sobota, 4 lutego 2023

Wizyta na Karaibach - Curaçao, planowane podróże po Norwegii, król Abdullah i królowa Rania z dziećmi w USA + więcej

Dania

2 lutego księżna Mary jako patronka Børnehjælpsdagen wręczyła nagrody organizacji Children's Aid Award i Little Brother Award w Muzeum Narodowym.






3 lutego księżna wręczyła nagrodę Women’s Board Award 2023.



Norwegia

1 lutego królowa Sonja odwiedziła Norweskie Kobiece Stowarzyszenie Sanitarne Oslo Sanitetsforening, gdzie wzięła udział w cotygodniowym spotkaniu dla społeczności ukraińskiej w Norwegii. Na spotkaniu zaserwowano m.in. barszcz ukraiński.

Z okazji swoich zbliżających się 50. urodzin latem książę Haakon i księżna Mette-Marit postanowili zorganizować szereg podróży po Norwegii, poprzez które chcą pokazać to, co cenią najbardziej w Norwegii. W kolejnych miesiącach para książęca odbędzie w sumie pięć wizyt po całym kraju, które razem "będą opowieścią o różnych częściach naszego społeczeństwa - zarówno o starej, jak i nowej Norwegii, o tym, kim jesteśmy i o tym, co ukształtowało nas jako ludzi" - czytamy w komunikacie Dworu Królewskiego. Program wizyt:
  • 8 lutego, Stord w regionie Hordaland - książę Haakon odwiedzi jedną z największych i najstarszych stoczni w Norwegii, Aker Solution Stord; 
  • Marzec, Setesdal i Telemark - wizyta skupiać się będzie na rzemiośle i norweskim dziedzictwie kulturowym. Para książęca odwiedzi m.in. Raulandsakademiet oferującą kursy norweskiego rzemiosła, w których księżna brała kiedyś udział;
  • Kwiecień, Finnmark na północy Norwegii - para książęca odwiedzi społeczność Saamów;
  • Maj, Træna w regionie Nordland - para książęca odwiedzi jedną z najstarszych wiosek rybackich w Norwegii, aby przybliżyć norweską kulturę morską;
  • Czerwiec, Oslo - podróże po kraju zakończą w stolicy spotkaniem z pisarzami, muzykami i młodymi ludźmi ze środowiska artystycznego.
Natomiast 25 sierpnia, w 22. rocznicę swojego ślubu, książę i księżna zorganizują wspólne przyjęcie urodzinowe w Pałacu, na które zaproszą gości z całego kraju.


Luksemburg / Belgia

Książę Guillaume, księżna Stephanie i książę Charles odwiedzili dom opieki dla osób starszych w miasteczku Mamer.

Książę Louis, księżniczka Maria Laura z mężem Williamem Isvy'm i księżniczka Alix de Ligne z mężem, hrabią Guillaume'm de Dampierre i synkiem pojawili się na ślubie Anne-Hélène d'Arenberg i Xaviera Rehmanna-Fawcetta.


2 lutego królowa Mathilde odwiedziła sklep OXFAM w Mechelen, który obchodzi w tym roku swoje 50-lecie.



Jordania / Serbia

31 stycznia król Abdullah i królowa Rania razem z księciem Husseinem i księżniczką Iman rozpoczęli kilkudniową wizytę roboczą w USA. Pierwszego dnia król, królowa i Następca Tronu spotkali się z przewodniczącym Izby Reprezentantów w Waszyngtonie.





1 lutego para królewska wraz z synem uczestniczyli w szeregu spotkań z przedstawicielami komisji działających przy Senacie. Król i książę Hussein spotkali się także z przedstawicielami Senatu, natomiast królowa po południu została przyjęta przez Pierwszą Damę USA.

2 lutego król, królowa i księżniczka Iman wzięli udział w 71. National Prayer Breakfast, na którym pojawił się również książę Alexander z Serbii. Później król Abdullah w towarzystwie Następcy Tronu spotkał się także m.in. z Prezydentem USA.







Wczoraj król wrócił do Jordanii. Z kolei książę Hussein spotkał się jeszcze z jordańskimi przedsiębiorcami i biznesmenami.


Wielka Brytania

1 lutego królowa Camilla wydała przyjęcie w Pałacu Buckingham dla kanadyjskiego pułku Queen's Own Rifles of Canada, którego jest pułkownikiem. W trakcie przyjęcia otrzymała odznaczenie Kanadyjskich Sił Zbrojnych za swoją 12-letnią służbę jako dowódcy pułku.






Wieczorem razem z królem Charlesem była gospodynią przyjęcia dla przedstawicieli społeczności azjatyckiej w Wielkiej Brytanii w ramach świętowania Chińskiego Nowego Roku. W przyjęciu wzięli udział również: księżniczka Anne, książę Edward, księżna Gloucester czy księżniczka Alexandra.








2 lutego królowaodwiedziła magazyn organizacji Book Aid International, która dostarcza książek rozmaitym społecznościom na całym świecie - od szkół, przez szpitale, aż po obozy dla uchodźców - i ostemplowała książki, które mają zostać wysłane do biblioteki w Rwandzie. Później wzięła także udział w obchodach 50-lecia organizacji Coram Beanstalk promującej czytelnictwo wśród dzieci.









Australia zdecydowała się usunąć wizerunek monarchy ze swoich 5-dolarowych banknotów i zastąpić go projektem nawiązującym do kultury rdzennych mieszkańców. Podobizna króla Charlesa III znajdzie się jednak na monetach, które stopniowo zastąpią dotychczasowe z wizerunkiem królowej Elizabeth II.


Pojawiły się nowe nagrania wideo promujące kampanię "Shaping Us" Centrum Wczesnego Dzieciństwa przy The Royal Foundation.







Szwecja

1 lutego król Carl Gustaf i królowa Silvia wręczyli medale Szwedom zasłużonym w kulturze, nauce czy biznesie.

Po południu królowa odwiedziła nowy ośrodek opieki dziennej Nockebyhöjden, w którym zainaugurowała zajęcia dla jego mieszkańców z demencją.

2 lutego księżniczka Victoria i książę Daniel uczestniczyli w seminarium poświęcone przyszłości młodych ludzi w Bibliotece Bernadotte w Pałacu Królewskim.

W zeszłym roku Następczyni Tronu odwiedziła Muzeum Etnograficzne, gdzie obejrzała kolekcję artefaktów kultury aborygeńskiej i maoryskiej w ramach przygotowań do swojej wizyty w Australii i Nowej Zelandii. Podróż odbędzie w dniach 13-18 lutego razem z księciem Danielem. Para odwiedzi Canberrę, Sydney, Wellington i Hamilton.


Hiszpania 

31 stycznia królowa Letizia udała się do gminy Petrer w prowincji Alicante na posiedzenie Sieci Ośrodków Opieki Bezpośredniej i Usług Specjalistycznych Hiszpańskiej Federacji ds. Chorób Rzadkich (FEDER), której jest przewodniczącą.





1 lutego razem z królem Felipem udzieliła audiencji przedstawicielom Hiszpańskiego Czerwonego Krzyża oraz członkom Krajowej Komisji Obchodów 200-lecia Policji Państwowej.






2 lutego zainaugurowała projekt profilaktyczny "Wszyscy przeciwko rakowi" Hiszpańskiego Stowarzyszenia Walki z Rakiem AECC, którego jest honorową przewodniczącą, z okazji przypadającego dzisiaj Światowego Dnia Walki z Rakiem. W trakcie wydarzenia królowa zabrała głos. Uwadze dziennikarzy nie umknęło, że nie miała przy sobie żadnych notatek. Powiedziała m.in.: "Priorytetem jest zdrowie, zdrowie fizyczne i zdrowie psychiczne. A rak to bardzo niepokojący, prawdziwy problem, o ogromnej złożoności. Podejdźmy do niego poważnie i skutecznie".











Niderlandy

Po południu piątego dnia podróży po Karaibach król Willem-Alexander, królowa Maxima i księżniczka Catharina-Amalia rozdzielili się: król z Następczynią Tronu odwiedzili Akademię Piłkarską na Arubie, natomiast królowa w tym czasie udała się na farmę prowadzoną przez rolnika korzystającego ze wsparcia Qredits.










Dzień zakończył się festiwalem Bon Bini, prezentującym kuchnię, kulturę i historię Aruby.












1 lutego, szóstego dnia podróży po Karaibach, para królewska i księżniczka Oranii popłynęli na kolejną wyspę, Curaçao, na pokładzie HNLMS Holland. W trakcie rejsu dowiedzieli się więcej o prowadzonych przez Ministerstwo Obrony operacjach na Karaibach. Po przybiciu do portu w Willemstad odbyła się ceremonia powitalna.







Drugi dzień na Curaçao obejmował spacer po Willemstad. Na Brión Square król wystartował zawody sportowe. Z okazji przypadającej tego dnia rocznicy ślubu para królewska otrzymała kłódkę w kształcie serca, którą przypięła do pomnika z kłódkami zakochanych. Później cała trójka spotkała się z mieszkańcami dzielnicy Otrobanda i wzięła udział w lunchu. Po południu odwiedzili dzielnice Punda i Scharloo, gdzie król wybił pamiątkową monetę z okazji 25. rocznicy wpisania Willemstad na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Para królewska i księżniczka Oranii mieli też okazję zobaczyć chichi - tradycyjną rzeźbę z Curaçao, przedstawiającą najstarszą córkę w rodzinie - oraz wysłuchać walca Amalia Waltz, skomponowanego specjalnie dla księżniczki Cathariny-Amalii.

















Wieczorem 2 lutego król Willem-Alexander, królowa Maxima i księżniczka Catharina-Amalia wzięli udział w kolacji z udziałem 21 osób zasłużonych społeczności. Liczba gości nie została wybrana przypadkowo - tego dnia przypadała dokładnie 21. rocznica ślubu pary królewskiej.





Trzeci dzień na Curaçao rozpoczął się od wizyty w Muzeum Tula na dawnej plantacji, na której w XVIII wieku wybuchł bunt niewolników. Cała trójka spotkała się z potomkami uczestników tamtych wydarzeń, a następnie udała się na dawną plantację trzciny cukrowej Hofi Mango, a obecnie park przyrody. Po południu odwiedzili plażę Cas Abao, gdzie rozmawiali o ochronie żółwi z Sea Turtle Conservation Curaçao i Dutch Caribbean Nature Alliance (DCNA). Księżniczka Catharina-Amalia wypuściła na wolność żółwia - co ciekawe nazwanego Mojito, dokładnie tak jak jej koń.








Wieczorem byli obecni na koncercie Tumba Music Concert zorganizowanym na cześć Boya Dapa, uważanego za króla Tumby, gatunku muzyki i tańca wywodzącego się z Afryki.

2 komentarze:

  1. Maxima, że swoją energią i barwnym stylem, po prostu królowała na tym wyjeździe.

    OdpowiedzUsuń
  2. Maxima świetnie tańczy!

    Słyszałyście pogłoski, że książę Andrzej i Sarah do siebie wrócili?

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.