wtorek, 7 lutego 2023

Królewskie podróże - St Marteen, Bangladesz i Angola + więcej

Wielka Brytania

6 lutego opublikowano nagranie i zdjęcia z wizyty księżnej Catherine w szkole podstawowej St John's w Londynie w ramach rozpoczynającego się Tygodnia Zdrowia Psychicznego Dzieci.

Embed from Getty ImagesBelgia

6 lutego królowa Mathilde wylądowała w Dhace, stolicy Bangladeszu, rozpoczynając oficjalnie swoją 4-dniową wizytę w tym kraju z ramienia ONZ. Wizyta ma związek z funkcją Specjalnego Wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ ds. Celów Zrównoważonego Rozwoju, którą pełni królowa. Po przylocie Mathilde została powitana przez ministra spraw zagranicznych Bangladeszu.
Później odwiedziła firmę odzieżową Fakir Apparels i centrum edukacyjne UNICEF-u w slumsach na obrzeżach Dhaki.
Program drugiego dnia wizyty koncentrował się na uchodźcach. Królowa odwiedziła największy na świecie obóz dla uchodźców w Kutupalong. Dowiedziała się więcej o prowadzonych na miejscu projektach, które mają na celu poprawę sytuacji kobiet i dziewcząt oraz zapewnienie przebywającym w obozie dzieciom i młodzieży dostępu do edukacji. Spotkała się z wolontariuszami, z którymi rozmawiała o zdrowiu psychicznym i wsparciu psychospołecznym oraz dowiedziała się więcej o programie SAFE+2, którego celem jest ochrona zdegradowanego ekosystemu. Na koniec odwiedziła przyjazny dla środowiska obiekt zajmujący się oczyszczaniem ścieków z obozu.
Od 2017 z Mjanmy do Bangladeszu dotarł ponad milion osób, z których prawie połowa nie ukończyła jeszcze 18 lat.

Niderlandy

Po weekendowej przerwie 6 lutego król Willem-Alexander, królowa Maxima i księżniczka Catharina-Amalia kontynuowali swoją podróż po karaibskiej części Niderlandów. Rano wylądowali na wyspie St Maarten, czwartej z sześciu wysp, które odwiedzą, i zostali powitani przez gubernatora i Premier. Pierwszy dzień wizyty na wyspie skupiał się głównie na zniszczeniach spowodowanych przez huragan Irma we wrześniu 2017 i trwającej wciąż odbudowie. Cała trójka spotkała się ze służbami ratunkowymi, wzięła udział w ćwiczeniach na wypadek klęsk żywiołowych, odwiedziła Centrum Medyczne SXM St Maarten i zjadła lunch z Radą Ministrów.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Po południu zostali oprowadzeni po Philipsburgu i obejrzeli murale Color Me SXM, które powstały, aby rozjaśnić zniszczone po huraganie miasto. Następczyni Tronu miała okazję ozdobić jeden z nich. Dzień zakończył się występami artystycznymi, pokazem kultury i koncertem na promenadzie Philipsburga.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDrugi dzień na St Maarten rozpoczął się od wizyty w Fort Amsterdam, gdzie para królewska i księżniczka Oranii dowiedzieli się więcej nie tylko o samym forcie, ale także o narodowym ptaku wyspy, pelikanie brunatnym.

Embed from Getty ImagesDania

Królowa Margrethe odwołała swoje ostatnie wyjścia i planowane w tym tygodniu prywatne ferie zimowe w Norwegii z powodu problemów z plecami.


Jordania

Księżniczka Nejla bint Asem, najmłodsza córka księcia Asema bin Nayefa i drugie z trójki dzieci z jego małżeństwa z księżną Sana'ą Asem, i jej mąż, Nasser Osama Talhouni, powitali na świecie swoje trzecie dziecko i trzecią córkę, Badiyę. Dziewczynka dołączyła do dwóch starszych sióstr, Karimah (ur. 2016) i Shaymy (ur. 2018).


Zjednoczone Emiraty Arabskie

Szejka Mahra bint Mohammed Al Maktoum, jedyna córka Szejka Mohammeda bin Rashida i jego szóstej żony, Zoe Grigorakos, ukończyła ostatnio studia z zakresu stosunków międzynarodowych w Londynie. Na Instagramie opublikowała zdjęcia z ceremonii, na której towarzyszyła jej mama.

Hiszpania

Dwór Królewski poinformował, że w sierpniu Infantka Sofia rozpocznie naukę w UWC Atlantic College w Walii, idąc w ślady starszej siostry, która ukończy tę szkołę w tym roku. Sofia pomyślnie przeszła proces rekrutacyjny.


6 lutego król Felipe i królowa Letizia wylecieli do Angoli, gdzie spędzą trzy dni w ramach oficjalnej wizyty. W Luandzie wylądowali tego samego wieczoru.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Wizytę rozpoczęli następnego poranka od złożenia wieńca pod pomnikiem Antónia Agostinho Neto, byłego Prezydenta Angoli i wpisali się do księgi gości. Później zostali oficjalnie powitani przez Prezydenta i Pierwszą Damę w Pałacu Prezydenckim, którzy zaprosili ich na prywatny lunch. Królowa wraz z Pierwszą Damą spotkała się także z przedstawicielkami różnych sektorów, z którymi rozmawiała o edukacji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

3 komentarze:

  1. Raczej nie ma opcji, żeby jakiegoś royalsa szkoła odrzuciła w procesie rekrutacyjnym ;) może na chwilę zyskałaby opinię placówki wymagającej i obiektywnej, ale w dłuższej perspektywie niestety szkołom "opłaca się" żyć w zgodzie z elitami.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie sądziłam, że zestaw spodni i bluzki w tak różowym kolorze może tak dobrze wyglądać. Zasługa Letizii.
    Styl córki jest bezpieczniejszy i bardziej przewidywalny niż matki.
    Amalia świetnie sobie radzi w czasie podróży, ale czasami widać jej skrępowanie.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.