sobota, 25 lutego 2023

Księżniczka Geraldine ochrzczona, przyjęcie literackie w Clarence House, nabożeństwa o pokój w Ukrainie + więcej

 Japonia

23 lutego Cesarz Naruhito skończył 63 lata. Z tej okazji Agencja Dworu Imperialnego opublikowała jego nową sesję zdjęciową z Cesarzową Masako.



Z tej okazji, po raz pierwszy za jego panowania, rodzina cesarska pozdrowiła Japończyków z balkonu Pałacu Cesarskiego. W poprzednich latach z dobrze znanych powodów publiczne świętowanie urodzin Cesarza nie mogło mieć miejsca. Pomimo poluzowania obostrzeń, zdecydowano się ograniczyć liczbę Japończyków, których wpuszczono na teren Pałacu Cesarskiego - w tym celu zorganizowano loterię i spośród ponad 60 000 chętnych osób wylosowano niemal 5000, które dostały specjalne przepustki. Przed wejściem na teren pałacowy zmierzono im temperaturę oraz poproszono o dezynfekcję rąk i zachowanie przynajmniej 1 metra odstępu od innych osób.
Poza Parą Cesarską, Japończyków pozdrowili także: księżniczka Aiko, książę Fumihito, księżna Kiko i księżniczka Kako.





Z kolei po południu Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako pojawili się na urodzinowym przyjęciu dla przedstawicieli rządu i korpusu dyplomatycznego w Pałacu Cesarskim.



Szwecja

23 lutego księżniczka Estelle świętowała swoje 11. urodziny. Urodzinowa fotografia udostępniona przez Dwór Królewski została wykonana przez Lindę Broström.

Linda Broström/The Royal Court of Sweden

24 lutego królowa Silvia, księżniczka Victoria, książę Daniel, książę Carl Philip i księżna Sofia wzięli udział w nabożeństwie o pokój na Ukrainie w Kaplicy Pałacu Królewskiego w Sztokholmie, w 1. rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę.

Następczyni Tronu spotkała się z zastępczynią sekretarza ONZ.


Księżniczka Madeleine z dziećmi przyleciała do Nowego Jorku. Zdjęcie zamieszczone na Instagramie opatrzyła podpisem: "9 lat później Leonore jest z powrotem w Nowym Jorku!". To właśnie w Nowym Jorku księżniczka Leonore, która kilka dni temu skończyła 9 lat, przyszła na świat.

Dania

23 lutego książę Frederik i księżna Mary odwiedzili królową Margrethe w szpitalu Rigshospitalet w Kopenhadze, gdzie monarchini poprzedniego dnia przeszła udaną operację kręgosłupa. Jak powiedział Następca Tronu, królowa wstała już z łózka i rozpoczęła rehabilitację, która potrwa kilka tygodni.


24 lutego para książęca uczestniczyła w nabożeństwie w kościele Holmen zorganizowanym, by upamiętnić 1. rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę.




Niderlandy

23 lutego królowa Maxima odwiedziła call center Noodfonds w Hadze.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Wielka Brytania

23 lutego królowa Camilla, w towarzystwie króla Charlesa, wydała przyjęcie literackie w Clarence House z okazji 2. rocznicy powstania jej klubu książkowego, przemianowanego teraz oficjalnie na The Queen's Reading Room (link). Klub książkowy stał się oficjalnie organizacją charytatywną. "The Queen's Reading Room będzie działać na rzecz zapewnienia możliwości docenienia literatury wśród dorosłych i dzieci w Wielkiej Brytanii i na całym świecie, zmniejszając przepaść między pisarzami a czytelnikami poprzez przystępne, edukacyjne i bezpłatne treści literackie dostępne przez cały rok", napisano w wydanym oświadczeniu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images





Po południu królowa odwiedziła JCA London Fashion Academy oraz odrestaurowany 400-letni Boston Manor House, w którym wkrótce zostanie otwarte centrum nauki dla dzieci.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dzisiaj książę i księżna Walii, jako patroni odpowiednio walijskiej i angielskiej drużyny rugby, pojawili się na meczu rugby pomiędzy Walią a Anglią w Cardiff.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images



Jordania

22 lutego królowa Rania odwiedziła stowarzyszenie Ghor Al Safi w muhafazie Al Karak, którego celem jest wspieranie lokalnej społeczności, zwłaszcza kobiet, poprzez oferowane programy zawodowe, zapewnienie podstawowej edukacji niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży oraz pomoc materialną i finansową.


Hiszpania

23 lutego król Felipe i królowa Letizia otworzyli 42. edycję Międzynarodowych Targów Sztuki Współczesnej ARCO Madrid 2023.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images




Albania

Księżniczka Geraldine, córeczka księcia Leki i księżnej Elii, została ochrzczona! Dzisiaj książę Leka podzielił się zdjęciami z chrzcin córeczki, które odbyły się 28 stycznia, w rocznicę urodzin swojej zmarłej babci, księżnej Susan. Księżniczka została ochrzczona w wierze katolickiej przez arcybiskupa Arjana Dodaja, metropolity Tirany-Durrës i otrzymała imiona Geraldine Sibilla Francesca Susan Maria, odpowiednio na cześć prababci, królowej Albanii Geraldine, matki chrzestnej, którą została księżna Sibilla z Luksemburga, Papieża Franciszka, babci ze strony ojca, księżnej Susan, i Matki Bożej. Jak wyjaśnił zaskakującą decyzję książę Leka: "W rocznicę narodzin królowej Geraldine 22 października 2020 nasza rodzina została pobłogosławiona narodzinami córki, Geraldine. Widzieliśmy to jako błogosławiony omen nadchodzący z góry i jako przesłanie: 'Niech dziewczyna idzie moimi śladami' ". Stąd też razem z Elią postanowili ochrzcić córkę w wierze katolickiej, w której wychowała się królowa Geraldine i której pozostała wierna do końca życia, choć sami są wyznawcami innych religii. Księżna Elia wyznaje prawosławie, natomiast książę Leka - islam.




5 komentarzy:

  1. Mary miała piękną broszkę na na nabożeństwie, sama bym ją założyła.
    Estelle jest bardzo ładna i kiedyś będzie jeszcze ładniejsza.
    I na zakończenie przyznam, że nie spodziewałam się, że Geraldine jednak zostanie ochrzczona, w końcu urodziła się w rodzinie konfesyjno-mieszanej. Może jeszcze w tym roku zostanie starszą siostrą :)

    Zapraszam chętnych na QnA na moim królewskim blogu https://germanroyals.blogspot.com/2023/02/czas-na-qna.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Szaleją z kolorami na japońskim dworze. Masako w głębokim szafirze wygląda wspaniale, jak przystało na cesarzową.
    Elia i Leka znów mnie zaskoczyli. Z dwóch religii własnych wybrali trzecią. Ciekawa jestem, jak będzie wyglądało wychowanie Geraldine w takiej wierze. Czy chrzest jest tylko symbolicznym gestem, czy naprawdę będą zachęcać córkę do praktyki wiary innej niż ich. To problematyczna kwestia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Faktycznie kolorowo na cesarskim dworze, miła odmiana.

    OdpowiedzUsuń
  4. Faktycznie zadziwiająca decyzja, jak będą kultywować wzrastanie Geraldine w religii katolickiej, skoro sami jej nie praktykują?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Będzie to trudne, ale myślę, że dużą pomocą w tej kwestii mogą służyć rodzice chrzestni, którzy są katolikami (na matkę chrzestną Leka i Elia wybrali księżną Sibillę z Luksemburga). Może utrzymują też jakieś relacje z rodziną królowej Geraldine, która była katoliczką, i oni będą ich w tym wspierać?

      Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.