdjęcie królowej Elżbiety z następcami. Ich podobizny znalazły się także na znaczkach pocztowych.

forbes.com

21 kwietnia brytyjska monarchini skończyła 90. lat. Z tej okazji opublikowano oficjalne zdjęcia:

dailymail.co.uk
usmagazine.com

Monarchini świętowała prywatnie, odebrała życzenia urodzinowe od poddanych, zapaliła specjalną boję świetlną, a wieczorem uczestniczyła w urodzinowym przyjęciu w gronie najbliższych.


29-30 kwietnia, Szwecja

Król Szwecji Karol Gustaw świętował 70. urodziny. Odbył się koncert, Te Deum i bankiet na cześć solenizanta. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: była hiszpańska para królewska, Juan Carlos i Sofia, księżniczka Beatrix, królowa Małgorzata II, książę Frederik i księżna Mary.

dailymail.co.uk
hellomagazine.com
dailymail.co.uk

15 maja, Wielka Brytania

Miały miejsce obchody 90. urodzin królowej Elżbiety. Uroczystości obejmowały występy artystyczne, pokazy konne czy archiwalne dokumenty z życia królowej.

eonline.com

9 czerwca, Tajlandia

Król Tajlandii, Bhumibol Adulyadej obchodził 70-lecie panowania. Uroczystości w Bangkoku rozpoczęły się od religijnej ceremonii prowadzonej przez 770 buddyjskich mnichów. Niestety, sam monarcha nie uczestniczył w nich z powodu stanu zdrowia. Dwa dni wcześniej przeszedł operację serca.


telegraph.co.uk

10-12 czerwca, Wielka Brytania

Kolejna część obchodów 90. urodzin monarchini rozpoczęła się nabożeństwem (także na cześć księcia Filipa, który tego dnia obchodził 95. urodziny), później miało miejsce przyjęcie oraz spotkanie z przedstawicielami Wspólnoty Narodów. 


dailymail.co.uk
dailymail.co.uk
newmyroyals.com

Następnego dnia odbyło się tradycyjne Trooping the Colour - po raz pierwszy z udziałem księżniczki Charlotte.

forbes.com


Ostatniego dnia uczczono wszystkie patronaty królowej (Patron's Lunch).
popsugar.com
gettyimages.com

18 czerwca, Belgia

W belgijskim kościele St Peter's w Belœil księżniczka Alix de Ligne poślubiła hrabiego Guillaume'a Dampierre'a. Na ceremonii była obecna m.in.: luksemburska rodzina wielkoksiążęca, królowa Mathilde czy książę Amadeo i księżna Lilli.


hellomagazine.com
dailymail.co.uk

19 czerwca, Szwecja

Królowa Silvia i król Karol Gustaw świętowali 40. rocznicę ślubu. Nie zaplanowano żadnych uroczystości z tej okazji, ale ukazał się wywiad i nowe zdjęcia pary królewskiej.


tumblr.com

18-29 czerwca, Norwegia

Druga część obchodów 25-lecia panowania króla Haralda. Para królewska odbyła jubileuszową podróż po Norwegii. 23 czerwca, w dniu 25. rocznicy konsekracji Haralda V i Sonji, cała rodzina królewska zgromadziła się na uroczystościach w Trondheim. Opublikowano także oficjalne zdjęcie monarchy z następcami.

newmyroyals.com
newmyroyals.com
therealmyroyals.com

25 czerwca, Wielka Brytania

Odbył się ślub Alexandry Knatchbull i Thomasa Hoopera, w którym uczestniczyło wielu członków brytyjskiej i zagranicznych rodzin królewskich, m.in.: grecka para królewska, książę Karol (który poprowadził pannę młodą do ołtarza), królowa Elżbieta z mężem czy królowa Sofia.

dailymail.co.uk
dailymail.co.uk

9 lipca, Niemcy

Miał miejsce ślub Cleopatry von Adelsheim i księcia Franza Albrechta. Wśród zaproszonych gości znalazła się Beatrice Borromeo (która była druhną) oraz książę Harry.

gettyimages.com
gettyimages.com

5-21 sierpnia, Brazylia

W tych dniach odbywały się Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Na tak ważnej sportowej imprezie nie mogło zabraknąć królewskich kibiców, m.in.: księżniczki Anny, księżnej Mary i księcia Frederika, holenderskiej pary królewskiej z córkami czy królowej Mathilde i króla Philippe. 

newmyroyals.com
newmyroyals.com
gettyimages.com

8 października, Albania

Tego dnia tytularny następca tronu Albanii, książę Leka, w ceremonii cywilnej poślubił swoją długoletnią partnerkę, Elię Zaharię. Wydarzenie zgromadziło wielu królewskich gości, m.in.: królową Sofię, księcia i księżną Castro, księżniczkę Lallę Meryem czy księcia Ali'ego z Egiptu.

oranews.tv
dailymail.co.uk
hola.com
Twitter

23 października, Serbia

Także w październiku, w kościele St George's w Oplenac odbył się ślub kościelny księcia Mihailo Karadjordjevica i Ljubici Ljubisavljevic. Książę jest najmłodszym synem księcia Tomislava i jego drugiej żony Lindy oraz wnukiem króla Alexandra I. Ceremonia cywilna miała miejsce wcześniej w Londynie. Goście zostali zaproszeni do White Palace na przyjęcie zorganizowane przez Tytularnego Następcę Tronu Serbii Alexandra i jego żonę Katherine.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

royalfamily.org

newmyroyals.com

14 listopada, Dania

Tego dnia książę Frederik i księżna Mary świętowali Kobberbryllup, czyli 12,5 rocznicę ślubu. Już wcześniej opublikowano znaczki całej rodziny w narodowych strojach Grenlandii. Z kolei 14 listopada opublikowano oficjalne zdjęcia.

twitter.com

twitter.com

twitter.com

twitter.com

W dniu rocznicy para książęca została obudzona o 6:30 rano przez rodzinę i przyjaciół, i wspólnie zaczęli świętowanie.

twitter.com

1 grudnia, Tajlandia

I przenosimy się poza Europę. 1 grudnia odbyła się oficjalna ceremonia przyjęcia tronu przez księcia Mahę Vajiralongkorn, który tym samym stał się dziesiątym władcą Tajlandii z dynastii Chakri. Od tamtego momentu jest znany jako Król Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavarangkun lub Król Rama X. W czasie ceremonii powiedział, że przyjmuje "zaproszenie, aby być królem oraz aby spełnić zamiary zmarłego Króla dla dobra i szczęścia wszystkich Tajów." Nie była to jednak koronacja - ta odbędzie się prawdopodobnie dopiero po ceremonii pogrzebowej króla Adulyadeja w przyszłym roku.

twitter.com

twitter.com

8 grudnia, Luksemburg

Tego dnia rodzina wielkoksiążęca wzięła udział w obchodach 125-lecia dynastii Luxembourg-Nassau. Miało miejsce przyjęcie i pokaz Son & Lumière, a po nich udali się na jarmark, aby świętować z Luksemburczykami.

Cour grand-ducale 

Cour grand-ducale 

Cour grand-ducale 
newmyroyals.com
newmyroyals.com

23 grudnia, Japonia

Tego dnia Cesarz Akihito obchodził 83. urodziny, teoretycznie więc nie powinien znaleźć się w tym podsumowaniu, jednak z uwagi na fakt, że żadna informacja na ten temat nie pojawiła się na blogu, postanowiłam uwzględnić ją tutaj. Jak co roku Cesarz wraz z rodziną pozdrowił zebranych pod Pałacem Cesarskim Japończyków - zgromadziło się ich 38 588, czyli najwięcej od czasu objęcia przez niego Chryzantemowego Tronu w 1989.

imperialfamilyjapan.wordpress.com
imperialfamilyjapan.wordpress.com

Miał miejsce także uroczysty obiad z tej okazji.

imperialfamilyjapan.wordpress.com


Które z tych wydarzeń zapadło Wam najbardziej w pamięć? 

7 komentarzy:

 1. Najbardziej obchody 90. urodzin królowej Elżbiety II - wszystkie zdjęcia, jakie opublikowano, są piękne. Poza tym obchody 70. urodzin króla Szwecji i 25 lat panowania króla Norwegii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi również te wydarzenia zostaną w pamięci. Dodam jeszcze ślub w Albanii.

   Usuń
 2. Zdecydowanie 90 urodziny Elżbiety.Były huczne obchody,ale nie przesadzone,wspaniałe zdjęcia i oczywiście Charlotte na balkonie Pałacu Buckigham !
  Na pewno na długo zapamiętam całą srk pozdrawiającą poddanych.
  Ślub Leki i Elli był piękny,ale nie było niestety prawdziwue królewskiego hucznego ślubu.Może w przyszłym roku ?Ale małe szanse...
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 3. Marto slyszlam że dostałas list ze Szwecji od Księżnej Sofi. Mogę wiedzieć ile czekałaś i czy dostałas w odpowoedzi zdjęcie czy coś innego?
  Ja wysłałam list z życzeniami świątecznymi do sofi 4 grudnia i zastanawiam się kiedy dojdzie odpowiedź:/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dostałam odpowiedź od Sofii na życzenia urodzinowe. Otrzymałam list z podziękowaniem i zdjęcie całej rodzinki z letniej sesji. Czekałam 28 dni.
   Życzenia świąteczne też wysłałam, ale dopiero około 20 grudnia, więc pewnie odpowiedź będzie dopiero w styczniu lub lutym.

   Usuń
 4. Marto czy dostałaś już odpowiedz od Paoli i Alberta? Ja wysłałam na początku grudnia a tu dalej nic.
  W zeszłym roku czekałam tylko 2,5 tyg na odpowiedz od nich

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dostałam jeszcze odpowiedzi, ale wysłałam dość późno. W zeszłym roku odpowiedź dostałam na początku stycznia.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.