niedziela, 19 lutego 2023

Nabożeństwo ku czci króla Konstantinosa, podróże do Nowej Zelandii, wizyta w Jönköping + więcej

Luksemburg 

Księżna Stephanie spotkała się z Tilly Urhausen, wdową po zmarłym w 2021 luksemburskim fotografie Romainie Urhausenie, która pokazała jej pracownię i fotografie artysty.


Hiszpania

15 lutego królowa Letizia przyjęła na audiencji w Pałacu Zarzuela przedstawicieli Atresmedia i Fundacji Mutua Madrileña, którzy zapoznali ją z wynikami badania dotyczącego przemocy ze względu na płeć.






16 lutego razem z królem Felipem otworzyła wystawę "Sorolla a través de la luz" powstałej w ramach obchodów 100. rocznicy śmierci hiszpańskiego impresjonisty Joaquína Sorolli y Bastidy.



Bhutan

14 lutego król Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema wzięli udział w obchodach De-suung Raising Day. Program szkoleniowy De-suung został uruchomiony w 2011, a jego celem jest przeszkolenie wolontariuszy różnych szczebli, którzy mogą następnie przysłużyć się społeczeństwu.


Japonia

14 lutego księżniczka Kako spotkała się z uczestnikami zagranicznej wymiany "Ship for World Youth".



Księżna Kiko w dniach 14-15 lutego odbyła dwudniową wizytę w Kumamoto na wyspie Kiusiu jako przewodnicząca Japan Anti-Tuberculosis Association, w związku z odbywającą się 15 lutego konferencją na temat zapobiegania gruźlicy. Pierwszego dnia wzięła udział w wykładzie na temat profilaktyki.


15 lutego księżna uczestniczyła w 74. Krajowej Konferencji na temat Zapobiegania Gruźlicy, na której wygłosiła przemówienie jako przewodnicząca stowarzyszenia. Później odwiedziła zamek Kumamoto oraz sanatorium dla osób chorych na trąd Kikuchi Keifuen w Kikuchi.




16 lutego księżniczka Kako zobaczyła 54. wystawę "Contemporary Women's Calligraphy 100 Artists", którą co roku oglądają członkowie rodziny cesarskiej. W 2015 księżniczka odwiedziła 46. edycję tej wystawy. W zeszłym roku rodzinę reprezentowała księżna Hisako.




Niderlandy / Belgia

15 lutego królowa Maxima odwiedziła zrównoważoną ekologicznie fabrykę obuwia FastFeetGrinded w Heerhugowaard.

Wieczorem para królewska, książę Constantijn i księżna Laurentien, księżniczka Irene z córką, księżniczką Margaritą oraz księżniczka Margriet i Pieter van Vollenhoven wraz z rodziną pojawili się na spektaklu "Carmen Maquia" w wykonaniu zespołu tanecznego Introdans w Apeldoorn z okazji 80. urodzin księżniczki Margriet, które obchodziła 19 stycznia.














16 lutego królowa Maxima odwiedziła laboratorium dla projektantów i architektów NUL ZES oraz instytut badawczy Hendrik Casimir Institute (EHCI) w Eindhoven.

W dniach 20-22 czerwca król Willem-Alexander i królowa Maxima złożą wizytę państwową w Belgii na zaproszenie króla Philippe'a. Obaj monarchowie świętują w tym roku 10-lecie swojego panowania.


17 lutego król Philippe, królowa Mathilde, król Albert, królowa Paola, książę Laurent, księżna Claire, księżniczka Delphine z mężem i księżna Lea oraz książę Guillaume i księżna Sibilla z Luksemburga byli obecni na nabożeństwie w Kościele Najświętszej Marii Panny z Laeken ku czci zmarłych członków rodziny królewskiej.













Norwegia

16 lutego książę Haakon i księżna Mette-Marit wzięli udział w uroczystości upamiętniającej ofiary wojny w Ukrainie zorganizowanej w Centrum Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo.





Grecja

18 lutego grecka i hiszpańska rodzina królewska - królowa Anne-Marie, księżniczka Alexia, książę Pavlos i księżna Marie-Chantal z księżniczką Marią-Olympią, księciem Constantine-Alexiosem i księciem Achileasem-Andreasem, książę Nikolaos i księżna Tatiana, księżniczka Theodora i Matthew Kumar, książę Philippos i księżna Nina, książę Michael z żoną Mariną, królowa Sofia, księżniczka Irene, Infantka Elena i Infantka Cristina - uczestniczyli w nabożeństwie ku czci króla Konstantinosa w Katedrze Zwiastowania Matki Bożej w Atenach, po upływie 40 dni od jego śmierci. Podobne nabożeństwo ma zostać zorganizowane także w Londynie dla przyjaciół, którzy nie mogli przybyć do Grecji na pogrzeb.








Dzisiaj, 19 lutego, rodzina pojawiła się na odsłonięciu ukończonej już płyty nagrobnej zmarłego króla na Cmentarzu Królewskim w Tatoi. Sama ceremonia była prywatna, ale udostępniono później zdjęcia grobu. Na płycie nagrobnej napisano:
Konstantinos II
Król Hellenów
Książę Danii
Ur. w Atenach 2 czerwca 1940
Zm. w Atenach 10 stycznia 2023
Mistrz Olimpijski

Poniżej natomiat, zgodnie z tradycją greckiej rodziny królewskiej, zapisano fragment Pisma Świętego - Ewangelii św. Jana: "Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim".


Szwecja / Wielka Brytania

16 lutego, zgodnie z planem, król Carl Gustaf i królowa Silvia odwiedzili Jönköping w prowincji o tej samej nazwie. Była to ich druga z 21 zaplanowanych podróży regionalnych po Szwecji w ramach obchodów 50-lecia panowania monarchy. Najpierw udali się do Kulturhuset SPIRA, gdzie obejrzeli przygotowany występ muzyczno-poetycki i wystawę fotograficzną. Później odsłonili kamień upamiętniający jubileuszową wizytę, wzięli udział w lunchu wydanym przez gubernator prowincji, a na koniec uczestniczyli w jubileuszowych uroczystościach i spotkali się z przedstawicielami lokalnych organizacji w Rådhusparken. Nie mogło zabraknąć jubileuszowego marszu skomponowanego specjalnie z okazji złotego jubileuszu króla.



Kolejne z serii wizyt, w Gävle w prowincji Gävleborg oraz Härnösand w prowincji Västernorrland, zostały przesunięte z uwagi na operację serca, którą król przejdzie jutro. Jak informują szwedzkie media, księżniczka Madeleine ma przylecieć do Sztokholmu, aby razem z resztą rodziny być przy jego boku. Po operacji król przejdzie kilkutygodniową rekonwalescencję, a do oficjalnych obowiązków wróci 6 marca.


17 lutego para królewska wzięła udział w posiedzeniu Królewskiej Szwedzkiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie.

 


Wieczorem drugiego dnia wizyty w Nowej Zelandii burmistrz Wellington wydała przyjęcie dla księżniczki Victorii, księcia Daniela i towarzyszącej im szwedzkiej delegacji.


Szóstego i zarazem ostatniego dnia swojej podróży Następczyni Tronu z mężem odwiedziła fabrykę recyklingu Saveboard w Hamilton. Para została następnie oprowadzona po maoryskiej części parku Hamilton Gardens. Na koniec odwiedzili producenta nabiału, aby zapoznać się z sektorem mleczarskim w Nowej Zelandii i dowiedzieć się, w jaki sposób szwedzkie rozwiązania przyczyniają się do stworzenia zrównoważonego systemu żywnościowego.







W minionym tygodniu w Nowej Zelandii z trzydniową była również księżniczka Anne z mężem. Po przylocie 14 lutego zostali przyjęci przez gubernator generalną na obiedzie.



Podano szczegóły oprawy muzycznej zbliżającej się koronacji króla Charlesa i królowej Camilli w Westminster Abbey. Król sam wybrał program muzyczny i zamówił na uroczystość 12 nowych utworów - sześć utworów orkiestrowych, pięć chóralnych i jeden na organy. Wśród nich znalazły się: nowy hymn koronacyjny skomponowany przez Andrewa Lloyda Webbera, marsz koronacyjny skomponowany przez Patricka Doyle'a oraz utwór na organy inspirowany muzyką z krajów Wspólnoty Narodów autorstwa Iaina Farringtona. Na uroczystości, poza chórami, wystąpią soliści: Bryn Terfel,  Pretty Yende i Roderick Williams, a na organach zagrają Peter Holder i Matthew Jorysz. Wystąpi także królewska harfistka Alis Huws z Walii. Jak dodano, jedna z części liturgicznych nabożeństwa zostanie odprawiona w języku walijskim w uznaniu długoletniej pracy króla jako księcia Walii i jego przywiązania do kraju.
Poza nową muzyką, w trakcie koronacji usłyszymy oczywiście bardziej tradycyjne utwory takich artystów jak: William Byrd, Sir Edward Elgar, Sir Henry Walford Davies, Sir William Walton, Sir Hubert Parry i Ralph Vaughan Williams. Nie zabraknie oczywiście słynnego hymnu "Zadok the Priest" Georga Friedricha Händla, który tradycyjnie jest wykonywany podczas koronacji brytyjskich monarchów.




3 komentarze:

  1. Hej, bardzo fajne podsumowanie :), ale mam dwa pytania: 1. "zapoznali ją z wynikami badania dotyczącego przemocy ze względu na płeć" - czy było coś więcej o tych badaniach (udostępniono może wyniki)? To ważny temat. 2. Z jakiej okazji pochodzi zdjęcie z royalsami z Belgii i Holandii (mam na myśli to w strojach oficjalnych i tiarach, gdzie obok Matyldy stoi bodajże królowa Fabiola)?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 1. Tak, udostępniono wyniki. Z rzeczy, które wydały mi sę interesujące, okazało się, np. że prawie 17% badanych osób w wieku 18-21 lat uważa, że uderzenie partnera nie jest przejawem przemocy, a 15,5% za przemoc nie uważa gróźb. 46% ankietowanych zna osobę ze swojego otoczenia, która doznała przemocy, przy czym więcej takich przypadków znają kobiety i osoby z młodszych grup wiekowych niż osoby powyżej 55 lat. 42% osób uważa, że przypadków przemocy jest obecnie znacznie więcej niż było kiedyś. 61% osób uważa, że przemoc ze względu na płeć jest niedopuszczalna, ale 11% sądzi, że nie da się jej uniknąć. Zdecydowana większość, bo aż 91% ankietowanych uznało także, że media społecznościowe i nowe technologie przyczyniły się do powstania nowych form przemocy. Na pytanie, dlaczego ofiary przemocy nie zgłaszają się po pomoc, prawie 74% badanych odpowiedziało, że z powodu strachu przed sprawcą. 51% osób jako powód podało także zależność finansową oraz wzgląd na dzieci. Zapytano również o znane środki pomocy poszkodowanym. Wśród trzech najczęściej wskazywanych znalazły się: pomoc psychologiczna, telefon dla ofiar przemocy i zakaz zbliżania się.
      Zainteresowanych pozostałymi wynikami odsyłam na stronę hiszpańskiej rodziny królewskiej, która razem z opisem wyjścia zamieściła ich zwięzłe i przejrzyste podsumowanie :) https://www.casareal.es/ES/Actividades/Paginas/actividades_actividades_detalle.aspx?data=15626
      2. To z wizyty państwowej w Belgii jeszcze wówczas królowej Beatrix, księcia Willema-Alexandra i księżnej Maximy bodajże w czerwcu 2006 (i tak, to królowa Fabiola obok Mathilde :) )

      Usuń
  2. Już 10 lat minęło od koronacji dwóch królów? Ależ to minęło...

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.