sobota, 2 lipca 2022

Princess Elisabeth Additive Manufacturing Lab, Tour de France, pogrzeb księcia Wirtembergii + więcej

Grecja

Pora nadrobić zaległości z Grecji. Ostatnio książę Nikolaos i księżna Tatiana wzięli udział w przyjęciu zorganizowanym przez Ambasadora USA w Atenach z okazji zbliżającego się amerykańskiego Dnia Niepodległości.


W miniony czwartek, 30 czerwca, królowa Anne-Marie i księżna Tatiana wybrały się razem na koncert kanadyjskiej wokalistki Diany Krall.

19 czerwca księżna Tatiana ze swoją mamą, Marie Blanche, oraz książę Philippos i księżna Nina pojawili się na kolacji wydanej przez markę Aquazurra we włoskiej miejscowości Sorrento.
Wcześniejszy wieczór również cała czwórka spędziła razem.

W połowie czerwca książę Philippos i księżna Nina zostali zauważeni w St Tropez.

Z kolei na początku czerwca razem z księciem Nikolaosem i księżną Tatianą byli na premierze książki "Greek Islands" w Atenach.


Szwecja

Po południu drugiego dnia wizyty w Lizbonie księżniczka Victoria spotkała się z Prezydentem Portugalii, odwiedziła zabytkowy Klasztor Hieronimitów wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a na koniec wzięła udział w kolacji dla "Przyjaciół Morza" w Oceanarium.Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Król Carl Gustaf i królowa Silvia otworzyli coroczną letnią wystawę w parku otaczającym Solliden, zatytułowaną "Inglasat 2.0".

Hanower

Księżna Alessandra udzieliła wywiadu Vanity Fair i zapozowała do nowych zdjęć. W wywiadzie opowiadała m.in., skąd wzięło się jej zdrobnienie Sassa - gdy była dzieckiem, imię Alessandra było dla niej za długie i nie potrafiła go dobrze wymówić, więc skróciła je do Sassy, a wkrótce cała rodzina zaczęła tak na nią mówić. "Dziś nikt nie używa Alessandry, za wyjątkiem profesorów na uniwersytecie. Czuję się znacznie bardziej komfortowo jako Sassa", powiedziała. Sprostowała też krążące pogłoski, jakoby swojego męża, księcia Christiana z Hanoweru (młodszego syna księcia Hanoweru Ernsta Augusta) poznała, mając 14 lat, kiedy razem z ojcem przyleciał do Peru z wizytą, a ona została jego przewodniczką po Limie. "Ta historia to legenda", powiedziała, dodając, że poznali się, kiedy miała 18 lat, a on "podróżował po Ameryce Południowej i postanowił spędzić trochę czasu w moim kraju [w Peru - przyp. Blue Blood]. Ktoś bliski mojej rodzinie przedstawił go moim kuzynom i tak dalej, i tak to się stało", powiedziała.
Cały artykuł (w języku hiszpańskim) znajdziecie tutaj.


Monako

1 i 2 lipca książę Albert i księżna Charlene świętowali 11. rocznicę ślubu (1 lipca minęło 11 lat od ceremonii cywilnej, a 2 lipca - kościelnej). Z tej okazji Pałac Książęcy opublikował ich nowe oficjalne zdjęcie wykonane w ogrodach Pałacu przez Erica Mathona.

30 czerwca księżna Charlene wzięła udział w obchodach Water Safety Day zorganizowanych przez jej fundację, w ramach których grupa dzieci wzięła udział w warsztatach z zakresu pierwszej pomocy i zasad bezpieczeństwa w wodzie.

1 lipca księżniczka Caroline, Charlotte Casiraghi, Dimitri Rassam i księżniczka Alexandra z chłopakiem wzięli udział w zawodach jeździeckich Longines Pro-Am Cup.

Hiszpania

30 czerwca królowa Letizia razem z małżonkami przywódców uczestniczących w Szczycie NATO wzięła udział w degustacji oliwy z oliwek w Kordobie oraz odwiedziła Teatr Królewski w Madrycie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Wielka Brytania

30 czerwca, czwartego dnia Holyrood Week, miało miejsce Święto Orderu Ostu (najwyższy order królestwa Szkocji). Święto odbywa się co dwa lata w Katedrze św. Idziego w Edynburgu z udziałem odznaczonych tym orderem członków rodziny królewskiej (w tym roku księcia Rothesay Charles i księżniczki Anne).

Embed from Getty Images

Po południu odbyła się specjalna parada Reddendo pod Pałacem Holyrood, na której królowa otrzymała tradycyjnie Reddendo - prezent od jej szkockiej straży, The Royal Company of Archer’s, wręczany od czasów królowej Anne na znak służby i lojalności wobec monarchy. Obecny był również książę Rothesay.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images1 lipca, piątego i zarazem ostatniego dnia oficjalnej wizyty królowej w Szkocji w ramach Holyrood Week, hrabia Forfar (książę Edward) spotkał się z laureatami nagrody Duke of Edinburgh's Gold Award w ogrodach Pałacu Holyrood.Niderlandy

Po powrocie z Austrii 30 czerwca królowa Maxima odwiedziła Muzeum Tekstylne w Tilburgu, gdzie włączyła się w szycie nowych zasłon do Pokoju Chińskiego w Pałacu Huis ten Bosch.

Wieczorem razem z królem Willemem-Alexandrem była obecna na gali z okazji 60-lecia Dutch National Ballet w Amsterdamie.


Wirtembergia / Liechtenstein / Luksemburg / Niemcy / Saksonia-Coburg-Gotha / Portugalia

Dzisiaj w Althausen miał miejsce pogrzeb księcia Wirtembergii Carla, który zmarł 7 czerwca. Poza najbliższą rodziną zmarłego, wśród 800 zaproszonych gości znaleźli się: wielki książę Henri z siostrą, księżniczką Marie-Astrid z Luksemburga, i szwagrem, arcyksięciem Carlem Christianem, książę Liechtensteinu Hans-Adam  z synową, księżną Sophie, książę Georg-Friedrich z Prus, hrabia Paryża Jean, książę Braganza Duarte Pio z Portugalii, dziedziczny książę Sachsen-Coburg und Gotha Hubertus oraz dziedziczny książę i dziedziczna księżna Badenii Barnhard i Stephanie.


**** **** **** ****

Książę Gustav i księżna Carina Sayn-Wittgenstein-Berleburg pojawili się na tradycyjnym festynie Skyttefesten w Bad Berleburg. Było to ich pierwsze publiczne wyjście od czasu ślubu miesiąc temu.


Dania

1 lipca rozpoczęło się Tour de France. Pierwszy etap wyścigu odbył się w tym roku w Danii, a Następca Tronu włączył się w jego przygotowania. Przejechał się ulicami Kopenhagi, gdzie wyścig wystartował, razem z komentatorami sportowymi oraz rankiem w dniu wyścigu, spotkał się z duńskimi kolarzami oraz wręczył zwycięzcy pierwszego etapu żółtą koszulkę. 

Na ulicach Kopenhagi kolarzom kibicowała również jego rodzina - księżna Mary z Christianem, Isabellą, Vincentem i Josephine.
Drugi etap rozpoczął się w Roskilde i prowadził przez most Storebæltsbroen nad Wielkim Bełtem do Nyborg, natomiast trzeci - od Vejle do Sønderborg.Belgia

30 czerwca księżniczka Elisabeth odbyła swoje drugie samodzielne wyjście - otworzyła laboratorium 3D nazwane na jej cześć Princess Elisabeth Additive Manufacturing Lab na Katolickim Uniwersytecie w Leuven (KUL). Uczelnia ma nadzieję w ten sposób zainteresować więcej kobiet nauką i technologią i zachęcić je do studiowania nauk ścisłych.
To kolejna placówka, która zawdzięcza swoje imię księżniczce - po Bazie na Biegunie Południowym otwartej w 2009, Szpitalu Dziecięcym w Gandawie, farmie wiatrowej na Morzu Północnym czy liceum w Aywaille w Liege. Na cześć Elisabeth nazwano nawet nowo odkryty gatunek alg w 2019.


5 komentarzy:

 1. Getty w opisie podpisało królową Hiszpanii, pierwszą damę Francji i nawet żonę sekretarza NATO, a pierwszej damy Polski nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Getty rzadko podpisuje wszystkie osoby na zdjęciach

   Usuń
 2. Miło zobaczyć dawno niewidziane greckie księżne Tatianę i Ninę.

  Piękne zdjęcie pary książęcej z Monako. No i księżna Charlene znowu aktywna i to w dziedzinie, która najbardziej jej chyba odpowiada, sport i zdrowie.

  Księżniczka Elisabeth świetnie sobie radzi podczas oficjalnych samodzielnych wyjść. To fascynujące, obserwować jak młode pokolenie wkracza w oficjalne obowiązki. W najbliższym czasie czeka nas pewnie więcej takich wydarzeń, bo i królewska/książęca młodzież dorasta.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miło zobaczyć dawno nie widziane osoby ;)

  Nieustannie zachwycam się Tatianą z Grecji, ma 42 lata, niewiele (tyle co nic!) zmieniła się od czasu ślubu, ciągle wygląda pięknie, młodo i świeżo. Szczerze przyznam, że trochę ubolewam nad tym, że nie mają z mężem dzieci. Wiem, że nie każdy chce dziecka/i, nie każdy może doczekać i nie każdy musi mieć...Aczkolwiek wydaje mi się, że ta para ich mieć nie może, a widać, że bardzo się kochają.
  Zawsze mi było szkoda 3 bezdzietnych par: Stefanii i Wilhelma, Leki i Elli, i tych, 2 pierwsze doczekały pociech i dziś są bardzo szczęśliwe. Ta nie ma, na całe szczęście, wydaje się szczęśliwa bez dziecka.

  Patrzę na niektóre arystokratki i stwierdzam, że co niektórym przydałoby się, z co najmniej 10 kg i nabrałyby więcej urody. Jak dla mnie np. Letizia czy Kate mają anorektyczne figury. Owszem, czasami ubiorą się tak, że zamaskują te swoje chudości i nawet dobrze wyglądają, ale nieraz jeszcze bardziej je podkreślają i uwidaczniają mankamenty (np. Kate ma szersze barki/ramiona od bioder, męską figurę). Charlotcie z Monako, też by się parę kg przydało. Buzia ładna (choć najpiękniejsza była jako nastolatka-piękność!), ale figura mało kobieca. Kanciasta, koścista, chuda, płaska (prawie zawsze zero biustu).

  Natalia

  OdpowiedzUsuń
 4. Tatiana wyglądała przepięknie w białej sukni.
  Elżbieta wypracowała już swój styl, bardzo ciekawy i elegancki.
  Cudownie zobaczyć Królową. Wygląda lepiej w Szkocji niż podczas Platynowego Jubileuszu.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.