sobota, 4 lutego 2023

Wizyta na Karaibach - Curaçao, planowane podróże po Norwegii, król Abdullah i królowa Rania z dziećmi w USA + więcej

Dania

2 lutego księżna Mary jako patronka Børnehjælpsdagen wręczyła nagrody organizacji Children's Aid Award i Little Brother Award w Muzeum Narodowym.


3 lutego księżna wręczyła nagrodę Women’s Board Award 2023.Norwegia

1 lutego królowa Sonja odwiedziła Norweskie Kobiece Stowarzyszenie Sanitarne Oslo Sanitetsforening, gdzie wzięła udział w cotygodniowym spotkaniu dla społeczności ukraińskiej w Norwegii. Na spotkaniu zaserwowano m.in. barszcz ukraiński.

Z okazji swoich zbliżających się 50. urodzin latem książę Haakon i księżna Mette-Marit postanowili zorganizować szereg podróży po Norwegii, poprzez które chcą pokazać to, co cenią najbardziej w Norwegii. W kolejnych miesiącach para książęca odbędzie w sumie pięć wizyt po całym kraju, które razem "będą opowieścią o różnych częściach naszego społeczeństwa - zarówno o starej, jak i nowej Norwegii, o tym, kim jesteśmy i o tym, co ukształtowało nas jako ludzi" - czytamy w komunikacie Dworu Królewskiego. Program wizyt:
 • 8 lutego, Stord w regionie Hordaland - książę Haakon odwiedzi jedną z największych i najstarszych stoczni w Norwegii, Aker Solution Stord; 
 • Marzec, Setesdal i Telemark - wizyta skupiać się będzie na rzemiośle i norweskim dziedzictwie kulturowym. Para książęca odwiedzi m.in. Raulandsakademiet oferującą kursy norweskiego rzemiosła, w których księżna brała kiedyś udział;
 • Kwiecień, Finnmark na północy Norwegii - para książęca odwiedzi społeczność Saamów;
 • Maj, Træna w regionie Nordland - para książęca odwiedzi jedną z najstarszych wiosek rybackich w Norwegii, aby przybliżyć norweską kulturę morską;
 • Czerwiec, Oslo - podróże po kraju zakończą w stolicy spotkaniem z pisarzami, muzykami i młodymi ludźmi ze środowiska artystycznego.
Natomiast 25 sierpnia, w 22. rocznicę swojego ślubu, książę i księżna zorganizują wspólne przyjęcie urodzinowe w Pałacu, na które zaproszą gości z całego kraju.


Luksemburg / Belgia

Książę Guillaume, księżna Stephanie i książę Charles odwiedzili dom opieki dla osób starszych w miasteczku Mamer.

Książę Louis, księżniczka Maria Laura z mężem Williamem Isvy'm i księżniczka Alix de Ligne z mężem, hrabią Guillaume'm de Dampierre i synkiem pojawili się na ślubie Anne-Hélène d'Arenberg i Xaviera Rehmanna-Fawcetta.


2 lutego królowa Mathilde odwiedziła sklep OXFAM w Mechelen, który obchodzi w tym roku swoje 50-lecie.Jordania / Serbia

31 stycznia król Abdullah i królowa Rania razem z księciem Husseinem i księżniczką Iman rozpoczęli kilkudniową wizytę roboczą w USA. Pierwszego dnia król, królowa i Następca Tronu spotkali się z przewodniczącym Izby Reprezentantów w Waszyngtonie.


Embed from Getty Images


1 lutego para królewska wraz z synem uczestniczyli w szeregu spotkań z przedstawicielami komisji działających przy Senacie. Król i książę Hussein spotkali się także z przedstawicielami Senatu, natomiast królowa po południu została przyjęta przez Pierwszą Damę USA.

2 lutego król, królowa i księżniczka Iman wzięli udział w 71. National Prayer Breakfast, na którym pojawił się również książę Alexander z Serbii. Później król Abdullah w towarzystwie Następcy Tronu spotkał się także m.in. z Prezydentem USA.Wczoraj król wrócił do Jordanii. Z kolei książę Hussein spotkał się jeszcze z jordańskimi przedsiębiorcami i biznesmenami.


Wielka Brytania

1 lutego królowa Camilla wydała przyjęcie w Pałacu Buckingham dla kanadyjskiego pułku Queen's Own Rifles of Canada, którego jest pułkownikiem. W trakcie przyjęcia otrzymała odznaczenie Kanadyjskich Sił Zbrojnych za swoją 12-letnią służbę jako dowódcy pułku.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Wieczorem razem z królem Charlesem była gospodynią przyjęcia dla przedstawicieli społeczności azjatyckiej w Wielkiej Brytanii w ramach świętowania Chińskiego Nowego Roku. W przyjęciu wzięli udział również: księżniczka Anne, książę Edward, księżna Gloucester czy księżniczka Alexandra.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images2 lutego królowaodwiedziła magazyn organizacji Book Aid International, która dostarcza książek rozmaitym społecznościom na całym świecie - od szkół, przez szpitale, aż po obozy dla uchodźców - i ostemplowała książki, które mają zostać wysłane do biblioteki w Rwandzie. Później wzięła także udział w obchodach 50-lecia organizacji Coram Beanstalk promującej czytelnictwo wśród dzieci.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesAustralia zdecydowała się usunąć wizerunek monarchy ze swoich 5-dolarowych banknotów i zastąpić go projektem nawiązującym do kultury rdzennych mieszkańców. Podobizna króla Charlesa III znajdzie się jednak na monetach, które stopniowo zastąpią dotychczasowe z wizerunkiem królowej Elizabeth II.


Pojawiły się nowe nagrania wideo promujące kampanię "Shaping Us" Centrum Wczesnego Dzieciństwa przy The Royal Foundation.Szwecja

1 lutego król Carl Gustaf i królowa Silvia wręczyli medale Szwedom zasłużonym w kulturze, nauce czy biznesie.

Po południu królowa odwiedziła nowy ośrodek opieki dziennej Nockebyhöjden, w którym zainaugurowała zajęcia dla jego mieszkańców z demencją.

2 lutego księżniczka Victoria i książę Daniel uczestniczyli w seminarium poświęcone przyszłości młodych ludzi w Bibliotece Bernadotte w Pałacu Królewskim.

W zeszłym roku Następczyni Tronu odwiedziła Muzeum Etnograficzne, gdzie obejrzała kolekcję artefaktów kultury aborygeńskiej i maoryskiej w ramach przygotowań do swojej wizyty w Australii i Nowej Zelandii. Podróż odbędzie w dniach 13-18 lutego razem z księciem Danielem. Para odwiedzi Canberrę, Sydney, Wellington i Hamilton.


Hiszpania 

31 stycznia królowa Letizia udała się do gminy Petrer w prowincji Alicante na posiedzenie Sieci Ośrodków Opieki Bezpośredniej i Usług Specjalistycznych Hiszpańskiej Federacji ds. Chorób Rzadkich (FEDER), której jest przewodniczącą.

Embed from Getty Images1 lutego razem z królem Felipem udzieliła audiencji przedstawicielom Hiszpańskiego Czerwonego Krzyża oraz członkom Krajowej Komisji Obchodów 200-lecia Policji Państwowej.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

2 lutego zainaugurowała projekt profilaktyczny "Wszyscy przeciwko rakowi" Hiszpańskiego Stowarzyszenia Walki z Rakiem AECC, którego jest honorową przewodniczącą, z okazji przypadającego dzisiaj Światowego Dnia Walki z Rakiem. W trakcie wydarzenia królowa zabrała głos. Uwadze dziennikarzy nie umknęło, że nie miała przy sobie żadnych notatek. Powiedziała m.in.: "Priorytetem jest zdrowie, zdrowie fizyczne i zdrowie psychiczne. A rak to bardzo niepokojący, prawdziwy problem, o ogromnej złożoności. Podejdźmy do niego poważnie i skutecznie".

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Niderlandy

Po południu piątego dnia podróży po Karaibach król Willem-Alexander, królowa Maxima i księżniczka Catharina-Amalia rozdzielili się: król z Następczynią Tronu odwiedzili Akademię Piłkarską na Arubie, natomiast królowa w tym czasie udała się na farmę prowadzoną przez rolnika korzystającego ze wsparcia Qredits.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dzień zakończył się festiwalem Bon Bini, prezentującym kuchnię, kulturę i historię Aruby.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
1 lutego, szóstego dnia podróży po Karaibach, para królewska i księżniczka Oranii popłynęli na kolejną wyspę, Curaçao, na pokładzie HNLMS Holland. W trakcie rejsu dowiedzieli się więcej o prowadzonych przez Ministerstwo Obrony operacjach na Karaibach. Po przybiciu do portu w Willemstad odbyła się ceremonia powitalna.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDrugi dzień na Curaçao obejmował spacer po Willemstad. Na Brión Square król wystartował zawody sportowe. Z okazji przypadającej tego dnia rocznicy ślubu para królewska otrzymała kłódkę w kształcie serca, którą przypięła do pomnika z kłódkami zakochanych. Później cała trójka spotkała się z mieszkańcami dzielnicy Otrobanda i wzięła udział w lunchu. Po południu odwiedzili dzielnice Punda i Scharloo, gdzie król wybił pamiątkową monetę z okazji 25. rocznicy wpisania Willemstad na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Para królewska i księżniczka Oranii mieli też okazję zobaczyć chichi - tradycyjną rzeźbę z Curaçao, przedstawiającą najstarszą córkę w rodzinie - oraz wysłuchać walca Amalia Waltz, skomponowanego specjalnie dla księżniczki Cathariny-Amalii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Wieczorem 2 lutego król Willem-Alexander, królowa Maxima i księżniczka Catharina-Amalia wzięli udział w kolacji z udziałem 21 osób zasłużonych społeczności. Liczba gości nie została wybrana przypadkowo - tego dnia przypadała dokładnie 21. rocznica ślubu pary królewskiej.

Embed from Getty ImagesTrzeci dzień na Curaçao rozpoczął się od wizyty w Muzeum Tula na dawnej plantacji, na której w XVIII wieku wybuchł bunt niewolników. Cała trójka spotkała się z potomkami uczestników tamtych wydarzeń, a następnie udała się na dawną plantację trzciny cukrowej Hofi Mango, a obecnie park przyrody. Po południu odwiedzili plażę Cas Abao, gdzie rozmawiali o ochronie żółwi z Sea Turtle Conservation Curaçao i Dutch Caribbean Nature Alliance (DCNA). Księżniczka Catharina-Amalia wypuściła na wolność żółwia - co ciekawe nazwanego Mojito, dokładnie tak jak jej koń.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Wieczorem byli obecni na koncercie Tumba Music Concert zorganizowanym na cześć Boya Dapa, uważanego za króla Tumby, gatunku muzyki i tańca wywodzącego się z Afryki.

2 komentarze:

 1. Maxima, że swoją energią i barwnym stylem, po prostu królowała na tym wyjeździe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Maxima świetnie tańczy!

  Słyszałyście pogłoski, że książę Andrzej i Sarah do siebie wrócili?

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.