piątek, 30 grudnia 2016

Odeszli w 2016...

Ten rok obfitował w wiele niespodzianek, radosnych i niezapomnianych chwil.
Widzieliśmy i przeżywaliśmy narodziny, śluby czy jubileusze. Niestety, w życiu zdarzają się także przykre sytuacje, kiedy musimy kogoś pożegnać. I o tych właśnie będzie w dzisiejszym poście.

**** **** ****

Już na początku stycznia dotarła do Nas informacja o śmierci księżniczki Ashraf Pahlavi.

huffingtonpost.com


Asraf Pahlavi była siostrą bliźniaczką ostatniego szacha Iranu, Mohammada Rezy i odegrała kluczową rolę w przejęciu przez niego tronu w 1953. Aktywnie walczyła o prawa kobiet. Trzy razy wychodziła za mąż, dwa razy się rozwiodła i doczekała się trójki dzieci, ale jak sama przyznała, nie była dobrą matką. "Z powodu mojego trybu życia nie spędzałam z nimi dużo czasu" - powiedziała w jednym z wywiadów. Napisała trzy książki: dwie w języku angielskim (Faces in a Mirror: Memoirs from Exile i Time for Truth) oraz jedną w języku francuskim, Jamais Résignée.

Księżniczka cierpiała na Alzheimera. Zmarła 7 stycznia w Monte Carlo w wieku 96 lat. Jej pogrzeb odbył się 14 stycznia.


theroyalforums.com

26 stycznia odeszła Eilika, księżna Leiningen. Urodziła się jako druga córka Dziedzicznego Wielkiego Księcia Oldenburgu, Nikolausa. Jej kuzynką była królowa Juliana, Eilika uczestniczyła w jej ślubie w 1937 jako druhna. W 1991 owdowiała, jej mężem był 7. książę Leiningen, Emichu. Doczekali się czwórki dzieci.

Księżniczka zmarła kilka dni przed swoimi 88. urodzinami. 


wikipedia.org

3 lutego oficjalnie uznano Richarda Johna Binghama za zmarłego. Od tego momemntu jego syn, GeorgeBingham, stał się 8. lordem Lucan. 7. lord Lucan zaginął w listopadzie 1974, po morderstwie w jego domu. Ktoś zabił opiekunkę dzieci lorda i lady Lucan, Sandrę Rivett, a samą lady Lucan ciężko ranił. Głównym podejrzanym stał się lord Lucan. Dzień przed morderstwem zwierzył się przyjacielowi, że żona za dużo go kosztuje i lepiej byłoby, gdyby zginęła. Wkrótce po zabójstwie lord zniknął i pomimo wielu teorii, nadal nie wiadomo, co się z nim stało.


telegraph.co.uk

Pod koniec lutego ze światem pożegnał się 18. hrabia Strathmore i Kinghorne, Michael Fergus Bowes-Lyon, syn 17. hrabiego Strathmore i Kinghorne, bratanka Królowej-Matki. Był brytyjskim politykiem i żołnierzem. Miał trzy żony (z dwoma pierwszymi się rozwiódł) i czterech synów. Najstarszy, Simon, został 19. hrabią Strathmore i Kinghorne.

Michael Bowes-Lyon zmarł 27 lutego w wieku 58 lat po długiej walce z rakiem.


parismatch.com

2 marca w Monachium zmarł Johann Georg, książę Hohenzollern, mąż szwedzkiej księżniczki Birgitte (siostry króla Karola Gustawa). Doczekali się trójki dzieci. Od 1990 pozostawali w separacji, nigdy jednak się nie rozwiedli i pozostali bliskimi przyjaciółmi. Książę mieszkał w Monachium, gdzie przez wiele lat pracował jako dyrektor muzeum Kunsthalle.

Jego pogrzeb odbył się 12 marca w Niemczech.


theroyalforums.com

Pod koniec marca dowiedzieliśmy się o śmierci księżnej Oldenburga, Ameli. Była córką księcia Löwenstein-Wertheim-Freudenberg, a od 1951 żoną Antona-Günthera, który w 1970 został księciem Oldenburga. Doczekali się dwójki dzieci. Owdowiała we wrześniu 2014.

Księżna zmarła 26 marca w wieku 96 lat.


luxarazzi.com

11 maja w Judenburgu w Austrii odszedł 76-letni książę Luitpold z Liechtensteinu. Był synem księcia Aloysa. W 1969 ożenił się z hrabiną Ursulą Habsburg, prawnuczką wielkiego księcia Toskanii, Ferdinand IV. Mieli dwóch synów: Frederich (zmarłego kilka dni po narodzinach) i Carla. Małżeństwo nie przetrwało, para rozwiodła się w 1997. Książę ożenił się ponownie, z Edith Pelcher.

Pogrzeb odbył się 21 maja.


romania-insider.com

1 sierpnia ze światem pożegnała się królowa Anna. Urodziła się w 1923 jako księżniczka Bourbon-Parma, od 1948 była żoną ostatniego króla Rumunii, Mihai'a I. Doczekali się pięciorga córek. Mieszkali w Szwajcarii i to w jednym z tamtejszych szpitali królowa zmarła. Jej pogrzeb odbył się 13 sierpnia w Bukareszcie,

Więcej o niej przeczytacie TUTAJ


mirror.co.uk

9 sierpnia - w wieku 64 lat w wyniku zawału serca zmarł 6. książę Westminsteru, Gerald Cavendish Grosvenor. Urodził się w grudniu 1951 jako syn 5. księcia Westminsteru, Roberta George'a Grosvenora i jego żony Violi. Był brytyjskim przedsiębiorcą, filantropem, generałem Armii Terytorialnej oraz - według listy Sunday Times z 2016 - 3. najbogatszym Brytyjczykiem w kraju. Jego syn, Hugh Grosvenor, jest ojcem chrzestnym księcia George'a.


theroyalforums.com

12 września odeszła hrabina Gunilla Bernadotte af Wisborg, ciotka szwedzkiego króla Karola XVI Gustawa i królowej Małgorzaty II. Urodziła się w maju 1923 jako córka hrabiego Nilsa Wachtmeister af Johannishus i baronowej Marty de Geer af Leufsta. W latach 1942-1981 była żoną reżysera  Carla-Hermana Busslera, z którym miała troje dzieci. Po jego śmierci wyszła za mąż ponownie, za hrabiego Carla Johana Bernadotte af Wisborg, który urodził się jako syn króla Gustawa VI Adolfa i Małgorzaty Connaught. Ponownie owdowiała w maju 2012.

93-letnia hrabina została pochowana 29 września.


everythinginthailand.com/

13 października doszła Nas smutna wiadomość o śmierci króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja. Monarcha był najdłużej urzędującym głową państwa na świecie, w czerwcu tego roku obchodzono w kraju 70-lecie jego panowania. Pod tym względem ustępował jedynie francuskiemu królowi Ludwikowi XIV, który rządził przez 72 lata. Król Tajlandii cieszył się ogromnym szacunkiem poddanych, którzy w 1987 nadali mu przydomek "Wielki" ze względu na jego udział w rozwiązywaniu konfliktów i transformacji Tajlandii do w pełni demokratycznego państwa.

Król odszedł w wieku 88 lat, co spotkało się z ogromną rozpaczą Tajlandczyków.


newmyroyals.com

Wieczorem 18 października biuro prasowe duńskiej rodziny królewskiej poinformowało o śmierci baronowej Odile de Sairigne, ukochanej babci księżnej Marie, która odeszła w wieku 98 lat w Paryżu.

Baronowa już od dłuższego czasu nie cieszyła się dobrym zdrowiem. W zeszłym roku księżna Marie odwołała wiele wyjść, by wyjechać do Paryża i spędzić czas z babcią, z którą była bardzo związana.


imperialfamilyjapan.wordpress.com

27 października pożegnaliśmy Takahito, księcia Mikasa. Przyczyną jego śmierci było zatrzymanie akcji serca. Był najdłużej żyjącym royalsem na świecie - w grudniu skończyłby 101 lat. Od lat zmagał się z problemami serca, w maju doznał ostrego zapalenia płuc.

Urodził się jako czwarty najmłodszy syn cesarza Taishō i cesarzowej Teimei. Był najmłodszym bratem cesarza Hirohito i stryjem obecnego cesarza Akihito. 22 października, kilka dni przed śmiercią, razem z żoną, 93-letnią księżną Mikasa, świętowali 75. rocznicę ślubu. Doczekali się pięciorga dzieci, z których wciąż żyją dwie córki; oraz dziewięciorga wnucząt. Książę znajdował się na 5. miejscu w linii sukcesji do japońskiego tronu. Obecnie jest już tylko czterech wciąż żyjących męskich członków rodziny cesarskiej, którzy mogliby w przyszłości objąć tron.corriere.it

Już kilka dni później, 31 października w Londynie w wypadku samochodowym zginął książę Filippo Corsini. 21-letni książę jechał rowerem do Reagent's University, kiedy przed stacją metra Knightsbridge uderzyła w niego ciężarówka. 42-letni kierowca ciężarówki został zatrzymany i był przesłuchiwany przez policję, ale wkrótce zwolniono go za kaucją do grudnia.

Książę Filippo był synem Duccio i Clothilde, należał do jednej z najstarszych rodów Florencji; drzewo genealogiczne rodziny Corsini, sięgające średniowiecza, obejmuje m.in. papieża Klemensa XII. Miał dwie młodsze siostry.wikipedia.org

W listopadzie odeszła księżniczka Brigitta. Była wdową po księciu Michaelu z Prus, który zmarł w kwietniu 2014. Pobrali się w 1982, tuż po rozwodzie księcia z pierwszą żoną, ale nie mieli dzieci. Księżniczka bardzo cierpiała po odejściu męża - tak bardzo, że popełniła samobójstwo. Przed śmiercią poinformowała sąsiada, że wyjeżdża na tydzień. Kiedy po tym czasie nadal nie dawała znaku życia, zaniepokojony sąsiad wezwał policję. Funkcjonariusze znaleźli ciało księżniczki, która zażyła dużą ilość tabletek, prawdopodobnie nasennych. express.co.uk

25 listopada po krótkiej chorobie zmarła Margaret Rhodes, kuzynka ze strony matki królowej Elżbiety. Urodziła się w 1925 jako córka 16. Lorda Elphinstone i jego żony Lady Mary Bowes-Lyon, siostry Królowej Matki. Od najmłodszych lat była towarzyszką zabaw obecnej monarchini i jej siostry Małgorzaty. W czasie II wojny światowej pracowała jako sekretarka w MI6. Została druhną na ślubie Elżbiety i Filipa. W 1950 wyszła za mąż za pisarza Denysa Gravenora Rhodesa, z którym doczekała się czwórki dzieci. Pozostawała w bliskich kontaktach z królową, która często ją odwiedzała w czasie, kiedy przebywała w Windsorze niedaleko domu Margaret. Margaret Rhodes często wypowiadała się w dokumentach poświęconych królowej. W 2011 wydała autobiografię The Final Curtsey: A Royal Memoir by the Queen's Cousin

Miała 91 lat. Pogrzeb odbył się 12 grudnia w Windsorze.


polskanorge.com

Już w Nowym Roku zostaliśmy poinformowani o śmierci księcia Dymitr Romanowa, który zmarł w Danii w sylwestrowy wieczór. Książę był synem księcia Romana, kuzyna ostatniego cara Rosji, Mikołaja II, a także praprawnukiem cara Mikołaja I. Od śmierci starszego brata, księcia Mikołaja, w 2014, był najstarszym żyjącym przedstawicielem dynastii Romanowów oraz pretendentem do rosyjskiego tronu. Urodził się we Francji, mieszkał również we Włoszech czy Egipcie, a w 1960 przeniósł się do Danii, gdzie pracował w instytucjach bankowych. Był dwukrotnie żonaty: z  Johanną von Kauffmann, która zmarła w 1989, oraz Dorrit Reventlow. Nie miał dzieci.

Zmarł w wieku 90 lat.

7 komentarzy:

 1. Świetny post pomimo smutnego tematu.
  Pozdrawiam i zapraszam na blogowaniezk

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo zainteresowała mnie historia lorda Lucana. Ciekawe, co się z nim stało. Musiał mieć dobry plan, skoro tak skutecznie zniknął, że nikt go nie odnalazł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miejmy nadzieję, że w przyszłorocznym poście nie będzie tyle osób :/
  Ogólnie końcówka roku niezbyt pozytywna, zwłaszcza wśród royalsów :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Za dużo było śmierci.Choć w przypadku większości była to oczekiwane z racji podeszłego wieku,to mną wstrząsnęła śmierć tak młodego księcia.
  Bardzo zainteresowała mnie historia lorda,nigdy o niej nie słyszałam.
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 5. Smutny post, ale niestety na każdego z nas przyjdzie czas i trzeba się z tym pogodzić :(

  Szczęśliwego Nowego Roku Dziewczyny!
  Ania

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy na pogrzebie Asraf Pahlavi był obecny syn jej brata lub bratowa? Dlaczego nie wyjechała z rodziną do USA?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Była obecna Farah Pahlavi, kilka zdjęć zobaczysz tutaj: http://www.purepeople.com/article/obseques-d-ashraf-pahlavi-farah-diba-en-deuil-adieu-discret-a-la-soeur-du-shah_a171130/1#m2047132

   Natomiast trudno mi powiedzieć na Twoje drugie pytanie. Ashraf - poprawcie mnie, jeśli się mylę - razem z pierwszym mężem mieszkała przez jakiś czas w Waszyngtonie i z trzecim mężem w Nowym Jorku. Później swój czas dzieliła między Nowy Jork, Paryż i Monte Carlo, gdzie zmarła. Nie wiem, dlaczego nie zamieszkała w USA na stałe.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.