wtorek, 12 lipca 2022

Letnie sesje zdjęciowe

 Wiele europejskich rodzin królewskich latem, przed udaniem się na zasłużony odpoczynek, organizuje sesje zdjęciowe. Dla niektórych stały się one coroczną tradycją, inne decydują się na nie raz na jakiś czas. Zwykle mają one miejsce w oficjalnych letnich rezydencjach, ale niektórzy royalsi co roku udają się w inne miejsce, promując w ten sposób krajową turystykę i stwarzając okazję do wykonania wyjątkowych fotografii. W dzisiejszym poście przyjrzymy się wakacyjnym sesjom zdjęciowym z ostatnich kilku(nastu) lat.Hiszpania


Hiszpańska rodzina królewska do 2019 roku organizowała swoje letnie sesje zdjęciowe na Majorce, gdzie zazwyczaj spędzają oficjalną część swoich wakacji na przełomie lipca i sierpnia. W kolejnych latach z dobrze znanych nam powodów sesje się nie odbyły, więc jestem bardzo ciekawa, czy w tym roku wrócą do tej tradycji. Król Felipe i królowa Letizia, podobnie jak wcześniej król Juan Carlos i królowa Sofia, zapraszali fotografów przed Pałac Marivent, w którym tradycyjnie zatrzymują się w czasie swojego pobytu na Majorce, jednak w 2018 roku "wyłamali się" z tej tradycji i nieoczekiwanie letnią sesję zdjęciową zorganizowali w ogrodach Pałacu Almudaina.
Więcej o letnich rezydencjach hiszpańskiej rodziny królewskiej przeczytacie w tym poście.

Sesja zdjęciowa w 2016 roku:

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Fotografie z 2017 roku:

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Sesja zdjęciowa w 2018 roku - nieoczekiwanie w Pałacu La Almudaina:

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

I ostatnia sesja zdjęciowa z 2019 roku - ponownie w Pałacu Marivent:

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Luksemburg


Luksemburska rodzina wielkoksiążęca nie co roku organizuje letnie sesje zdjęciowe, jednak jeśli już to robi, to zazwyczaj w swojej letniej willi w Cabasson na południu Francji. Po raz pierwszy po wieloletniej przerwie letnie wakacyjne zdjęcia opublikowali w 2015 roku. Poniżej kilka wybranych fotografii (wszystkie zobaczycie tutaj):

Na kolejną "mini" sesję zdjęciową przyszło nam czekać trzy lata. Dopiero w 2018 roku Dwór Wielkoksiążęcy opublikował zdjęcia z wakacji wielkiego księcia Jeana, wielkiego księcia Henri'ego i wielkiej księżnej Marii Teresy ponownie wykonane w Cabasson. Do jednego z nich pozował również brat obecnego wielkiego księcia, książę Jean z córką, księżniczką Marie-Gabrielle, jej mężem Antoniusem Willmsem i ich urodzonym dwa miesiące wcześniej synkiem Zeno.

Jak się jednak okazało kilka tygodni później, nie była to jedyna sesja zdjęciowa zorganizowana tamtego lata. We wrześniu rodzina podzieliła się kolejnym wakacyjnym zdjęciem - tym razem pary wielkoksiążęcej ze wszystkimi dziećmi, wykonanym w ogrodzie zamku Berg przez ich oficjalną fotograf Lolę Velasco.


Następna - i jak do tej pory ostatnia - wakacyjna sesja zdjęciowa odbyła się w zeszłym roku w Cabasson z udziałem całej rodziny pary wielkoksiążęcej. Jeśli podtrzymają swoją dotychczasową "tradycję" na kolejne fotografie będziemy musieli zaczekać jeszcze dwa lata...
Post na temat letnich rezydencji luksemburskiej rodziny wielkoksiążęcej oraz niderlandzkiej rodziny królewskiej znajdziecie tutaj.Belgia


Kontynuując naszą podróż przez Europę, na dłużej zatrzymamy się w Belgii. Philippe i Mathilde co roku organizują letnią sesję zdjęciową w innej scenerii - do tej pory zabierali dzieci m.in.: do zoo w Antwerpii, muzeum historycznego Archeosite, a w 2012 roku nawet do Londynu. Poniżej kilka sesji sprzed roku 2013 - fotografie są tak urocze, że nie mogłam się powstrzymać, by ich tutaj nie wstawić:

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

W 2015 roku para królewska zabrała dzieci do zoo Pairi Daiza w Brugelette.

Embed from Getty Images

Dwa lata później rodzina pozowała do zdjęć w pływającym muzeum Mercator w Ostendzie, utworzonym na jednym z pięciu statków szkoleniowych belgijskiej floty handlowej.
W 2018 roku cała szóstka odwiedziła dawne opactwo cystersów w Villers-la-Ville w Brabancji Walońskiej.Natomiast dwa lata temu, promując turystykę w Belgii, udali się do prowincji Luksemburg i Limburgii. W trakcie dwudniowej wycieczki odwiedzili m.in. trasę rowerową Bokrijk i kompleks parkowo-muzealny w pobliżu Genk, a także punkt widokowy Le Tombeau du Geant w Bouillon.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Niderlandy


Podobnie jak w Belgii, w sąsiednich Niderlandach letnia sesja zdjęciowa stanowi wieloletnią tradycję rodziny królewskiej. Do niedawna organizowano ją w lipcu w willi Eikenhorst, gdzie Willem-Alexander i Maxima z córkami mieli swój dom, na pobliskiej plaży w Wassenaar albo w letniej rezydencji we Włoszech (o której więcej pisałam tutaj).
Poniżej letnie sesje zdjęciowe z 2016 i 2018 roku przed willą Eikenhorst:

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Jednak w 2017 roku rodzina nieoczekiwanie zapozowała do wakacyjnych zdjęć w Południowej Holandii, nad popularnymi jeziorami Kagerplassen położonymi na północny wschód od Lejdy.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Od 2019 roku, po przeprowadzce pary królewskiej do Pałacu Huis ten Bosch w Hadze, letnią sesję zdjęciową przez trzy lata z rzędu organizowano w ogrodach Pałacu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

W tym roku rodzina postanowiła zapozować do zdjęć wcześniej niż zwykle - już w czerwcu - zmieniając przy tym miejsce. Jeśli wierzyć doniesieniom, sesję planowano na plaży, ale niestety pogoda pokrzyżowała te plany i ostatecznie fotografów zaproszono do Pałacu Noordeinde. (Tym samym, chyba po raz pierwszy, pozowali do wakacyjnych fotografii wewnątrz, a nie w plenerze.)

Embed from Getty Images


Dania


W duńskiej rodzinie królewskiej sesje zdjęciowe stanowią nieodłączną część wakacji. Tradycyjnie odbywają się na przełomie lipca i sierpnia w ogrodach ich letniej rezydencji, Pałacu Gråsten. Jeszcze do niedawna do zdjęć pozowała nie tylko najbliższa rodzina królowej, ale również księżniczka Benedikte z dziećmi i wnukami czy królowa Anne-Marie. Czasem była to typowa sesja zdjęciowa, a czasami fotografie wykonywane, kiedy rodzina oglądała zmianę warty przed Pałacem. Poniżej kilka zdjęć z lat 2007-2016:

Embed from Getty Images

W 2017 roku zrezygnowano z dotychczasowych sesji zdjęciowych. Zamiast nich królowa Margrethe, książę Frederik, księżna Mary i ich dzieci zapozowali do wakacyjnych zdjęć, oglądając coroczną letnią paradę konną i rowerową Ringrider Association przed Pałacem Gråsten. Pogoda niestety nie dopisała i królowa mogła ubrać swój ulubiony kolorowy płaszcz przeciwdeszczowy.

Embed from Getty Images

W 2018 roku fotografowie mieli dwie okazje do wykonania letnich zdjęć - najpierw rodzinie Następcy Tronu, która powitała uczestników parady Ringrider Association, a kilka dni później także królowej Margrethe i królowej Anne-Marie, które dołączyły do nich na zmianie warty pod Pałacem Gråsten.

Embed from Getty Images
W 2019 roku ponownie zmieniono koncepcję i od tamtej pory Dwór Królewski publikuje oficjalne wakacyjne fotografie rodziny królewskiej wykonane w ogrodach Pałacu Gråsten. Trzy lata temu były to dwa zdjęcia królowej Margrethe, księcia Frederika, księżnej Mary i ich dzieci.

Kongehuset ©

Kongehuset ©

Rok później na koniec wakacji opublikowano zdjęcia rodziny Frederika i Mary autorstwa Franne Voigta.

Franne Voigt ©

Franne Voigt ©

Franne Voigt ©

Franne Voigt ©

Natomiast w ubiegłym roku już pod koniec czerwca opublikowano zdjęcia królowej Margrethe, księżniczki Benedikte i królowej Anne-Marie, które po trzyletniej przerwie mogły się wreszcie spotkać.

Kongehuset ©

Kongehuset ©

Królowa Margrethe z synami spędza także część lata na zamku Cayx we Francji i kiedy żył jeszcze książę Henrik również tam odbywały się sesje zdjęciowe.
Poniżej ostatnie zdjęcie rodziny na zamku, wykonane w zeszłym roku - królowa Margrethe z księciem Joachimem i jego dziećmi, księciem Henrikiem i księżniczką Atheną.
Post na temat letnich rezydencji duńskiej rodziny królewskiej znajdziecie tutaj.


Szwecja


Szwedzka rodzina królewska do tradycji letnich sesji zdjęciowych wróciła niedawno - w lipcu 2016 roku. Odbyła się ona w ogrodach Pałacu Solliden na Olandii, gdzie rodzina królewska tradycyjnie spędza letnie wakacje (o tym Pałacu i innych letnich rezydencjach pisałam w tym poście).


Rok później Dwór Królewski opublikował jedną fotografię.

Jonas Ekströmer/The Royal Court of Sweden

W 2018 roku wydano kilka oficjalnych zdjęć rodziny - jedno pary królewskiej z księżniczką Victorią, księciem Danielem i ich dziećmi oraz po jednym rodziny księżniczki Victorii, księcia Carla Philipa i księżniczki Madeleine. Wszystkie zostały wykonane przez Annę-Lenę Ahlström.

Anna-Lena Ahlström/The Royal Court of SwedenTrzy lata temu na początku wakacji opublikowano letnie zdjęcia księżniczki Estelle i księcia Oscara autorstwa Lindy Broström oraz księcia Carla Philipa i księżnej Sofii z Alexandrem i Gabrielem wykonane przez Josefine Persson.

W 2020 roku pojawiło się tylko zdjęcie Alexandra i Gabriela.

W ubiegłym roku, kiedy rodzina znowu mogła spotkać się w komplecie, opublikowano zdjęcie wykonane przez Jonasa Ekströmera.


Norwegia


Naszą wycieczkę kończymy w Norwegii. Norweska rodzina królewska nie organizuje sesji zdjęciowej każdego lata. Poniżej jedna z pierwszych (jeśli nie pierwsza) - zorganizowana jednak właściwie pod koniec wakacji, na początku września 2007 roku w rezydencji księcia Haakona i księżnej Mette-Marit Skaugum.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Następna sesja odbyła się dopiero w lipcu 2014 roku w rodzinnych stronach Mette-Marit, Kristiansand. Od tamtej pory fotografie publikowane są przy okazji urodzin księcia Haakona 20 lipca.
W lipcu 2018 roku Dwór Królewski opublikował kolejne wakacyjne zdjęcia rodziny królewskiej, tym razem wykonane w ich letniej rezydencji Mågerø (więcej tutaj) przez Lise Åserud w związku z 45. urodzinami księcia Haakona.

Rok później rodzina ponownie zapozowała do zdjęć na wyspie Dvergsøya w Kristiansand.

Ostatnią jak na razie letnią sesję zdjęciową zorganizowano w 2020 roku na Dvergsøya w Kristiansand.

Które sesje są Waszymi ulubionymi? I jak myślicie, jak będą one wyglądać w tym roku?


Post jest uzupełnieniem/kontynuacją postu sprzed kilku lat o wakacjach europejskich rodzin królewskich (link).

2 komentarze:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.