Royal Tour - St Eustatius i Saba, Letizia i Felipe w Angoli, wizyta w Kornwalii + więcej
Szwecja
9 lutego król Carl Gustaf i królowa Silvia rozpoczęli swoje podróże po Szwecji w ramach obchodów 50-lecia panowania króla. W kolejnych miesiącach mają zamiar odwiedzić każdą z 21 prowincji. Podróże rozpoczęli od Nyköping w prowincji Södermanland, gdzie przyjechali pociągiem i zostali powitani przez gubernator. Później obejrzeli wystawę poświęconą jubileuszowi w muzeum Sörmland, przespacerowali się ulicami miasta i wysłuchali marszu skomponowanego specjalnie na złoty jubileusz.
Program drugiego dnia na St Marteen pary królewskiej i Następczyni Tronu obejmował także wizyty w domu pomocy społecznej White and Yellow Cross Care Foundation (WYCCF) oraz Targi Nauki, na których uczniowie lokalnych szkół zaprezentowali swoje pomysły na ograniczenie odpadów z tworzyw sztucznych na wyspie. Po południu natomiast cała trójka odwiedziła Resources for Community Resilience (R4CR), który finansuje odbudowę St Maarten po huraganie Irma z 2017 oraz ogród szkolny Emilio Wilson Park, w którym zasadzili żółtą szałwię, kwiat narodowy St Maarten. Później udali się na wzgórze St Peters Hill, na którym przebiega granica z francuską częścią wyspy (południowa część St Marteen należy do Królestwa Niderlandów, natomiast północna do Francji) i pojawili się na turnieju baseballowym.
8 lutego para królewska i księżniczka Oranii wylądowali na wyspie St Eustatius, gdzie zostali powitani przez władze, a następnie przespacerowali się ulicami stolicy, Oranjestad. Podczas spaceru spotkali się z mieszkańcami i dowiedzieli się więcej o historii niewolnictwa na wyspie. Później odbyła się debata młodych ludzi na temat ich przyszłości na wyspie i lunch z mieszkańcami.
Popołudniowy program obejmował natomiast: wizytę na plaży Zeelandia Beach, na której odbywa się coroczna akcja sprzątania plaży STATIA DOET, spotkanie z lokalnymi rolnikami, a także grę w koszykówkę z uczniami. Wizytę na wyspie zwieńczyło wydarzenie w Forcie Oranje prezentujące dziedzictwo kulturowe wyspy.
Dwutygodniowa podróż zakończyła się 9 lutego na Sabie. Po powitaniu przez władze para królewska i Następczyni Tronu uczestniczyli w spotkaniu dotyczącym energii i osiągnięcia neutralności klimatycznej na wyspie. Później udali się do miasta Zion’s Hill, w którym dowiedzieli się więcej o tradycyjnych koronkach, z których słynie Saba, a także Windwardside, gdzie obejrzeli przedstawienie przygotowane przez osoby starsze, spotkali się z artystami i właścicielami firm oraz odwiedziła muzeum historii Harry L. Johnson Museum. Po obiedzie z przedstawicielami wyspy odwiedzili organizację Expertise Center Education Care (EC2) w St Johns, wspierającą dzieci w wieku szkolnym, która zdobyła ubiegłoroczną nagrodę "Appeltje van Oranje" Oranje Fonds. Następnie udali się do portu stolicy Saby, The Bottom, gdzie dowiedzieli się więcej o projekcie ochrony rafy koralowej z wykorzystaniem jeżowców, oraz największe na świecie boisko Cruff, na którym wzięli udział w zajęciach sportowych dla dzieci. Na koniec odsłonili napis "Saba" na lotnisku i odlecieli na St Marteen, gdzie wzięli udział w konferencji prasowej wieńczącej całą podróż. Księżniczka Amalia powiedziała, że zakochała się w karaibskiej części Królestwa i ma nadzieję poznać ją jeszcze bliżej w przyszłości. Program był napięty, ale podróż bardzo jej się podobała i jest wdzięczna, że mogła ją odbyć. Stwierdziła, że zazdrości rodzicom, którzy znają już tak wiele osób na Karaibach. "Minie jeszcze wiele wizyt zanim ja będę mogła poruszać się tak swobodnie jak oni", powiedziała.
Została także zapytana o kwestię swojego bezpieczeństwa. Jak pamiętacie, jesienią zeszłego roku, wkrótce po rozpoczęciu studiów na Uniwersytecie w Amsterdamie, księżniczka zaczęła otrzymywać pogróżki i wzrosło ryzyko jej porwania. Dlatego też musiała wyprowadzić się z akademika i wrócić do Hagi, skąd codziennie dojeżdża na zajęcia. Rodzina miała nadzieję, że to sytuacja tymczasowa, ale niestety do tej pory się nie poprawiła. "Będę szczera, wciąż jest mi bardzo trudno. Tęsknię za normalnym życiem, życiem studenta. Spacerowaniem po ulicach, możliwością pójścia do sklepu". Przyznała, że w trakcie podróży zaznała odrobiny wolności, której tak bardzo jej brakuje i "świetnie się bawiła".
In de enige haven van Saba, Fort Bay Harbor, krijgt het Koninklijk gezelschap uitleg over de bouwplannen van een nieuwe haven. Aansluitend vertellen wetenschappers over het RAAK PRO Diadema project dat als doel heeft de zee-egel populaties te herstellen. ⁰https://t.co/nMJNOcpTvqpic.twitter.com/mbhcIeuo2l
Met onthulling van letters bij vliegveld eindigt bezoek aan Saba. Nu terug naar Sint Maarten voor persgesprek, verslag in loop van jullie nacht op @ADnlpic.twitter.com/H8UaJa2JVN
"I'm going to be very honest, I'm still having a very hard time. I miss the normal life, the life of a student. Walking the streets, being able to go to a store." Amalia was pleased that she had a little bit of her freedom back during the trip. "I had a wonderful time."
9 lutego król Harald i królowa Sonja wydali bankiet dla korpusu dyplomatycznego w Pałacu Królewskim w Oslo z udziałem księcia Haakona i księżniczki Astrid.
Po południu pierwszego dnia wizyty w Angoli król Felipe i królowa Letizia odwiedzili Universidad Internacional de Cuanza, który jest wspólnym hiszpańsko-angolskim projektem edukacyjnym, otworzyli wystawę prac Joana Miró oraz wzięli udział w przyjęciu dla hiszpańskiej społeczności mieszkającej w Angoli.
Drugi dzień w Luandzie rozpoczęli osobno: król razem z Prezydentem Angoli wziął udział w spotkaniu biznesowym dotyczącym współpracy obu krajów, natomiast królowa w towarzystwie Pierwszej Damy odwiedziła szpital położniczy Lucrecia Paím, największy w Angoli ośrodek specjalizujący się nie tylko w położnictwie, ale i diagnostyce w kierunku HIV. W szpitalu wprowadzono specjalny program, który ma zmniejszyć wskaźnik przenoszenia wirusa z matki na dziecko.
Po południu para królewska wzięła udział w posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego i spotkali się z jego przewodniczącą oraz parlamentarzystami. Na koniec zostali oficjalnie pożegnani przez Parę Prezydencką.
4 kwietnia do obiegu wejdzie znaczek z podobizną króla Charlesa III. Znaczki teoretycznie powinny ulec zmianie tuż po śmierci poprzedniego monarchy, ale nowy król zdecydował zaczekać aż zostaną zużyte wszystkie z wizerunkiem królowej Elizabeth II.
📮@RoyalMailStamps have revealed their new ‘every day’ stamp featuring The King.
The image is the same as the effigy which will feature on coins.
8 lutego księżna Catherine odwiedziła Landau Forte College w Derby, gdzie spotkała się z kapitan Preet Chandi, która w październiku wyruszyła w samotną wyprawę na Antarktydę. Księżna została patronką wyprawy.
Their Majesties then saw the Banglatown arch and a new street mural 'The Land is Calling', as part of the Bangladeshi 50th Anniversary celebrations. They also met women involved in the @bbpi100, demonstrating the strength and diversity of women of Bangladeshi heritage. pic.twitter.com/8JPXD4vASR
9 lutego królowa Camilla odwiedziła STORM Family Centre wspierającą osoby doświadczające przemocy domowej z okazji 19. rocznicy jej powstania. W trakcie wizyty miała okazję uczestniczyć w zajęciach artystycznych oferowanych podopiecznym.
Tego samego dnia książę i księżna Kornwalii odwiedzili Falmouth w Kornwalii - po raz pierwszy odkąd zostali parą książęcą Kornwalii po śmierci królowej Elizabeth II. Najpierw udali się do National Maritime Museum i wzięli udział w wyścigu łodzi wykonanych przez uczniów z lokalnej szkoły, a następnie odwiedzili Dracaena Centre. W trakcie wizyty księżna spotkała swojego byłego nauczyciela historii.
Trzeciego dnia wizyty w Bangladeszu w swojej roli Specjalnej Wysłanniczki Sekretarza Generalnego ONZ ds. Celów Zrównoważonego Rozwoju królowa Mathilde odwiedziła Sutarkhali Union w dystrykcie Khulna na południowo-zachodnim wybrzeżu kraju, gdzie dowiedziała się więcej o projekcie LoGIC, który pomaga lokalnym społecznościom wdrażać rozwiązania do obserwowanych w Bangladeszu zmian klimatycznych. Odwiedziła również stację uzdatniania wody i spotkała się z mieszkańcami. Zdaniem ekspertów, Bangladesz jest siódmym najbardziej narażonym na zmiany klimatu krajem na świecie, który już teraz zmaga się z podnoszącym się poziomem mórz i erozją.
Wizyta w Bangladeszu zakończyła się spotkaniem z Premier i Prezydentem.
Poinformowano, że 22 lutego królowa Margrethe przejdzie operację kręgosłupa w szpitalu Rigshospitalet w Kopenhadze, w którym będzie też później wracać do zdrowia. Królowa już od jakiegoś czasu zmaga się z problemami z plecami, z powodu których musiała w ostatnim czasie odwołać oficjalne wyjścia i swoje prywatne ferie w Norwegii. Z powodu operacji i rekonwalescencji wszystkie jej wyjścia zostały odwołane, przesunięte lub zostaną podjęte przez innych członków rodziny królewskiej.
Queen Margrethe of Denmark will have extensive back surgery on Feb 22nd after worsening back issues.
Książę Albert i księżna Charlene wzięli udział w przygotowaniach do wydarzenia #8MarchMonaco i stworzyli własne prace, które razem z pracami dzieci z księstwa staną się częścią kampanii z okazji Dnia Kobiet. Kampania koncentruje się na prawach kobiet i ochronie morza.
9 lutego książę Albert, Andrea Casiraghi, Pierre Casiraghi, Beatrice Borromeo i Charlotte Casiraghi pojawili się na premierze filmu dokumentalnego o wielorybach "Les Gardiennes de la Planete".
9 lutego Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako przyjęli w Pałacu Cesarskim Prezydenta i Pierwszą Damę Filipin.
February 9: Emperor Naruhito and Empress Masako met Philippine President Ferdinand Marcos Jr. and First Lady Liza Araneta-Marcos. Topics: water issues, WWII victims, post-war relations, economic assistance, UK study aboard 📸 https://t.co/ahldKGxxON 📸 https://t.co/YAR7z9E3M4pic.twitter.com/k6cUYNdcnK
Amalia znajduje się w naprawdę okropnej sytuacji. Współczuję jej, że nie może po prostu żyć normalnie jako studentka. Już życie jako królewska studentka jest inne, a cóż dopiero, gdy jest się pod nieustanną ochroną. Maxima na Karaibach nie ograniczała się w kolorach i wzorach. Prawie każda jej stylizacja była zjawiskowa.
Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.
Amalia znajduje się w naprawdę okropnej sytuacji. Współczuję jej, że nie może po prostu żyć normalnie jako studentka. Już życie jako królewska studentka jest inne, a cóż dopiero, gdy jest się pod nieustanną ochroną.
OdpowiedzUsuńMaxima na Karaibach nie ograniczała się w kolorach i wzorach. Prawie każda jej stylizacja była zjawiskowa.
Też współczuję Amalii. Zamiast żyć prawie normalnie (bo normalnie to i tak niemożliwe), musi się jeszcze bać.
OdpowiedzUsuń