niedziela, 19 lutego 2023

Nabożeństwo ku czci króla Konstantinosa, podróże do Nowej Zelandii, wizyta w Jönköping + więcej

Luksemburg 

Księżna Stephanie spotkała się z Tilly Urhausen, wdową po zmarłym w 2021 luksemburskim fotografie Romainie Urhausenie, która pokazała jej pracownię i fotografie artysty.


Hiszpania

15 lutego królowa Letizia przyjęła na audiencji w Pałacu Zarzuela przedstawicieli Atresmedia i Fundacji Mutua Madrileña, którzy zapoznali ją z wynikami badania dotyczącego przemocy ze względu na płeć.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

16 lutego razem z królem Felipem otworzyła wystawę "Sorolla a través de la luz" powstałej w ramach obchodów 100. rocznicy śmierci hiszpańskiego impresjonisty Joaquína Sorolli y Bastidy.



Bhutan

14 lutego król Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema wzięli udział w obchodach De-suung Raising Day. Program szkoleniowy De-suung został uruchomiony w 2011, a jego celem jest przeszkolenie wolontariuszy różnych szczebli, którzy mogą następnie przysłużyć się społeczeństwu.


Japonia

14 lutego księżniczka Kako spotkała się z uczestnikami zagranicznej wymiany "Ship for World Youth".



Księżna Kiko w dniach 14-15 lutego odbyła dwudniową wizytę w Kumamoto na wyspie Kiusiu jako przewodnicząca Japan Anti-Tuberculosis Association, w związku z odbywającą się 15 lutego konferencją na temat zapobiegania gruźlicy. Pierwszego dnia wzięła udział w wykładzie na temat profilaktyki.


15 lutego księżna uczestniczyła w 74. Krajowej Konferencji na temat Zapobiegania Gruźlicy, na której wygłosiła przemówienie jako przewodnicząca stowarzyszenia. Później odwiedziła zamek Kumamoto oraz sanatorium dla osób chorych na trąd Kikuchi Keifuen w Kikuchi.




16 lutego księżniczka Kako zobaczyła 54. wystawę "Contemporary Women's Calligraphy 100 Artists", którą co roku oglądają członkowie rodziny cesarskiej. W 2015 księżniczka odwiedziła 46. edycję tej wystawy. W zeszłym roku rodzinę reprezentowała księżna Hisako.




Niderlandy / Belgia

15 lutego królowa Maxima odwiedziła zrównoważoną ekologicznie fabrykę obuwia FastFeetGrinded w Heerhugowaard.

Wieczorem para królewska, książę Constantijn i księżna Laurentien, księżniczka Irene z córką, księżniczką Margaritą oraz księżniczka Margriet i Pieter van Vollenhoven wraz z rodziną pojawili się na spektaklu "Carmen Maquia" w wykonaniu zespołu tanecznego Introdans w Apeldoorn z okazji 80. urodzin księżniczki Margriet, które obchodziła 19 stycznia.



Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

16 lutego królowa Maxima odwiedziła laboratorium dla projektantów i architektów NUL ZES oraz instytut badawczy Hendrik Casimir Institute (EHCI) w Eindhoven.

W dniach 20-22 czerwca król Willem-Alexander i królowa Maxima złożą wizytę państwową w Belgii na zaproszenie króla Philippe'a. Obaj monarchowie świętują w tym roku 10-lecie swojego panowania.


17 lutego król Philippe, królowa Mathilde, król Albert, królowa Paola, książę Laurent, księżna Claire, księżniczka Delphine z mężem i księżna Lea oraz książę Guillaume i księżna Sibilla z Luksemburga byli obecni na nabożeństwie w Kościele Najświętszej Marii Panny z Laeken ku czci zmarłych członków rodziny królewskiej.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images




Norwegia

16 lutego książę Haakon i księżna Mette-Marit wzięli udział w uroczystości upamiętniającej ofiary wojny w Ukrainie zorganizowanej w Centrum Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Grecja

18 lutego grecka i hiszpańska rodzina królewska - królowa Anne-Marie, księżniczka Alexia, książę Pavlos i księżna Marie-Chantal z księżniczką Marią-Olympią, księciem Constantine-Alexiosem i księciem Achileasem-Andreasem, książę Nikolaos i księżna Tatiana, księżniczka Theodora i Matthew Kumar, książę Philippos i księżna Nina, książę Michael z żoną Mariną, królowa Sofia, księżniczka Irene, Infantka Elena i Infantka Cristina - uczestniczyli w nabożeństwie ku czci króla Konstantinosa w Katedrze Zwiastowania Matki Bożej w Atenach, po upływie 40 dni od jego śmierci. Podobne nabożeństwo ma zostać zorganizowane także w Londynie dla przyjaciół, którzy nie mogli przybyć do Grecji na pogrzeb.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images




Dzisiaj, 19 lutego, rodzina pojawiła się na odsłonięciu ukończonej już płyty nagrobnej zmarłego króla na Cmentarzu Królewskim w Tatoi. Sama ceremonia była prywatna, ale udostępniono później zdjęcia grobu. Na płycie nagrobnej napisano:
Konstantinos II
Król Hellenów
Książę Danii
Ur. w Atenach 2 czerwca 1940
Zm. w Atenach 10 stycznia 2023
Mistrz Olimpijski

Poniżej natomiat, zgodnie z tradycją greckiej rodziny królewskiej, zapisano fragment Pisma Świętego - Ewangelii św. Jana: "Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim".


Szwecja / Wielka Brytania

16 lutego, zgodnie z planem, król Carl Gustaf i królowa Silvia odwiedzili Jönköping w prowincji o tej samej nazwie. Była to ich druga z 21 zaplanowanych podróży regionalnych po Szwecji w ramach obchodów 50-lecia panowania monarchy. Najpierw udali się do Kulturhuset SPIRA, gdzie obejrzeli przygotowany występ muzyczno-poetycki i wystawę fotograficzną. Później odsłonili kamień upamiętniający jubileuszową wizytę, wzięli udział w lunchu wydanym przez gubernator prowincji, a na koniec uczestniczyli w jubileuszowych uroczystościach i spotkali się z przedstawicielami lokalnych organizacji w Rådhusparken. Nie mogło zabraknąć jubileuszowego marszu skomponowanego specjalnie z okazji złotego jubileuszu króla.



Kolejne z serii wizyt, w Gävle w prowincji Gävleborg oraz Härnösand w prowincji Västernorrland, zostały przesunięte z uwagi na operację serca, którą król przejdzie jutro. Jak informują szwedzkie media, księżniczka Madeleine ma przylecieć do Sztokholmu, aby razem z resztą rodziny być przy jego boku. Po operacji król przejdzie kilkutygodniową rekonwalescencję, a do oficjalnych obowiązków wróci 6 marca.


17 lutego para królewska wzięła udział w posiedzeniu Królewskiej Szwedzkiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie.

 


Wieczorem drugiego dnia wizyty w Nowej Zelandii burmistrz Wellington wydała przyjęcie dla księżniczki Victorii, księcia Daniela i towarzyszącej im szwedzkiej delegacji.


Szóstego i zarazem ostatniego dnia swojej podróży Następczyni Tronu z mężem odwiedziła fabrykę recyklingu Saveboard w Hamilton. Para została następnie oprowadzona po maoryskiej części parku Hamilton Gardens. Na koniec odwiedzili producenta nabiału, aby zapoznać się z sektorem mleczarskim w Nowej Zelandii i dowiedzieć się, w jaki sposób szwedzkie rozwiązania przyczyniają się do stworzenia zrównoważonego systemu żywnościowego.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


W minionym tygodniu w Nowej Zelandii z trzydniową była również księżniczka Anne z mężem. Po przylocie 14 lutego zostali przyjęci przez gubernator generalną na obiedzie.



Podano szczegóły oprawy muzycznej zbliżającej się koronacji króla Charlesa i królowej Camilli w Westminster Abbey. Król sam wybrał program muzyczny i zamówił na uroczystość 12 nowych utworów - sześć utworów orkiestrowych, pięć chóralnych i jeden na organy. Wśród nich znalazły się: nowy hymn koronacyjny skomponowany przez Andrewa Lloyda Webbera, marsz koronacyjny skomponowany przez Patricka Doyle'a oraz utwór na organy inspirowany muzyką z krajów Wspólnoty Narodów autorstwa Iaina Farringtona. Na uroczystości, poza chórami, wystąpią soliści: Bryn Terfel,  Pretty Yende i Roderick Williams, a na organach zagrają Peter Holder i Matthew Jorysz. Wystąpi także królewska harfistka Alis Huws z Walii. Jak dodano, jedna z części liturgicznych nabożeństwa zostanie odprawiona w języku walijskim w uznaniu długoletniej pracy króla jako księcia Walii i jego przywiązania do kraju.
Poza nową muzyką, w trakcie koronacji usłyszymy oczywiście bardziej tradycyjne utwory takich artystów jak: William Byrd, Sir Edward Elgar, Sir Henry Walford Davies, Sir William Walton, Sir Hubert Parry i Ralph Vaughan Williams. Nie zabraknie oczywiście słynnego hymnu "Zadok the Priest" Georga Friedricha Händla, który tradycyjnie jest wykonywany podczas koronacji brytyjskich monarchów.




3 komentarze:

  1. Hej, bardzo fajne podsumowanie :), ale mam dwa pytania: 1. "zapoznali ją z wynikami badania dotyczącego przemocy ze względu na płeć" - czy było coś więcej o tych badaniach (udostępniono może wyniki)? To ważny temat. 2. Z jakiej okazji pochodzi zdjęcie z royalsami z Belgii i Holandii (mam na myśli to w strojach oficjalnych i tiarach, gdzie obok Matyldy stoi bodajże królowa Fabiola)?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 1. Tak, udostępniono wyniki. Z rzeczy, które wydały mi sę interesujące, okazało się, np. że prawie 17% badanych osób w wieku 18-21 lat uważa, że uderzenie partnera nie jest przejawem przemocy, a 15,5% za przemoc nie uważa gróźb. 46% ankietowanych zna osobę ze swojego otoczenia, która doznała przemocy, przy czym więcej takich przypadków znają kobiety i osoby z młodszych grup wiekowych niż osoby powyżej 55 lat. 42% osób uważa, że przypadków przemocy jest obecnie znacznie więcej niż było kiedyś. 61% osób uważa, że przemoc ze względu na płeć jest niedopuszczalna, ale 11% sądzi, że nie da się jej uniknąć. Zdecydowana większość, bo aż 91% ankietowanych uznało także, że media społecznościowe i nowe technologie przyczyniły się do powstania nowych form przemocy. Na pytanie, dlaczego ofiary przemocy nie zgłaszają się po pomoc, prawie 74% badanych odpowiedziało, że z powodu strachu przed sprawcą. 51% osób jako powód podało także zależność finansową oraz wzgląd na dzieci. Zapytano również o znane środki pomocy poszkodowanym. Wśród trzech najczęściej wskazywanych znalazły się: pomoc psychologiczna, telefon dla ofiar przemocy i zakaz zbliżania się.
      Zainteresowanych pozostałymi wynikami odsyłam na stronę hiszpańskiej rodziny królewskiej, która razem z opisem wyjścia zamieściła ich zwięzłe i przejrzyste podsumowanie :) https://www.casareal.es/ES/Actividades/Paginas/actividades_actividades_detalle.aspx?data=15626
      2. To z wizyty państwowej w Belgii jeszcze wówczas królowej Beatrix, księcia Willema-Alexandra i księżnej Maximy bodajże w czerwcu 2006 (i tak, to królowa Fabiola obok Mathilde :) )

      Usuń
  2. Już 10 lat minęło od koronacji dwóch królów? Ależ to minęło...

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.